vestel imperial tv arızası

Başlatan mustafa ömer, 08 Eylül 2014, 03:30:48

mustafa ömer

Herkese Merhaba,
vestel imperial 11ak03-15 şaseli televizyonumda standby düğmesine bastığımda pıt pıt sesler geliyordu ve led yanıp sönüyordu daha sonra besleme katındaki kondansatörün şişmiş olduğunu gördüm 822J 1.6KV yazıyordu üstünde ve kondansatörü söktüm elimde yenisi olmadığı için takamadım başka bir zaman yenisini almaya gidecektim ama merak ettim ve kondansatör sökükken tv yi fişe taktım ve standby ledi yanıyordu çok sevinmiştim ardından çalışır diye düğmeye bastım çalışmadı daha sonra fişi söküp tekrar taktığımda standby ledi yanmıyordu :'( bende bozuk kondansatörü yerine lehimledim ve fişe taktığımda televizyondan cik cik sesler gelmeye başladı ve standby ledi hala yanmıyor yeni kondansatör alsam düzelirmi veya sizce ne bozulmuş olabilir horizontal trafosumu horizontal transistörümü yoksa yüksek voltaj trafosumu nolur yardım edin üstadlar :'(
[mergedate]1410132511[/mergedate]
eht trafosunun yakınlarındaki horizontal transistörünü sökmüş durumdayım 3 ayaklı kocaman bir soğutucuya bağlı BU508A söktükten sonra tvyi fişe taktım ve herhangi bir ses gelmedi ve standby ışığı yanmadı standby ışığının yanmaması normalmi yoksa başka bir yerdedemi arıza var ? (merak etmeyin busefer dersimi aldım transistörü söktükten sonra sadece fişe taktım düğmeye basmadım ;D )

serkan_48

Benzer bir arıza ile uğraşmıştım cik cik cik sesi geliyordu bu bu seri transistörü değiştirdim ayrıca yanında bir direnç değiştirdim bu transistörü süren devrede ayrıca senin beslemede de şişik kondansatör var onuda değiştir

ancak deneyimli bilgili ustalar daha farklı bir durum var ise seni yönlendirebilirler ben deneyimimi paylaştım. kolay gelsin.

mustafa ömer

horizontal transistörünü ve kondansatörleri sipariş ettim birde transistöre bağlı 1n4007 diyot vardı ondanda sipariş ettim
yardımın için teşekkür ederim akşama değiştiricem inşallah

Adnancoskun

horizantal transistörü vs sipariş etmeden önce şunları yapmanızı öneririm.
1- horizantal transistörünü sökün söktüğünüz yerde emiter ile kollektör arasına 220 volt 60 watt bir lamba bağlayın
2- tv yi açma kapama anahtarından açın ve power çıkışlarını ölçün, eğer power'ınız sağlam ise bağladığınız lamba yanacak ve üzerinde 110-140 volt arası bir gerilim olacak. Ayrıca +12 volt ve 8 Volt çıkışları da normal olacak,
eğer lamba yanmadıysa zaten öncelik power arızalı onu çalışır hale getirmek lazım.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mustafa ömer

transistörün yerine lambayı bağladım düğmeye bastım yanmaya başladı hemde çok parlak yanıyordu sanki direk prize bağlamışım gibi..
8 12 volt çıkışları tam olarak kartın neresinde birde şaseyi tüpün arkasındaki çıplak teldenmi alayım yoksa başka bir yerdenmi ?
[mergedate]1410217006[/mergedate]
transistörü yerine lehimledim (elimde 2 tane daha var) cik cik sesi kesildi ama led yanmıyor ve televizyondan sanki çalışıyormuş gibi tıss diye bir ses geliyor

serkan_48

lamba bağladığında lambanın üzerindeki voltaj kaçtı ölçtünüzmü?

Lambanın direkt yanması yada güçlü yanması normal değil. yarı güçte yanmalı aşağı yukarı parlak olmamalı.

Adnancoskun

mustafa ömer

kullandığım ampul 75W ölçü aleti hiçbir değer göstermiyor markete gidip 60W alayımmı ?

Adnancoskun

ölçü aleti hiç bir değer göstermiyor derken, DC volt  kademesinde ölçüm yaptığınızdan eminmisiniz?
75 veya 60 watt farketmez, o sadece yük olsun diye bağlandı,,,, lambanın uçlarındaki DC gerilimi ölçerek buraya yazın....

mustafa ömer

malesef DC kademesinde ölçüyorum göstermiyor ama lamba yanıyor ölçü aletim 10 liralık bu yüzden olabilirmi ?
birde transistörü yerine yeniden lehimledim yeni transistörde bile cik cik yapıyor :'(

Adnancoskun

Hocam bir ölçü aleti var olan gerilimi nasıl ölçmez.....  Bu arada Lamba çok parlak yanıyorsa power gerilimin yüksek çıkıyor demektir, cik cik ötme de tv kendini koruyor demektir,,,, mümkünse lamba yanıkken ve ölçü aleti bağlıyken bir foto çekebilirmisin? bir de volt metre hangi kademede? dc kaç volt,?
 ölçebileceği sınırın dışında olmasın sakın?

mustafa ömer

Hocam ölçü aletini 1000V kademesinde hiç denememiştim ve ölçü aleti çalıştı :)
429 volt biraz fazla sanırım ;D
Lütfen yardım edin ben endüstri meslek elektrik elektronik okuyorum abimler ablamlar hepsi fen yada anadolu lisesi kazanmışlardı ben meslek lisesi okuyorum diye peder beni adam yerine koymuyor (teşekkür almama rağmen) bana herzaman önyargıyla yaklaşıyor şu televizyonu tamir edebilirsem pederle aramıda düzeltirim..
Lise 3 e geçtim liseye başladığımdan beri pederle aramız 3 yıldır buz gibi..

Adnancoskun

429 volt gerilim çok yüksek, bence sağlamlığından emin olduğunuz bir ölçü aleti ile yeniden ölçün. Emin olduktan sonra konuşalım. Çünkü ben bugüne kadar vestelde öyle bir gerilim görmedim... Eğer doğruysa mutlaka bir kondansatör arızası vardır,  :)
Şu gerilimi başka bir ölçü aleti ile ölçün, öncelikle ondan emin olalım, arızayı giderme işi çok kolay.....

mustafa ömer

Hocam malesef elimde başka ölçü aleti yok şuanda Tekirdağdayım..
Siz sadece kondansatör değil bozulabilecek diğer parçalarıda söyleyin çalışır/çalışmaz sorumluluk bana aittir..
Çalışmazsa canınız sağolsun dünyanın sonu gelmicek ya İstanbula geldiğimde başka bir aletle ölçerim..

serkan_48

220 volt ac yi doğrultup kondansatörde biriktirdiğinizde filtrelediğinizde 1.41 katı voltaja ulaşır. 310 - 320 volt mertebelerine ulaşır. Tv nixde besleme kısmında voltajın bu voltaj üzerine çıkması pek mümkün değil. 429 volt bir sürede lambanızı patlatacaktır. Bence ölçü aletinizin kalibrasyon hatası var.

kolay gelsin.

mustafa ömer

YENİ BİR GELİŞME VAR!!!
EHT Trafosunun hemen yakınında tıpkı BU508A gibi 3 bacaklı ve kocaman bir soğutucuya bağlı olan BU506D var.
Yolları incelediğim zaman şişmiş olan 822J 1.6KV kondansatör ile bağlantısı var BU506D nin ve daha önceden hiç değiştirmemiştim.
Lehim izlerine bakacak olursak (bu televizyon daha önceden tamire gitmişti) ve BU506D hiç değiştirilmemiş.
İŞTE ŞİMDİ BOMBAYI PATLATIYORUM
Saptırma bobinini söktüğüm zaman standby LED i yanmaya başlıyor ve yavaş yavaş pırpırlanmaya başlıyor ve sönüyor sizce bu ne anlam ifade ediyor ??

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mustafa ömer - 10 Eylül 2014, 23:00:52Saptırma bobinini söktüğüm zaman standby LED i yanmaya başlıyor ve yavaş yavaş pırpırlanmaya başlıyor ve sönüyor sizce bu ne anlam ifade ediyor ??
Saptırma bobinleri sistemin yüküdür. Demekki saptırma devrelerinde kısa devre veya açık devre olmuş elemanlar var.
Demekki her iki saptırma devresinin de devreleri incelenmeli tüm yarı iletkenler ölçülmelidir.

mustafa ömer

BU506D yi söküp yenisini taktım artık saptırma bobinini bağlayınca standby ışığı geliyor.
Televizonun düğmesine basıyorum cik cik sesi yerine hoparlörden pıt pıt sesler geliyor ve standby ışığı sönüyor hatta uydu alıcı bile bağladım yayının sesini duyabiliyorum.
Televizyon tam açılacak gibi oluyor açılamıyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mustafa ömer - 11 Eylül 2014, 14:17:30BU506D yi söküp yenisini taktım artık saptırma bobinini bağlayınca standby ışığı geliyor.
Televizonun düğmesine basıyorum cik cik sesi yerine hoparlörden pıt pıt sesler geliyor ve standby ışığı sönüyor hatta uydu alıcı bile bağladım yayının sesini duyabiliyorum.
Televizyon tam açılacak gibi oluyor açılamıyor.
Öncelikle tüm besleme gerilimlerinin doğru değerde olması lazımdır.
Daha sonra yatay saptırma (Horizontal) devreleri test edilmeli ve aksaklıklar giderilmelidir. Horizonntal tamam olunca, EHT sağlamsa tüpe yüksek gerilim gidecektir. Bu sonuçta eğer yatay çizgi oluyorsa vertikal devreleri de çalışmıyor demektir. Vertikal çalışıyorsa zaten tüpe ışık gelecektir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın