Televizyon Anahtarları Yardım

Başlatan mustafa ömer, 06 Eylül 2014, 20:18:35

mustafa ömer

Herkese Merhaba,
elimde televizyon anahtarları var üzerindeki yazılardan hiçbirşey anlayamadım hangileri giriş hangileri çıkış bunların açıklarsanız sevinirim :D

stk4221

normal  biri açık biri kapalı kontak olması   lazım elinde ölçü aleti varsa buzzer ile daha rahat anlayabilirsin 
  alttakinde  8 com  ucu olması lazım  öteki uçlarda  ack ve kpl uclar 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

mustafa ömer

ölçü aletiyle daha önceden bulmuştum ama yinede sormak istedim belki kutupları falan vardır kondansatör gibi.. (acemiliğime verin)
sanırım bu televizyon anahtarları (butonları) piyasadakilerden çok farklı televizyonun anahtarı bozulmuştu iptal ettim kabloyla düz bağladım nedense çalışmadı daha sonra birini direk bağladım diğerini dokundurup çektim (pc anakartı çalıştırır gibi) ama gene çalışmadı bence bu anahtarların çalışma prensibi floresan lambalardaki starterler gibi olabilir..

stk4221

arzacı degilim  adnan hocam daha iyi  bilir ama  bildigim kadarıyla basit on of anahtar bunlar kimisi  MP-L  aynı anda kesiyo. ama tv de startel mantıgının anlamı yok, zaten bunu sende hissedersin butona bastıgın zaman tutuyor bir daha basıldıgında bırakıyorsa normal ama marş anahtarı gibi bastıgında geri geliyor vede aynı sertlikte oluyorsa  o farklıdır.
       bozulanı sök bak  farklı bir şey göremiyeceksin. senin tv arzalı olmasın !!!! ???
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

çözüm, ölçü aletiyle kontrol etmektir. bacakları farklıdır ondan yapıyordur... bazı anahtarlar bacaklarını dikey şekilde on-off yaparken bazıları karşılıklı-yatay şekilde yapar. buna dikkat edildiği taktirde iki anahtarın da kullanılabileceği kanaatindeyim.

Adnancoskun

En doğru yöntem ölçü aleti ile test etmektir.
öncelikle ölçü aletini buzzer konumuna alın,
uçları 1-2 arasına bağlayıp anahtarı on yapıp, sonra off yapın,
sonra uçları P1-P2 arasına bağlayıp on yapıp sonra off yapın,

sonuç olarak on konumunda buzzer ötecek ve ölçü aleti sıfır değer gösterecektir.

tahminimce siz anahtara bastığınızda (on yaptığınızda)  1 ile 2   ve  P1 ile de P2 kısadevre olacaktır.

ANCAK HER İKİ DURUMDADA BUZZER ÖTMEZ İSE BU SEFER KARŞIKLIKLI DENEYİN.
YANİ    1 İLE P1
             2 İLE P2
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mustafa ömer

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın