pcbway

Devredeki dirençler hakkında

Başlatan johnselcuk, 04 Ağustos 2014, 19:48:32

johnselcuk

Arkadaşlar merhaba, çok soru soruyorum kusura bakmayın çok acemiyim :-[
sorum şu,
dirençlerin ne yönde bağlandığı önemli midir? yani mesela aşağıda yapmaya çalıştığım (yaptığım ama çalışmadığı :) ) devrede dirençleri görebiliyorsunuz, bunların kondansatörler gibi mutlaka bağlanması gereken bir yön var mıdır? varsa nedir, nasıldır?

bir de aşağıdakı şemada 6pinli ayağı olan switcherın yönü önemli midir?

önemliyse aşağıdaki resimdeki gibi midir yoksa tam tersi mi?


iyi günler :)

seron

istediğiniz kadar soru sorun; bu sitenin temel amacı alın teri ile birşeyler yapmaya çalışan, öğrenmeye çalışan her seviyede kişiye yardım etmektir. :)

dirençlerin yönü olmaz, ister öyle ister böyle bağlayabilirsiniz. kondansatörler kutupsuz tip ise onlarında yönü olmaz. bu konuyla ilgili 320V anasayfamızda temel elektronik makaleleri mevcuttur.

üçüncü resmdeki anahtar ise bağlantı yönü devrede gösterildiği gibi olmalıdır; farkeder. yani 90 derece yatık olursa olmaz.

johnselcuk

Yani dik konumundayken her türlü çalışır mı bu durumda? yani resimde tuttugum şekilde ve onun 180 derece dönmüş halini kastediyorum. diğer türlü bu devrenin çalışması lazımdı :-[

seron

evet dik konumda ya a 180 derecede aynıdır. ancak ikinci devreyi sanırım siz çizmişsiniz. hatalı olabilir.

serkan_48

ben bu rölenin nasıl bişey olduğunu anlamadım hangi bacak bobin hangi bacak kontak bilemedim. yönü elbette önemli bobin olcak yere kontak bağlayamazsınız yada tam tersi... Bir röle 180 derece dönerse bacak bağlantıları değişir yani OLMAZ

johnselcuk

Alıntı yapılan: seron - 04 Ağustos 2014, 23:06:45evet dik konumda ya a 180 derecede aynıdır. ancak ikinci devreyi sanırım siz çizmişsiniz. hatalı olabilir.
teşekkür ederim, hayır ikinci devreyi de internetten buldum.
Alıntı yapılan: serkan_48 - 04 Ağustos 2014, 23:27:34ben bu rölenin nasıl bişey olduğunu anlamadım hangi bacak bobin hangi bacak kontak bilemedim. yönü elbette önemli bobin olcak yere kontak bağlayamazsınız yada tam tersi... Bir röle 180 derece dönerse bacak bağlantıları değişir yani OLMAZ
bir de yaptığımın tam tersini deneyeyim o halde, sonuçları buraya yazarım :)
[mergedate]1407184795[/mergedate]
Yine çalışmadı :'(
bu ilk devrem ve acaba nerede hata yaptım :o
 :( :( :(

serkan_48

05 Ağustos 2014, 08:32:20 #6 Son düzenlenme: 05 Ağustos 2014, 08:35:40 serkan_48
Yaptığınız devrenin alttan üstten resimlerini bir kaç açıdan net bir şekilde çekip koyabilirseniz belki nerde hata yaptığınızı bulabliriz. birde rölesiz düz bağlamayı denedinizmi ? sorun rölede değil sanırım devrede? ama emin değilim. Siz öncelikle resimleri ekleyin sonra konuşalım.

Birde bu devreyi yaparkenki amacınız nedir ne işe yarar detay veriniz.

olc technics

Alıntı yapılan: johnselcuk - 05 Ağustos 2014, 00:18:56teşekkür ederim, hayır ikinci devreyi de internetten buldum.bir de yaptığımın tam tersini deneyeyim o halde, sonuçları buraya yazarım :)
[mergedate]1407184795[/mergedate]
Yine çalışmadı :'(
bu ilk devrem ve acaba nerede hata yaptım :o
 :( :( :(

Nette gördüğün her devreyi yapmaya çalışma. En azından yapmadan önce bir konu açıp sor. Devre 9 voltla çalışıyor. op-amp ın + (evirmeyen) 1/2 vcc (besleme voltajının yarısı kadar) vermek için voltaj bölücü dirençler kullanılması gerekiyor. Devreyi iyice incelediğim halde bu dirençleri göremedim. Birde bu devre ne iş yapar? Preamp. değil, Sub W. filtre desem röle ne iş? Bende devre kartını detaylı olacak şekilde resimle diyeceğim.

seron

arkadaşlar röle nerede ben röle göremedim? :) devre kartında bir adet opamp var.

bir de arkadaşın elinde tuttuğu iki konumlu 6 ayaklı anahtar.

johnselcuk

Alıntı yapılan: serkan_48 - 05 Ağustos 2014, 08:32:20Yaptığınız devrenin alttan üstten resimlerini bir kaç açıdan net bir şekilde çekip koyabilirseniz belki nerde hata yaptığınızı bulabliriz. birde rölesiz düz bağlamayı denedinizmi ? sorun rölede değil sanırım devrede? ama emin değilim. Siz öncelikle resimleri ekleyin sonra konuşalım.

Birde bu devreyi yaparkenki amacınız nedir ne işe yarar detay veriniz.
buyrun bunlar resimler


röle ne daha onu bilmiyorum :) devreyi yaparkenki amacım şu, devre bir elektro gitar efekt devresi. amfi girişiyle gitar arasında olan bir devre.
örnek vermek gerekirse Video

Alıntı yapılan: olc technics - 05 Ağustos 2014, 14:15:37Nette gördüğün her devreyi yapmaya çalışma. En azından yapmadan önce bir konu açıp sor. Devre 9 voltla çalışıyor. op-amp ın + (evirmeyen) 1/2 vcc (besleme voltajının yarısı kadar) vermek için voltaj bölücü dirençler kullanılması gerekiyor. Devreyi iyice incelediğim halde bu dirençleri göremedim. Birde bu devre ne iş yapar? Preamp. değil, Sub W. filtre desem röle ne iş? Bende devre kartını detaylı olacak şekilde resimle diyeceğim.
devre gitarla amfi girişi arasına konan bir gitar efekt pedalı.