Dc-dc 3.3v convertor Yardım!

Başlatan Akçay, 02 Eylül 2014, 01:56:22

Akçay

Merhaba Arkadaşlar..

Üreteçlerin çıkış gerilimi 5 vdc'den 3.3 vdc'ye düşürmem gerekiyor, yalnız giriş akımı yaklaşık olarak 40 amper olacak. Gerilimi düşürürken, akımdan olabildiğince kayıp yaşamadan nasıl bir yöntem uygulayabilirim. Şimdiden teşekkürler... :)

furkanbuyuksutcu

bildigim kadarıyla  ya 7805 ile regülasyon devresi kurup bu devreninin cıkısına da 3.3 volt zener diyot ile regülasyon yapa bilirsin veya lm serisindien bir regülasyonla yapabılırsın lm konusu hakkında  bi arasırma yapa bilirsen ii olur  regülasyon devresini kurduktan sonra  giris amperin kadarda cıkıstan bu amperi cekebilirsin yüksek amperinide ürete bilmek için 2n3055 transistör ile darlington baglantı yapa bilirsin veya daha güclü bit transistör kullana bilirsin

Adnancoskun

Giriş akımı deyimi bana göre yanlış, bence doğru yazılım sizin 3.3v kaynaktan kaç amper çekeceğinizdir. Çünkü sizn güç kaynağınızın gücü ne kadar yüksek olursa olsun, sizin devreden çekeceğiniz akım yük direncinize bağlıdır.
Daha basit bir mantıkla
Evinizdeki musluktan akan su miktarı musluğun açıklık miktarına bağlıdır. siz şebeke ana borusuna da bağlasanız, musluğunuz ne kadar açıksa o kadar su alırsınız,
Yada deniz kenarında kova ile su da alabilirsiniz bardak ile de, sizin kovanız ne kadar büyükse denizden okadar çok su alırsınız... vb...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

endorfin

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 02 Eylül 2014, 12:39:14Giriş akımı deyimi bana göre yanlış, bence doğru yazılım sizin 3.3v kaynaktan kaç amper çekeceğinizdir. Çünkü sizn güç kaynağınızın gücü ne kadar yüksek olursa olsun, sizin devreden çekeceğiniz akım yük direncinize bağlıdır.
Daha basit bir mantıkla
Evinizdeki musluktan akan su miktarı musluğun açıklık miktarına bağlıdır. siz şebeke ana borusuna da bağlasanız, musluğunuz ne kadar açıksa o kadar su alırsınız,
Yada deniz kenarında kova ile su da alabilirsiniz bardak ile de, sizin kovanız ne kadar büyükse denizden okadar çok su alırsınız... vb...
Akim konusu ancak bu kadar mukemmel anlatilabilirdi :)
   Saygilar :)
Ekber/Azerbaycan

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın