Ana içeriğe git
Konu: L200 LM723 (4090 Kez okunmuş)

Ynt: L200 LM723

Yanıt #75
Orjinal devredeki BD241 uygundur, baskı devrede 4. transistöre yer yoksa 3 taneyle kurabilirsin. (ya da baskı devreyi düzenleyebilirsin)
İlave olarak elinde birer tane 0,1 ohm /5W ve/veya 0,15ohm /5W taş direnç olsun. Çünkü 022 ohm ların bir tanesi için 5W az gelecek. (7W-10W bulursan alabilirsin)
Köprü diyot için elindekini kullanabilirsin, küçük köprü diyotun ayakları uzun ve bükülebilir olsun. (ayakları uymayabilir)
O kadar.

Yanıt #76
0.22 ohm 10 watt lazım dimi bize diyot alirim sknti değil
[mergedate]1411126965[/mergedate]
Şimdii 2*18 250va trafo alıyorum dimi asma usta fan kontrolü için  voltaj seçici için  neler alçak
[mergedate]1411155515[/mergedate]

Yanıt #77

Asma usta elektron dergisindeki guc kaynaginin pcb çizimini buldum bunu yapçam yapmişken bikere yapiyim nasil bir trafo almaliyim

Nette pek çok yerde bu güç kaynağı ile ilgili uygulamalar mevcut. Orjinal pcb ise pdf yada resim olarak bulunuyor.
Siz bulduğunuzu neden paylaşmadınız?

0.22 ohm 10 watt lazım dimi bize diyot alirim sknti değil
[mergedate]1411126965[/mergedate]
Şimdii 2*18 250va trafo alıyorum dimi asma usta fan kontrolü için  voltaj seçici için  neler alçak
[mergedate]1411155515[/mergedate]
Asma usta rica etsem bana tam bir malzeme listesi cıkarırmısın ne alcagımı bileyim şemadaki 0-45 volta göre çünkü

0,22 ohm 10W ve 0,15 ohm 5W alın elinizde bulunsun.
2X15V alırsanız 30Vdc kaynak yapabilirsiniz, 2X18V ile 40Vdc mümkündür. Güç 250VA veya 300VA olabilir. Bu değerleri size bırakıyorum.
Voltaj seçiciyi daha sonra yapalım. Önce orjinal haliyle devreyi kurup çalıştırın, sonra en az 6Alik röle ile sekonder seçimi yaparız.
Bu ilaveler küçük kartlarla yapılabilir ya da pcb tekrar çizilerek ilave edilir.
Devrenin orjinalinde besleme 33Vac dir. Biz de 30 ila 36 arası alternatif gerilim uyguluyoruz. Değişiklik yalnızca teferruattır.
Orjinal devre dökümanlarında malzeme listesi mevcut.
Listede küçük değişiklikleri sıralamıştım. (şemadan baktığım için görmediğim) İlave olarak C1-2 için 100uF yazılmış, 1000uF olacak.
R16 hesap ve deneme yoluyla 20k (18k-22k) bir değer olacak. (acelesi yok R4 gibi o da boş kalabilir)
R11: 470 ohm /1W bu elemanı orjinal değerinde kullanabilirsiniz ama ben 2k2 çeyrek watt direç yeterli olur diye düşünüyorum.
3W dirençleri 5W olarak önerdim, potansiyometre ise orjinalinde 50k siz ister tek turlu 50k ister 10 turlu 50k alın. Farkı hassas ayar yapabilme imkanı sağlar.
Ben elinizdeki voltmere ve ampermereyi bilmiyorum, devrede bunlar için elemanlar var, listeyi siz hazırlayacaksınız.
Orjinale sadık kalın. ;)
Kolay gelsin.

Yanıt #79
Ampermetre için şönt direnç gerekiyor, sende var mı? Yoksa değerini öğrenmelisin. (kullanmak için şart)
Baskı devreyi bulduğun adresi veya resmini eklememişsin.
Yine vakit kaybediyoruz. Ben cevap yazmakta gecikince özür diliyorum, siz "pcb çizimini buldum" diyorsunuz, "Siz bulduğunuzu neden paylaşmadınız?" yazıyorum... cevap yok.
Tamam şemayı biliyorum ama pcb farklı şekillerde mevcut:

Bu bir örnek sadece. Anlatımlar şema üzerinden yapılır ama montajdan önce pcb de yorumlanmalı.

Net bir şema resmi ekledim, bahsettiğim elemanları oradan takip edebilirsiniz.
Ayrıca düşük güçlü güç kaynağı için bir tercihim de sadeleştirilmiş şu şemadaki gibi olacaktı:

Kolay gelsin.

Yanıt #81
sayın haylaz,

eklediğiniz resimler görünmüyor. tekrar kontrol edermisiniz? takip ediyorum. Kolay gelsin.

Yanıt #83
hayır

Yanıt #84
Ben linke  tıkladıgımda gözüküyor ama neden böyle oluyor

Yanıt #86
Yükleniyor diyor dönüp kalıyo 

Yanıt #87
mesajıma alıntı de. sonra resim yüklemek için tıkla de.  bilgisayardan secip dosya sec . yükle de. sonra tam boyut yazan yereki linki kopyala.
mesajına yapıstır. mesajını gönder.

Yanıt #89
Tamamdır teşekkürler. Orjinal pcb kullanıyorsun. ;)
Ampermetrede şönt direnç gözüküyor, kullanabilirsin.