Powerled aydınlatma yardım

Başlatan alekfe, 02 Eylül 2014, 22:01:13

alekfe

Selamunaleykum arkadaşlar 2 adet 3w powerled ve bir cep telefonu bataryası kullanarak aydınlatma devresi kurmak istiyorum duyduguma göre powerledler ısındıkça akımı sömürüyormus ve daha çok isiniyormus cozum nedir devreyi nasil kurmaliyim en basit şekliyle teşekkürler

serkan_48

Cep telefonu bataryanızın gücünü yazarmısınız voltaj ve amperini ?

alekfe

Belli değil ama genelde 3.7 v oluyorlar amperinide 2000mah civarinda secmeyi dusunuyorum

serkan_48

Doğrusu bulabilirmisiniz bilmiyorum ama AMC 7135 adlı bir chip var. Bende çok araştırdım TR de bulamadım büyük ihtimal yurt dışından getirteceğim. Onun  dışında seri direnç kullanabilirsiniz ancak power ledlerde hiç denemedim.

3.7 volt kaynağa 3.2 volt 350 ma lik ledi seri bağlayabilmek için üzerinde 0.5 volt harcamak için 1.42 ohm direnç seri bağlamanız yeterli olur. Ancak soğutmayı iyi yapmalısınız diğer türlü akım kontrolü yapmalısınız. Bunun için giriş voltajını yükseltirseniz daha basit çözümler var. Mesela 3.7 voltluk iki pili seri kullanırsanız LM317 kullanarak akım kontrolünü çok kolay yapabilirsiniz.

alekfe

Eyvallah hocam tek pil ile paralel baglarsam daha kolay bir yontem bulamazmiyiz çok kompleks birsey olsun istemiyorum

serkan_48

Led voltajı pil voltajına çok yakın olduğu için hassas bir kontrol nasıl sağlayabilirsin bende bu konuyu şu sıralar araştırıyorum forumda bir iki konu açmıştım hatta. Eğer deneme yapıp kullanırım dersen seri bir diyot tak 1N4007 mesela diyotun üzerinde 0.5 yada 0.7 volt arasında voltaj düşümü olacaktır. Buda pil voltajını led voltajına eşitleyip ledin voltajdan dolayı aşırı ısınmasını engeller ancak mekanik hatalara karşı korumaz. Ledi soğutucusuz bağlarsanız yine aşırı ısınıp yanacaktır.

Ben 1 watt power ledi 3 adet Nicad pille bağlayıp araya bir adet diyot bağlayarak fener olarak uzun zamandır kullanıyorum. Sorun yaşamadım 5-10 dakikalık çalışmalarda sorun oluşturmadan çalıştırdım.

kolay gelsin

alekfe

İşin açıkçası bu ledleri 3 adet aaa pil ile çalışan kafa lambasından aldım onuda pek kullanmadım bilmiyorum içinde ekstra bir devre yoktu nasıl ayarliyorlardi isiniyormuydu bilmiyorum iki tanesini paralel olarak baglayip bisiklette kullanmayı dusunuyorum bu kadar zor olacagini dusunmuyordum açıkçası neymis bu powerled nerde o eski ledler :)

serkan_48

Eğer kalan parçaları atmadıysan içini iyice dağıt devre mutlaka vardır. Devre yoksa o ledler power led değil beyaz led olabilir.

Devrenin fenerin ve ledlerin resmini filan çekip koyma şansınız varmı ?

alekfe

Şuan gonderemiyorumda ledler 3w power o garanti devre olarakta buyuk ihtimalle flasor olayi icin damlatma olayi var baska birsey yok icinde

seron

benim de şöyle bir fikrim var:

devreye seri bağlanan zener diyodu da aynen serkanın dediği 1n4001 misali gerilimi aşağı kontrol eder (yani belli bir voltajın altına düşmesine engel olur) ve de akım sınırlaması da yaparak devrenin beslendiği gücü sınırlar.

devrede anlatmaya çalıştım:

alekfe

Alıntı yapılan: seron - 03 Eylül 2014, 16:44:46benim de şöyle bir fikrim var:

devreye seri bağlanan zener diyodu da aynen serkanın dediği 1n4001 misali gerilimi aşağı kontrol eder (yani belli bir voltajın altına düşmesine engel olur) ve de akım sınırlaması da yaparak devrenin beslendiği gücü sınırlar.

devrede anlatmaya çalıştım:

Peki hocam fikriniz guzel bunu simule etme sansimiz varmi ya da gecerli bir devremidir bu cok deneme sansim yok da ve tek batarya ile yapabilecegimiz bir devre mumkunmudur?

seron

tek bataryada soldaki çalışır. ama power ledler 3 ila 3,3V dir genelde. inşallah power ledinizin gerilimi uygundur. değilse bu devrede kör yanar biraz.

çünkü 3adet AAA pilli bir lambadan sökmüşsünüz bu da 4,5V demektir. yukarıda soldaki devre ledi 3V ile besler. şayet lamba kör yanıyorsa diyot iptal edilip 33 ila 47 ohm direnç seri bağlanarak da olur.

alekfe

Alıntı yapılan: seron - 03 Eylül 2014, 23:24:29tek bataryada soldaki çalışır. ama power ledler 3 ila 3,3V dir genelde. inşallah power ledinizin gerilimi uygundur. değilse bu devrede kör yanar biraz.

çünkü 3adet AAA pilli bir lambadan sökmüşsünüz bu da 4,5V demektir. yukarıda soldaki devre ledi 3V ile besler. şayet lamba kör yanıyorsa diyot iptal edilip 33 ila 47 ohm direnç seri bağlanarak da olur.

Cok sagolun sizden bu devrenin 2 adet led icin olanini daha acik bir şekilde istesem cok mu olurum acaba?

seron

Adnancoskun

Bir hatırlatma yapayım, diyot şöyle biraz etli butlu , akımlı olsun, 4001 veya 4007 çabuk bozulur gibi geldi :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Adnan abi biliyorum ama yüksek amperli diyotların gerilim düşümü 1 volt civarında, şotki diyotları ise 0.3 volt olduğundan led e düşecek gerilimi tutturamıyoruz. Zaten 1N4001 bozulana kadar arkadaşın hevesi geçer :)

alekfe

Alıntı Yap
Alıntı yapılan: seron - 04 Eylül 2014, 19:16:29

Vallahi helal olsun bu emektir iste emeğe saygı +rep :)
Hocam cok sagolun en yakin zamanda uygulamaya gecirecegim inşallah
[mergedate]1409860875[/mergedate]
Alıntı yapılan: seron - 04 Eylül 2014, 22:22:29Adnan abi biliyorum ama yüksek amperli diyotların gerilim düşümü 1 volt civarında, şotki diyotları ise 0.3 volt olduğundan led e düşecek gerilimi tutturamıyoruz. Zaten 1N4001 bozulana kadar arkadaşın hevesi geçer :)

:) a a hocam oldumu şimdi heves icin yapıyor gibi bir izlenim mi biraktim, olur mu ya aslinda ben profesyonel düşünüyordum ama neden boyle oldu

stk4221

delikli kısım ++  dır
[mergedate]1409868909[/mergedate]
akım sınırladırma  yapman lazım powerlar  akıma bayılır  ne kadar verirsen okadar ister   sonra kamikazi dalışı yapar 350 mA paralel 700 mA 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

alekfe

Alıntı yapılan: stk4221 - 05 Eylül 2014, 01:18:05delikli kısım ++  dır
[mergedate]1409868909[/mergedate]
akım sınırladırma  yapman lazım powerlar  akıma bayılır  ne kadar verirsen okadar ister   sonra kamikazi dalışı yapar 350 mA paralel 700 mA

Konunun en basinda zaten sorunun bu oldugu yaziyor su an alternatif cozumler sunuluyor

seron

biraz şaka yollu söyledim. ne kadar profesyonel olursa olsun bir müddet sonra bıkarsınız. ancak yok daha dayanıklı olsun isterseniz, 33ohm (turuncu turuncu siyah renkli) 0,5Watt gücünde direnci diyot yerine de kullansanız olur.

stk4221 doğru söylüyor, aslen power ledler böyle basit devreyle çalıştığında verimi düşük olur. bunun yerine serkan48 in önerdiği led sürücü devre yöntemi daha doğrudur. bu devreler daha profesyoneldir ama çiplerini bulmak zor olabilir.

bu nedenle size basit halini önerdik. serkan da aynı sebeple bir konu açmış ve LM317 entegresi ile sorununu kısmen çözmüştü. ama o, iki tane bataryayı seri bağladı ki LM317 çalışsın diye. şu linke tıklarsanız serkanın yönteme bakabilirsiniz:
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5255.15

bu arada unutmadan hatırlatayım: power ledler 3-3,5V gibi gerilimlerde çalıştırıldıklarında aslında yüksek akım çekmezler. akımlarının yükselmesi, gerilime de bağlıdır. her neyse eğer düşük sıcaklık/yüksek verim isteniyorsa sürücü devre, ya da en azından joule hırsızı devresi kullanılmalıdır.

alekfe

Tamam Teşekkürler peki batarya-guc kaynagi degiskenini size biraksam ne onerirsiniz ve nasil bir devre olmalidir?

seron

o dediğinizi bilmiyorum.

ancak dikkat edilmesi gereken en önemli şey, LED'e uygulanan maksimum akım-gerilim sınırlarını aşmamak ve şarjlı pillerin belli bir voltajın altına inmemesine gayret göstermektir. bunu da sık sık ölçü aletiyle kontrol ederek yapacaksınız. Li-iyon piller, yanlış hatırlamıyor isem 3,2V un altına inmemelidir. ama emin değilim araştırın...

kendi imkanlarınızla yapacağınız en ideal devre de yukarıdaki 1N4007 li veya 33ohmlu devredir. eğer uzun ömürlü olsun isteniyor ise 33ohm daha iyi olur. parlaklıktan memnun kalmaz iseniz 22ohm a kadar düşebilirsiniz.

serkan_48

BataryaYI değiştirin 6 volt 4 amper kullanın lm317 ilede akım regülasyonu sağlayın

alekfe

Teşekkürler cok yuksek akimli olunca aku kategorisine giriyor o agir olur ben en iyisi en basit dirençli devreyi yapayim cok zorlamayayim hepinizden Allah razi olsun zahmet ettiniz dislamadiniz benim gibi bir cahili, ama ben ultimatomu aldim gezerim buralarda rahatsiz ederim sizi :D
Selamunaleykum

seron

aleyküm selam. rahatsız olmaktan ziyade yardım etmekten zevk alırız. bir sorununuz olursa konu başlığı açın, yardımcı olmaya çalışırız. aramızda uzman abilerden bizler gibi az anlayana, başlangıç seviyesinde üyelere kadar her türümüz var. eğer konunuza fazla ilgi duyulmamışsa bunun nedeni her üyemizin farklı bir alana yoğun ilgisi olduğundan ve bir çoğunun işlerinin yoğun olduğundandır.
kolay gelsin.

toyer

ledler paralel olursa devrede rsense direncini akımınıza göre hesaplayıp kullanabilirsiniz gibime geliyor. entegre direnc.net te var. kadiköy de yazıcıoğlunda direnc.netin yeri.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın