AMPLİFİKATÖR'ler, tasarım ve teknik anlatımlar. (TARTIŞMA)

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Ağustos 2014, 19:39:09

esinti11111

Şöyle bir forma baktımda Mr_YAMYAM ' dan başka pek yardımcı olan birileri yok . Şahsım adıma teşekkür ederim. İlginiz ve yardım severliğiniz için . Aslında bi çok kişinin burda olmasını dilerdim .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: esinti11111 - 02 Kasım 2015, 22:26:14Şöyle bir forma baktımda Mr_YAMYAM ' dan başka pek yardımcı olan birileri yok . Şahsım adıma teşekkür ederim. İlginiz ve yardım severliğiniz için . Aslında bi çok kişinin burda olmasını dilerdim .
Ben de birçok kişinin burada olmasını istiyorum.
Ne yazık ki kimseler gelemiyor. Sanırım benden korkuyor olmalılar :D
Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu.

mustafayilmaz

merhaba.

LM386 devresi kurdum. datasheet teki devreleri tek tek denedim. by-pass ekledim hak getire.
çalışıyor ama çok gürültü var, tıpkı tv'nin yayını düzgün alamama sesi gibi.

önyükselteç kullanmadım, doğrudan bilgisayara bağladım. besleme 9V.

LM386

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 10 Nisan 2016, 22:06:23merhaba.

LM386 devresi kurdum. datasheet teki devreleri tek tek denedim. by-pass ekledim hak getire.
çalışıyor ama çok gürültü var, tıpkı tv'nin yayını düzgün alamama sesi gibi.

önyükselteç kullanmadım, doğrudan bilgisayara bağladım. besleme 9V.

LM386
Bahsi geçen gürültülerin sebebi GROUNDING kuralları çerçevesinde oluşmaktadır.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4488.0.html
Yapılan devrede ne gibi bağlantılar yapıldığı, Nasıl bir yöntem uygulandığı ve ayrıca giriş sinyal ve şaselenmesinin ne gibi yöntemlerle yapıldığı hakkında detaylı bilgi verilirse tasarımın konusunda yardımcı olunabilir.
Besleme şasesi ile ampli katının şase bağlantısının önemsenmeden basit ve bilinçsizce biryerlere irtibatlanması,
Giriş devresinin (Pre state) şaseleme ilkelerinin tam bilinmemesi veya uygulanmaması da büyük etkendir.

mustafayilmaz

teşekkürler hocam.
Vcc ile şase arasına  kapasitor ekledim, sorun düzeldi. minimum elemanla ampli. yapacağız diye uğraşıyoruz bizde :)

datasheet'e de koymamışlar, pilde böyle bir problem olmasını beklemezdim açıkcası.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 11 Nisan 2016, 00:24:05teşekkürler hocam.
Vcc ile şase arasına  kapasitor ekledim, sorun düzeldi. minimum elemanla ampli. yapacağız diye uğraşıyoruz bizde :)

datasheet'e de koymamışlar, pilde böyle bir problem olmasını beklemezdim açıkcası.
Sistem besleme kaynağı hiç gürültü barındırmayan PİLLER olsa bile bir ampli kendi çalışması esnasında besleme devresinde parazitik etkiler oluşturabilir. Bu olağan bir durumdur.
Bunun için küçük çapta ve iç direnci (ESR) düşük bir kondansatör mutlaka konulmalıdır. Temel uygulamalarda bu mutlaka gerekli görülür.
Ancak bazı şemalarda beslemedeki dekuplaj kondansatörü gösterilmeye ihtiyaç duyulmaz. Çünkü bu kondansatör zaten zorunlu kullanılacaktır düşüncesi vardır.

memleket

@Mr_YAMYAM Üstad, senin çizdiğin devrenin baskı devresini çıkartmaya çalıştım. Bu şekilde uygun mudur?

Mr_YAMYAM

Çok hatalı olmuş.
Eğer yeni bir tasarım yapmak istiyorsan birlikte yapalım. Ama bu sefer biraz daha profesyonel tasarımlar olsun ki bilgi seviyesi yükselsin.
Ama kolay değil haa. Hemide masraflı.

memleket

Mr_YAMYAM

İşaretlersem baskı devre hiç kalmaz :D
Çünkü sistem ground oldukça hatalı olmuş ve montajda gürültü yapacaktır.
Amacın sadece ton kontrol devresini mi yapmak yoksa yeni bir ampli mi tasarlamak.
Ona göre hareket edelim.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Temmuz 2016, 14:27:35İşaretlersem baskı devre hiç kalmaz :D
Çünkü sistem ground oldukça hatalı olmuş ve montajda gürültü yapacaktır.
Amacın sadece ton kontrol devresini mi yapmak yoksa yeni bir ampli mi tasarlamak.
Ona göre hareket edelim.

Hayır sadece ton kontrol devresi yapmak istiyorum. 
Uzun şase bağlantısını silsem olur mu?

Mr_YAMYAM

Sadece uzun şaselemeyi silmek yeterli olmayabilir.
Tasarımda giriş ve çıkış şaselemeleri aynı noktadan yapılmalıdır. Yani birbirlerine yakın olmalıdır.
Burada tek bir şase tespit hattı belirlenip şaseye vidalamak için pad oluşturulmalıdır.
Zaten devede şseye ilişkili fazla bir bağlantı yoktur. Sadece birkaç eleman vardır.
Bir de giriş opamp uygulamasını değiştirmek lazımdır. Ölçü aleti olmadan o devreyi ayarlayabilmen pek mümkün değildir.

Aşağıda senin için bir prensip şeması çizdim.
Şase noktasının tespiti ve prensipleri gösterilmiştir.
Bu prensibe göre çizersen birlikte hallederiz.

memleket

Az buçuk değiştirdim. Şase ucunu 2 entegrenin arasından mı geçirsem acaba?

Mr_YAMYAM

Şase padinden itibaren besleme hatları arasından bir şase hattı çek.
Bu hat tamamen bağımsız olsun. Her entegrenin besleme bacaklarından şaseye birer tane 220nF kondansatör koy.
HAA NOT.
Giriş entegresinin kazancını sağlıklı ayarlayabilmek için çıkış ucu ile feedback ucları arasına 1 er tane 100 ohm civarı direnç koymalısın. Ben bu direnci çizim esnasında unutmuştum.
Ayrıca RV trimpotu precision çok turlu olmalıdır. Bu pota uygun çizim yapmalısın.

memleket

Böylemi üstad.
220 leri tersten lehimlesem olur demi?

Mr_YAMYAM

Olur ama zor olur.
Gel şu işi daha geliştirelim. Her entegrenin besleme uçlarına seri birer tane 22 ohm direnç koy.
Bu dirençlerden sonra birer tane 220nF koy. Tüm 220nF ların şaselemeleri aynı hatta olsun ve direk sistem sıfır noktasına gitsin.

memleket

ana giriş beslemesine + ve - ye 1 er tanemi mi koyayım yoksa her bir besleme bacağına 4-8 , 4-8 besleme uçlarına 4 tanemi koyayım

memleket

100 ve 22R ekledim. 22R ler wattlı olması lazım sanırım..

Mr_YAMYAM

22Rler besleme uçlarına bağlanacak.
Yani toplamda 4 tane 22 R kullanacaksın

memleket

4 direnci ve 4 kon. alttan lehimlerim artık. Üst tarafta yer kalmadı  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 08 Temmuz 2016, 21:52:564 direnci ve 4 kon. alttan lehimlerim artık. Üst tarafta yer kalmadı  :D
Olmaz.
Bunlar besleme ile ilgilidir. Baskı devreyi keserek yapsan bile olmaz.
Acele etmezsenim son dizaynımın çizimini yayınlarım. Bu son dizaynımda giriş devresi ve ton kontrol ayrı kartlara yapıldı.
Giriş kartında empedans uyarlaması da bulunuyor. Üstelik giriş kartı SHIELD'li yani ekranlı tasarım.

memleket

gevv

@Mr_YAMYAM  hocam  özellikle entegre amfilerde gördüğüm ses giriş şasesinin 1.....10ohm arası direnç üzerinden ana şaseye verilmesinin ne gibi avantajları, dez avantajları vardır   bu olay nedir :)

genelde entegre  datasheet dosyalarında SGND olarak belirtiliyor ama  üretici bile örnek şemasında bu yöntemi kullanmıyor

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gevv - 06 Ağustos 2016, 13:30:15@Mr_YAMYAM  hocam  özellikle entegre amfilerde gördüğüm ses giriş şasesinin 1.....10ohm arası direnç üzerinden ana şaseye verilmesinin ne gibi avantajları, dez avantajları vardır  bu olay nedir :)

genelde entegre  datasheet dosyalarında SGND olarak belirtiliyor ama  üretici bile örnek şemasında bu yöntemi kullanmıyor
Gerek AUDIO yükselteçlerde olsun gerekse YÜKSEK FREKANS yükselticilerinde olsun SGND (Signal State Ground) ile PGND (Power State Ground) aralarındaki gerilim farkının ortadan kaldırılabilmesi gereklidir.
Basit ve amatör bir düşünce ile baktığımızda, sistem sıfır noktası şaseye verilmiş bir tasarımda da olsa (Amatör arkadaşların en basitçe anlayıp yapabilecekleri yöntemdir) pre state ile power state arasında kayda değer farklılıklar bulunabilmektedir.
Bu farklar, yükseltecin kazancı doğrultusunda
10-20mV arası farklar, basit 20 db kazançlı sistemlerde kulak ile hissedilip duyulabilir.
5-10mV arası farklar, 40 db kazançlı sistemlerde kulak ile hissedilip duyulabilir.
1-2mV gibi çok küçük farklar ise 60db gibi yüksek kazançlı devrelerde oldukça yüksek bir gerilim farkı olarak görülüp, uygun ground tekikleri ile sıfırlanmaktadır.
Pre state ile power state arasındaki bu gerilim farkları alçak frekanslarda olabildiği gibi, ENCLOSURE denilen cihazın dış metal kutusu (faraday kafesi) üzerinde indüklenen muhtelif frekanslarda da da olabilmektedir. Çünkü pre state bağlantısı asla sistem sıfır noktasına (ana besleme kondansatörlerinin yakını) temel olarak yapılamamaktadır. Bu noktaya kadar yapılabilen bir metal aksam da olsa, bir özel iletken de olsa (Bazen cm ler mertebesinde önemlidir) üzerinde mutlaka bir gerilim farkı olabilmektedir.
İşte bu farkların muhtelif frekanslarda sıfırlanabilmesi için HYBRID GROUNDING sistemleri de kullanılmaktadır.

Hybrid grounding sistemlerinde grounding yöntemine veya frekansa göre R, C veya L kullanılabilmektedir.

seron

Ben biraz anladım. :)  Fakat konu ilgi alanımın dışında olunca, doğal olarak unutabilirim.

Mr_YAMYAM

Acaba @gevv  anlayabildi mi ?
Yoksa anlatımlarım ile kafası mı karıştı :D

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Ağustos 2016, 18:18:16Acaba @gevv  anlayabildi mi ?
Yoksa anlatımlarım ile kafası mı karıştı :D

Anlamıştır.
Bazı çalışmalarına ve başlıklara önerilerine baktım. Elektronikte iyi seviyede. Benden daha iyi anlamıştır.

gevv

merhaba,

geç cevap veriyorum kusuruma bakayın @Mr_YAMYAM  hocam. Durumu  anladım fakat merak ettiğim biraz daha tecrübe olayları sizin bu şekilde çalışmanız oldumu  sonuçlar nedir

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gevv - 09 Ağustos 2016, 12:51:14merhaba,
geç cevap veriyorum kusuruma bakayın @Mr_YAMYAM  hocam. Durumu  anladım fakat merak ettiğim biraz daha tecrübe olayları sizin bu şekilde çalışmanız oldumu  sonuçlar nedir
ULN (Ultra Low Noise) gereksinim duyduğum birkaç devrede benzer uygulamaları yapmıştım.
Amatör bir kişinin kulak ile algılayabileceği bir fark görülemez. Ancak -72 db gibi veya daha düşük gürültü seviyelerinde çalışırken böyle bir gereklilik varsa ve uygulanmışsa 3db bile fark görülebilmektedir.
Teknik olarak bu fark 2 katı gerilim farkı demektir. Ancak bu gürültü seviyesinde insan kulağı hiçbirşey hissetmez. Yani orijinal bir cihazda uygulanmış olan böyle bir uygulamayı, ölçü aleti olmaksızın bir kişi söküp atsa bile fark göremeyecektir.

gevv

mustafayilmaz

Bakalım bu pcb YAMYAM hocaya tandık gelecek mi? :)

Mr_YAMYAM

Benim 25 sene kadar önce AMIGA500 de NEVIO adlı program ile çizmiş olduğum STK465 PCB si.   ;D

mustafayilmaz

Hocam ben bunu sizin pcb'den kopya çekerek çizdim :)

Elimde lise yıllarımdan kalma STK465 var. (Bu entegreyle tanışmam, Schneider marka bir amplifkatör ile olmuştu.)

O zamanlar imkan bulup yapamamıştım.

Neyse ben size pcb yi özelden göndereyim isterseniz.  Yerleşim şemasıyla takas yapalım  : )

Mr_YAMYAM

Benim de STK ile tanışmam SCHNEIDER ile olmuştu.
Takasa gerek yok.
Ben sana gereken detayları veririm.
Ancak forum içerisinde @Adnancoskun için aynı devrenin gelişmiş versiyonunu çizmiş ve paylaşmıştım.
Adnan hoca el atarsa o devreye ulaşabilirsin. Proteus çizimi de vardı.

mustafayilmaz

Tamam hocam teşekkürler..

Bu cihaz benim amplifikatör anlayışımı değiştirmişti..

Katlar yan yana ve üst üste bağlanabiliyor. "Direct Contact System" :)

olc technics

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 31 Ekim 2017, 23:54:12Tamam hocam teşekkürler..

Bu cihaz benim amplifikatör anlayışımı değiştirmişti..

Katlar yan yana ve üst üste bağlanabiliyor. "Direct Contact System" :)

Benim '84 yılından kalma Technics müzik setimde de var aynı özellik.

Mr_YAMYAM

Eskilerin belli bir kalitesi vardı.
Hangi cihaz olursa olsun belli bir disiplinle yapılırlardı.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 31 Ekim 2017, 22:51:41Benim de STK ile tanışmam SCHNEIDER ile olmuştu.
Takasa gerek yok.
Ben sana gereken detayları veririm.
Ancak forum içerisinde @Adnancoskun için aynı devrenin gelişmiş versiyonunu çizmiş ve paylaşmıştım.
Adnan hoca el atarsa o devreye ulaşabilirsin. Proteus çizimi de vardı.

aha da buldum Onursal hocam...

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

Adnan hocam sağolasın. Ama çizim benimkisi değil galiba. Çünkü ben eski versiyon proteus kullanıyorum.
Zip dosyası çizim verileri ise arkadaşın işine yarayacaktır.
Teknik verileri ve gerekli eleman değerleri için ben herzaman buradayım.
NOT:
Bu tasarım STK465 in ters montaj yapıldığı tasarımdır. Yani kartın altından monte edilen.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 01 Kasım 2017, 19:17:19Adnan hocam sağolasın. Ama çizim benimkisi değil galiba. Çünkü ben eski versiyon proteus kullanıyorum.
Zip dosyası çizim verileri ise arkadaşın işine yarayacaktır.
Teknik verileri ve gerekli eleman değerleri için ben herzaman buradayım.
NOT:
Bu tasarım STK465 in ters montaj yapıldığı tasarımdır. Yani kartın altından monte edilen.

Hocam siz göndermiştiniz...
Çünkü sizin isminizle kaydetmiştim.
Bu yeni versiyona convert edilmiştir...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

mustafayilmaz

İlk pcb gözüme daha aşina geliyor.  :)

İlginize teşekkürler..

mustafayilmaz

Merhaba,

Amplifikatör testleri için 50-100TL civarında bir hoparlör önerir misiniz?

Üst düzey bir beklentim yok.

(Pioneer) Komponent hoparlörler bu konuda nasıldır?

H_SerhatY

ooooo yamyam abi nasılsın? beni tanıdın mı?
Şimdi sen demiştin ki, amplifikatör yapmak için birkaç teknik bilmen lazım. Şimdi, müziği gerçekten dinleyebileceğim, uzun bir süre kullanabileceğim bir amplifikatör yapmak için ne yapmam gerekiyor?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 17 Ağustos 2018, 19:14:50ooooo yamyam abi nasılsın? beni tanıdın mı?
Şimdi sen demiştin ki, amplifikatör yapmak için birkaç teknik bilmen lazım. Şimdi, müziği gerçekten dinleyebileceğim, uzun bir süre kullanabileceğim bir amplifikatör yapmak için ne yapmam gerekiyor?

Ben kendimi bile tanıyamıyorum ki artık :D
Müziği gerçekten dinleyebilmek için kulakların olması yeterlidir. Uzun süre kullanılabilecek bir ampli ise öncelikli olarak dayanıklılık ile ölçülebilir.
Esas amacın kalite ise bu işin tekniği hakkında bilgi edinmelisin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Ağustos 2018, 18:22:21Ben kendimi bile tanıyamıyorum ki artık :D
Müziği gerçekten dinleyebilmek için kulakların olması yeterlidir. Uzun süre kullanılabilecek bir ampli ise öncelikli olarak dayanıklılık ile ölçülebilir.

Tekniğini senden öğrenelim o zaman :)
Soru 1: TDA2822M entegreli(çok şükür bir tane bulabildim) bir "ses çıkış katı" yaptım. Amma velakin müzik yokken çok cızırtı var ve müzik açıkken sesi sona verince bu cızırtı beynimi parçalıyor(herhalde müzik açıkken oluşana distortion deniliyor ingilizcede). Entegrenin tek kanalını kullanıyorum ve 20W 8R hoparlörüm var. Şimdi bunu nasıl hallederim?

Yusuf usta

tda 2822 ile gelmeyecektin bence  ustaya :) kalite kelimesi ile yan yana yazılması sakıncalı basit bir amplifikatör... 20W kelimesi ile yanyana yazılırsa entegre bile buna üzülebilir hatta.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 19 Ağustos 2018, 00:39:34tda 2822 ile gelmeyecektin bence  ustaya :) kalite kelimesi ile yan yana yazılması sakıncalı basit bir amplifikatör... 20W kelimesi ile yanyana yazılırsa entegre bile buna üzülebilir hatta.
Elde olmayınca işte böyle oluyor :)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Ağustos 2018, 18:22:21Ben kendimi bile tanıyamıyorum ki artık :D

Hocam ben geri geldim, bir konuyla ilgili forumda baya savaş çıktı :D Şimdi ben bu olaylara çok aşina değilim. Eskiden bilgisayarla çok ilgilenirdim. Sonra bu yıl okulumdaki laboratuvara girdim, ki ondan önce de aklımda bir şeyler vardı. Şimdi hocam, bana sesi temiz verecek, elimdeki 20W 8R hoparlörlerin ikisini de besleyebilecek, ve mümkünse simetrik beslemesi olmayan sağlam bir amplifikatör lazım. Yavaş yavaş başlamayı düşünüyorum. Önce bir amplifikatör yapacağım, sonra pre-amp vs. Şimdi, gelelim asıl meseleye. Sizin bana şu an önerebileceğiniz amplifikatör var mı? Kafamda bir şeyler var ama, yapamam diye korkuyorum açıkçası. Belirli bir süre pre-amp olmadan kullanacağım. Size göre nasıl bir şey yapılması uygundur?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 22 Ağustos 2018, 02:50:42Hocam ben geri geldim, bir konuyla ilgili forumda baya savaş çıktı :D Şimdi ben bu olaylara çok aşina değilim. Eskiden bilgisayarla çok ilgilenirdim. Sonra bu yıl okulumdaki laboratuvara girdim, ki ondan önce de aklımda bir şeyler vardı. Şimdi hocam, bana sesi temiz verecek, elimdeki 20W 8R hoparlörlerin ikisini de besleyebilecek, ve mümkünse simetrik beslemesi olmayan sağlam bir amplifikatör lazım. Yavaş yavaş başlamayı düşünüyorum. Önce bir amplifikatör yapacağım, sonra pre-amp vs. Şimdi, gelelim asıl meseleye. Sizin bana şu an önerebileceğiniz amplifikatör var mı? Kafamda bir şeyler var ama, yapamam diye korkuyorum açıkçası. Belirli bir süre pre-amp olmadan kullanacağım. Size göre nasıl bir şey yapılması uygundur?

Önerilerimi sunuyorum.
Öncelikli olarak ampli çıkış gücü kesinlikle bir kriter olamaz. Olmamalıdır. Eğer bana şu kadar watt gücünde ampli önerisi yap dersen darılırım :D
ÖNCELİKLİ KURALLAR:
Konu içeriğimiz tasarım teknikleri tartışma olduğu için, bu konu içerisinde sadece AMPLİ YAPIM TEKNİKLERİ ile ilgili tartışmalar yer almalıdır. Dolayısı ile bir arkadaşımızın yapmak istediği herhangi bir ampli konumuz dahilinde değildir.
Ancak konu içeriğinde bir arkadaşımız senin gibi veya @memleket  gibi herhangi bir ampli katı isteğinde bulunursa öncelikli olarak, bu  konu içerisinde öneri isteyebilir. Öneriler doğrultusunda kendi açacağı bir başlık altında önerilen ampli şeması doğrultusunda her türlü yapım aşamalarında yardımcı olunacaktır.
Benim önerim eğer piyasada bulunabilirse TA7227P entegresidir.
https://datasheetspdf.com/pdf-file/502311/Toshiba/TA7227P/1
Mutlaka başka çıkış katları da kullanılabilir. Binlerce seçenek bulunabilir. Kişi öneriyi aldıktan sonra entegreyi temin edebilmişse şunları yapmalıdır.
1) İlgili entegre ile ampli yapımını içeren bir başlık açmalıdır. Benim örneğe göre gidersek konu başlığı alttaki gibi olmalıdır.
TA7227P ile 5.5W Yüksek kaliteli amplifikatör yapımı.
2) Konu içeriğinde, temin edilen tüm malzemelerin listesi ve hatta fotoğrafları da bulunmalıdır. (Kullanılacak malzemelerin kalitesinin belirlenebilmesi açısından)
3) Montaj ve tasarım kuralları dahilinde KUTU ve KUTULAMA için gerekli hazırlıklar yapılmalı ve konu içerisinde fotoları iliştirilmelidir.
4) Konu içeriği uzman önerileri doğrultusunda yürütülmelidir. Yani besleme için şunu yapmalısın, kutu ve yerleşim planı şöyle yapılmalıdır gibi.
Böylece dışardan katılımcı bir üye bu konuyu okuyup amplinin tüm yapım aşamalarını konu dahilinde inceleyip bilgi sahibi olacaktır.
Bu konu içerisinde yapacak olursak, böyle bir içeriği konu içerisinde bulabilmek hayli zor olacaktır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ağustos 2018, 14:29:30Önerilerimi sunuyorum.
Öncelikli olarak ampli çıkış gücü kesinlikle bir kriter olamaz. Olmamalıdır. Eğer bana şu kadar watt gücünde ampli önerisi yap dersen darılırım :D
ÖNCELİKLİ KURALLAR:
Konu içeriğimiz tasarım teknikleri tartışma olduğu için, bu konu içerisinde sadece AMPLİ YAPIM TEKNİKLERİ ile ilgili tartışmalar yer almalıdır. Dolayısı ile bir arkadaşımızın yapmak istediği herhangi bir ampli konumuz dahilinde değildir.
Ancak konu içeriğinde bir arkadaşımız senin gibi veya @memleket  gibi herhangi bir ampli katı isteğinde bulunursa öncelikli olarak, bu  konu içerisinde öneri isteyebilir. Öneriler doğrultusunda kendi açacağı bir başlık altında önerilen ampli şeması doğrultusunda her türlü yapım aşamalarında yardımcı olunacaktır.
Benim önerim eğer piyasada bulunabilirse TA7227P entegresidir.
https://datasheetspdf.com/pdf-file/502311/Toshiba/TA7227P/1
Mutlaka başka çıkış katları da kullanılabilir. Binlerce seçenek bulunabilir. Kişi öneriyi aldıktan sonra entegreyi temin edebilmişse şunları yapmalıdır.
1) İlgili entegre ile ampli yapımını içeren bir başlık açmalıdır. Benim örneğe göre gidersek konu başlığı alttaki gibi olmalıdır.
TA7227P ile 5.5W Yüksek kaliteli amplifikatör yapımı.
2) Konu içeriğinde, temin edilen tüm malzemelerin listesi ve hatta fotoğrafları da bulunmalıdır. (Kullanılacak malzemelerin kalitesinin belirlenebilmesi açısından)
3) Montaj ve tasarım kuralları dahilinde KUTU ve KUTULAMA için gerekli hazırlıklar yapılmalı ve konu içerisinde fotoları iliştirilmelidir.
4) Konu içeriği uzman önerileri doğrultusunda yürütülmelidir. Yani besleme için şunu yapmalısın, kutu ve yerleşim planı şöyle yapılmalıdır gibi.
Böylece dışardan katılımcı bir üye bu konuyu okuyup amplinin tüm yapım aşamalarını konu dahilinde inceleyip bilgi sahibi olacaktır.
Bu konu içerisinde yapacak olursak, böyle bir içeriği konu içerisinde bulabilmek hayli zor olacaktır.

Hocam konuyu açtım. Bekliyorum.