Ana içeriğe git
Konu: L200 LM723 (4111 Kez okunmuş)

Ynt: L200 LM723

Yanıt #15
devre güzelmis ama benim istedigim 723 yada l200 ile yapmak hem biraz daha basit hemde  elimdeki malzemeleri degerlendirmek istiyorum hemde hesaplamaları ögrenmek hangi parçanın nereye geldigini dirençlerin hesaplanmasını ögreneyimm ki ögrendiklerimle çevremdekilere faydalı olmak istiyorum lütfen bu konuda bana yardımcı olurmusunuz

Yanıt #16

evet volt ve akım kontrolü yapmak istiyorum
Gönderin incelemiş olurum şemayı
[mergedate]1410274824[/mergedate]
Elimde malzeme olarak
TIP3055 4 adet
L200
LM317
LM723
1K 10K 100K POT
BD135 2adet
Ampermetre voltmetre
Atık sigorta için çift renk led
0.22ohm5w taş direnç 4 adet sigorta kutusu vs vs vs malzemeler var elimde bunlarla guc kaynagi yapmak istiyorum
[mergedate]1410279825[/mergedate]
Yardim edebilirmisiniz ustalar

hem akım hem volt kontrolu diye bişey olmaz ki.  ya voltu kontrol eder akımı sınırlarsın. yada akımı kontrol eder voltu sınırlarsın.  yanlışmıyım ?

cıkıs 12 volt olsun 2 ohmluk yuk baglayayım 1 amper aksın olmaz sanırım dimi ?

Yanıt #17
Zaten akım kontrolünden maksat, maksimum çekilebilecek akımı ayarlamak sanırım......
yani ben en fazla 1 amper çekebilmeliyim, fazlası olursa akım kesilsin, veya ben en fazla 2 amper çekmeliyim fazlası olursa akım kesilsin vb.......
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #18
Benim istedigim akımı pot ile ayarlamak ögrenin power led calistricam 350 ma  lazım pot ile ayarliycam olay bu yanlisim varsa duzeltin

Yanıt #19
ifade yanlışlığı var. akım kontrollü demek hep aynı akımı akıtsın demek. bunu yapması için 2 yol var. ya R yi yani yükü değiştirmeli sistem yada V yi yani voltajı.  yükü değiştiremeyeceğimize göre voltajı yüke göre değiştirmeli. 

V=I x R 

Yanıt #20

ifade yanlışlığı var. akım kontrollü demek hep aynı akımı akıtsın demek. bunu yapması için 2 yol var. ya R yi yani yükü değiştirmeli sistem yada V yi yani voltajı.  yükü değiştiremeyeceğimize göre voltajı yüke göre değiştirmeli. 

V=I x R 

sabit akım akıtmak için söylediklerinize evet,
Ancak ayarlı güç kaynaklarında anlatılmak istenen sanırım benim dediğim gibi,,,,, :)

Yanıt #21
besleme voltajınız ne olacak minumum ve maksimum? 
cıkısta sıfır la kaç amper arası istiyorsunuz?   bu kriterleri belirleyelim öncelikle.

[mergedate]1410368977[/mergedate]

Benim istedigim akımı pot ile ayarlamak ögrenin power led calistricam 350 ma  lazım pot ile ayarliycam olay bu yanlisim varsa duzeltin

Yanıt #22
Minimum 3.5 volt 350ma max 30 volt 4 - 5 amper  olurmu

Yanıt #23
giriş voltajınız mı 3.5-30 volt aralıgında    olacak.
çıkış amperiniz ayarlı 0-5 amper olacak ?       bunu istiyorsunuz değil mi ? 

Yanıt #24
Evet bu özelliklerde istiyorum

Yanıt #25
yük direnciniz sabitken, akan akımı ancak gerilimi değiştirerek ayarlayabilirsiniz.
Eğer siz bu güç kaynağı ile sadece led sürecekseniz, bence sabit akımlı led driver yapmalısınız....

Yanıt #26
Atölyemde bütün devrelerimde kullanicam

Yanıt #27
bence anlaşılmayan bir durum var,
siz akım sınırlamalı ayarlı güç kaynağı mı yapmak istiyorsunuz, yoksa led sürmek için sabit akım kaynağı mı?

Yanıt #28
Akim sinirlamali  ayarli guc kaynagi

Yanıt #29

Akim sinirlamali  ayarli guc kaynagi

sınırlamalı derseniz olmaz. akım kontrollü (sabit akımlı) demelisiniz eger yukarda sordugum soruya cevabınız evetse ki bunu istiyorsunuz anladıgım kadarıyla.

ama bunları l200 le falan yapamazsınız. en azından belirtiğiniz giriş voltaji değerlerinde.

https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5282.15
burda vermiş oldugum devre lazım size.   tabi giriş voltajınız o kadar fazla değişecekse baska entegre kullanmalıyız.