18650 5000mAH Li-ion pil şarj ve deşarj hk.

Başlatan DemirKarahan, 09 Ağustos 2014, 13:19:34

DemirKarahan

Selamun aleykum,

12 adet sipariş etmiş olduğum piller elime ulaştı. LM317 li-ion şarj devresi ile şarj ediyorum. Sıkıntı yok. Herşey normal. Ancak,
Bu pillerin gerçekten 5 amper verdiğini nasıl test edebilirim. Nasıl bir yük ile denemem lazım?

Pil deşarj voltajı 3,7 voltun ne kadar aşağısına inerse pil hücresi zarar görür? Pili max. düzeyde kaç volta kadar kullanabilirim?

Şimdiden teşekkürler.

seron

aleyküm selam.
"LM317 li-ion şarj devresi ile şarj ediyorum."
elinizdeki piller li-iyon ise rastgele şarj devreleri ile kesinlikle şarj etmeyiniz. ne kadar bilgili olduğunuzu bilmediğimden genel bir anlatım yapayım:

li iyon piller, kendileri için yapılmış özel şarj cihazı yada devreleri ile şarj edilmelidir. bu tip devreler standart şarj ünitelerinden farklı olarak, değişken ve belli frekansta darbeli şarj akımıyla, zaman zaman kesime gidip tekrar açarak şarj yapar. bunun nedeni li-iyon pillerin ileri düzey kimya bilgisi ve teknolojisi ile üretilip yapılarının hassas oluşlarındandır. bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

"Bu pillerin gerçekten 5 amper verdiğini nasıl test edebilirim. Nasıl bir yük ile denemem lazım?"

lityum iyon piller üzerinde yazılı kapasite değerlerinin üzerinde akım çekilmemek şartıyla kullanılabilir ya da test edilebilir, ancak sıfırlama yani deşarj tekniği uygulanmamalıdır; bu teknik hafıza etkisinin önüne geçmek için nikel bataryalara uygulanır, sakın yapmayın.

"Pil deşarj voltajı 3,7 voltun ne kadar aşağısına inerse pil hücresi zarar görür? Pili max. düzeyde kaç volta kadar kullanabilirim?"
3,7V luk bir li-ion pil, 3,20V a indiğinde bitti kabul edilir ve şarja alınır. 3,20 V un altına inmemelidir, pil zarar görür.
pil şarj olduğunda ki bu gerilim tam olarak 3,7V dur, hemen şarj kesilmeli, kesinlikle tampon şarj akımı uygulanMAMALIdır.

doğruluk testi de bağlanan yükün özellikleri bilinerek yapılır. yükün kaç amper çekeceği ölçülerek bulunur.
örneğin 5000mA bir pil, 5A (DİKKAT!!! kapasitesi ve üstünde akım çekilmez! bu değer örnektir)çekildiğinde bir saatte tükenir. 1A da ise 5 saatte. yani yükünüz ne kadar akım çekiyorsa hesaplama ona göre yapılarak test edilir ve sonuca gidilir.

kolay gelsin.
[mergedate]1407582177[/mergedate]
ilaveten li iyon pilinizi uzun süre kullanmayacaksanız boş ya da tam dolu olarak saklamayınız!
uzun süre saklamaya alınacak piller, ortalama %70 oranında şarjlı olarak serin yerde saklanmalıdır.

Kemal88

Nasıl bir yükle test etmen gerektiğini tam bilemicem fakat resistif bir yükle 5A çekmeyi denediğinde voltajında 3V altına düşmemesi, 3V dan aşağıda pil ile yük arasındaki bağlantı kesilmesi gerek. 3V olmasa bile 2.7V dan aşağıda yine deşarj işleminin bitmesi lazım. Pili de max olarak 4.2V kadar şarj edebilirsin, 4.3V dan sonra yine şarj işleminin kesilmesi gerek. Seron un dediği gibi 4 aşamalı şarj işlemi kullanılır lityum iyon pillerde. Normal şarj edenlerde var fakat ne kadar sağlıklıdır orasını bilemem.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

DemirKarahan

Li-ion sarj sistemi olarak yine burada paylasilan lm317 devreyi kullandim. 4.7\'lik direnci iptal ederek yerine cok turlu trimpot bagladim. Sarj benim istedigim degere gelince 4.19-4.20 vdc degerine gelince led sonuyor. Sarj akim takibinde ise 4.19 vdc\'de 20-30ma gibi sarj uygulaniyor. Buda pili istedigim zaman sarjdan cekme rahatligini sunuyor. Pcb paylasabilirim.

Pilin uzerinde 5000ma yaziyor ancak, emin olamadigim icin yuk testi yapmam gerekecek.

4.2vdc full sarj degeri ( kesinlikle uzerine cikilamaz ). 3.7 ise desarj sinir degerimi yoksa, 3.2 vdc\'ye kadar insemde ( bu degerin altina inmemek sartiyla ) pilde sorun yada kayip olurmu. ?

Destekleriniz icin simdiden teşekkürler.

Kemal88

"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

seron

kemal yukarıda açıklama yapınca ben de biraz şaşaladım. yazdığım yorumda yanlışlıklar var kusura bakmayın düzelteyim: maksimum şarj noktasının 4,20V olduğu doğrudur. ancak çoğu kaynakta max 4,20 ye ulaşır ulaşmaz akımın kesilmesi gerektiğinden bahsediliyor ve tampon şarj önerilmiyor. yani akımı tamamen kesmek gerekiyor.

emin olmak için alt sınırı bir daha araştırdım ama kesin ve anlaşılır sonuçlara ulaşamadım. dolayısıyla alt sınır olarak verdiğim 3,2V yanlış olabilir.

bunun dışında
5Amperi geçmeyen bir yük bağlamak,
minimum sınıra gelince şarj akımını kesmek suretiyle test yapılabilir.

bu test kemalin dediği gibi omik bir yük ile örneğin bir lamba ya da wattlı bir direnç ile yapılabilir. teste başlanıldığı andan itibaren saat tutularak not alınır ve kaç amper çekildiğinde kaç saatte minimum sınıra iniyorsa ona göre doğru olup olmadığı anlaşılabilir.

Kemal88

Alıntı yapılan: seron - 10 Ağustos 2014, 20:12:23kemal yukarıda açıklama yapınca ben de biraz şaşaladım. yazdığım yorumda yanlışlıklar var kusura bakmayın düzelteyim: maksimum şarj noktasının 4,20V olduğu doğrudur. ancak çoğu kaynakta max 4,20 ye ulaşır ulaşmaz akımın kesilmesi gerektiğinden bahsediliyor ve tampon şarj önerilmiyor. yani akımı tamamen kesmek gerekiyor.

emin olmak için alt sınırı bir daha araştırdım ama kesin ve anlaşılır sonuçlara ulaşamadım. dolayısıyla alt sınır olarak verdiğim 3,2V yanlış olabilir.

bunun dışında
5Amperi geçmeyen bir yük bağlamak,
minimum sınıra gelince şarj akımını kesmek suretiyle test yapılabilir.

bu test kemalin dediği gibi omik bir yük ile örneğin bir lamba ya da wattlı bir direnç ile yapılabilir. teste başlanıldığı andan itibaren saat tutularak not alınır ve kaç amper çekildiğinde kaç saatte minimum sınıra iniyorsa ona göre doğru olup olmadığı anlaşılabilir.

Yok seron hocam bende kaynaktan aldım yazdım. Yani bildiğimden değil. Sonuçta hepimiz bi yerlerden öğrenip paylaşıyoruz. Ben yanlışın var onu düzelteyim diye yazmadım yanlış anlamanı istemem. Ben tam yazarken sen yazmışsın uyarı gelmişti fakat ben yine de mesajı göndermiş bulundum. Ben hata varsa bile, aşağılarcasına hiç bi zaman sölemem. Sadece kendi düşündüğümü nazikçe söylerim.

Verdiğim ingilizce kaynak çok güzel bilgiler içeriyor. Bende tam hepsini okumadım ama herkese faydalı olacağını düşünüyorum.

seron

sıkıntı yok. ben o anlamda demedim; yanlış anlaşılma olmasın diye düzelttim. çünkü kaynaklara bakınca evet 4,2V de kesmesi gerekiyormuş. şarj bitince az da olsa akım vermemesi gerekiyormuş devrenin. ama minimum nokta 3,2 gibi aklımda kalmış. sen 2,7V deyince araştırdım ama sağlıklı veri yok.

arkdaşın dikkat etmesi gereken en onemli nokta, bu tip pillerin yanlış kullanılması neticesinde patlama tehlikesinin bulunmasıdır. aşırı jarj ve dejaşarj durumunda içlerinde gaz birikmesi oluyor ve patlıyor. bu nedenle emin olmadan deneme yapmamak lazım.
[mergedate]1407692552[/mergedate]
@Kemal88 bu arada sen de smps lerle ilgileniyorsun. ben şöyle ucuz ve iyi bir li iyon şarj devresi aradım, bulamadım. sende var mı hazır çalışan?

elimde bir tane AA li iyon var, eski bir telefona uydurup onunla şarj ediyorum ben.

Kemal88

Benim elimde su an yok. Alttaki linkte de bi ornegi grafikleri ile verilmis. Fakat smps olanini henuz goremedim. illaki vardir ama ben arastirmadim hic. Linkte yer alanda basit lm317 li olanlardan.
http://danyk.cz/li-ion_en.html

seron

Alıntı yapılan: Kemal88 - 11 Ağustos 2014, 18:16:15Linkte yer alanda basit lm317 li olanlardan.
http://danyk.cz/li-ion_en.html

Alıntı yapılan: DemirKarahan - 11 Ağustos 2014, 18:19:45LM317 işe yarıyor. Öneririm.

o olmaz. devre o haliyle basit bir güç kaynağı. şarj etmesine şarj eder ama pile ciddi zarar verebilir ve de tehlikelidir.

li iyon şarj devrelerinde işlemci kullanılır. hazır satılanı da vardır. neyse ben en iyisi nokia ya bağlayıp şarj etmeye devam edeyim. daha güvenli. bir pil yatağını nokia bataryasını söküp kontrol kartının bulunduğu pakete monte ediyorsun, böyle oluyor. telefon açılıyor ve şarj da oluyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 11 Ağustos 2014, 20:50:09o olmaz. devre o haliyle basit bir güç kaynağı. şarj etmesine şarj eder ama pile ciddi zarar verebilir ve de tehlikelidir.

li iyon şarj devrelerinde işlemci kullanılır. hazır satılanı da vardır. neyse ben en iyisi nokia ya bağlayıp şarj etmeye devam edeyim. daha güvenli. bir pil yatağını nokia bataryasını söküp kontrol kartının bulunduğu pakete monte ediyorsun, böyle oluyor. telefon açılıyor ve şarj da oluyor.
Tüm şarj sistemlerinde akım kontrolü büyük önem taşımaktadır.
Li-Ion pillerde ise aynı zamanda gerilim de kontrol edilmelidir. Gerilim hücre gerilimini geçtiği anda verilen akım düşürülerek kapasite kadar akım geçirilmelidir. Kapasitenin dolmasından sonra (A/h olarak) şarj kesilmelidir.

Kemal88

Verdigim linkteki lm317 li sarj devresi onerilirmi onerilmez mi tam bilemicem fakat voltaj ve akim grafikleri verildigi icin size yardimci olabilecegini dusundum. Onerilen 4 asamali sarj devresi yapmak biraz ugrastirabilir.

seron

haliyle ben de daha basiti var mı diye baktım ama bulamadım. dolayısı ile elde eski cep telefonu var ise bununla şarj etmek daha güvenli olur.

kaynağı bulamıyorum ama, aklımda yanlış kalmamışsa li iyon pillerin şarjında kullanılan akım tırtıklı, ve seviyesi sabit olmayan acayip bir grafiği olan akım idi. yer yer akım kesilip tekrar başlıyor ama bu sefer farklı bir seviyeden ve farklı eğriler çizerek devam ediyordu. tabi yanlış hatırlamıyorsam, yanıltmak istemem.

keza cep telefonumun smps şarj adaptörü çalışıken bir A.M radyoyu açtığımda radyodan cırrrr... cırrr... diye sanki pompalama yapıyormuş gibi belli frekanstan kesik kesik ses geldiğini duyuyorum. ben hala bu işi çözemediğimden, garanti olsun, rastgele şarjörlerle riske girmeyeyim dedim...

neyse konuyu uzatmayalım arkadaşa inşallah yardımcı olmuşuzdur. yük seçiminin nasıl olması gerektiğini açıkladık...

Kemal88

Ilk verdigim linkte grafiklerin nasil olmasi gerektigi vardi. 4 asamali bi grafikti. A.M radyoyu actiginda cikan sesin adaptorun neresinden geliyor onu kestirmek guc. Bende bugun askere gidiyorum geldigimde kismet olursa elektronik isine saglam bi donus yapmayi dusunuyorum. Simdilik hoscakalin saglicakla kalin. 6 ay sonra gorusmek uzere.

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 12 Ağustos 2014, 15:02:12haliyle ben de daha basiti var mı diye baktım ama bulamadım. dolayısı ile elde eski cep telefonu var ise bununla şarj etmek daha güvenli olur.

kaynağı bulamıyorum ama, aklımda yanlış kalmamışsa li iyon pillerin şarjında kullanılan akım tırtıklı, ve seviyesi sabit olmayan acayip bir grafiği olan akım idi. yer yer akım kesilip tekrar başlıyor ama bu sefer farklı bir seviyeden ve farklı eğriler çizerek devam ediyordu. tabi yanlış hatırlamıyorsam, yanıltmak istemem.

keza cep telefonumun smps şarj adaptörü çalışıken bir A.M radyoyu açtığımda radyodan cırrrr... cırrr... diye sanki pompalama yapıyormuş gibi belli frekanstan kesik kesik ses geldiğini duyuyorum. ben hala bu işi çözemediğimden, garanti olsun, rastgele şarjörlerle riske girmeyeyim dedim...

neyse konuyu uzatmayalım arkadaşa inşallah yardımcı olmuşuzdur. yük seçiminin nasıl olması gerektiğini açıkladık...
hort:-)  abi o sorun hala devam ediyor mu? kafani kurcaliyorsa sey diyeyim kullandigin radyo telefomnun radyosu ise nedeni telefon adaptorunden degil, telefon icindeki sarj entegresinden kaynsklaniyor.
entegre akimi kesintili hale getiriyor. bu da frekans degisimiine neden oluyor. lionun sarj mantigi yani.
misal su harici sarj aletini bir amfiye baglarsan ayni sesi alirsin. 1000 uf kondansatoru baglayinca da gurultu gider ama bu halde batarya baglarsan batarya siser.

basscanabi

Merhaba Arkadaşlar
İnternette li-ion pillerle alakalı bilgiler araştırırken bayağı birikimim oldu, elektronik seven araştıran kişilerle paylaşmak isterim.
İnternette satılan gerçek kapasitesi 5000mAh veya 6000 mAh 18650 kılıfında maalesef pillerin hepsi çakma.
Bu işin kompedanı olan firmalar mesela Sony, Samsung, Sanyo vs. vs. gibi firmalar bile gördüğüm kadarıyla en yüksek 3000 mAh kapasiteye sahip. Bu sahte piller genellikle 36gram ağırlığındadır. Halduki orijinal piller 48-52 gram civarındadır. Şimdi ne alaka diyeceksiniz pilin ağırlığıyla... Bu sahte pil üreticileri gidip 800 veya 900 mAh'lik pilleri 18650 pilin içine lehimleyip etrafınada beyaz bir toz döküyorlar onunda ne olduğu belli değil.
Gelelim şu şarj ve deşarj olaylarına. Mesela elinizdeki pil Samsung CGR18650..(temsili kod) pil var hemen internetten datasheetlerini bulup max şarj akımı ve voltajına bakmak gerekir. Şarj voltajı bizim şarj süresini, pilden ömrünü ve kapasitesini etkileyen en önemli etkendir. Mesela li-ion pilleri 4.3 volta kadar şarj ederseniz o pili takriben 50 kez kullanabilirsiniz. Eğer şarj 4.2 volt ise pil ömrünü 500-1000 doldur boşalt civarında kullanabilirsiniz. 4.1 volt ise li-ion pillerin en uygun şarj voltajıdır yaklaşık 2400 dolumluk ömür sağlar size fakat şarj voltajı düştükçe kapasitede düşer. Li-ion piller 2.7 voltta deşarj işlemi hemen kesilmelidir. Eğer pil voltajı 2.2'nin altında 1 hafta kalmışsa o pilden artık hayır beklemeyin.
 Geldik şarj ve deşarj akımına; genelde li-ion piller "1C" yani pilin üzerinde yazan kapasite gücü kadar bir akımla şarj edilebilir. Bu sebeple akım ve voltaj sınırlaması olmadan pilleri kesinlikle şarj etmeyin. Bunun nedeni sadece voltaj sınırlaması olursa pil ne kadar boşsa o kadar yüksek akım çeker ve doldukça bu akım azalır. 1C üzeri şarj akımları pili bozar. Deşarj için ise yine en doğru bilgiyi üretici firma versede çoğu orijinal piller 1.5C ile 2C civarında akım verebilir. Bu da 2000 mAh kapasiteli bir pil 3000 mAh-4000 mAh akımı yapısında bozulma olmadan verebilir. Eğer size gereken akım 5000 mAh ise 1 yerine 2 pil kullanın. Önemli olaraktan li-ion piller kesinlikle balans devresi veya balans özelliği olmayan şarj aletleri ile şarj edilmez bu çok tehlikeli. En iyi ihtimalle pilleriniz bozulur.
Şarj ve deşarj için naçizane öneriler:
Lithium bazlı pilleri şarj ederken mutlaka mikro işlemci kontrollu şarj cihazı veya devresi kullanın. Eğer bulamadıysanız Yerli veya yabancı alışveriş sitelerinden li-ion bms (battery management servise) alın. Bu hem şarj hemde deşarj işlemlerini kontrol eden mikro işlemci bulundurur ve gerçekten ucuzdur.
Bir de yukarıda bir arkadaş smps ile şarj devresi eğer basit olarak güvenli birşey arıyorsanız. Şarj aleti almadan önce kullanıdğım yöntemdir:
malzemeler: 1k pot, 5 volt 1amper smps yeterlidir.
-potun 1. bacağını şaseye bir kablo ile lehimleyin
-potun 2. bacağını smps devresinde bulunan tl431 entegresinin 1. bacağına lehimleyin.
-potun 3. bacağını +5 volt çıkışına lehimleyin.
son olarak potu adaptörün dışına lehimleğiniz kablolar ile dışarı biryere yapıştırın.
ölçü aletini adaptörün kablolarına tuturup potu boşta 4.2 volta gelecek şekilde ayarlayın işlem tamam.
Dikkat: pil şarjda durduğu sürede ölçü aleti bağlı olsun 4.2 civarlarına ulaştığında şarj işlemini bitirip pili kullanabilirsiniz.
Devreyi yaparken dikkatli olun tüm sorumluk size aittir.

İyi günler.

yolgezer

baştan sona hatalarla dolu bir yazı. iyi niyet sanırım ama yanlış.
Alıntı yapılan: basscanabi - 16 Ocak 2015, 16:09:57Merhaba Arkadaşlar
İnternette li-ion pillerle alakalı bilgiler araştırırken bayağı birikimim oldu, elektronik seven araştıran kişilerle paylaşmak isterim.
İnternette satılan gerçek kapasitesi 5000mAh veya 6000 mAh 18650 kılıfında maalesef pillerin hepsi çakma.
Bu işin kompedanı olan firmalar mesela Sony, Samsung, Sanyo vs. vs. gibi firmalar bile gördüğüm kadarıyla en yüksek 3000 mAh kapasiteye sahip. Bu sahte piller genellikle 36gram ağırlığındadır. Halduki orijinal piller 48-52 gram civarındadır. Şimdi ne alaka diyeceksiniz pilin ağırlığıyla... Bu sahte pil üreticileri gidip 800 veya 900 mAh'lik pilleri 18650 pilin içine lehimleyip etrafınada beyaz bir toz döküyorlar onunda ne olduğu belli değil.
Gelelim şu şarj ve deşarj olaylarına. Mesela elinizdeki pil Samsung CGR18650..(temsili kod) pil var hemen internetten datasheetlerini bulup max şarj akımı ve voltajına bakmak gerekir. Şarj voltajı bizim şarj süresini, pilden ömrünü ve kapasitesini etkileyen en önemli etkendir. Mesela li-ion pilleri 4.3 volta kadar şarj ederseniz o pili takriben 50 kez kullanabilirsiniz. Eğer şarj 4.2 volt ise pil ömrünü 500-1000 doldur boşalt civarında kullanabilirsiniz. 4.1 volt ise li-ion pillerin en uygun şarj voltajıdır yaklaşık 2400 dolumluk ömür sağlar size fakat şarj voltajı düştükçe kapasitede düşer. Li-ion piller 2.7 voltta deşarj işlemi hemen kesilmelidir. Eğer pil voltajı 2.2'nin altında 1 hafta kalmışsa o pilden artık hayır beklemeyin.
 Geldik şarj ve deşarj akımına; genelde li-ion piller "1C" yani pilin üzerinde yazan kapasite gücü kadar bir akımla şarj edilebilir. Bu sebeple akım ve voltaj sınırlaması olmadan pilleri kesinlikle şarj etmeyin. Bunun nedeni sadece voltaj sınırlaması olursa pil ne kadar boşsa o kadar yüksek akım çeker ve doldukça bu akım azalır. 1C üzeri şarj akımları pili bozar. Deşarj için ise yine en doğru bilgiyi üretici firma versede çoğu orijinal piller 1.5C ile 2C civarında akım verebilir. Bu da 2000 mAh kapasiteli bir pil 3000 mAh-4000 mAh akımı yapısında bozulma olmadan verebilir. Eğer size gereken akım 5000 mAh ise 1 yerine 2 pil kullanın. Önemli olaraktan li-ion piller kesinlikle balans devresi veya balans özelliği olmayan şarj aletleri ile şarj edilmez bu çok tehlikeli. En iyi ihtimalle pilleriniz bozulur.
Şarj ve deşarj için naçizane öneriler:
Lithium bazlı pilleri şarj ederken mutlaka mikro işlemci kontrollu şarj cihazı veya devresi kullanın. Eğer bulamadıysanız Yerli veya yabancı alışveriş sitelerinden li-ion bms (battery management servise) alın. Bu hem şarj hemde deşarj işlemlerini kontrol eden mikro işlemci bulundurur ve gerçekten ucuzdur.
Bir de yukarıda bir arkadaş smps ile şarj devresi eğer basit olarak güvenli birşey arıyorsanız. Şarj aleti almadan önce kullanıdğım yöntemdir:
malzemeler: 1k pot, 5 volt 1amper smps yeterlidir.
-potun 1. bacağını şaseye bir kablo ile lehimleyin
-potun 2. bacağını smps devresinde bulunan tl431 entegresinin 1. bacağına lehimleyin.
-potun 3. bacağını +5 volt çıkışına lehimleyin.
son olarak potu adaptörün dışına lehimleğiniz kablolar ile dışarı biryere yapıştırın.
ölçü aletini adaptörün kablolarına tuturup potu boşta 4.2 volta gelecek şekilde ayarlayın işlem tamam.
Dikkat: pil şarjda durduğu sürede ölçü aleti bağlı olsun 4.2 civarlarına ulaştığında şarj işlemini bitirip pili kullanabilirsiniz.
Devreyi yaparken dikkatli olun tüm sorumluk size aittir.

İyi günler.

birincisi lionlar 4.2 değil 4.07 volta kadar şarj edilir. 4.3 volt değil 4.29 volt a bile çıkarırsan gümler.
ikincisi batarya üreticileri olan sony gibi firmalar yüksek amperli batarya üretmiyor çünkü birincisi maliyeti ikincisi ise elinizdeki telefonların komponentleri o enerjiyi kaldırmaz. daha önce de söylemiştim. smd aparatlar 0.1 amper bile fazla olsa yanıyor.
smps ile şarj etmekten bahsemişsiniz basit demişsiniz. lionu basitçe şarj edemezsiniz. onun özel kontrolcü ile şarj edilmesi gerek. kesik kesik gelen ve her akımda bataryayı kontrol eden bir devreye ihtiyaç var. normal bir güç kaynağına regulator takıp bağlarsan şişer.

basscanabi

Alıntı yapılan: yolgezer - 16 Ocak 2015, 20:15:13baştan sona hatalarla dolu bir yazı. iyi niyet sanırım ama yanlış.birincisi lionlar 4.2 değil 4.07 volta kadar şarj edilir. 4.3 volt değil 4.29 volt a bile çıkarırsan gümler.
ikincisi batarya üreticileri olan sony gibi firmalar yüksek amperli batarya üretmiyor çünkü birincisi maliyeti ikincisi ise elinizdeki telefonların komponentleri o enerjiyi kaldırmaz. daha önce de söylemiştim. smd aparatlar 0.1 amper bile fazla olsa yanıyor.
smps ile şarj etmekten bahsemişsiniz basit demişsiniz. lionu basitçe şarj edemezsiniz. onun özel kontrolcü ile şarj edilmesi gerek. kesik kesik gelen ve her akımda bataryayı kontrol eden bir devreye ihtiyaç var. normal bir güç kaynağına regulator takıp bağlarsan şişer.

Li-ion piller max şarj voltajı 4.3 volttur fakat bu voltajlarda şarj etmek 1500 kez dolum yapacağınız pilin ömrünü 50 sefere kadar düşürür. Li-ion pil diyince neden hep cep telefonu bataryası aklınıza geliyor anlamıyorum ama şunuda söyliyim. Eski bir cep telefonuna 4 adet 2.2Ah lik li-ion pili paralel bağlayarak bağlayıp nasıl şarj olduğunu görebilirsin evde eski telefonların bataryalarını söküp üzerindeki bms devresini kullanarak eskiden bu yollarla bataryalarımı şarj ediyordum. Sizede tavsiye ederim. Şarj işleminin kesik kesik olduğunu duyduğumda çok şaşırdım. Evde kullandığım Turnigy 6s 80Watt şarj aletinin çıkışına osiloskop bağladığımda neden dediğiniz kesik kesik gelen dalgaları görmedim. Li-ion piller li-ion polymer bataryalar gibi çok tehlikeli değildir onun için metal kılıflara konulabiliyor. Li-po pilleri aluminyum folyo gibi kılıfların içine koyarlar. eğer elektronikle aranız iyi ise basit ve güvenli bir devre tavsiyesi vereyim opampı gerilim karşılaştırıcı olarak kullanıp girişlerin birine 4.0-4.2 volt arası regüle edilmiş gerilim verin, diğer girişinede pilden gelen voltajı 1 k direnç ile girin, daha önceden voltajı ve akımı reğüle edilmiş max 4.25 volt güç kaynağını devreye ekleyip şarja başlayın op-ampa pilden gelen voltaj 4.20 i geçtiği an opampın çıkışındaki gerilim 0 olur ve çıkışı bir röle ile şarjı kesmek için kullanılır. Tamam şunu anlıyorum bu yöntem %100 olması gereken yöntem değil ama internette akıllı şarj aleti diye 3-5 dolarlık ürünlerden daha güvenlidir. Bu kadarda korkmayın. Verdiğim bilgilerin kaynağı olan battery
kaynaklar: http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries. google çeviri kullanmayın bilgiğinize karıştırırsınız.

stk4221

yeni konu açmak yerine buraya yazayim  hali hazırda kullandıgım şarjlı matkap ın pilleri vadini doldurdu  vede  farklı projelerde kullanmak üzere  li ion pil alıcam fakat düzgün bir sarz devresi bulamadım bu yüzden dir ki hep işlerim aksadı   kararlı  calışan  devre lazım.
    diyer bir konuda  3,7 volt luk pilleri seride 5 adet kullanıp 18,5 v  olarak kullanıcak şimdi nasıl şarz yöntemi izlemek lazım
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

toyer

stk4221

Alıntı yapılan: toyer - 24 Nisan 2016, 20:48:46eski pilleri sarj eden devreyi neden ullanmıyorsunuz?

Eski pillerden kasıt dediginiz nedir ustadim. Li ion pillerin sarz edilmeleri nikel pillere gore daha  sıkıntili diye biliyorum temin ettikten sonra aslina uygun sarz edemessem zayii olsun istemiyorum

seron

stk4221 gardaşım,
Ne kadar sağlıklı bilgilerdir, bilmiyorum ama ben de internet kaynaklarından öğrendiğim kadarıyla Nikel pillerin şarj devreleri ile (otomatik kesmeli olsalar da) Lityum pilleri doldurmamalıyız diye biliyorum.

Ve yine Lityum iyon piller seri bağlanarak değil de, tek tek şarj ediliyorlar diye biliyorum.

Bu iki bilgi sağlıklı olmayabilir dikkatli ol.

Eğer ille de lityum-şarj devresine ihtiyacın varsa benim yakın zamanda yaptığım araştırmaya göre doğru dürüst bir devreyi boşver, cihazı bile satılmıyordu ki elemanları olsun.

Yani işin zor.

Yine de bigisi olan arkadaşlar varsa anlatsınlar.

i3uz

hadi size başka bişey söyleyim. 4,2 4,3 falan diyorsunuz ya işte olay o değil. cep telefonlarına 5v verin şarj işlemi başlar. harici olarak 3,7 volt pilleri şarj etmek için 5vluk şarj aletlerine bir diyot takarak şarj edilir. piyasadaki 20 ve 30 tl olan şarjlı cihazların içlerini açtığınızda göreceğiniz sistem budur 5vluk şarj veya adaptöre seri diyot takılarak şarj edilir. lion pilleri buyutmeyin kafanızda . ama gerçekten ısıya karşı çok hassaslar. Sözüm o ki;

Cep telefonlarına 5v verebilirsiniz,
Harici pilleri 5v lık adaptörlere seri diyot bağlayarak şarj edebilirsiniz.

Tabiki kaliteli şarj ayrı bişeydir. aşşağıdaki devreyi yaparsanız 10 numara şarj aletiniz olur. Şarjmatiklerde kullandığım devredir.

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=DP1Z[/img]
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

stk4221

seron (gardaş) normal piller sıkıntı yüksek akım lazım artık rc araçlarda bile min 2A akım gerekiyo o yuzden  li ion pil gurupları ile bilgi edinmem lazım
@i3uz  üstadım   vermiş oldugunuz devreye göre piller paralel şarz olması gerekiyor  sanırım. birde akım tepe degere ulaşınca otomatik kesime götürür mü pilleri ( elimde bolca telefon bataryası ve tablet bataryası var hepsnin batarya üstündeki kesime kötüren devreleri arzalı  bunları direk şarz edemez sanırım)

i3uz

Pil devrelerini iptal et.. direk  diyotla beraber bağla. otomatik kesim malesef yok.. ama eklenebilir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

stk4221

devamlı onu takip edemeyebilirm o yuzden  kesime götürecek bi devre lazım

seron

Arkadaşlar,
Öyle olmaz.
O tek diyotlu şarj cihazından bende var. Cihaz ATABA marka Nikel piller için tasarlanmış. O cihazla Lityum pilleri şarj etmemelisiniz bence. Ne kadar güvenilir olduğunu bilmediğim internet kaynakları, Lityum bataryaların şarj işlemlerinin çok komplike olduğunu anlatıyordu. Yani Nikel bataryalardaki gibi ver akımı, dolunca kes olayı değil.

Lityum bataryaları şarj eden devre, nasıl söyleyeyim, tırtırlı bir akım veriyor ve belli aralıklarla kesime gidiyor. Ben de tam hakim değilim. Normal bir adaptörle şarj olmuyor mu? Oluyor. Ancak kaynaklar diyor ki: " lityum piller ileri düzey teknik bilgi (kimya bilgisi) ve teknolojiler kullanılarak üretildiği için şarj süreçleri de bir o kadar karmaşıktır". hatta grafik çizerek şarj eğrisini gösteriyorlar, nikel bataryaların şarj grafiğine uymuyor.

Aşağıya resim ekledim. Bu resimde anlatılanlar birebir doğru değildir, biraz atmasyon biraz yakın benzetimdir:
[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?di=23DX[/img]

birinci resimde:
1nolu bölgede bitik bir nikel pil şarj cihazına takılıyor ve hızla normal şarj sürecine zıplıyor.
2nolu bölge normal şarj sürecini gösteriyor.
3nolu bölgenin başlangıcında (kırmızı nokta ile gösterilen yer) şarj cihazı şarj akımını kesmek zorundadır. bu 3 nolu bölge zıplama eğrisini gösteriyor yani "AŞIRI ŞARJ DURUMU". aşırı şarjın pillere zarar verdiğini ve hatta içinde gaz birikimine neden olup patlamalara neden olabileceğini hatırlatmaya gerek yoktur sanırım.

sağdaki ikinci grafik de lityum pillerin şarj sürecini gösteriyor. birebir doğru olmasa da buna benziyor arkadaşlar.

Şimdi, sizce tek diyotla lityum piller jarj edilmeli midir?

NOT: Cep telefonlarında yaygın olarak 5V adaptör kullanılmaktadır. Bu gerilim, şarj için gereklidir. bu gerilim, telefonun içindeki programla çalışan şarj kontrol devresi tarafından kontrol edilerek uygun gerilim ve akım koşulları oluşturulup pile sürülür. ayrıca önlem olarak da pillere monte edilmiş küçük bir koruma devresi bulunmaktadır ki, zannımca bu devre pili aşırı akım(kısa devre) ve aşırı deşarjdan korumak içindir.

Yni sonuç olarak Lityum iyon pillerin tekniğine uygun şekilde doldurulması için "gelişmiş" şarj devreleri kullanılması şarttır.
şu linki de vereyim lazım olur:
http://www.picproje.org/index.php?topic=54181.0

i3uz

Teknoloji öyle bişey ki seron kardeş küçücük şeyin bile şartnamesi var kullanma kılavuzu var. şöyle yapılırsa dogru olur, böyle yapılırsa güzel olur, senin dediğin gibi öyle yapılırsa çok güzel olur. ama inan bana kafa yorulcak iş değil, adamlar kendileri bu prosudüre uymuyor dolasıyla eski yöntemler şuan başka bir teknoloji çıkmadığı sürece geçerlidir.  verdiğim şarj devresini yaparsa arkadaş sorun olmaz.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

seron

Alıntı yapılan: i3uz - 26 Nisan 2016, 10:38:07Teknoloji öyle bişey ki seron kardeş küçücük şeyin bile şartnamesi var kullanma kılavuzu var. şöyle yapılırsa dogru olur, böyle yapılırsa güzel olur, senin dediğin gibi öyle yapılırsa çok güzel olur. ama inan bana kafa yorulcak iş değil, adamlar kendileri bu prosudüre uymuyor dolasıyla eski yöntemler şuan başka bir teknoloji çıkmadığı sürece geçerlidir.  verdiğim şarj devresini yaparsa arkadaş sorun olmaz.
Bende bildiğimden söylemiyorum ama yine de dikkatli olmak lazım. prosedüre uysan bile orjinal şarj devresi ve telefon kullanılsa bile lityum bataryalar patlayabiliyor. çinde mi korede mi böyle birşey oldu adamın Samsung s4ü yatağının yanında gece patlıyor, evi yanıyor firmaya dava açtı.

şimdi burada birine rastgele şarj edin gitsin diyemiyor insan.

Burada bir notu eklemek lazım. internette nereye baksam lityum batarya serilerini şarj ederken seri olarak değil de bataryada her pilde ayrı ayrı uç çıkararak tek tek şarş ediyorlar. nedenini bilmiyorum. genel kurallara göre piller seri bağlanarak şarj edilebilir ama bu Lityum pil teknolojisi muamma.

yine de yeterli araştırma yapmadan rastgele iş yapmasın, neticede güvelik söz konusu.

i3uz

Zaten uygun şarj devresini gösteriyoruz. Siğara gibi düşün içmeyin tehlikeli diye uyarı veriyor. satanda içende çok.. uygun devreyi verdik. onu yaparsa dogru olur. diğer yöntemde seçenektir.

" internette nereye baksam lityum batarya serilerini şarj ederken seri olarak değil de bataryada her pilde ayrı ayrı uç çıkararak tek tek şarj ediyorlar. " diyosun dogru, çünkü herbirine 5v ile şarj ediliyor.. genelde laptoplarda görebilirsin. şarj işlemi için 5voltluk payda ayrılmıştır. böylelikle nekadar pili eklersen ekle 74volta bile çıksan 5volt ile şarj edebilirsin. işte teknoloji geliştikce yeni versiyonlar çıkar buda onun gibi pulse yöntemi. hızlı oldugu için tercih edilir. seri haldeyken piller, pulse yöntemiyle dolum yapamazsın ama eski yöntemle yaparsın.  dolasıyla iki yöntemde dogrudur. biri az dogrudur denemez. burda asıl konu piller dolduktan sonra sistem kendini kapatması.. şarj devrelerinde bu olmalıdır. eğer şarj kesici olmadıgında veya devre arızalandığında iki yöntemde pili patladır.  bu lityum piiler nerdeyse 45 derecelerde vucud sıcaklığında bile reaksiyon gösterebilir.

sonuc olarak iki yöntemde çalışır.. şarj kesici gereklidir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

stk4221

ademadem

9 yıldır li ion batarya ile ilgileniyorum, li ion bataryalar cc/cv şarj edilir, (Constant-Voltage/Constant-Current)
örnek şarj cihazımız 1 amper  pilimiz 3v şarja başladığında pil 4,2v' a
 gelene kadar sabit 1A ile şarj eder(cc) 4,2v'a ulaşınca ,4.2v sabit kalır(cv) ve şarj etmeye devameder

şarj ve dejarj voltajları için mutlaka datasheetlerine bakmakta yarar var, örnek
datasheet :
app note : http://www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/sanyo-ur18650f-26a.pdf
(şarj deşarj ,protect devresi için değerleri)

tavsiyem mutlaka koruma devresiyle kullanın, seiko nun pil koruma entegreleri iyi, kullanıyorum
balans şarj özelliği olan bir sarjer kullanmanız batarya bloğunuzun ömrünü artırır,
texasın li ion şarj ve protect ile ilgili ürün pörtföyüde geniş,

brooqs

Peki üstatlar http://www.direnc.net/1A-lipo-pil-sarj-devresi,PR-24704.html şöyle bir devre var. Burada dediğine göre 4.2 volta geldiğinde akımı kesiyormuş. BU hazır devre şarjda kullanılabilirmi. Fiyatı çok ucuz geldi.

Teşekkürler.

cevat1

Alıntı yapılan: i3uz - 25 Nisan 2016, 11:23:38hadi size başka bişey söyleyim. 4,2 4,3 falan diyorsunuz ya işte olay o değil. cep telefonlarına 5v verin şarj işlemi başlar. harici olarak 3,7 volt pilleri şarj etmek için 5vluk şarj aletlerine bir diyot takarak şarj edilir. piyasadaki 20 ve 30 tl olan şarjlı cihazların içlerini açtığınızda göreceğiniz sistem budur 5vluk şarj veya adaptöre seri diyot takılarak şarj edilir. lion pilleri buyutmeyin kafanızda . ama gerçekten ısıya karşı çok hassaslar. Sözüm o ki;

Cep telefonlarına 5v verebilirsiniz,
Harici pilleri 5v lık adaptörlere seri diyot bağlayarak şarj edebilirsiniz.

Tabiki kaliteli şarj ayrı bişeydir. aşşağıdaki devreyi yaparsanız 10 numara şarj aletiniz olur. Şarjmatiklerde kullandığım devredir.

[IMG]https://elektronikprojeler.com/in/image.php?dm=DP1Z[/img]

Üstad merhaba,
Şarj devrelerini pek bilmiyorum, bir kaç sorum vardı. Yardımcı olursanız,

devre çıkışına, ayrıca  seri diot ilave edilecek mi? yoksa devre bu haliyle  yeterli mi?
devrenin şarj kesici özelliği var mı?
her pil için ayrı ayrı mı şarj devresi yapılacak,

i3uz

Alıntı yapılan: cevat1 - 29 Ağustos 2016, 15:09:28Üstad merhaba,
Şarj devrelerini pek bilmiyorum, bir kaç sorum vardı. Yardımcı olursanız,

devre çıkışına, ayrıca  seri diot ilave edilecek mi? yoksa devre bu haliyle  yeterli mi?
devrenin şarj kesici özelliği var mı?
her pil için ayrı ayrı mı şarj devresi yapılacak,

şarj devresini nerde kullanmak istiyorsun? ne yapmak istiyorsun. kullandığın pil nedir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

cevat1

Alıntı yapılan: i3uz - 29 Ağustos 2016, 15:32:46şarj devresini nerde kullanmak istiyorsun? ne yapmak istiyorsun. kullandığın pil nedir.

18 volt şarjlı vidalama  ve üzerinde çin malı kalitesiz piller var. Bu piller çabuk bozuluyorlar. Bataryadaki pilleri yenilemek istiyorum. Masraflı olacağından uzun süreli kullanım için, 18650 li-ion piller ile değiştirmek istiyorum. Batarya da 1.2 X 15 adet pil var galiba. 18A civarı akım sağlanabiliyordu.
18650 ile nasıl bir kombinasyon kurabilirim. Bu na göre şarj devresi hazırlayabilirim.
Teşekkürler

UCA38

Bildigim kadariyla 3000 mah ustu piller fake oluyorlar genelde.

Kapasitesini test etmek pil uzerinden yapilacak islemlerle de pek mumkun gorunmuyor.

4.0 volt doluluk oranina sahip bir pilin kapasitesini olcmek icin,direncle bosaltirken zaman tutma yontemi,pil sabit gerilim yerine bosaldikca degisen gerilime sahip oldugu icin olcum yanlis olucaktir.

Atiyorim 4.0 volttan 5 ohm direncle 1 amper cekiliyorsa 3.90 da bu 800 ma olucak pil bitene kadar sabit bir cekim saglanamadigi icin ne kadar surede bittigi anlasilamayacaktir.

2200 mah kapasiteli hi-level power bank'in cikisini 5 ohmla tam doluyken desarj ettigim de,
4.20 volttan 2.7 volt tam dongu bitimine 2 saat 20 dakika da ulasti.

3.6 yada 3.7 voltun asagisina indirilmeyen (cep telefonu vs) sistemler de bu amac,pili yarim donguyle kullanmak.2-3 yil dayanan bir pil kapasitesi elde ediliyor.

2.7 -4.2 arasinda rahatca kullanilabilir.Bu sekil de 2000 dolum omru varsa 3.7 ye kadar desarjda iki katina cikiyor.
Kapasite testini bu sekilde yapabilirsiniz arkadaslar,ayrica lion pili sarj etmek icin devrelerle cebellesmenize gerek yok.

Basit bir cakmaklik sarj cihazinin icini acin,muhtemelen mp1593 tarzi uzeri silinmis entegreli step down sistemiyle karsilasacaksiniz.

5 volt usb cikisindan entegreye giden yolda ki direnc degerini 4.2 volt cikis verecek olanla degistirip,lion pil sarjini yapabilirsiniz.

2200 mah lik 18650 pile 4.2 volt gerilim de isterse 10 amper verin,kendi ic direnciyle 1 amperle sarj olucaktir.Extra akim sinirlamasiyla ugrasmaniza gerek yok.

Pil 2,7 den 3.8 volta kadar 1 amper,daha yukarilara ciktikca da ihtiyaci olan sinirlandirmayi kendisi yapicaktir.
4,2 volt 1 amper le iki bucuk saatte dolacak,extra gerilim kesme,izleme gibi guvenlik onlemlerine ihtiyaciniz olmayacaktir.

Sarja birak,istedigin zaman al.
18650 pile iki amper cektirebilmek,sarj suresini kisaltabilmek icin,gerilimi 4.2 volt yerine,5 volt vermeniz gerekiyor.

Bu onerilen bir durum degil tabi ki.Su telefonlarda patlayan piller genellikle hizli sarj modu olan ve 2 amper adaptoru olan telefonlar oluyor.
Ayni ic direnc ve kimyasala sahip pile 2 amper cektirip sarji hizlandirmanin tek yolu gerilimi yukseltmek.4.2 uzerine cikmamasi kaydiyla pil gerilimin.Ama 2 amperle sarj denemelerim de pilin kondisyonunu kaybettigini gozlemledim.

Bu pile 5 volt 1 amper gerilim uygulanakla, 4,2 volt 1 amper uygulamak arasinda bir fark olmadigini soyleyen bazi arkadaslar oldu.Yukarda ki aciklamalari anlayarak okuyanlar gerilimi serbest birak sabit akimla sarj et mantalitesinin bu pil icin tehlikeli oldugunu fark etmislerdir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın