Kaliteli forum için. (Tartışma)

Başlatan Mr_YAMYAM, 24 Ağustos 2014, 21:01:15

Mr_YAMYAM

Kaliteli bir forumda olması gereken özellikler neler olmalıdır. Dışardan bakılınca ilgililer kaliteli bir foruma nasıl ve neden icabet ederler.
Tüm arkadaşlar tartışmaya katılabilirler.

Elektrofizikçi arkadaşımız ile ana sayfada başlatmış olduğumuz sohbeti buraya taşıyarak, faydalı olabilecek bir tartışma konusu oluşturmayı düşündüm.
Moderatör arkadaşlar ilgili yazışmaları bu konu içerisine taşırlarsa konumuzun içeriği ortaya çıkacaktır.

seron

site yetkililerinin aktif denetiminden sonra aklıma gelen başlıca gereklilikler

kaliteli forum üyeleri, ve gerekli konuların hassasiyetle değerlendirilmesidir.

aynı şekilde bir konu değerlendirilirken o forumu bir çok ziyaretçinin ziyaret etmekte olduğu da değerlendirilmeli ve konulardaki diyaloglar buna uygun üslupta yürütülmelidir.

forumumuz bir teknik forum olduğundan bu konunun/konuların her seviyeden muhatabı olduğu unutulmaması gerektiği unutulmamalı, örneğin bir devre açıklaması yapılırken gerekirse daha açıklayıcı ve detaycı davranılmalıdır. şahsen bazı konularda tuhaf sorular sorduğuma denk gelmiş olabilirsiniz. bunun nedeni başlangıç seviyesindeki veya daha genç ve hevesli ziyaretçiler için açıklamalar yapılması için teşvik etmeye çalışmamdır.

saygı-sevgi konusuna değinmiyorum ancak, yine de hitap tarzına dikkat edilmelidir. mesajlaşılan üyenin yaşı hakkında bilgi sahibi omanın da bu konuda faydası olacaktır. gerek yazarken gerek okurken gergin ve önyargılı olmamak, yüz ifadeleri kullanılmadığı için aşırı tepkiler göstermemek gereklidir. zira yazım işinde yüz ifadesi yoktur; imla ve üslup vardır. üyeler ve ziyaretçiler, yazılanları okurken tüm duygu ve önyargılarından arınmış bir şekilde okumalıdır. aksi takdirde hoş olmayan sonuçlar ortaya çıkabilecektir.

forum üyelerinin birbirini zamanla tanıyıp kaynaşmasının foruma faydası vardır. bu, bir nevi arkadaşlıktır ve olası sorun ya da yardım gerektirecek birçok durumda birbirlerini destekleyecekler, aynı zamanda ortaya çıkacak sinerji eldesi ile forumu daha kaliteli ve çekici kılacaklardır.

her üye, forumu, sanki sahibiymiş gibi kabullenir ve üye olursa, foruma yapacağı katkı ve aynı şekilde forumdan elde edeceği fayda da o oranda artar. ancak forumu sahiplenirken alçak gönüllülük ve cömertli sınırlarında kalınmalı ve "buranın ağası benim" gibi düşünülmemelidir.

eğitim... malesef toplumumuzun eğitim seviyesi düşüktür. bu nedenle birçok yönden sorun yaşamaktayız. en başta şunu anlayamıyoruz:
-benim bildiğim  doğru olmayabilir.
-yanlışlarım olabilir ya da eksiklerim olabilir. bunu baştan kabullenmeliyim.
-bin bilsen de bir bilene danış.
-başkalarının beni eleştirmesine tahammül etmeli ve nerede hata yaptım diye düşünülmeliyim.

sizce çok mu zor?

küçüklerin büyüklere saygı gösterdiği kadar büyüklerinde anlayışlı ve sabırlı olması gerekebilir. olası bir sorunda yapılacak en doğru şey, görmezden gelmek, sorun devam ediyorsa uyarmak, hala devam ediyorsa sorunun kaynağıyla irtiabtı tamamen koparıp cevap vermemektir.

bazı durumlarda yöneticilerine uyarı ya da tavsiyede bulunmaktan üşenilmemeli. bunlar çok bilmişlikten ziyade faydalı geribildirimlerdir. ve geribildirimlerin kaliteye etkisi yüksektir.

aklıma geldikçe eklerim...

TatlıBelaEzgicik

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın