Ana içeriğe git
Konu: L200 LM723 (4111 Kez okunmuş)

Ynt: L200 LM723

Yanıt #30
Akim kontrol:) lm723 olrmu peki yada başka bi regulatör
[mergedate]1410370443[/mergedate]
Arkadaşlar  bana kim yardım edecek

Yanıt #31
LM 723 ile akım kontrolü yapmak mümkün. Bununla ilgili çok devre bulabilirsiniz. İyi çalışmalar.

Yanıt #33
asma hocam degerli ilminizden faydalanalım  gizlenmeyin lütfen ;D
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #34
Asma hocam:)çok iyi olur vallahi

Yanıt #35
Bir defa yardım etmeyi denemiştim, sonuca ulaşamadık. :)  onun için önce sormayı tercih ettim.

Mesela L200 için üretici firma akım ayarını datasheet içinde figür23 te göstermiş:
http://www.st.com/web/en/resource/technical/document/datasheet/CD00000053.pdf
Şu örnekte ise voltajın nasıl sıfıra ineceğinin örneği mevcut:
http://www.radanpro.com/Radan2400/Napajanje/voltageregulator2.gif

LM317 için "ilginç güç kaynakları" terimi aratılırsa:
http://320volt.com/pozitif-regulator-entegreleri-ile-ilginc-guc-kaynaklari/
Bu başlıkta çok güzel uygulamalar var.

LM723 için bir basit bir de labratuar tipi güç kaynağı şeması önermiştim, ikisinin ortasını da unutmadım:

@stk4221  Elinde bu iş için trafo varsa özelliklerini yazarsan olabilecek uygulama örneklerinden seçip değerlendirebiliriz.
Olmuşken iyi bir şey olsun gerekli malzemeyi ona göre tedarik ederim dersen; önce şema seçeriz, sonra isteklere göre değerlerle oynar, hesabımızı yaparız.
Örnek: (bilinen eski bir devre)

İlim , fen her türlü bilgi internet denizinde. Uygun oltayla (anahtar sözcükle) istediğimiz balığı yakalarız , pişirmesini doğru yaparsak hem karnımız doyar hem keyif alırız.

Kolay gelsin.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Kimler çevrim içi:
haylaz   asma kullanıcısının profiline bakıyor"   ;D

Yanıt #36
Hocamizi taniyalim dedik:)

Yanıt #37
linear regulatorler  voltaj farki fazla, akım fazla çok kayıplı olmaz mı?

Yanıt #38

linear regulatorler  voltaj farki fazla, akım fazla çok kayıplı olmaz mı?

Aynen öyle.
Onun için kademeli trafo kullanıp röleyle giriş gerilimini çıkışa göre seçebiliriz ya da ard arda iki regülatör kurarız; ilki smps diğeri linear olur. Biz linear regülatör çıkışını ayarladıkça ilk regülatör onu takip eder. Sonuç linear regülatörün giriş-çıkış farkı sabit (düşük) tutulur. Amaç tabi ki senin dikkat çektiğin kayıp ısıyı düşürüp verimi arttırmak. ;)  Aklın yolu birdir toyer
Başka seçeneklerde var ama ben tracking regulator kullanmayı öncelikli olarak düşünürüm.

Yine benim tercihim (daha kolay geliyor) akım ve gerilim ayarlı güç kaynağını linear kullanmak isterim. SMPS de daha fazla hesap ve daha nitelikli ölçü aletleri gerekiyor. Yoksa parazit üreteci elde ediyoruz. :P Elektrik sobası yapıp ısınmasını engellemek dört işlem ve AVO metreyle mümkün. (kolay ve garanti olana yöneliyorum)

Kolay gelsin.

Yanıt #39
o zaman kademeli trafo kullanmak daha iyi 2 çıkışlılara göre yoksa yanılıyommu?

Yanıt #40
İki çıkışlı demiyelim, ard arda iki regülatör kullanılıyor ve ilkinin çıkışı ikincisine giriş oluyor. İkiciyi ayarlıyorsunuz ilki kendisi bu ayara uygun çıkış veriyor. (tracking pre regulator)
Kademeli trafo için elinizdeki kademeli trafo hakkında detaylı bilgi verin (kademeli 40VA demeyin) küçük ucuz bir güç kaynağı yapalım.
Pek çok hobi devresi ve power led denemeleri için küçük ideal bir devre yapababilirsiniz.
Trafonun etiket bilgileri okunan bir resmi olursa daha iyi olur. ;)

Kolay gelsin.

Yanıt #42
Bu trafo 40 va değerinde. Çok fazla güç çekmek isterseniz sorun yaşarsınız ayrıca bu kadar çok uçlu değilde 2 yada 3 kademeli olması yeterli bence.. 30 voltta 1 amperden fazla çekemezsin yada 12 voltta 1.5 amper gibi .. bazen bir halojen lamba yakmak isteyebilirsiniz 12 volt 50 watt o zaman bu güç kaynağınız bunu karşılamaz.

0 - 12 - 24 volt çıkışlı 2 kademeli bir trafo yada 0 - 10 - 20 - 30 gibi 3 kademeli bir trafo kullanabilirsin. Değerleri kafadan salladım 10 olmazda 9 olur 20 olmazda 18 olur gibi

Yanıt #43
Asma ustam halladecek bakalım onu bekliyorum bunla idare ederim ileride daha saglam bir güç kaynagı yaparım (tabi isi ögrendikce)

Yanıt #44

Bu trafo 40 va değerinde. Çok fazla güç çekmek isterseniz sorun yaşarsınız ayrıca bu kadar çok uçlu değilde 2 yada 3 kademeli olması yeterli bence.. 30 voltta 1 amperden fazla çekemezsin yada 12 voltta 1.5 amper gibi .. bazen bir halojen lamba yakmak isteyebilirsiniz 12 volt 50 watt o zaman bu güç kaynağınız bunu karşılamaz.

0 - 12 - 24 volt çıkışlı 2 kademeli bir trafo yada 0 - 10 - 20 - 30 gibi 3 kademeli bir trafo kullanabilirsin. Değerleri kafadan salladım 10 olmazda 9 olur 20 olmazda 18 olur gibi

Tamam kızma Serkan  ;) 40VA ile 50W yük sürmek istemiyoruz ve iki kademe güç devresi için ayırırken bir de simetrik çıkış için sargı ayırıyoruz. (aslında iki ayrı simetrik olabilir ama bize lazım değil)
Trafoyu hemen düzeltiyoruz:

Trafoyu bu hale getirince senin dediğin gibi 0 - 12 - 24 olur ve iki kademeyle bu işi hallederiz.
6 - 0 - 6 ise simetrik besleme olarak kullanılır ve regülatörün kontrolünde kullanacağımız op-ampları besleriz.
Aynı besleme ile giriş voltajını değiştirecek olan rölemiz çalışabilir. ;)
Bir inceleyelim, eksik, fazla, yanlış görürseniz yorumlarınızı bekliyorum.

Kolay gelsin.