Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Powerled aydınlatma yardım (625 Kez okunmuş)

Ynt: Powerled aydınlatma yardım

Yanıt #15
Adnan abi biliyorum ama yüksek amperli diyotların gerilim düşümü 1 volt civarında, şotki diyotları ise 0.3 volt olduğundan led e düşecek gerilimi tutturamıyoruz. Zaten 1N4001 bozulana kadar arkadaşın hevesi geçer :)
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #16
Alıntı

Vallahi helal olsun bu emektir iste emeğe saygı +rep :)
Hocam cok sagolun en yakin zamanda uygulamaya gecirecegim inşallah
[mergedate]1409860875[/mergedate]

Adnan abi biliyorum ama yüksek amperli diyotların gerilim düşümü 1 volt civarında, şotki diyotları ise 0.3 volt olduğundan led e düşecek gerilimi tutturamıyoruz. Zaten 1N4001 bozulana kadar arkadaşın hevesi geçer :)

:) a a hocam oldumu şimdi heves icin yapıyor gibi bir izlenim mi biraktim, olur mu ya aslinda ben profesyonel düşünüyordum ama neden boyle oldu

Yanıt #17
 delikli kısım ++  dır
[mergedate]1409868909[/mergedate]
akım sınırladırma  yapman lazım powerlar  akıma bayılır  ne kadar verirsen okadar ister   sonra kamikazi dalışı yapar 350 mA paralel 700 mA 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #18

delikli kısım ++  dır
[mergedate]1409868909[/mergedate]
akım sınırladırma  yapman lazım powerlar  akıma bayılır  ne kadar verirsen okadar ister   sonra kamikazi dalışı yapar 350 mA paralel 700 mA

Konunun en basinda zaten sorunun bu oldugu yaziyor su an alternatif cozumler sunuluyor

Yanıt #19

biraz şaka yollu söyledim. ne kadar profesyonel olursa olsun bir müddet sonra bıkarsınız. ancak yok daha dayanıklı olsun isterseniz, 33ohm (turuncu turuncu siyah renkli) 0,5Watt gücünde direnci diyot yerine de kullansanız olur.

stk4221 doğru söylüyor, aslen power ledler böyle basit devreyle çalıştığında verimi düşük olur. bunun yerine serkan48 in önerdiği led sürücü devre yöntemi daha doğrudur. bu devreler daha profesyoneldir ama çiplerini bulmak zor olabilir.

bu nedenle size basit halini önerdik. serkan da aynı sebeple bir konu açmış ve LM317 entegresi ile sorununu kısmen çözmüştü. ama o, iki tane bataryayı seri bağladı ki LM317 çalışsın diye. şu linke tıklarsanız serkanın yönteme bakabilirsiniz:
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5255.15

bu arada unutmadan hatırlatayım: power ledler 3-3,5V gibi gerilimlerde çalıştırıldıklarında aslında yüksek akım çekmezler. akımlarının yükselmesi, gerilime de bağlıdır. her neyse eğer düşük sıcaklık/yüksek verim isteniyorsa sürücü devre, ya da en azından joule hırsızı devresi kullanılmalıdır.

Yanıt #20
Tamam Teşekkürler peki batarya-guc kaynagi degiskenini size biraksam ne onerirsiniz ve nasil bir devre olmalidir?

Yanıt #21
o dediğinizi bilmiyorum.

ancak dikkat edilmesi gereken en önemli şey, LED'e uygulanan maksimum akım-gerilim sınırlarını aşmamak ve şarjlı pillerin belli bir voltajın altına inmemesine gayret göstermektir. bunu da sık sık ölçü aletiyle kontrol ederek yapacaksınız. Li-iyon piller, yanlış hatırlamıyor isem 3,2V un altına inmemelidir. ama emin değilim araştırın...

kendi imkanlarınızla yapacağınız en ideal devre de yukarıdaki 1N4007 li veya 33ohmlu devredir. eğer uzun ömürlü olsun isteniyor ise 33ohm daha iyi olur. parlaklıktan memnun kalmaz iseniz 22ohm a kadar düşebilirsiniz.

Yanıt #22
BataryaYI değiştirin 6 volt 4 amper kullanın lm317 ilede akım regülasyonu sağlayın

Yanıt #23
Teşekkürler cok yuksek akimli olunca aku kategorisine giriyor o agir olur ben en iyisi en basit dirençli devreyi yapayim cok zorlamayayim hepinizden Allah razi olsun zahmet ettiniz dislamadiniz benim gibi bir cahili, ama ben ultimatomu aldim gezerim buralarda rahatsiz ederim sizi :D
Selamunaleykum

Yanıt #24
aleyküm selam. rahatsız olmaktan ziyade yardım etmekten zevk alırız. bir sorununuz olursa konu başlığı açın, yardımcı olmaya çalışırız. aramızda uzman abilerden bizler gibi az anlayana, başlangıç seviyesinde üyelere kadar her türümüz var. eğer konunuza fazla ilgi duyulmamışsa bunun nedeni her üyemizin farklı bir alana yoğun ilgisi olduğundan ve bir çoğunun işlerinin yoğun olduğundandır.
kolay gelsin.

Yanıt #25
Eyvallah adamsiniz :)

Yanıt #26
ledler paralel olursa devrede rsense direncini akımınıza göre hesaplayıp kullanabilirsiniz gibime geliyor. entegre direnc.net te var. kadiköy de yazıcıoğlunda direnc.netin yeri.