Bandola pikap tamiri aslında bakımı :) Mr yamyam abiyi bekliyor :) yamyam lazım

Başlatan Elektrik2012, 05 Ağustos 2014, 23:42:14

Elektrik2012

Merhaba ablamın nostalji bir pikapı var aslında bir arkadaşı vermiş onu tamir etmeye çalışıcağım.Aslında pikapçalışıyor fakat plak oynarken ses takılıyor arkadan cızırtı geliyor bu plak nasıl adam ederim eti sizin kemiği benim :)
Bol bol resim çektim o yüzden buraya koymak zor oldu zipledim öyle paylaştım :)
Foruma direk yükleyemedim kabul etmedi :) abilerim bu kadar içten samimi konuşmam sizi sevdiğim ve değer verdiğim için umarım yanlış anlamıyorsunuz :)

Linke tıklayarak açabilirsiniz ve indirlebilirsiniz dowload iniyor.

http://www.dosya.tc/server33/4vcsjV/plak.rar.html
[mergedate]1407271197[/mergedate]
Ac serisi transistörler var tahminimce npn ve pnp :) üzerlerinden ac187 ve ac188 yazıyor plak takılıyor dediğim çalarken belli bir yerde kalıyor seni seviyorum seni seviyorum 320 volt der gibi :)
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

Mr_YAMYAM

Ben gızdım. Heç bişii söylemeyeceem.
Yahu zip diye verdiğin linkten abuk sabuk şeyler çıktı >:(

Elektrik2012

Yamyam abi yanlış yere tıklyıorsun sonra bana kızoyrsun yaf :) :) dowload yazan yere tıklayaacaksın indir yazan yerlere tıklayınca reklam açıyor bu upload sitelerin ibneliği :) benle alakası yok :DD DDDD
genede gusura kalma 8)

Mr_YAMYAM

Ollum nereye tıkladığımı bilmiyomuyum. >:(
Site öyle abuk bir site ki aptal aptal reklamlarla doldurdu sistemi.
Windowsta olsaydım göçmüştük. Allahtan linuxtaydım.

Elektrik2012

ahahahahhaaaa  yamyam abi dur bak nereye tıklıyacağını resimleyim :)

[mergedate]1407272218[/mergedate]
Yamyam abi bana kzıdı cevap vermiyor :D :D ::) :-[

Mr_YAMYAM

OOlum ben resimleri yükledim bile.
Ama resimlerle beraber bir sürü reklam meklam gelmiş ona gızdım.
Hoparlör bile AFA imiş. Afa hoparlörler Türkiyenin gururuydu bir zamanlar :D

Elektrik2012

Yamyam abi hopalörü değiştirmem gerekir mi eskimiş gibi :)
[mergedate]1407274260[/mergedate]
Doğrultma sistemini söktüm trafo çıkışına bir köprü taktım 8A birde + ve - 2200 uf 50V sorun olur mu?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 06 Ağustos 2014, 00:31:00Yamyam abi hopalörü değiştirmem gerekir mi eskimiş gibi :)
Olum hoparlörden ne istiyon. Goç gibi aporlör işte.
Senin yapacaan iş pikap kolunun dibindeki kabloları düzeltmek. Atlama zıplama o kablolardan yapar.

Elektrik2012

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 06 Ağustos 2014, 00:34:57Anladım yamyam abi transistörleri değiştirmeli miyim?
Çalıyosa elleme hiçbişeyi.
Sadece yuvarlak lastik deforme olmuş. O'nu bulabilirsen değiştir.
Pikap kolunun altındaki kabloları da düzeltirsen dum tıs çalar işte.

Elektrik2012

Çok saol Yamyam abi şey hopalör zamanla deforme olmuş mu dur sudan yada nemden :) peki plak iğnesi? durumu nasıl iğnenin ucunu maket bıçağı ile temzilesem çünkü paslanmış

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Elektrik2012 - 06 Ağustos 2014, 00:41:52Çok saol Yamyam abi şey hopalör zamanla deforme olmuş mu dur sudan yada nemden :) peki plak iğnesi? durumu nasıl iğnenin ucunu maket bıçağı ile temzilesem çünkü paslanmış
Sen gıbızlanıp duruyon.
İstersen iğneyi zımparala da sonra 20 gayme iğne parası bayıl aklın başına gelsin.

Elektrik2012

Elektrik2012

niye 20 gayme para gitsin :) :) abi bunun bir yolu yok mu :D :D :D ki
[mergedate]1407278253[/mergedate]
Abi hopalörden cızırtı geliyornasıl bir cızırtı motor sesi gibi :) garip birses

seron

yamyam abinin değiştir dediği lastiği yerinden çıkarıp sabunlu sıcaksu emdirilmiş bez ile güzelce silip, sonra bildiğin dikiş makinesi yağı emdirilmiş başka bir bezle siliyorsun, cillop oluyo biraz daha kullanmaya devam ediyorsun.

bozuk (zannedilen), kapağı açılmayan cd-dvd sürücülerinin kayışları da bu şekilde silinip hafiften yağlandığında aslında bozuk olmadığı anlaşılıyo. Türkiye'de ve dünyada nice adem ve hatun, bu şekilde bozuk diye çöpe atıyo cihazlarını. azıcık akıl, fikir, hayal gücü...

yamyam abi sana "o hoparlör türkiyenin gururuydu" diyor, hala değiştireyim mi diyorsun. ;D o hoparlör antika ya la.... ;)

iğneye birşey diyemem ama motor sesini hoparlörden duyuyorsun doğru. eskiden kasetçalar walkmanlar vardı ucuz. onlarda da oluyordu.
cırıltı sesini motordan duymaman için amfi groundingle ilgili önlemler var. ayrıca filtre kondansatörleri eskimiş olabilir. motor bağlantısına ters yönde bir sinyal diyodu ve/veya 103 kondansatör bağla bakalım bir dene. sen daha fazla teferruat verirsen yeriz... pardon tamir ederiz onu.

cd çalar noldu senin?

Elektrik2012

Şuan pikap mükemmel çalışıyor ilk önce mekanik yerlere az bir şey zeytinyağı sürdüm ses yapasın harekette sorun olmasın diye daha sonra devreyi söktüm lehimlerini tazeledimçıkışta kuplaj kondasatörü vardı onu değiştirdim tinerle sildim potları tinerle sildim lehimleri vs şuan ses acayip şekilde arttı bildiğiniz sanki başka anfi taktım :)

Süper şuan Cd çalar yapmadım öylece kaldı şuan radyo ve kaset çalar tamam :)

İşler tıkırında 8) 8) 8) 8)

seron

Elektrik2012

Ahhhaaaaa süper :)
[mergedate]1407418357[/mergedate]
Yamyam abiden Allah razı olsun o olmasa işimiz zor :-\\ >:( ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Mr_YAMYAM

İşin güzel tarafı, o pikapta kullanılan AC187-AC188 çifti çıkış katı, 1.5W verebilen bir devredir.
Buna istinaden de 3Wlık bir hoparlör kullanılmıştır.
Eminim ki çoğu cihazlarda bulunan ve 5W 10W diye bahsedilen çıkış gücünden daha fazla ses üretmektedirler.
Bakınız lap top çıkışları :D
Bakınız yeni tip LCD TV ses çıkışları :D

Elektrik2012

kartal969

@Elektrik2012 kardeş merhaba...bandolanın iç resimlerini rica etsem bana atabilirmisin...Çok rica ediyorum lütfen.. Aynısından bende de var kabloları kopuk neyi nereye lehimleyecem bilmiyorum..Bu konuda yardımı dokunacak herkese minnettar kalırım...Whatsappdanda atabilirsin...Numaram 532 641 01 87...Sana plak yollarım karşılığında yeterki çalıştırabileyim..şimdiden teşekkürler....Ragıp KARAŞ

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın