Kuş av devresi istek

Başlatan asigencselo, 09 Ağustos 2014, 00:14:32

asigencselo

Arkakdaşlar selamlar

İnsan: 20 Hz – 20 kHz
Kedi: 100 Hz – 60 kHz
Fare: 1 – 100 kHz
Köpek: 50 kHz'e kadar
Fil: 1 Hz – 20 kHz
Yılanlar: Dış kulakları olmadığı için ses dalgalarını alamazlar.
Kuş: 100-29.000 Hz
Balık: 200-800 Hz

Tabloda işitme frekans aralıkları verilmiş
kuşların duyma frekansı 100hz ile 29khz arası
0-50 veya 0-100 yada 0-500khz aralıgında yaklaşık 2-3 km yayın yapabilecek girişine keklik sesininin kayıtlı oldugu bir mp3 çalar bağlayarak kuş toplama devresi yapmak istiyorum şemalarınızı bekliyorum

seron

merhaba.
umarım kısa sürede yardım alırsınız.

bu tip devrelere bir aralar ben de merak salmıştım. özellikle balık çağıran devresini incelemiş, "kristal klaklık" adlı parçayı bulamadığımdan yapamamıştım.
burada bilmemiz gereken ayrıntılar var. öncelikle eğer mp3 çalar ile çalışılacaksa özel bir devre kullanmaya aslen gerek yok. çünkü örneğin kuş için baktığımızda 100-29.000 Hz frekans aralığı verilmiş. bu aralık kuşların alt ve üst duyum aralığıdır. yani insanların duyabileceği sesler de dahil birçok sesi duyabilirler. 100Hz, kuşların alt duyum eşiği, 29.000Hz üst duyum eşiğidir. bu şu anlama gelir: bu aralık dışındaki seslere karşı sağırdırlar ya da az duyarlar.

insanın üst duyum eşiği olan 20khz(20.000Hz), kuşun alt ve üst duyum eşiği aralığında olacağından, normal hoparlör sistemi ile çıkarılan seslere muhtemelen tepki vereceklerdir. dolayısıyla devre yapmadan-yaptırmadan evvel, elinizdeki imkanlarla, taşınabilir cd çalar vs ile deneme yapmanızı, olmazsa özel devrelere başvurmanızı öneririm.

kolay gelsin...

memleket

Adnancoskun

Özel bir devre yapmana gerek yok....

keklik sesini teybe veya cd ye kadet, sonra tak cd yi cd çalara , aç sesini , hepsi bukadar, ancak kaydettiğin keklik sesinde keklik acaba ne diyordur? aman buraya gelmeyin bu bir tuzak mı? yoksa buraya gelin burada herşey beleş mi?

2-3 km mesafe epeyce bir mesafe , ancak havalı hoparlör  ve güçlü bir ampli ile o mesafeye ulaşabilirsin. Ancak bu sesten insanlar rahatsız olurlar, zira insanlar ve kuşlaın duyma aralıkları birbirine çok yakın....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

Alıntı yapılan: memleket - 09 Ağustos 2014, 12:55:42https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5026.msg23517#msg23517

burayı bi incele istersen. ben bu devreyi yaptım ama uygun piezo tweeter bulamadım.

yav arkadaş biz ne diyoz? ;D bildiğin hoperlor oluyor. hiç bulamadın, parçacılarda piezo alarmlı olarak satılır. araç alarmlı değil; dozerlerin geri vites düdüğü tarzı olanlar var. devreyi söktün mü al sana piezo... :) ;)

memleket

bildiğimiz hoparlör 32 khz seviyesinde ses çıkartmıyor ki. piyasadaki hop. baktım en fazla 22khz. bozuk bir dozer bulmam lazım :D

seron

eskiden kalma ev telefonlarının, hurda dijital saatlerin, el aterilerinin, takvimlerin... içinden çıkıyor, onlar olma mı?
e onu da bulamam dersen artık yani!... ;D

memleket

seron

Alıntı yapılan: memleket - 09 Ağustos 2014, 14:14:12var onlardan buldum ama gücü yetersiz. 80-100W bişey lazım.
[mergedate]1407582647[/mergedate]
http://www.hepsiburada.com/liste/goldmaster-tw-09-tweeter/productDetails.aspx?productId=otgldtw09&categoryId=26090&SKU=OTGLDTW09

bunun değerleri uyuyor...

fiyatı uygun. 6TL de kargo ödersin. konuyu açan arkadaşa da uygun. cami hoparlörüne takılan huniden uydurulabilirse avda kullanılabilir.

asigencselo

arkadaşlar haklısın standart olan zaten anfili hoparlör sistemi fakat bunlar ya resmi kolluk görevlileri diğer avcılar çevre halkı tarafından çalınıyor
hayvanlara dalya sinyal ile ulaşmak yani köpek düdüğü mantıgı gibi çevresel ses olmadan dalga boyu mesafesi gibi ulaşmak istiyorum

seron

"çalınıyor"dan maksat herkes teyp çalıp göbek mi atıyor, yoksa "indira-gandi" mi yapıyor? ;D

memleket

Alıntı yapılan: seron - 09 Ağustos 2014, 14:36:09"çalınıyor"dan maksat herkes teyp çalıp göbek mi atıyor, yoksa "indira-gandi" mi yapıyor? ;D

haha :D

Adnancoskun

Alıntı yapılan: memleket - 09 Ağustos 2014, 14:04:04bildiğimiz hoparlör 32 khz seviyesinde ses çıkartmıyor ki. piyasadaki hop. baktım en fazla 22khz. bozuk bir dozer bulmam lazım :D

Doğrudur, hoparlör 32 KHz frekansa uygun değildir, ancak insanlarda zaten 20Khz civarında konuşmazlar,
Keklikler de 32KHz işitirler, ama çıkardıkları sesler o frekanslarda değildir, yada sürekli yüksek frekanslarda ses çıkarmazlar..... eğer öyle olsaydı , biz onların ötüşlerini duyamazdık....
 yani illaki 32KHz frekansa çıkacağım diye zorlamanın gereği yok, kaydedin bir keklik sesini, bakın bakalım frekansı nedir?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

.waw dosyası olarak kaydedilirse kayıplar minimize edileceğinden, daha iyi sonuç alınır. müzik çalar kullanmak in iyi sonuç verir.
hırsızlık konusuna ise elektroşok tuzağından başka çare yok... koy oraya ceryan kablosunu bak bakalım çalınıyor mu? >:D

asigencselo

ya kardeşler bunlar gibi önerileriniz dışında benim dediğim şekilde bir devre dizilimi sunabilecek olan yokmu düşüncem yanlış mı?
[mergedate]1407724040[/mergedate]
http://www.tradeofic.com/Circuit/13540-HF_VHF_MARKERS.html

bu devre işimi görür mü ?

seron

merhaba,

eğer sadece av yapmak için çözüm istiyorsanız, müzikçalar kullanmalısınız. ancak "yok ben elektronikle uğraşmayı seviyorum, kendi devremi yapıp kullanmayı istiyorum" derseniz durum değişir. keklik sesini taklit eden bir devre tasarlanıp amfiyle güçlendirilebilir ki, kalite olarak müzikçaların yakınından bile geçemez...

kuş çağırmak için özel devre yapmaya neden gerek olmadığını yukarıda anlatmıştık; kuşların duyum aralığı ile insanların duyum aralığı hemen hemen aynı olduğundan özel frekans üretmek gereksizdir ve normal hoparlörlerden çıkan sesi duyarlar. dolayısıyla kullanmanız gereken tek devre daha uzaktan duyabilmeleri açısından amfi kullanmaktır. çıkışa da cami hoparlörlerine takılan huni bağlarsanız mesafeyi arttırırsınız.

sizin için internetten araştırmama rağmen hiç devre bulamadım. çünkü böyle bir devre yok. aksine kuş kaçırma devreleri var.

haaa balık çağırma vs devreleri isteseydiniz çok var idi. nedenini tahmin edersiniz, duyum aralığı konusu.

linkte vermiş olduğunuz devre olmaz. o devre bir HF(yüksek frekans) devresidir ve farklı amaçlar (haberleşme elektroniği)için kullanılır.

en güzel yol müzikçalar kullanmaktır.

AphaniusMento

MAK (Milli Av Komisyonu) kararlarınca, avlakta teyp kurmak yasaktır ! MAK kararlarını okuyup, ilgili bölümü bulabilir ve cezai işlemleri okuyabilirsiniz.
Yakalananlara para cezası uygulandığı, hapis cezası veribildiği gibi av ekipmanlarına el konulur !

Doğaya zarar verebilecek her türlü tavrı dışlamanızı ve fikirlerinizi iletmemenizi rica ediyor ayrıca bu başlık bilinçsiz 100 lerce ziyaretçiye illegal yöntem olan teyp kurma için yol gösterecektir.

İllegal avlanmaya teşvik etmemesi adına, yönetimden bu başlığın silinmesini talep ediyorum.
AphaniusMento<br />İZMİR 1963

gevv

konunun gizlilik ayarları 250 ileti ve üzeri üyelerin göreceği şekilde düzenlendi

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın