0-20 volt modifiye power yardım

Başlatan ykp, 16 Şubat 2009, 14:05:03

ykp

gevv usta 0-20 v sitede vermiş olduğun power ı yaptım bazı problemler var yardımlarınızı bekliyorum.
1..devre 0-14 v ayarlıyor
2..yüke girer girmez bir osilasyon oluyor ve cıkış 4 volt lara düşüyor eğer yükü devam ederse sigorta atıp sürücü transistörleri gidiyor
3.. amper pot u ile ayar yaptığımızda cıkış voltaj potu gibi ayar yapıyor
yardımlarınızı bekliyorum çok teşekkür ederim

gevv

ykp

gevv usta resimleri teknik sorun nedeniyle(ben den kaynaklanan) ekleyemedim mail olarak gevv@320volt.com a gönderdim ilgin için teşekkürler

[IMG]http://f.imagehost.org/t/0566/17022009250.jpg[/img] [IMG]http://f.imagehost.org/t/0554/17022009251.jpg[/img]

gevv

Resimleri mesajınıza da ekledim şimdi sanırım kaynak devrenin pcb çizimini kullanmışsınız peki tl494 beslemesini sağlayan ek smps bölümündeki trafo uygunmu ? 

emin olmak için tl494 beslemesini ölçün (pin12)

ykp

trafo ee19 ve tl494 beslemesi 12 volt var ayrıca referans  voltajı da 5 v olarak var.
tl494 ün 8 ve 11 nolu bacakları minimum 1.4 volta düşüyor ve max 14 volt cıkış veriyor.
12v 50w lık lamba taktığımda  cıkış 4 volta düşüyor ve osilasyon sesi geliyor biraz fazla yükte kalınca sürücü transistörleri arızalanıp sigorta atıyor.
yük bağlı iken ee16 trafosunun primer voltajı 10 volta kadar cıkıyor . sanıyorum devrenin yüksek voltaj kısmın da bir sorun yok kumanda kısmında sorun var ama bir türlü işin içinden çıkamadım
bundan sonra ne yapmam lazım katkılarınızı bekliyorum

gevv

Devreyi çalıştırıp kurduğum için şuan ne diyeceğim bilemiyorum bende paylaştığım kaynakda bulunan devreyi yaptım tüm devreyi malzemeleri kontrol edin gözden kaçmış bir hata olabilir

ykp

gevv usta devreyi yeniden gözden geçirdim bazı hatalar buldum
şu anda devrede 0-20 volt ayarlıyor ama sorun akım çektiğinde çıkış voltajı çok düşüyor ve müthiş bir osilasyon sesi geliyor bununla beraber 13007 ler ısınıyor biraz daha beklesem 13007 ler gidecek

sorun transistörleri süren trafoda olabilirmi?
aklıma başka birşey gelmiyor

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın