şerit led kumanda kontrolu

Başlatan ndemir, 06 Ağustos 2014, 19:12:55

ndemir

kolay gelsin herkeze.arkadaşlar 40 metre kadar bir şerit led uygulama yapıcam ve 2 adet 30 amperlik trafo kullanıcam.her 5 metrede bir besleme uygulamayı düşünüyorum.20 metreye kadar bir trafo.20 metreden sonra ikinci trafoyu kullanıcam.şerit led 3 çipli metrede 1.2A çekiyor toplamda 48 amperlik bir yük ama ben kablo kayıbı falan diye 30A+30A iki trafo kullanıcam.sormak istediğim bu toplam 40 metrelik 48Amperlik şerit ledi (hepsi aynı anda yanıp sönmeli.parça parça yanmaması gerekiyor) uzaktan kumanda ile kontrol edebilir miyim? tek renk şerit led kumandaları satılıyor 12Amper diyo ama benım toplamda 48Amperlik yüküm var.avize kumandaları satılıyor 4 kanal 1000W lık onlardan kullansam olur mu? eger olursa bağlantıyı nasıl yaparsam daha sağlıklı olur???220v direkt kumanda modülüne girip ordan çıkıp trafoya mı gireyim??? avize kumandası için link versem reklama girer diye link koymuyorum.yardımlarınızı bekliyorum.

Adnancoskun

Yanıp sönmeler bir animasyon şeklindemi olacak? yoksa sadece istediğim zaman açık, istediğim zaman kapalı mı olacak? yani herhangi bir odanın lambasını açıp kapamak gibi mi?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ndemir

stk4221

3 çipli şeridledi en az 10 metrede bir hattı yenileme gerekiyor  yoksa verim alamassın sona dogru sönük yanar. 4' e böl  4* 16 A trafo kullan  kumanda modül çıkışını  şimdi yük altında trafo aç kapa yapsa devamlı sapıtabilir. ama yok  10 sn bir degiştirmem  diyosan, ana fazı kumandaya gir  ordan çık trafoya git
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

ndemir

10 metrenın sonu sönük yandıgı için 5 metrede bir yeniliyorum onda sıkıntı yok,ledleri çalıştırmada da sıkıntı yok,tek sıkıntı 40 metrelik ledi animasyon olmadan aç kapa olacak,bu sistem sürekli açıp kapanmayacak.,sonuçta aydınlatma olarak kullanılacak.fazı kumandaya girip ordan trafoya girerim ama bu 1000W lık kumandalar bu 40 metrelik led yükünü kaldırablir mi???

Adnancoskun

eğer sadece aç kapa ise ,
trafo yada SMPS'in 220 volt girişlerinden yapabilirsin.

çıkışta yani 12 volt için 48 amper ise P=12x48=576 watt eder   bunu 220 volt  kısmından kontrol edeceğine göre, 576=220xI    I=576/220 = 2.6 Amper eder     yani sen 220 volt dan 2.6 amper çekeceksin, bunun için 5 amper anahtar işini çok rahat görür.

ndemir

ben hep 12 volttaki akım ile 220 volttaki akımının eşit oldugunu düşünüyodum :-[ Adnancoskun hocamın yorumundan yeni bişey daha öğrendim. peki hocam 12v ile 220voltun akım cinsinden ne gibi farklılıkları var?ben hep kuru aküdeki 7 amperin 220 voltta ki 7 amperlik bi akımla eşdeğer oldugunu düşünürdüm.şimdi düşündüm de ledde çekilen 48 amper 220 voltta da aynı olsaydı  10560 Watt lık bi aydınlatma sonucu yüklü bi elektrik faturası kaçınılmazdı ;D aynı akım değil mi sonuçta,gerilimin 12volta düşmesi gibi akımda da değişiklik mi oluyor???

stk4221

hocam  daha iyi anlatır ben aparatif  bir iki kelam edeyim
  akım kanunu hesabına göre  watt / volt 
    örn:  benim 300w 12  volt çıkışlı güç kaynagım var.  amperini hesapladıgımızda   300/12:  25 A  e şimdi çıkıştan 25 A çekiyoz diye girişdemi aynı hayır.  300/220 :    1,36A amper yapar.  işin mantıgına kabaca inersek trafolu güç kaynaklarında  sarım sayıları arttırarak dogal olarak da  nüvenin çapını büyüterek  manyetik alanın etkisiyle istedigimiz akımı çekebiliriz. 

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Adnancoskun

Almadan vermek Allah'a mahsus :)
fizikte bir kural vardır, en ideal durumda bile , nekada enerjin varsa okadar iş yaparsın,
bunu ikili devrelere uygulayacak olursak,

çıkıştan nekadar güç almak istiyorsak , girişte ancak o kadar güçte olmalı,
yani P giriş= P çıkıştır

güç formülünden yola çıkarak P=akımxgerilim   buna göre  giriş gerlimimiz n kadar 220 Volt , peki çıkış gerilimimiz ne kadar 12 volt, peki biz çıkıştan ne kadar akım çemek istiyoruz 48 amper, giriş akımı ne olacak? onu bilmiyoruz, zaten giriş akımını arıyoruz,
şimdi bu bilinenleri ve bilinmeyenleri formüle yazalım

220xIg=12x48

Ig=(12x48)/220     Ig=576/220    Ig=2.6 Amper
velhasılı sonuç

bir trafoda çıkış gerilimi düştükçe çıkış akımı artar.....

ndemir

hocam güzel bilgiler bunlar.akım trafolu güç kaynaklarının çıkış gerilimine göre değişiyo ama watt aynı kalıyo sanırım.çünkü hesaplamalarda 12 volt üzerinden hesapladıgımız gücü 220v hesaplamasında aynen alıyoruz,bu durumda watta değişme olmuyo sadece 220 voltla hesapladıgımızda rakamsal olarak akımda değişiklik yaratıyo diyebiliriz o zaman... yani stk4221 arkadaşımızın örneğinde oldugu gibi 300 Wattı 12 volt hesaplamasında 25 amper çıkıyor ama 220 voltta 1.36amper çıkarıyo.ama neticede 300 Wattlık güç aynı sadece hesaplama sonucundakı akımda düşüşe neden oluyo ki buda 220v gibi yüksek bi gerilim üzerinden hesapladıgımız için.yanlış anlamamışımdır umarım...!!!

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın