pcbway

Behringer - Xenyx X1832USB 18 Kanal USB Deck Mikser

Başlatan gokhan60, 04 Eylül 2014, 16:09:06

gokhan60

Merhaba,
Akustik enstruman(Ney) kaydı yapmak üzere mikser aldım. Ağırlığım ney kaydı ama bağlama ve vokal kayıtları da gerektiğinde yapmak isterim.
http://www.electromiles.com/U27355,19,behringer-xenyx-x1832usb-18-kanal-usb-deck-mikser.htm

Durumum şu: daha önce bu işlerle hiç tecrübem olmadı, mikser kullanmayı bilmiyorum.
Öncelikle aldığım bu mikserin özelliklerini öğrenmek istiyorum.
Sonra ses kayıt tekniklerini ve kullanılacak mikrofon gibi konularda tavsiyeler bekliyorum.

Şurdan başlayabiliriz, hangi soket ne işe yarar?
Potanslar ile ayar yaparken neye dikkat edeceğiz ses kalitesi açısından?

Mr_YAMYAM

Öncelikle mixerin temel özelliklerini öğrenmelisin.
İNPUT SOKET'leri: Giriş ekipmanları buradan yapılmaktadır. 3 uçlu XLR bağlantılar mikrofonlar için en ideal bağlantı girişidir.
Hemen altında LİNE (HAT) seviyesi girişler bulunmaktadır. Bu bağlantılar bazı cihaz bağlantıları içindir. Şimdilik bunları dikkate almayacağız.
Bunun altında siyah renkli gördüğüm GAIN POT'u bulunmaktadır. Mikrofon pre amplifikatörünün genel kazancı bu POT ile ayarlanacaktır. Dolayısı ile bu POT'un fonksiyonunu iyi öğrenmelisin.
Mavi renklerle görülen EQ ve kırmızı renklerdeki AUX POT'ları şimdilik kullanmayacağız. Bu devreleri şimdilik kapatabiliriz.
Daha altta görülen GRİ renkli POT'lar PAN POT olarak bilinirler. Mono kaynaktaki seslerin hangi kanala ne kadar yönlendirileceğini ifade eder. Oldukça önemlidir.
Ana sürgüler (FADER) genel kazancımızı tespit etmeye yarayan ekipmanlardır. Doğru ölçüm ve sağlıklı netice için şimdilik bu sürgüleri 0 (Sıfır) pozisyonunda kullanacağız. Seviyenin doğru ayarlanmasını ise yukardaki GAIN potları ile yapacağız.
SEVİYE NASIL AYARLANIR:
Herhangi bir mikrofon sesi alırken FADER ve ANA FADER (MAIN MIX) sıfır pozisyonunda olmalıdır. Gelen sesin seviyesi yuvarlak yeşil LED'ler ile ölçülmektedir. Bu seviye ideal olarak -9dbm olarak görülmelidir. Yani sarı yanmadan önceki yeşil LED'in göstermiş olduğu seviye.

Şimdilik bu kadar yazıyorum. Zamanı ve sırası geldikçe detaylı anlatımlar yaparım.

gokhan60

Hocam benim mikrofon(shure sv100) 'un girişi normal 3.5mm'lik, line girişine bağladım mecburen, 3 uçlu XLR şeklinde olan kablolardan mı alıyım? Etkisi oluyor mu?

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Eylül 2014, 16:28:26Mavi renklerle görülen EQ ve kırmızı renklerdeki AUX POT'ları şimdilik kullanmayacağız. Bu devreleri şimdilik kapatabiliriz.
Kapatacağız derken en sola doğru kısacağız anlamında mı dediniz?

Aux ayarlarının orda her kanal için "pre" düğmesi var, bu düğmeyi de merak ettim ama, sizin öğretme sıranıza göre şimdilik gereksizse sormamış farzedin.

Mr_YAMYAM

05 Eylül 2014, 02:20:29 #3 Son düzenlenme: 05 Eylül 2014, 02:22:07 Mr_YAMYAM
XLR kablo gürültü seviyesini düşürecektir.
Eğer mikrofonun phantom özelliği varsa daha fazla kazanç elde edersin. Bu özellik için de XLR kablo gereklidir.

AUX devreleri için açma kapatma tuşu vardır. (bazı mixerlerde) Bu tuş ile kapatmak daha iyi olur. Eğer yoksa potları minumum seviyeye getirmek te olur. Esasesn AUX return potu minumum ise veya kapalıysa AUX'lar iptaldir.
AUX pre tuşları FADERden önce ya da sonra devreye girmesi içindir. Bu tuş aktif iken FADER kapalı da olsa girişindeki sinyalleri AUX kanalına gönderebileceksin demektir. Bu fonksiyon ilerde işine yarayabilir.

Daha önceki yazışmalarımızda belirtmiş olduğum gibi tek bir mikrofon kayıt tekniği ile bu tür enstrumanların seslerini doğal olarak kaydedemezsin. Şimdilik kalibrasyonları öğrenmek amacıyla test edebilirsin.
A-B ya da M-S gibi kayıt teknikleri uygulamalısın. Bunun için de en az 3 mikrofon şarttır.
Yerleşim şekillerini daha sonra anlatacağım. Ancak mikrofonların özellikleri de önem taşır. Özellikle kardioid mikrofonlar gereklidir.

gokhan60

Teşekkürler hocam,
Bilgisayara kayıt yaparken veya canlı müzik yaparken, kulaklık bağlayıp kendi sesimizi duyabilir miyiz?

Eğer yukarıdaki dediğim mümkünse
  1- Main outtaki toplam sesi mi duyarız sadece bağlı olduğumuz kanalı mı duymuş oluruz.
  2- Kulaklık nereye bağlanabilir?
  3- Bu işlem doğru mudur, sakıncası var mıdır? Kulaklık la mı duymak mantıklı, monitör mü kullanmak mantıklı? Gerçi kayıt için ve canlı müzik için cevaplar farklı olabilir  ama bilemiyorum.

Mr_YAMYAM

Her durumda kulaklık gereklidir.
Eğer birbirinden bağımsız iki oda kullanılmıyorsa (Akustik enstrumanların ve mikrofonların odası ile kayıt odası) ses yalıtımı için en ideal kulaklık kullanımıdır.
Bununla beraber yapılan kayıtların dinlenmesi monitörler ile yapılabilir. Ancak kayıt esnasında dinleme yapılması için kulaklık şarttır.
Bir mixerdeki dinleme fonksiyonu temel olarak iki ana kural üzerinden yapılır.
1 Sistem çıkışı: Mixerin ana çıkışları hem dinleme hem de ölçme amaçlı kullanılır. Ölçme birimi yuvarlak LED'ler ile yapılmış PPM dir. Bu birim profesyonel mixerlerde aynı zamanda selektebıl yapılabilmektedir.
2 Monitör selektebıl: Bir grub selekt switch ile ölçülmek istenen birimlerin PPM ve sistem monitörü ile irtibatlanmış gerekli bağlantıları yapılmış fonksiyondur. Profesyonel ve çok pahalı cihazlarda bu fonksiyonda birçok ölçüm yapılmaktadır.
1 Tüm AUX'lar,
2 Ana (MASTER) çıkışları.
3 Kayıt cihazı çıkışı. Harici bağlantı ile mixere bağlantı birimi hazırlanmış olup kayıt cihazının çıkışı buraya irtibatlanır ve ölçüm buradan seçilerek yapılır.
4 Pre FADER ölçümü. Faderler öncesi seçilmiş her bir kanalın giriş seviyesi ölçümü içindir.

Monitör selektebıl sistemler pahalı olsa da bazı amatör mixerlerde iş görebilecek ölçüm modları bulunabilmektedir. Senin mixerde bu ölçümün yapılıp yapılmadığını resim kalitesi düşük olduğu için anlamıyorum.

seron

abiler,
profesyonel düzeyde ses işiyle uğraşan şahıslar, hani şu müzik stüdyosunda çalışanlar; ibrahim tatlıses türkü çığırırken bir camın arkasında potlarla uzay gemisi kullanır gibi oynayıp duran amcalar özel bir eğitim alıyorlar mı? hani üniversitelerde bölümü falan var mı yada yurtdışında? bu amcalara ne deniyor?
Ceryanlı devreler olarak prensibim: Az iş, çok laf! O kadar!
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 05 Eylül 2014, 18:29:34abiler,
profesyonel düzeyde ses işiyle uğraşan şahıslar, hani şu müzik stüdyosunda çalışanlar; ibrahim tatlıses türkü çığırırken bir camın arkasında potlarla uzay gemisi kullanır gibi oynayıp duran amcalar özel bir eğitim alıyorlar mı? hani üniversitelerde bölümü falan var mı yada yurtdışında? bu amcalara ne deniyor?
Bu amcalara TON mayster deniliyor.
Ancak genel anlamda yaygınlaşmış bir kelime olup dünya literatüründe bu işi SES TEKNİKERLERİ yapmaktadırlar. İşte benim çalıştığım yıllardaki işim de bu idi ;D
Türkiyede eğitim olmadığından dolayı, konservetuara gitmiş abuk amcalar ses kaydı ile iştigal ediyorlar. Bu yüzdendir ki Türkiyede kaliteli bir kayıt görülememiştir. 8) ::)

seron

teşekkürler.

peki piyasamızda bazı şarkıları tekrardan editleyip duptıs-duptıs disko müziği yapan diii-cey lere ne diyorsun? ( ;D ;) )
Ayrıca şunu unutmayın, atasözüdür, oylarınız damlaya damlaya... Dağdan kestim kereste.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 05 Eylül 2014, 21:17:14teşekkürler.

peki piyasamızda bazı şarkıları tekrardan editleyip duptıs-duptıs disko müziği yapan diii-cey lere ne diyorsun? ( ;D ;) )
Onları adamdan saymıyorum.
DJ (Disk Jokey) kelimesinin Türkçe anlamı Disk (Yani plak) kontrolü yapabilen anlamındadır.
Bir disk jokey çaldığı eserlerin ritm akışlarını bilebilmeli ve diski de (Plağı) ilgili ritmlerde kontrol edip gerekirse loop yaptırabilmelidir. Bu sayede pistte dans eden veya oynayan kişiler ritme kapılarak daha keyifle ve uzun süre oynayacaklardır.
Bir DJ ses kayıt tekniğini bilemez. Ses kayıt tekniği başlı başına bir eğitim ve uzmanlık alanıdır.
Herhangi bir esere uygun ya da uygun olmayan ritmler eklemek TONMAİSTER'lerin işidir. Ses kayıt teknisyenleri ise bu işi tekniğine uygun olarak yapabilen kişilerdir.

seron

yani diyorsun ki "bir kaydedicinin RECORD tuşuna basmakla kayıt olmaz."

abi şaka bir yana...

bu konuyu ve açtığın afilli-katörler konusunu mümkün mertebe uzatırsanız minnettar olurum. çünkü bunları doğru dürüst öğrenebileceğimiz kaynak pek yok. konu tamamlandığında yükseltme ve ses tekniğiadlı bir pdf dosyası oluşturup yazar adı olarak seni ve sitemizi belirteceğim...

umarım senin için bir sakıncası yoktur... olmazsa gevv e sunarız, 320volt anasayfamızda yayınlasın he?

Mr_YAMYAM

Şu aralar tatil planları yaptığım için haliyle pek ilgilenemiyorum.
Sizlerden de soru gelmediği için konu biraz soğudu haliyle :)
Ama tatil dönüşü devam edeceğim. Daha ton kontrol devreleri ve uygulamaları olacak. Yani o konu hopdedik bitecek bir konu değildir.

gokhan60

Hocam farkettimde bu mikser beni çarpıyor. İlk gün böyle değildi. Mikrofona dudağım değdi fena çarptı, elim mikserin kenarına değdi çarptı. Kontrol kalemini mikserin metal yerlerine değdirdiğimde ışığı yanıyor. Topraklamadan mıdır yoksa başka birşey midir?

Mr_YAMYAM

220V fişini ters takıp bir dene. Yapmıyorsa sorun yoktur.
Priz hattında topraklama olması lazım.

gokhan60

Yine çarptı hocam. Binanın topraklama durumunu bilmiyorum ama şüpheliyim.

Mr_YAMYAM

Prizini değiştirip (Başka bir prize tak) deneme yap.
Toprak hattı olmasa da bu şekilde çarpması olağan değil.
Gerekirse komşuda test et. Eğer yapabiliyorsan ölçü aleti ile ölç.

seron

bazı evlerde topraklama hattı yerine nötr ile toprak ucunu köprü atarak topraklama yaptığını sanan elektrikçiden çıkma tesisatlar var. en önce toprak ucunu kontrol etmeli. muhtemelen evin topraklama tertibatı doğru yapılmamıştır.

gokhan60

USB'den bağladığım zaman ses gecikmesi yaşıyorum, madem öyle bir gecikme olacak bu USB bağlantısını neden koymuşlar? Canlı ses gecikmeli geliyor, gerçi önemli olan bilgisayardaki metronom sesi ile sorun yaşanıp yaşanmaması. Şu an cubase kurulu değil bende, ama hatırlıyorum kayıt yaparken tık tık metronom sesi veriyordu ve bu ritim ile bütün kanalların başlangıçlarını eşitliyorduk. Şimdi cubase kursam kanalları senkronlayabilir miyim?
Çok kanallı bir ses kartı alıp, kullandığım kanalların çıkışlarını, ses kartının kanal girişlerine bağlasam, gecikme sorunu yaşar mıyım? Bir de marka/model/özellik tavsiyesi rica ediyorum.

Mr_YAMYAM

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 09 Eylül 2014, 21:35:19bazı evlerde topraklama hattı yerine nötr ile toprak ucunu köprü atarak topraklama yaptığını sanan elektrikçiden çıkma tesisatlar var. en önce toprak ucunu kontrol etmeli. muhtemelen evin topraklama tertibatı doğru yapılmamıştır.
o kadar tas kafalisi yok diyecem de kardesim askerde iken bu halti yiyen bir akilli yuzunden sarj adaptorunu eritti:)

seron

prizi sökerek topraklamaya bir şey bağlı mı diye bakarsanız anlarsınız. eğer köprü atıldıysa iptal edip düz bağlayın. yani sadece faz ve nötr bağlı olsun. bu şekilde sorununuz bitecektir diye tahmin ediyorum.

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 25 Eylül 2014, 15:35:55prizi sökerek topraklamaya bir şey bağlı mı diye bakarsanız anlarsınız. eğer köprü atıldıysa iptal edip düz bağlayın. yani sadece faz ve nötr bağlı olsun. bu şekilde sorununuz bitecektir diye tahmin ediyorum.
ustad birincisi notrde de biraz elektrik olur. İkincisi kopruyu attiginda o prize bir sey bagladiginda ne varsa yakar:)

seron

aynen biliyorum. peki senin prizde böyle bir sorun var mıydı ve sorunu çözdün mü/devam ediyor mu?

maksadım esnafı kötülemek değil ama anlatmadan da edemeyeceğim. bizim köyde dayımın evinin tesisatına baktım. evine 7kW ani su ısıtıcı şofbenlerden kurdurmuş, iyi. iyi de, burası köy evi; topraklamasını kurmuşlar mı diye baktım.

o da iyi.
kahverengi: faz,
mavi nötr,
sarı-yeşil toprak.

"tamam" dedim "şofbeni doğru bağlamışlar" ve şofbeni kapattım. son anda aklıma birşey geldi: tamam üçtane ayrı kablo geliyor ama üçünden biri bir yerde birleşiyor mu?

sıvaüstü çekilen antikron kabloyu takip ede ede sayaca kadar geldim. zira evin hiçbir prizinde topraklama yok, ama şofbende nasıl var? sayacın kutusunu bir açtım ki ne göreyim?! sayacın nötr çıkışına o sarıyeşil toprak kablosunu birleştirmiş -çok afedersiniz- mallar. ulan salak herif, hiç üşenmeden o kadar kablo çekmişsin sayaca kadar; iki metre teli yere bir tencereyle gömemedin mi? hemen sayacın altı da toprak haa...

dayımı bu konuda uyardım. "yok dayım" dedi "o tesistı döşeyen elektrikmühendisi; topraklaması var evin" dedi. ben de birşey demedim. ne yaparsa yapsınlar...

prizin içinde üç ayrı kablo da olsa mutlaka kontrol edin...

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 26 Eylül 2014, 16:57:02aynen biliyorum. peki senin prizde böyle bir sorun var mıydı ve sorunu çözdün mü/devam ediyor mu?

maksadım esnafı kötülemek değil ama anlatmadan da edemeyeceğim. bizim köyde dayımın evinin tesisatına baktım. evine 7kW ani su ısıtıcı şofbenlerden kurdurmuş, iyi. iyi de, burası köy evi; topraklamasını kurmuşlar mı diye baktım.

o da iyi.
kahverengi: faz,
mavi nötr,
sarı-yeşil toprak.

"tamam" dedim "şofbeni doğru bağlamışlar" ve şofbeni kapattım. son anda aklıma birşey geldi: tamam üçtane ayrı kablo geliyor ama üçünden biri bir yerde birleşiyor mu?

sıvaüstü çekilen antikron kabloyu takip ede ede sayaca kadar geldim. zira evin hiçbir prizinde topraklama yok, ama şofbende nasıl var? sayacın kutusunu bir açtım ki ne göreyim?! sayacın nötr çıkışına o sarıyeşil toprak kablosunu birleştirmiş -çok afedersiniz- mallar. ulan salak herif, hiç üşenmeden o kadar kablo çekmişsin sayaca kadar; iki metre teli yere bir tencereyle gömemedin mi? hemen sayacın altı da toprak haa...

dayımı bu konuda uyardım. "yok dayım" dedi "o tesistı döşeyen elektrikmühendisi; topraklaması var evin" dedi. ben de birşey demedim. ne yaparsa yapsınlar...

prizin içinde üç ayrı kablo da olsa mutlaka kontrol edin...
abi notr hatta da ektrik var. yarin bir gun yanar o tesisat, yanmazsa baska bir yeri yakar. canlsrina mi susamislar bunlar? bir de muhendislere zaten guvenmeyecrn. daha idm ayari yapamayan bilgisayar muhendisi gordum bn:)
notru topraga verdigi zaman makinenin dis kasasinda ektrik kalir. bu da isinan suda elektrik kalmasi demek. ektrik carpip durur zaten:)
mazallah olume kadar gider.
topraklamanin amaci kacak varsa bunu topraga iletmektir. cunku toprak sifir direnc kbul edilir. bu da sigortayi attiracak kadr akim cektirir. dunsene banyoda elektrikli su ile yikaniyorsun:)

seron

Alıntı yapılan: yolgezer - 27 Eylül 2014, 16:44:09abi notr hatta da ektrik var. yarin bir gun yanar o tesisat, yanmazsa baska bir yeri yakar. canlsrina mi susamislar bunlar? bir de muhendislere zaten guvenmeyecrn. daha idm ayari yapamayan bilgisayar muhendisi gordum bn:)
notru topraga verdigi zaman makinenin dis kasasinda ektrik kalir. bu da isinan suda elektrik kalmasi demek. ektrik carpip durur zaten:)
mazallah olume kadar gider.
topraklamanin amaci kacak varsa bunu topraga iletmektir. cunku toprak sifir direnc kbul edilir. bu da sigortayi attiracak kadr akim cektirir. dunsene banyoda elektrikli su ile yikaniyorsun:)

bu bilgi "kısmen" yanlıştır/eksiktir.

her ne kadar yukarıda köprü tekniğini eleştirsem de nötr ile topraklama yapılmış bir hat "henüz" tehlikeli değildir ve şasiye ve dolayısıyla insan vücuduna elektrik vermez.

??? nasıl yani?

şöyle:
fizik yasalarına göre elektrik akımı akmak için direnci en küçük yolu tercih eder. bu nedenle iyi bir iletkenle şasiyi toprağa iletme durumunda elektrik akımı insana göre daha iyi iletim yapan teli tercih edecek, bu durumda insan üzerinen geçen akım minimum olacaktır ki sıfır kabul edilir...

peki köprü atmanın sakıncası nerede?

köprü atılmış (nötr hattı aynı zamanda topraklama olarak kullanılmış) bir tesiste topraklama tabelasına giden tel koparsa, topraklama iletkeni ya da levhası korozyon vb nedenlerle iletimi keserse vs... elektrik akımı toprağa deşarj olmak için bu sefer teli değil, insan vücudunu kullanacaktır...

dolayısıyla bir zamanlar (70'li yıllarda falan) topraklama yöntemi olarak kullanılmakta olan bu yöntem, derhal terkedilmiş, yerine ayrı hattan topraklama düzeni getirilmiş; bu da yetmemiş, tesislerde kaçak akım rölesi kullanmak uygun görülmüştür.

aşağıdaki resimleri inceleyiniz:

yukarıdaki anlattığım köy evi olayında elektrik insana geçmiyor ama toraklama kablosu ve levhası eski. ne zaman ne yapacağı belli olmaz. nötr deki cereyan, kablo kopsun diye bekliyor...

halbu ki resim 1 deki topraklama yönteminde topraklama hattı devreden çıkarılsa dahi cihaz elektrik kaçırmadığı sürece sorun olmaz... 2'de kaçırsa da kaçırmasa da olur.

bir de faz hattını prizin topraklamasına bağlayanı gördüm ki az daha ben gidiyordum. ev sahibini uyardım, düzelttirdiler.

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 27 Eylül 2014, 21:26:01bu bilgi "kısmen" yanlıştır/eksiktir.

her ne kadar yukarıda köprü tekniğini eleştirsem de nötr ile topraklama yapılmış bir hat "henüz" tehlikeli değildir ve şasiye ve dolayısıyla insan vücuduna elektrik vermez.

??? nasıl yani?

şöyle:
fizik yasalarına göre elektrik akımı akmak için direnci en küçük yolu tercih eder. bu nedenle iyi bir iletkenle şasiyi toprağa iletme durumunda elektrik akımı insana göre daha iyi iletim yapan teli tercih edecek, bu durumda insan üzerinen geçen akım minimum olacaktır ki sıfır kabul edilir...

peki köprü atmanın sakıncası nerede?

köprü atılmış (nötr hattı aynı zamanda topraklama olarak kullanılmış) bir tesiste topraklama tabelasına giden tel koparsa, topraklama iletkeni ya da levhası korozyon vb nedenlerle iletimi keserse vs... elektrik akımı toprağa deşarj olmak için bu sefer teli değil, insan vücudunu kullanacaktır...

dolayısıyla bir zamanlar (70'li yıllarda falan) topraklama yöntemi olarak kullanılmakta olan bu yöntem, derhal terkedilmiş, yerine ayrı hattan topraklama düzeni getirilmiş; bu da yetmemiş, tesislerde kaçak akım rölesi kullanmak uygun görülmüştür.

aşağıdaki resimleri inceleyiniz:

yukarıdaki anlattığım köy evi olayında elektrik insana geçmiyor ama toraklama kablosu ve levhası eski. ne zaman ne yapacağı belli olmaz. nötr deki cereyan, kablo kopsun diye bekliyor...

halbu ki resim 1 deki topraklama yönteminde topraklama hattı devreden çıkarılsa dahi cihaz elektrik kaçırmadığı sürece sorun olmaz... 2'de kaçırsa da kaçırmasa da olur.

bir de faz hattını prizin topraklamasına bağlayanı gördüm ki az daha ben gidiyordum. ev sahibini uyardım, düzelttirdiler.
abi gece kafa yarim yamalak yazmjsim ama soyle diyeyim senin fizik kurallarin tamamen teorik. pratikte ise carpiyor. cunku sofbe gelen su icindeki mjneraller suyun iletken,igini arttiriyor. ki bu ani su isitici bizde de vardi ve bir kac senede bir isiticisi yaniyor. yandigini da bize carpan elektrikten anljyorduk:)
notre toprak baglanmasi iki turlu olur.
birincisj sebeke voltajina giriste yani fise degil prize. boyle bir sey yaoarsan enerji dogrudan akar ve direnc minimum oldugu icin bir anda buyuk enerji bosalir. ya sigorta yanar ya baglanan mal. kardesimin sarj aleti ile 5 sarj aletinin yanmssinin nedeni bu.
iknci yol ise fisi o sekilde baglama ki burada enerjinin akacagi bir baska yuk oldugu icin kacak az olur. ve ayrica buradaki toprak kablosu toprakli degil, direnc inanilmaz buyuk olur. zaten toprak hatti olmadigindan direnc buyuk oluyor ve enerji akisi cok artmiyor. ama burada da notr de olsa yine de saseye ki bhrada sase o isiticinin isitici parcayi tutan demiri. o da direkt suya temas ediyor. ki su da bize degiyor. ben cok carpildim bu yuzden.zaten bu isiticinin arizasinin kontrolu olmadigi icin biz ani su isiticiyi soktuk kazanli bir sey aldik. kullanirken kapatiyoruz.
sizin dediginiz levha  usulu ile toprak hattinin notre baglanmasi arasinda alaka yok. inanmazsaniz size ornek. su anki odanizdaki prizde notru bulun, onunla topraga kontak kurun. eger gercekten toprakli ise sartel atar. korkmayin sadece gum diye ses cikarir:)
peki bu elektrikciler neden boyle yapiyor? sadece adama is yaptim demek icin, bizde mesela. evn tesisatinin yarisinda toprak yok. diger yarisinda da sqlak herif toprakla notr faz farki dert etmeden dosemis.