Dual Boot bilgisayrada Windows XP başlamıyor!

Başlatan seron, 03 Eylül 2014, 23:16:01

seron

özellikler:

Gigabyte 970A-DS3P anakart- driveri orjinal CD den kurulmuştur. on bord ekran modülü yoktur.

ASUS HD7790 ddr-5 ekran kartı xp driveri bulunamamış, kendi sitesinden 6000 kusurlu modelin driveri ile 2 ay kadar sorunsuz çalışıyor izlenimi vermiş, gerçek anlamda test edilmemiştir.

AMD FX 6 çekirdekli 3,5GHZ işlemci. ---------
                                                                     bu ikisinin donanımla tam uyumlu olup olmadığını biliyorum.
Kingston 8GB 1600Mhz Ram ----------------

Hitachi 1TB sata-3 harddisk

500W FOEM güç kaynağı.

gigabyte siyah kasa ve donanımın sağına soluna konmuş 2-3 tane fan.

sistemim dual boot olup başlangıçta

-windows 7
-windows xp

seçenekleri mevcuttur.

xp seçeneği seçildiğinde siyah ekranda ingilizce olarak

güvenli modda başlat
...
...

-----
normal olarak başlat seçeneklerinden hangisi seçilirse seçilsin, windows açılış ekranında reset atmaktadır.

windows7 normal başlamaktadır. windows 7 de de sık sık 1-2 dakika süren "yanıt vermiyor" hataları olmaktadır.

sistemin dual boot olmasını sağlayan program (bsd) win xp de kuruludur.

yedek harddiskim yoktur ve oldukça fazla verim var.

yardımcı olmanızı rica eder, teşekkür ederim...

memleket

benim hem laptopta hemde masa üstünde 2 işletim sistemi var.
işletim sistemlerini kurarken önce XP yi kurup daha sonra win7 kuruyorum. 2 pc de de hiç sorunla karşılaşmadım...

Mr_YAMYAM

Öncelikle HDD benchmark ve error testi yapıp ekran görüntülerini koy.
HDTUNE'yi bilirsin.

seron

bedava olanı indirdim. yarın sonuçları getireyim.

arkadaşlar dün gece XP yi açmayı başardım. hani siyah ekrandaki güvenli.... vs seçenekler var ya, en sonki iyi çalışan durumdan başlat mı ne var o seçeneği görmemişim basınca açıldı. bu sabah hiç siyah ekran vermeden de açıldı. ama mesele şu ki bu bir sorundur ve tekrar edebilir, ve nedenlerini de bulmak gerekebilir.

@Mr_YAMYAM işte sonuçlar:

HD TUNE RAPORU:

benchmark raporu:

disk info'su:

health disk sağlığı:

scandisk hızlı:

ne olduğunu bilmediğim donanım sorunu:

sondaki donanım sorununun nedenini özelliklerden vs bakmama rağmen hiçbir bilgiye ulaşamadım. NOT: bilgisayarımda NOKIA SUITE kurulu idi. bilgisayra telefonu bağlayıp internete girmek için kurmuştum ama başarılı olamamıştım. dün kaldırdım.

Mr_YAMYAM

Harddiskinde BAD sektör görülüyor.
Quick scan yapmışsın. Bu taramada hatalar görünmez. Normal tarama yapmalısın.
USB kök hub olarak yüklenilmiş bir sürücü var ama kaldırılmış.

seron

normal tarama bayağı uzayınca iptal ettim. dörtte biri kadar yaptığı taramada sorun görmedi.

"USB kök hub olarak yüklenilmiş bir sürücü var ama kaldırılmış."

vallahada billahada hiçbirşeyi kaldırmadım. nokia suite varken de var idi o hata. bazen usb flaş takınca yok tanınamadı yok doğru yüklenemedi diyor.

konuyu fazla dağıtmayacağım ama elimizde şöyle bir veri var. bu harddiskin aynısından bana satan abinin elinde de var şu an yazdığım makinede. bu harddisk takılıyken windows 7 yi 1 saatte kuramıyoruz, geçen hafta birine bilgisayar topladı westwrn dijital harddiskli, o bilgisayara "bir sigara içimlik sürede kurdu" diyor. bu nasıl oluyor?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 04 Eylül 2014, 15:49:38normal tarama bayağı uzayınca iptal ettim. dörtte biri kadar yaptığı taramada sorun görmedi.

"USB kök hub olarak yüklenilmiş bir sürücü var ama kaldırılmış."

vallahada billahada hiçbirşeyi kaldırmadım. nokia suite varken de var idi o hata. bazen usb flaş takınca yok tanınamadı yok doğru yüklenemedi diyor.

konuyu fazla dağıtmayacağım ama elimizde şöyle bir veri var. bu harddiskin aynısından bana satan abinin elinde de var şu an yazdığım makinede. bu harddisk takılıyken windows 7 yi 1 saatte kuramıyoruz, geçen hafta birine bilgisayar topladı westwrn dijital harddiskli, o bilgisayara "bir sigara içimlik sürede kurdu" diyor. bu nasıl oluyor?
Bad sektörleri görebilmek için normal tarama yapmalısın. Nerede veya hangi cluster'da olduğunu görebilmen için.
USB meselesini kafana takma. Daha önceden yüklenilmiş bir sürücü veya donanım kaldırılırsa böyle olur. BIOS reset yaparsan düzelir.
Normal olarak Win7 zaten 12-18 dk içerisinde kurulur. Eğer uzun sürüyorsa bunun ilk sebebi HDD veri yazma hızıdır.
DVD/ROM hızı da etken olsa da bunun normal olduğunu varsayıyorum.
Şimdilik şunu önereceğim.
Mydefrag adlı programı yükle. Birkaç kez defrag yap. Sonra, C için consolidate free space komutu ile boş alanı birleşitirmeyi dene. Ancak bad sektörler es geçilmediği sürece yine aksaklık olacaktır.
Ne yazık ki verilerini yedeklemek zorundasın.

GLSCGN

1 kere amd driverlar zaten NVIDIA ya göre daha problemli olur birde siz uygun driver yok diye başka bir serinin driverını kurmuşsunuz.
Madem illa xp kullanılacak daha eski seri bir ekran kartı alsaydınız keşke.
Amd stok fanı rezalettir.
30-40 liralık da olsa güzel bir cpu soğutucu almanızda fayda var.
Bu sayede hem daha sessiz hemde cpu daha serin çalışır.

Not: evde tadilat var bunları şimdilik telefondan yazabildim. Daha sonra.detaylı olarak bir kaç ö erim olabilir.

seron

"1 kere amd driverlar zaten NVIDIA ya göre daha problemli olur birde siz uygun driver yok diye başka bir serinin driverını kurmuşsunuz."

ne yapayım sürücüsü kendi cd sinin üzerinde var gibi belirtilmesine rağmen yok. uygun değil xp için hiç driver yok. sitesinde xp için diye gösterilen driverler uymuyor/kurulmuyor/hiçbir işe yaramıyor...

"Madem illa xp kullanılacak daha eski seri bir ekran kartı alsaydınız keşke."
bilemzdim ki böyle olacağını...
yahu aslında onu win 7 için aldım, ama xp den de vazgeçemediğim için xp de kurdum. mesele şuydu: bir seferde alayım pişman olmayayım. yarın öbür gün bir oyun kursam açmamazlık yapmasın dedim. eski modelin fiyatıyla bunun fiyatı arasında çok çok az fark var idi.

stok fan falan değil; ben aslında komple satacam bu gidişle okinin yaptığı gibi. yerine daha düşük özellikli bir pc + WD harddisk alacam. bu sistem beni mahvetti! bilgisayrı toplarken 1250 param vardı. ram sorun çıkardı. değiştir bilmem ne yap derken tam iki ay kullanamadım. sonra ram geldi, bu sefer 32bitin 8GB yi görmediğini farkettim. 64 kurdum. busefer ekran kartı driveri bulamadım. buldum, bu sefer donma sorunları ve yukarıda bahsettiğim sorunlar birbirini kovaladı. uğursuz geldi pc... toplamda masrafım 1500'ü geçti: içinde harddisk yok!

Mr_YAMYAM

@seron 
Antalyaya gelirken sana özel PLUS XP CD'si getiriyorum.
Bununla sistemini kur sürücü sorunun kalmayacaktır ;D

seron

üç tane bad sector üm var...

tabi daha test bitmedi...

toyer

bad sectorleri kapatan programlar var, hardiskin o bölümünü kullanıma kapatıyor.  disk kapas,teniz düşüyor tabi ama düşsede sağlıklı bir hardiskiniz oluyor.

seron

yamyam abi bende hirens boot cd si var. ben de sana onu getireyim görüşebilirsek. tabi ben kullanmayı bilmiyorum o da ayrı bir mesele ama 1 ayda çözerim.
@toyer o tekniği duymuştum ama nasıl yapılacağını bilmiyorum. önce 1TB harddisk bulup yedekleme yapacağım sonra yamyam abinin deyimiyle iyi bir cila (3 pass zero fill) çekip yeniden kuracağım. tabi kurulumdan önce bir hatalı kısımları onaralım. yanlış anlamamışsam önce birkaç kez scandisk yapmalıyım.

Mr_YAMYAM

Hirens'e mirens'e aldırış etme.
En ideali kendi işletim sisteminin bootloaderdir.
Hatta en iyisi Li-Lo dur. :D

okinkurt

Alıntı yapılan: seron - 06 Eylül 2014, 22:44:50"1 kere amd driverlar zaten NVIDIA ya göre daha problemli olur birde siz uygun driver yok diye başka bir serinin driverını kurmuşsunuz."

ne yapayım sürücüsü kendi cd sinin üzerinde var gibi belirtilmesine rağmen yok. uygun değil xp için hiç driver yok. sitesinde xp için diye gösterilen driverler uymuyor/kurulmuyor/hiçbir işe yaramıyor...

"Madem illa xp kullanılacak daha eski seri bir ekran kartı alsaydınız keşke."
bilemzdim ki böyle olacağını...
yahu aslında onu win 7 için aldım, ama xp den de vazgeçemediğim için xp de kurdum. mesele şuydu: bir seferde alayım pişman olmayayım. yarın öbür gün bir oyun kursam açmamazlık yapmasın dedim. eski modelin fiyatıyla bunun fiyatı arasında çok çok az fark var idi.

stok fan falan değil; ben aslında komple satacam bu gidişle okinin yaptığı gibi. yerine daha düşük özellikli bir pc + WD harddisk alacam. bu sistem beni mahvetti! bilgisayrı toplarken 1250 param vardı. ram sorun çıkardı. değiştir bilmem ne yap derken tam iki ay kullanamadım. sonra ram geldi, bu sefer 32bitin 8GB yi görmediğini farkettim. 64 kurdum. busefer ekran kartı driveri bulamadım. buldum, bu sefer donma sorunları ve yukarıda bahsettiğim sorunlar birbirini kovaladı. uğursuz geldi pc... toplamda masrafım 1500'ü geçti: içinde harddisk yok!

Amd pişmanlıktır hocam sat onu minumum i3 cpu lu bir pc topla kullan orta seviye birde nvidia kart alırsın cok güzel olur .

seron

@Mr_YAMYAM abi Allah senden razı olsun! anlattıkların doğrultusunda dün eve gelince eski bilgisayarıma defrag, boşluk birleştirme, ve winndows üzerinden boş alana 1 pass erasing uygulayınca benim bilgisayar bildiğin cillop oldu! saat 11 gibi başladığım işlem sabaha karşı 3.30 gibi bitti ve şimdi performansı bayağı farketti.

şimdi aynen tavsiye ettiğin gibi bir harddisk bulup, veri yedeklemesine gerek kalmadan aynı yöntem ile yeni (sorunlu) bilgisayrıma windowsxp + 7 + mint + studio kurup kullanacağım. sonucu iş bitiminde tekrar bildiririm...

konu çözülmüştür: sorunun harddiskten kaynaklandığına karar verildi!.. üretimden kaynaklanan yavaş çalışma sorunu ve bad sector vakası.

Mr_YAMYAM

seron

neden olmasın? aslında 7 tane kuracam da abartı olmasın görgüsüz derler ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 14 Eylül 2014, 18:41:11neden olmasın? aslında 7 tane kuracam da abartı olmasın görgüsüz derler ;D
Li-Lo'ları (GRUB) nasıl ayarlıyacaan :D

seron

Mr_YAMYAM

3 işletim sistemi için sorun değil. Daha doğrusu XP, Win7 ve bir linux olursa mesele yok.
Ama bunlara ilaveten 2 linux daha kurarsan linux loaderleri birbirlerinin üzerine kurman gerekecek.
Ben şimdiye kadar test etmedim.

seron

bu akşam nasip olursa;

80lik harddiske:

-XP
-mint
ve
-studio kurmaya çalışacağım. tecrübelerimi konu açarak bildiririm.

yolgezer

Driver icin ati modder programlari var. Bir arkadasimin eski pcsindeki ati ekran karti da seninki gibi sitesinde gozukmuyordu. Aslinda bazi nvidia ekran kartlarindq da olabiliyor. Onlar inf dosyalari kurcalaninca ati-amd ekran kartlari da yamalarla calistiriliyor. Performans alamazsaniz bu yontemi arastirin.
Usb kok hub icin de bazen anakart cdsindeki driverler sorun cikarabiliyor. Hatta renesas gibi markaya ait bir usb icin via driveri de olabiliyor. En iyisi surucu yazilimini toptan kaldirin sonra da driver detective gibi ya da everest gibi uygulamalarla marka modelini bulun....

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 15 Eylül 2014, 14:27:22bu akşam nasip olursa;

80lik harddiske:

-XP
-mint
ve
-studio kurmaya çalışacağım. tecrübelerimi konu açarak bildiririm.
Benim önerim şudur.
80GB lık HDD'yi.
Önce tek parça halinde formatla. BIOS pilini çıkartarak CLR-CMOS yap.
HDD yi XP kurarken 4 partitiona böl.
20GB XP için.
2GB Linux SWAP
20GB UBUNTU STUDIO
Kalan 30GB civarındaki bölüm ise geçici DEPO bölümün olsun.
Önce Sana vermiş olduğum XP CAFE PLUS ile ilk partitiona kurulumu yap. Tüm sürücü ve donanım bilgilerini detaylı olarak bir yere not et. Bu haliyle güvenlik yazılımlarını (spybot-sd ve antivirüs) kur. Güncelle ve derinlemesine taramaları yap.
Sağlıklı bir kurulum için güncelleme şart olduğundan güvenlik yazılımlarının güncellemelerini internet üzerinden yapmalısın. Aynı zamanda Java, flash player vbg. eklentileri de güncel olarak yüklemelisin.
Eklentilerden sonra defrag ve bahsetmiş olduğum consolidate free space uygulamalarını mutlaka yapmalısın.
Bu haliyle XP işletim sistemini birkaç gün kullan. Sorun görülmezse UBUNTU STUDIO'yu kur.
UBUNTU STUDIO kurulumu esnasında internete bağlı olman ve ilgili kodek ve güncellemeleri kurulum esnasında indirmen ŞİDDETLE önerilir.
Şimdilik benim önerim 2 işletim sistemi kurman yönünde olacaktır.

seron

yamyam abi önerilerini akılcı ve doğru buldum ama;

XP kullanmak istiyorum, 7'siz olmuyor.
linux da kullanmak istiyorum, bir tane yetmiyor.
minti yüklesem, studio kurulmuyor.
Lİ-LO nedir, bir türlü yapılmıyor...

akılcı olan: bende 3 adet 80lik, 1 adet 40lık harddisk var. hepsine ayrı ayrı kurayım. yeni bilgisayarım ise iki işletim sistemiyle öyle kalsın; bahsettiğim sorunu giderdikten sonra.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 16 Eylül 2014, 14:28:24yamyam abi önerilerini akılcı ve doğru buldum ama;

XP kullanmak istiyorum, 7'siz olmuyor.
linux da kullanmak istiyorum, bir tane yetmiyor.
minti yüklesem, studio kurulmuyor.
Lİ-LO nedir, bir türlü yapılmıyor...

akılcı olan: bende 3 adet 80lik, 1 adet 40lık harddisk var. hepsine ayrı ayrı kurayım. yeni bilgisayarım ise iki işletim sistemiyle öyle kalsın; bahsettiğim sorunu giderdikten sonra.
O zaman şöyle yapmalısın.
HDD kapasitesi uygun olursa Win7 yi de kurabilirsin. Ama Win7 için en az 40GB gereklidir.
Bölümleri oluştur.
Önce XP yi kur. Sonra Win7 yi kur. En sonra Linux kur. Linux kurarken loaderi win7 nin üzerine kurarsan 3 işletim sistemini de bendeki gibi seçebilirsin.
Li-Lo demek Linux Loader demektir. Diğer bir adı da GRUB'tur.
Esasen windows işletim sistemlerinde de loader vardır. Ama windows loaderleri saygısızdır. Başka bir loader var ise onu tanımaz sadece kendilerini tanırlar. Bu yüzden öncelikle en eski windows işletim sistemlerinden başlayarak kurmalısın. En sonra Li-Lo kurarsan, Li-Lo diğer işletim sistemlerinin loaderlerini tanıyacak onlara saygı çerçevesinde bunları yüklemene izin verecektir.
Ancak iki farklı Li-Lo birbirlerine nasıl davranır bunu bilemiyorum. Çünkü daha önce hiç test etmedim.

seron

winXP yanına kurulmuş linux Mint, çok teferruatlı ayar yapmadan, sadece bölümlerin kapasitesini belirtmemi isteyerek sorunsuz şekilde dual boot olarak kuruldu.

ancak dün gece yaptığım denemede studio yanına pardus 2014 denemeyi kurmaya çalışınca studionun bootu iptal oldu, sadece pardus açılır hale geldi. o yüzden korkuyorum. o harddiske şimdi low level attım. bir sonraki proje için bekliyor....

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 16 Eylül 2014, 16:38:57winXP yanına kurulmuş linux Mint, çok teferruatlı ayar yapmadan, sadece bölümlerin kapasitesini belirtmemi isteyerek sorunsuz şekilde dual boot olarak kuruldu.

ancak dün gece yaptığım denemede studio yanına pardus 2014 denemeyi kurmaya çalışınca studionun bootu iptal oldu, sadece pardus açılır hale geldi. o yüzden korkuyorum. o harddiske şimdi low level attım. bir sonraki proje için bekliyor....
En ideali her HDD'ye çift işletim sistemi kurmandır.
Mesela, örneğin, for example, Win XP ve Linux mint.
Bir diğer HDD'ye Win7 ve beraberinde UBUNTU

seron

HAAAAAAHHH! low level attığım 80 lik harddiski paldır-küldür yere düşürdüm.

sonuç mu?

A.R.E. (Allah Rahmet Eylesin)

>:(

Mr_YAMYAM

Çalışırken düşürmüşsen A.R.E
Ama boşta iken düştüyse az da olsa ihtimal olabilir.

seron

çalışmazken düştü ve çalıştırmaya çalıştığımda motor dönüyor "şşşşşşşşt-gıck..... şşşşşşşt-gıck" diye sürtünme-vurma sesi geliyor, açılmıyor. gitti yani.

orienbaris

Öncelikle geçmiş olsun. HDD'de muhtemelen disklerden bir veya bir kaçında okunamaz vede onarılamaz hasarlı bir alan oluşmuş.
HDD ilk alındığı andan itibaren bu şekilde okuma/yazma problemlerine sahip ise satıcıya geri iade edebiliyorsan iade etmeni öneririm. Fabrikasyon kusurlar çok az oranda görülse de maalesef olabiliyor. Eğer iade etme imkanınız yoksa size şu  şekilde bir yol tarif edeyim;

"""""BU İŞLEM SONUCUNDA OKUNABİLİR VERİNİZİ KAYBEDEBİLİRSİNİZ!!! ALINABİLİYOR İSE VERİ YEDEĞİNİZİ ALIN"""""

1) Hiren Boot CD adında cd'den de boot edilip kullanılabilen bir ortam var. Bunun içerisinde direk dos ortamında disk taraması yapabilen HDD Regenerator ile diskinizin tarama ve bad sectore uğramış olan alanlarını okuma/yazma işlevine kapatma yöntemini uygulamalısınız. Bu işlem sonucunda hdd de kapasite düşecektir. Kapasitedeki azalma miktarı bad sector'e uğramış ve onarılamaz durumda olan alanın miktarı ile doğru orantılıdır. Ne kadar çok irreversible bad sector o kadar çok kapasite azalması yani. Eğer hdd kontrol kartında hasar meydana gelmemiş, okuma/yazma kafaları hasar almamış ise diskiniz uzunca bir taramanın sonrasında yeniden kullanılabilir olacaktır.

2) İşletim sistemleri konusunda yükleme sıralamasına gelirsek işleminizin daha zahmetsiz olmasını sağlamak adına önce xp daha sonra windows 7 kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü Windows 7 den sonra xp kurmak windows 7 işletim sistemine ait bootloader ayarlarının değişmesine ve dolasıyla windows 7 işletim sisteminin çalışmamasına neden olur. Karşınıza boot ekranında takılı kalmak, mavi ekran hatası veya reset atmak şeklinde problemler ile çıkarak kendisini gösterir. Eğer Windows 7'nin ardından xp kurmuş iseniz;
                a)Windows XP kurulumu bittikten sonra XP'de oturum açın ve sırasıyla  ;
                            -32 bit XP kullanıyorsanız .Net Framework 2.0 32 Bit sürümünü
                            -64 Bit XP kullanıyorsanız .Net Framework 2.0 64 Bit sürümünü kurunuz.
                b)EasyBCD'yi kurun ve çalıştırın.
                   EasyBCD'yi kurup çalıştırmamızın sebebi Windows 7 Boot dosyalarını tamir etmek ve Windows XP'yi Windows Önyükleme Yöneticisi'ne eklemek.
                                                 b-1)EasyBCD'de sol taraftan "Add/Remove Entries" sekmesini seçin.
                                                 b-2)Üstten Windows sekmesini açın.
                                                 b-3)Burada "Windows NT/2k/XP2k3" seçeneğini seçin.İsterseniz Name kısmında değişiklik yapabilirsiniz. Buradaki isim önyükleme seçim ekranında görüntülenecek olan isimdir.
                                                 b-4)Automatically detect correct drive kutusunun seçili olduğundan emin olun.
                                                 b-5)Add Entry butonuna tıklayın.
                                                 b-6)Şimdi sol taraftan "BCD Deployment" sekmesini açın.
                                                 b-7)Install the Windows Vista/7 bootloader to the MBR seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.
                                                 b-8)Write MBR butonuna tıklayın.
                                                 b-9)EasyBCD ile işimiz bitti.Programı kapatın.
                                                 b-10)Bilgisayarı yeniden başlattığınızda yaptığımız işlemlerin başarılı olduğunu ve Windows ÖnYükleme Yöneticisi'nde her iki işletim sisteminin de göründüğünü göreceksiniz.Artık hangisinde isterseniz oturum açabilirsiniz.
                c)Eğer disk boyutunuz az ise veya sisteminizde boşuna kalmasını istemiyor iseniz bu aşamadan sonra EasyBCD yazılımını kaldırabilirsiniz.

3)Bu işlemlerden sonra bilgisayarınız normal olarak kullanılabilir olacaktır. Eğer hala aynı problemleri yaşamaya devam ediyor iseniz hdd dışında iç yada dış aygıtlardan bir veya bir kaçında çakışma olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun en basit yolu aygıtları tek tek kaldırıp sistemlerin (xp,w7) çalışma durum ve performansını değerlendirmektir. Özellikle usb portlarında takılı olan aygıtları kaldırıp sistemi bu yöntemle test etmeniz gerekir. Sorun usblerde takılı aygıtlardan kaynaklı değilse yada usblerde takılı aygıtlar yoksa o zaman anakart üzerindeki genişleme yuvalarını boşaltmalısınız. Ekran kartı, varsa ethernet veya wifi ağ kartları, usb hub kartlar, tv scream kartları gibi donanımları pc'yi kapatıp çıkardıktan sonra sistemi kontrol etmelisiniz. Eğer bu yöntemle kartlardan bir veya bir kaçının kaldırılması halinde promlemlerinizin çözülmüş olduğunu görürseniz; kartlarınızı sisteme takmadan o aygıtlara ait en son sürüm olan ancak beta sürümlerden olmayan driverları indirip kartları sisteme bu driverlar ile tanıtmalısınız.
4)Bu işlemlere rağmen aygıt çakışmanız devam ediyor ise anakartınızın üreticisine ait siteden en son bios sürümünü indirip (sürüm mevcut sürümle aynı bile olsa) bios güncellemesi yapmalısınız. Bu amaçla üreticinin talimatlarını sırasıyla ve dikkatlice uygulamanız çok önemli. Çünkü bios güncellemesi sırasında elektrik kesintisi veya diğer herhangi sebeplere bağlı olarak bios yüklemesinin yarıda kesilmesi gibi bir durumla karşılaşırsanız özellikle çift bios desteği olmayan anakartlar kullanılamaz hale gelecektir.

Bunca anlatımdan sonra probleminizin düzelmiş olmasını ümid ederek son bir öneride bulunmak istiyorum; ekran kartı ve işlemci kombinasyonunda paranızı ileriye dönük yatırımmışcasına kullanmak adına intel ve nvdia seçeneklerinde değerlendirmenizdir. Her ne kadar maaliyetler açısından amd işlemciler ve ekran kartları yüz güldürsede, benchmark testlerinde farklı yada daha iyi sonuçlar veren raporlarla karşılaşılsada maalesef efektif kullanım, atak olma, veri güvenliği ve daha pekçok sebepten ötürü nvidia+intel kombinasyonundan elde edeceğiniz faydayı amd işlemcili sistemlerden edinemeyeceğinizi belirtmek isterim. Hayatımda bir defaya mahsus olmak üzere önyargım olmasın diye amd işlemci ve ekran kartına yöneldim: sonuç tam bir hezimet oldu. Kendi kendime yerinmeden edemedim. İntelin P4 işlemcisini bile daha çok performanslı kullanmıştım. Aklım başıma geldi de hızlıca sistemimi nvidialı intel işlemcili bir kombinasyona çevirdim. Ve tek bir şikayetim bile kalmadı.

Gelelim Yüklenecek Araçlara
Hiren Boot CD
.NET FrameWork 2 32 Bit
.NET FrameWork 2 64 Bit
Easy BCD

Umarım sorununuz çözüme kavuşmuş olur. Kolay gelsin....

seron

açıklamalarınız için teşekkür ederim.

sorunu çoktan çözdüm. konuyu açmadan evvel BSD programını kullanmaktaydım zaten; konuyu eksik okumuşsunuz...

kısa süreli takılma-donma sorunlarını da güncel ekran kartı driverini sitesinden kurarak hallettim. şu an sistemim sorunsuz çalışmaktadır. alan olursa, harddiskim hariç, satmayı düşünüyorum.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın