6v 4Amph aküyü 7,5v 500mah adaptör ile neden şarj edemiyorum?

Başlatan serkandal, 24 Ağustos 2014, 16:56:26

serkandal

Arkadaşlar başlık bütün sorunu anlatıyor. Flash lambalarımı çalıştırmak için aldım aküyü.şu an tam dolu. Bu haldeyken şarj için aldığım 7.5 v 500mah adaptörü direkt bağlıyorum ama adaptör kablosu anında çok ısınıyor. Derhal bağlantıyı koparıyorum. Şimdilik sorun değil ama yakında akü bitecek ve doldurmak zorunda kalacağım. Pahalı çözümlere de gidemem. Ev imkanlarıyla işi halladecek bir çözüm önerisine ihtiyacım var. İlginiz için teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

Akülerin iç direnci çok küçüktür. Bu yüzden şarj adaptörünü kısa devre edecektir.
ÇARESİ:
Ya akım limitör devresi yapacak uygun sabit akımla şarj edeceksin.
Ya da basit bir hesaplama ile adaptöre seri bağlı uygun bir direnç bağlayacaksın.

serkandal

Evet bu açıklama tatminkar. Uygun direnç ne olmalı ve direnç devreye girince amper voltaj değerlerinde yeniden düzenleme gerekir mi? Selamlar

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkandal - 25 Ağustos 2014, 00:21:46Evet bu açıklama tatminkar. Uygun direnç ne olmalı ve direnç devreye girince amper voltaj değerlerinde yeniden düzenleme gerekir mi? Selamlar
Max akım ile şarjın yükselmesi esnasında geçen akım da düşecektir. Giriş gerilimin de düşük olduğu için yeterli akımı akıtamayacaksın. Dolayısı ile şarj edildikçe direncin değişmesi gereklidir. Aksi takdirde 500mA ile başladığın şarj bir süre sonra 100mA civarına düşecek ve dolayısı ile direnci de küçültmen gerekecek.
[IMG]http://i.imgur.com/Lv86U7T.png[/img]
İşte sana basit bir akım limitörü.
6R2 lik direnci 3.5ohm yaparsan 400mA lik sabit akım elde edersin.
Bu akım da sana ideal 14 saatlik şarj süresi demektir. Ancak şarj adaptörünün voltajı biraz daha yüksek olmalıdır. Takribi 9V olursa iyi olur. Daha yüksek voltajlı adaptör de kullanabilirsin sorun olmaz.

serkandal

Ooo bu harika. Adaptör voltaj seçmeli. Voltajı yükseltmekte sorun yok. Buradan adaptör Açılışındaki Akım şiddeti 500 mah olarak kalsın diye anlıyorum. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Saygılar

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: serkandal - 25 Ağustos 2014, 01:16:32Ooo bu harika. Adaptör voltaj seçmeli. Voltajı yükseltmekte sorun yok. Buradan adaptör Açılışındaki Akım şiddeti 500 mah olarak kalsın diye anlıyorum. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Saygılar
Adaptör voltajın kaç olursa olsun bu devre müsaade ettiği akımı geçirir.
Yani 3.5 ohm direnç ile birlikte sabit 400mA akım akar. Bu direnç değeri artıkça müsaade edilen akım düşer.
Adaptör voltajının yüksek olması LM317 üzerinde ısı meydana getirse de uygun bir soğutucu ile halledilir.
Zaten ideal bir şarj için hesaplarsak, tam dolu akü gerilimi 7V civarı olacaktır. 1.25V ta entegrenin referans gerilimi. Dolayısı ile 8.25 yani 9 ila 12V en uygun gerilim olur.

seron

müsadenizle ben de birşeyler ekleyeyim.

pisaysadan ucuza temin edilmiş swiç-ayarlı adaptörler akü şarjı için dayanıklı değildir. çok ısınır ve kısa zamanda bozulabilir, şarj yavaş sürer.

ilaveten şarj sürecini denetlemeli ve akü voltajının üzt ve alt limitlerine dikkat etmelisiniz.

akü bitince ne yapacağım? demişsiniz. akünün bitmesi demek, voltajının sıfıra kadar inmesi demek değildir. 6V bir akünün gerilimi takriben 4,8V nin altına düşmemeli ve en fazla 6,5-7V da akım kesilmelidir. bu hususlara dikkat edilmezse akü tahrip olur ve ömrü kısalır.

serkandal

Çok teşekkür ederim.bir avometre edinmeliyim.birde daha sağlıklı şarj ekipmanından bahsederseniz memnun olurum.

seron

tabi ki...
şarj devreleri basit devreler ve Delta-V(otomatik kesmeli) devreler olarak çeşit çeşit olur. basit devreler akıllı değildir ve şarj sürecini bizzat kendiniz takip etmek zoprundasınızdır. yukarıda adaptörle kurduğunuz devre basit devredir. bir adet güç kaynağı ve seri bağlanmış direnç ile yapılır. "tampon şarj cihazları" da basit devreler sınıfındadır.

Delta-V devrelerin ise opamp kontrollü ve işlemcili(akıllı) olan çeşitleri vardır. her ne kadar aslında işlemcili olanlara Delta-V dense de ülkemizde halkarasında otomatik kesmeli olan her türe Delta -V demek gelenek haline gelmiştir.

neticede otomatik kesmeli şarjörler, şarj süreci boyunca bataryayı sağlıklı şekilde denetleyerek şarj yaparlar ve şarj bitiminde devrenin özelliğine göre ya şarj akımını keser, veyahut tampon şarj moduna geçerler...

burada gevv usta bir okuyucudan devre paylaşmış:
https://320volt.com/lm350t-regulator-ile-6v-12v-aku-sarj-devresi/

şurada da güzel bir devre var:
http://avotronik.com/turk/Kursun_Asit_Aku_sarj_Devresi.html

bunun haricinde forumumuzda ve 320volt anasayfasında bu tip devrelerden çokça vardır. biraz gezinirseniz bulursunuz. bulduğunuz devreyi önce yükleyin, biraz tartışıp irdeleyelim. elden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

burada önemli olan konu, yukarıda da belirttiğim gibi bataryanın alt ve üst gerilim limitlerine dikkat etmektir. bir iki yanlışta birşey olmaz ama dikkat edilmezse devamlı yapılan yanlışlarda ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. bu nedenle devrenizi yapar yapmaz dikkat edilecek en önemli şey devreyi bir batarya ile test edip, doğru gerilim seviyesinde kesip kesmediğini kontrol etmektir. eğer kesmiyorsa devredeki küçük değişikliklerle sorun giderilebilir.

serkandal

https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=3744.0  buradaki zipli eklentide görülen devreyi gözüm kesiyor. Arkadaş değişiklik yapmadan 6v aküyüde şarj edebileceğini yazmış sizde uygun bulursanız harekete geçeceğim.selamlar

Adnancoskun

Alıntı yapılan: serkandal - 27 Ağustos 2014, 17:49:28https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=3744.0 buradaki zipli eklentide görülen devreyi gözüm kesiyor. Arkadaş değişiklik yapmadan 6v aküyüde şarj edebileceğini yazmış sizde uygun bulursanız harekete geçeceğim.selamlar

Lm723 ile olan devreyi yaptım, gayet güzel çalışıyor,,, gönül rahatlığı ile yapabilirsin...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın