Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Powerled aydınlatma yardım (625 Kez okunmuş)

Powerled aydınlatma yardım

Selamunaleykum arkadaşlar 2 adet 3w powerled ve bir cep telefonu bataryası kullanarak aydınlatma devresi kurmak istiyorum duyduguma göre powerledler ısındıkça akımı sömürüyormus ve daha çok isiniyormus cozum nedir devreyi nasil kurmaliyim en basit şekliyle teşekkürler

Ynt: Powerled aydınlatma yardım

Yanıt #1
Cep telefonu bataryanızın gücünü yazarmısınız voltaj ve amperini ?

Yanıt #2
Belli değil ama genelde 3.7 v oluyorlar amperinide 2000mah civarinda secmeyi dusunuyorum

Yanıt #3
Doğrusu bulabilirmisiniz bilmiyorum ama AMC 7135 adlı bir chip var. Bende çok araştırdım TR de bulamadım büyük ihtimal yurt dışından getirteceğim. Onun  dışında seri direnç kullanabilirsiniz ancak power ledlerde hiç denemedim.

3.7 volt kaynağa 3.2 volt 350 ma lik ledi seri bağlayabilmek için üzerinde 0.5 volt harcamak için 1.42 ohm direnç seri bağlamanız yeterli olur. Ancak soğutmayı iyi yapmalısınız diğer türlü akım kontrolü yapmalısınız. Bunun için giriş voltajını yükseltirseniz daha basit çözümler var. Mesela 3.7 voltluk iki pili seri kullanırsanız LM317 kullanarak akım kontrolünü çok kolay yapabilirsiniz.

Yanıt #4
Eyvallah hocam tek pil ile paralel baglarsam daha kolay bir yontem bulamazmiyiz çok kompleks birsey olsun istemiyorum

Yanıt #5
Led voltajı pil voltajına çok yakın olduğu için hassas bir kontrol nasıl sağlayabilirsin bende bu konuyu şu sıralar araştırıyorum forumda bir iki konu açmıştım hatta. Eğer deneme yapıp kullanırım dersen seri bir diyot tak 1N4007 mesela diyotun üzerinde 0.5 yada 0.7 volt arasında voltaj düşümü olacaktır. Buda pil voltajını led voltajına eşitleyip ledin voltajdan dolayı aşırı ısınmasını engeller ancak mekanik hatalara karşı korumaz. Ledi soğutucusuz bağlarsanız yine aşırı ısınıp yanacaktır.

Ben 1 watt power ledi 3 adet Nicad pille bağlayıp araya bir adet diyot bağlayarak fener olarak uzun zamandır kullanıyorum. Sorun yaşamadım 5-10 dakikalık çalışmalarda sorun oluşturmadan çalıştırdım.

kolay gelsin

Yanıt #6
İşin açıkçası bu ledleri 3 adet aaa pil ile çalışan kafa lambasından aldım onuda pek kullanmadım bilmiyorum içinde ekstra bir devre yoktu nasıl ayarliyorlardi isiniyormuydu bilmiyorum iki tanesini paralel olarak baglayip bisiklette kullanmayı dusunuyorum bu kadar zor olacagini dusunmuyordum açıkçası neymis bu powerled nerde o eski ledler :)

Yanıt #7
Eğer kalan parçaları atmadıysan içini iyice dağıt devre mutlaka vardır. Devre yoksa o ledler power led değil beyaz led olabilir.

Devrenin fenerin ve ledlerin resmini filan çekip koyma şansınız varmı ?

Yanıt #8
Şuan gonderemiyorumda ledler 3w power o garanti devre olarakta buyuk ihtimalle flasor olayi icin damlatma olayi var baska birsey yok icinde

Yanıt #9
benim de şöyle bir fikrim var:

devreye seri bağlanan zener diyodu da aynen serkanın dediği 1n4001 misali gerilimi aşağı kontrol eder (yani belli bir voltajın altına düşmesine engel olur) ve de akım sınırlaması da yaparak devrenin beslendiği gücü sınırlar.

devrede anlatmaya çalıştım:
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #10

benim de şöyle bir fikrim var:

devreye seri bağlanan zener diyodu da aynen serkanın dediği 1n4001 misali gerilimi aşağı kontrol eder (yani belli bir voltajın altına düşmesine engel olur) ve de akım sınırlaması da yaparak devrenin beslendiği gücü sınırlar.

devrede anlatmaya çalıştım:

Peki hocam fikriniz guzel bunu simule etme sansimiz varmi ya da gecerli bir devremidir bu cok deneme sansim yok da ve tek batarya ile yapabilecegimiz bir devre mumkunmudur?

Yanıt #11
tek bataryada soldaki çalışır. ama power ledler 3 ila 3,3V dir genelde. inşallah power ledinizin gerilimi uygundur. değilse bu devrede kör yanar biraz.

çünkü 3adet AAA pilli bir lambadan sökmüşsünüz bu da 4,5V demektir. yukarıda soldaki devre ledi 3V ile besler. şayet lamba kör yanıyorsa diyot iptal edilip 33 ila 47 ohm direnç seri bağlanarak da olur.

Yanıt #12

tek bataryada soldaki çalışır. ama power ledler 3 ila 3,3V dir genelde. inşallah power ledinizin gerilimi uygundur. değilse bu devrede kör yanar biraz.

çünkü 3adet AAA pilli bir lambadan sökmüşsünüz bu da 4,5V demektir. yukarıda soldaki devre ledi 3V ile besler. şayet lamba kör yanıyorsa diyot iptal edilip 33 ila 47 ohm direnç seri bağlanarak da olur.

Cok sagolun sizden bu devrenin 2 adet led icin olanini daha acik bir şekilde istesem cok mu olurum acaba?

Yanıt #13

Yanıt #14
Bir hatırlatma yapayım, diyot şöyle biraz etli butlu , akımlı olsun, 4001 veya 4007 çabuk bozulur gibi geldi :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.