5V-1,5A güç kaynağı yardım...

Başlatan P_A_L_A, 19 Ağustos 2014, 18:11:38

P_A_L_A

arkadaşlar elimde 5V ile çalışan cihaz var..ben bunu 12 V luk akü ile çalıştırmak istedim ve bunun için de 7805 regüle entegresini kullanıp devresini kurdum.fakat devre cihazı düzgün çalıştırmadı üstelik 7805 soğutuculu olmasına rağmen aşırı ısındı.. sonrasında cihazı kendi adaptörü ile çalıştırıp ölçüm yaptığımda cihaz bekleme konumunda iken 0,3A - çalışırken ise 1,4A akım çekiyor.dolayısı ile cihazın 7805 ile çalışmaması normal çünkü 7805 in datasheete bektığımda  1A akım verebileceği yazıyor.

12V akü ile çalıştırabileceğim yukarıdaki akımı verebilecek bir regüle devresi mutlaka vardır aklınızın bir köşesinde...sizden bu konudaki önerilerinizi rica ediyorum...

P_A_L_A

kıyıda köşede bir devre şeması var mıdır üstadım...ben araştırma yaptım da bir çok örnek ve türlü türlü hesap işi var ben içinden çıkamadım :(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: P_A_L_A - 19 Ağustos 2014, 19:23:56kıyıda köşede bir devre şeması var mıdır üstadım...ben araştırma yaptım da bir çok örnek ve türlü türlü hesap işi var ben içinden çıkamadım :(
LM350 LM317 ile neredeyse birebir aynı karakteristiktedir.
Aynı tasarım ile 317 1.5A Max akım kapasitesine ulaşırken LM350 4.5 A max. akım kapasitesine sahiptir. (Belli koşullarda)
Power dissipation aşılmadığı sürece 3A akım garanti edilmektedir.

ÖNEMLİ NOT:
LM350 de senin güç gereksinimlerin doğrultusunda (senin devreye göre) aşırı ısınacaktır. Bu sebeple çok iyi soğutulmalıdır. Ancak akım gereksinimin olan 1.4A i rahatlıkla karşılayabilecek bir entegredir.
Bu yüzden çok iyi bir soğutucu kullanmalısın.

toyer

buck converter yapmanız daha iyi olacaktır.  1.5 amper ve 12-5 =7 volt linear regulatorle   7 x1.5 = 10.5 watt kaybınız olacaktır ki bu elde ettiğiniz 1.5 x 5 = 7.5 watt kayıba kıyasla çok fazladır. çok verimsiz bir sistem olacaktır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın