AMPLİFİKATÖR'ler, tasarım ve teknik anlatımlar. (TARTIŞMA)

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Ağustos 2014, 19:39:09

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: YunusGür - 04 Ağustos 2014, 00:10:16Ben de devresini tamamlayıpta çalıştıramadığım anfilerin resmini çekip atıcam buruya en son o olacak :D
Senin önce PSU yapımını bellemen lazım Yunus.
Sana o kadar anlatmıştım PSU yapımını.
Bak benim anfi, anfi bilem değil, muhtelif PSU'lardan oluşmuş bir alet ;)

smps

Bi ara ampfi yapımina kalkistim entegreden dumanlar çıkmaya baslayinca biraktim o gunden beri ampfilerle sadece teorik olarak ilgileniyorum

YunusGür

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Ağustos 2014, 00:38:23Senin önce PSU yapımını bellemen lazım Yunus.
Sana o kadar anlatmıştım PSU yapımını.
Bak benim anfi, anfi bilem değil, muhtelif PSU'lardan oluşmuş bir alet ;)

Aynen abi. Zaten anfinin beslemesi en önemli bölümü. Bilgilerim kısıtlı . İlerde iyi bir şeyler yapacağım inşallah :D
[mergedate]1407102844[/mergedate]
İlk entegrem TDA7294 idi. Tahmin edeceğiniz üzere :D O entegreden kaç tane aldım hatırlamıyorum bile. Hiçbiri de çalışmamıştı. Patates miydi onu da bilmiyorum.

seron

Alıntı yapılan: smps - 04 Ağustos 2014, 00:47:12Bi ara ampfi yapımina kalkistim entegreden dumanlar çıkmaya baslayinca biraktim o gunden beri ampfilerle sadece teorik olarak ilgileniyorum
abicim sen ki 230V yüksek cereyan devreleriyle haşır neşir birisin. smps' de ilerletip bir kıçıkırık amfiden nasıl duman çıkarttın? ;D ;D ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Ağustos 2014, 17:10:06Şimdi biraz daha dayak atıp ;) bir yarışma düzenleyelim.
Örnek modüldeki STK465 için başka ne tür hileler yapabiliriz.
Aslında buna HİLE demek mizansel anlamındadır. Yani tekniği kullanarak ne tür iyileştirme sağlayabiliriz.
Bakalım bu yarışmada kimler kazanacak :D
Dün bir şey attım konuya ama kimseler bulaşmamış.
Yok mu aranızda bir amlifikatör için iyi şeyler yapabilecek bir arkadaşımız? ??? ::)

smps

Alıntı yapılan: seron - 04 Ağustos 2014, 15:04:22abicim sen ki 230V yüksek cereyan devreleriyle haşır neşir birisin. smps' de ilerletip bir kıçıkırık amfiden nasıl duman çıkarttın? ;D ;D ;D
delikli pertinaksa yapmistim aksilik iste :)

olc technics

Delikli karta çok ampli yapmıştım. Sadece bir tanesi inat edip çalışmamıştı(o zaman kullandığım entegre bozuktu sanırım. Çıkmaydı çünkü). "Delikli karta yapmıştım çalışmamıştı" diye kesip atılmaz ki. Mutlaka vardır gözden kaçan bir şeyler.

smps

Siz beni yanlis anladiniz amacim kestitp atmak degil
Delikli.karta devre yapmak pcb karta devre yapmaktan daha cok dikkat istiyo demek istedigim buydu ben kusursuz devre yaptigimi idda etmiyorum.elbette gozden kacanlar o lmustur yoksa niye yansin aslinda kendime ozelestiri yapmistim orda :(

seron

delikli karta bende yapmıştım LM üçyüz kaçtı o? hatırlayamadım. çıkıştan sssss diye amfi sesi geliyordu ama başka da ses çıkmıyordu. önyükselteci yok idi ve mikrofonla, olmayınca bilgisayarın masaüstü hoparlör çıkışıyla denedim. bi türlü çalışmayınca dağıttım.

yamyam abi beni biliyorsun. düşündüm, taşındım, kaşındım, araştırdım bi'şey bulamadım. AFİLLİ-CİTATÖRLER hakkında fazla bilgim yok. anlatsana başka ne hile var?
[mergedate]1407240169[/mergedate]
@smps sana bişey diyen yok yaw... vazgeçmeyeydin devam edeydin demek istiyo olc technics...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 05 Ağustos 2014, 15:04:16delikli karta bende yapmıştım LM üçyüz kaçtı o? hatırlayamadım. çıkıştan sssss diye amfi sesi geliyordu ama başka da ses çıkmıyordu. önyükselteci yok idi ve mikrofonla, olmayınca bilgisayarın masaüstü hoparlör çıkışıyla denedim. bi türlü çalışmayınca dağıttım.

yamyam abi beni biliyorsun. düşündüm, taşındım, kaşındım, araştırdım bi'şey bulamadım. AFİLLİ-CİTATÖRLER hakkında fazla bilgim yok. anlatsana başka ne hile var?
[mergedate]1407240169[/mergedate]
@smps sana bişey diyen yok yaw... vazgeçmeyeydin devam edeydin demek istiyo olc technics...
Önce bazı arkadaşlar kendi fikirlerini ortaya atsın. Öyle beleşe yok :D

olc technics

Alıntı yapılan: smps - 05 Ağustos 2014, 15:00:16Siz beni yanlis anladiniz amacim kestitp atmak degil
Delikli.karta devre yapmak pcb karta devre yapmaktan daha cok dikkat istiyo demek istedigim buydu ben kusursuz devre yaptigimi idda etmiyorum.elbette gozden kacanlar o lmustur yoksa niye yansin aslinda kendime ozelestiri yapmistim orda :(

Yanlış anlaşılma yok hocam. Yaptığımız devrelerde çoğu zaman sorun çıkar. Ben sorunun üstüne gidip arızayı gidermeyi kastetmiştim. Kusursuz bir çalışmayı bende yapamadım şu ana kadar zaten. Kusursuz bir işi mr yamyam gibi tecrübeli büyüklerimiz yapabilir yapsa yapsa. Ayrıca entegreli ampli dediğimiz tak-çalıştır tasarımlar olduğundan, orijinal üretici şemasının uygulanmasıyla çalışabilir.

STK465 in değilde başka bir entgreli ampl. ün pre devrelerine regüle edilmiş gerilim verme işi benimde aklımdan geçmişti bir ara. Asıl merak ettiğim, çıkış katının besleme değerlerine eşit olması şart mı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: olc technics - 05 Ağustos 2014, 16:24:10Yanlış anlaşılma yok hocam. Yaptığımız devrelerde çoğu zaman sorun çıkar. Ben sorunun üstüne gidip arızayı gidermeyi kastetmiştim. Kusursuz bir çalışmayı bende yapamadım şu ana kadar zaten. Kusursuz bir işi mr yamyam gibi tecrübeli büyüklerimiz yapabilir yapsa yapsa. Ayrıca entegreli ampli dediğimiz tak-çalıştır tasarımlar olduğundan, orijinal üretici şemasının uygulanmasıyla çalışabilir.

STK465 in değilde başka bir entgreli ampl. ün pre devrelerine regüle edilmiş gerilim verme işi benimde aklımdan geçmişti bir ara. Asıl merak ettiğim, çıkış katının besleme değerlerine eşit olması şart mı?
Şart değildir.
Ama bunun da şartları vardır :D
Bu şartların açıklanması o kadar geniş kapsamda yapılıyor ki, gerçek anlamda açıklamaya sayfalar yetmeyebilir.
Ben yine de başlangıç yapayım.
İster entegreli olsun isterse transistörlü olsun her amplifikatörün çıkış kısmı yine de transistörler ile yapılmıştır. Bu transistörler UJT, BJT veya MOS-FET bile olabilir. Önemli olan ise:
Girişten verilen sinüs işaretlerini belirtilen çıkış AKIMI ve GERİLİMİ altında kullanmaktır.
Yani girişten verilen sinüs işaretlerinin genliğinin yükseltilmesi doğrultusunda çıkış gücü alınacaktır.
Çıkışta elde edilen gerilim ve bağlı olarak çekilen akım değeri o yükseltecin Po (Power Output) değerini ifade eder.
İşte burada amplifikatörlerimizi anfi olarak değil de bir çeşit GÜÇ KAYNAĞI olarak düşünmeliyiz.
Girişten sabit bir gerilim uyguladığımızda çıkıştan elde edebileceğimiz akım ve gerilim değeri doğrultusunda bir güç harcaması olacaktır. Bu güç harcaması haliyle çıkış transistörlerinde bir ısı meydana getirecektir.
İşte burada şu sonuç ortaya çıkıyor.
Her transistörün bir güç harcaması (Power Dissipation) değeri vardır. Aynı zamanda bir transistörün C-E arasında akıtılabilecek max. akım değeri vardır.
Eğer biz bir amplifikatörün çıkış transistörlerinin C-E tepe akımını aşıyorsak bu transistör anında eriyecektir :D
Eğer bizler bir transistörün üzerinde harcanan güç değerini artırıyorsak, bu da aşırı ısı olarak dönecektir. Aşırı imal edilen bu ısının en kısa zamanda atılması, çok özel koşullarla yapılabildiği için bizler bu koşulu yerine getirmiyorsak, çıkış transistörleri bu sefer de ısıdan dolayı bozulacaktır.

asma

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Ağustos 2014, 01:51:36Dün bir şey attım konuya ama kimseler bulaşmamış.
Yok mu aranızda bir amlifikatör için iyi şeyler yapabilecek bir arkadaşımız? ??? ::)

Üstad ilkinde şöyle yaparsak ne olur şeklinde başladın, şimdi ortaya bir şey atmadın ki paslaşalım. ;)
Kimine göre anfiye led li VU metre eklersen güzel olur,
Kimine göre çıkışına akım veya ısı koruması yada hoparlör korumasıyla o anfi daha güzel olur.
Kimisi için tek başına anfi ne kadar temiz ses verse de ton kontrol ve/veya giriş filtreleri olmadan o anfi yavan olur.
Kimisi için işlevsellik önemlidir, giriş seçici ve streo / mono bridge özellikleri olmalı.
...
Limitör tarzı devreler ve servo yapıya geçişten bahsedilmiş ama sizin dikkat çekmek istediğiniz konu bu değil.
Biraz giriş yapsanız ebette o yönde fikir beyanı olur. ;D
Zaten yazdıklarım sizin projelerinde yayımlanmış, oradan bakıp şu da olsa iyi olur desek, hayır olmaz mı diyeceksiniz. ;) Sizin yaptığınız anfi kutusu içinde olmayan bir şeyden bahsediyorsanız biraz çıtlatın lütfen.
Zaten benim gazozu Dursun'a söylediniz herhalde  ne gelen var ne giden. ;)

Amplifikatörün giriş, yükselteç ve sürücü katıyla çıkış katı ayrı voltajla (ayrı kaynakla) beslendiğinde voltaj aynı seçilebildiği gibi simetrik olarak çıkış katı daha düşük kullanılabilir. Bu çıkış transistörlerinin kullanımıyla değişir. Mesela ses uygulamaları için kullanılan eşlenik mosfetleri 10-15V fazla voltajla sürersek tam güçteki ısı kaybımız azalır. Yükselteç kısmının düşük voltaj olması için de mesela kollektör çıkışlı bjt çıkış katı kullanılabilir.
Bir de amfi dizaynı bazen farklı besleme ister; düşük güçte düşük voltaj, yüksek güçte yüksek voltajdan otomatik olarak besleme sağlanır. Giriş ise en yüksek değerde sabit kalır.
Bütün bunlar ısıyı düşürüp verimi arttırmak için yapılırken hazır yapmışken kaliteyi de arttıralım düşüncesiyle regülasyona gidilir.
Yoksa bizleri düşünen 'yok'.  (sadece en pahalı modellerinde ses kalitesinden ödün vermiyorlar)
Kolay gelsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: asma - 05 Ağustos 2014, 17:35:50Üstad ilkinde şöyle yaparsak ne olur şeklinde başladın, şimdi ortaya bir şey atmadın ki paslaşalım. ;)
Kimine göre anfiye led li VU metre eklersen güzel olur,
Kimine göre çıkışına akım veya ısı koruması yada hoparlör korumasıyla o anfi daha güzel olur.
Kimisi için tek başına anfi ne kadar temiz ses verse de ton kontrol ve/veya giriş filtreleri olmadan o anfi yavan olur.
Kimisi için işlevsellik önemlidir, giriş seçici ve streo / mono bridge özellikleri olmalı.
...
Limitör tarzı devreler ve servo yapıya geçişten bahsedilmiş ama sizin dikkat çekmek istediğiniz konu bu değil.
Biraz giriş yapsanız ebette o yönde fikir beyanı olur. ;D
Zaten yazdıklarım sizin projelerinde yayımlanmış, oradan bakıp şu da olsa iyi olur desek, hayır olmaz mı diyeceksiniz. ;) Sizin yaptığınız anfi kutusu içinde olmayan bir şeyden bahsediyorsanız biraz çıtlatın lütfen.
Zaten benim gazozu Dursun'a söylediniz herhalde  ne gelen var ne giden. ;)

Amplifikatörün giriş, yükselteç ve sürücü katıyla çıkış katı ayrı voltajla (ayrı kaynakla) beslendiğinde voltaj aynı seçilebildiği gibi simetrik olarak çıkış katı daha düşük kullanılabilir. Bu çıkış transistörlerinin kullanımıyla değişir. Mesela ses uygulamaları için kullanılan eşlenik mosfetleri 10-15V fazla voltajla sürersek tam güçteki ısı kaybımız azalır. Yükselteç kısmının düşük voltaj olması için de mesela kollektör çıkışlı bjt çıkış katı kullanılabilir.
Bir de amfi dizaynı bazen farklı besleme ister; düşük güçte düşük voltaj, yüksek güçte yüksek voltajdan otomatik olarak besleme sağlanır. Giriş ise en yüksek değerde sabit kalır.
Bütün bunlar ısıyı düşürüp verimi arttırmak için yapılırken hazır yapmışken kaliteyi de arttıralım düşüncesiyle regülasyona gidilir.
Yoksa bizleri düşünen 'yok'.  (sadece en pahalı modellerinde ses kalitesinden ödün vermiyorlar)
Kolay gelsin.

Hocam GAZOZ'u Dursuna söylemedim. Adres bilgilerinizde karışıklık olduğu için yanlış adrese gitmiştir :D
Bahsetmiş olduğum hile ise ;
Örnek olarak STK465 verilse de benzer karakteristikte birçok tasarım olup, entegre, HYBRID veya benzer tasarımlarda olmaktadır.
Bizim amacımız fabrikasyon olarak verilmiş bir tasarımın karakteristiği ile oynayarak daha iyi karakteristik elde edebilmek yönündedir.
Örnek olarak STK'nın belli karakteristikleri vardır. Kısaca belirtirsek.
Gürültü seviyesi: Fabrika bir değer bildirmiştir. Bizler pre devrelerin besleme gerilimindeki ripple gürültülerini azaltarak verilmiş gürültü değerinin altına inmeye çalıştık. Bunu da başardık (Kendimden biliyorum) :)
Fabrikasyon olarak verilmiş devre elemanlarının değerleri ile oynayarak;
Gürültü seviyesinde dahada iyileştirme yapılabilir mi?
Distorsiyon (Optimal seviyedeki THD ve IMD) değerlerinde düzeltme yapabilirmiyiz?
Frekans karakteristiği, en azından güç bandı değerlerini değiştirebilmemiz mümkün mü.
Ben örnek olara 100 ohmluk direnci devreden çıkartarak araya az gürültülü bir güç kaynağı ilave ettim. Doğal olarak bu bize bazı unsurların iyileştirilmesini sağladı.
Şimdi sizlere sorayım;
Eleman değerleri ile veya elamanlarla oynayarak, ekleme kesme biçme yaparak, literatürde belirtilmiş daha iyi bir amplifikatör karakteristiği elde edebilirmiyiz sizce?
Tone kontrol, pre amplifikatör gibi ön devrelerin şu an için herhangi bir önemi yoktur. Bu devreler gerekli görülse de kişisel tercih olarak konulmayabilir de. Zaten çoğu ODYO-FİL herifler ton kontrollere karşıdır:D

Mr_YAMYAM

Şimdiye kadar bir öneri gelmediğine göre ben bir ipucu vereyim.

Bu hile'de yapılan ve yapılmak istenen teknik değişiklikleri kimler söyleyebilir.

olc technics

Girişi direkt GND ye vermişsin yamyam abi. 33k ohm luk direnç olması lazımdı orada. Bu şekilde ancak çıkıştaki DC miktarını ve sükunet akımını ölçersin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: olc technics - 07 Ağustos 2014, 10:01:37Girişi direkt GND ye vermişsin yamyam abi. 33k ohm luk direnç olması lazımdı orada. Bu şekilde ancak çıkıştaki DC miktarını ve sükunet akımını ölçersin.
Başka neler ifade eder acaba bu kısa devre olayı.

olc technics

Hmmm... Giriş devresinin (differential amplifier) gürültü ölçümü?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: olc technics - 07 Ağustos 2014, 15:29:54Hmmm... Giriş devresinin (differential amplifier) gürültü ölçümü?
Evet.
INPUT SHORTED (Giriş kısa devre) gürültü ölçümü.
Bu ölçüm tekniği iki şekilde yapılmaktadır.
1 Giriş tamamen kısa devre (Tel ile)
2 Giriş, giriş empedansı ile sonlandırılmış, Yani giriş direnci bağlı iken.
Her iki ölçüm sonucunda ne gibi farklar görülebilir. Bu farklar nerelerden kaynaklanabilir.
Bu doğrultuda giriş empedansını düşürmek bize ne gibi kazanç sağlayabilir. Veya giriş empedansının düşürülmesinin ne tür dezavantajları vardır.
HESAPLAYALIM BİRLİKTE. 8)

seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 07 Ağustos 2014, 15:35:25bana bakmayın konu beni iyice aştı :)
Düşün taşın ve de ecik KAŞIN. :D
Aynı zamanda da mantığını kullan.
Bilmemek ayıp değildir.

olc technics

Giriş empedansını 33k ohm un altına düşürmeyi kast ediyorsan, daha düşük empedanslarda daha az gürültü alınır. Çünkü, açıkta duran uç anten misali çevresindeki parazitleri kendine çeker. 40dB kapalı döngü kazancı zaten bunu (sanıyorum) amorti edecektir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: olc technics - 07 Ağustos 2014, 16:00:07Giriş empedansını 33k ohm un altına düşürmeyi kast ediyorsan, daha düşük empedanslarda daha az gürültü alınır. Çünkü, açıkta duran uç anten misali çevresindeki parazitleri kendine çeker. 40dB kapalı döngü kazancı zaten bunu (sanıyorum) amorti edecektir.
Evet gayet doğru.
Amacımız ilk etapta daha düşük gürültü seviyesi.
Elbetteki giriş empedansının düşürülmesinin belli koşulları olacaktır. İdeal olarak, virtual zero point seviyesine ulaşılabilirsek en iyi gürültüyü elde ederiz.
Peki bu işi nasıl yaparız.
Bir direnç ile giriş seviyesini düşürürsek kaybımız neler olacaktır.

seron

ilgili fakülteye gitsem, şu yukarıda anlattıklarınızı öğreneceğimi/öğreteceklerini zannetmiyorum...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 07 Ağustos 2014, 16:07:09ilgili fakülteye gitsem, şu yukarıda anlattıklarınızı öğreneceğimi/öğreteceklerini zannetmiyorum...
Yoh o gadar da deel.
Bu anlattıklarım iyi seviye bir lise (End. Mesl. Lisesi) öğretim seviyesidir.

seron

abi elimde sahafçılardan bulma endüstri meslek liseleri için elektronik kitabı var. ayrıca ne zaman gitsem karıştırırım eccik. amma yukarıda anlattıklarını göremedim; sadece nasıl çalıştığı anlatılıyor. ha derste anlatıyorlardır onu bilmem.

gel seninle kitap yazalım-satalım-para gazanalım. sen tekniğini konuştur ben dizgiden, imladan sorumlu olayım. kazancın dörtte birini alırım. :D
he?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 07 Ağustos 2014, 16:44:44abi elimde sahafçılardan bulma endüstri meslek liseleri için elektronik kitabı var. ayrıca ne zaman gitsem karıştırırım eccik. amma yukarıda anlattıklarını göremedim; sadece nasıl çalıştığı anlatılıyor. ha derste anlatıyorlardır onu bilmem.

gel seninle kitap yazalım-satalım-para gazanalım. sen tekniğini konuştur ben dizgiden, imladan sorumlu olayım. kazancın dörtte birini alırım. :D
he?
Bak bu iyi bir teklif.
Ama telif hakları kime ait olacak.
Diyelimki ilk parti 1000 adet bastın ve satıldı. Rağbet gördü ve 2. baskı isteniyor. 2. baskının paraları yine aynı mı :D

seron

telif hakkı ve yazar adı sensin. kazancın tamamı, hangi baskı olursa olsun çeyreği benim olur. ben sadece kapak tasarımı, imla, sayfa düzeni ile ilgilenirim, bitirip yayınevine veririz.

çok fazla satılmaz tahminim. korsan+Pdf kaçakçılığını da gözönünde bulundurmak lazım. kalanı alırız işte...

olc technics

Alıntı yapılan: seron - 07 Ağustos 2014, 16:44:44abi elimde sahafçılardan bulma endüstri meslek liseleri için elektronik kitabı var. ayrıca ne zaman gitsem karıştırırım eccik. amma yukarıda anlattıklarını göremedim; sadece nasıl çalıştığı anlatılıyor. ha derste anlatıyorlardır onu bilmem.

he?

Meslek lisesi kitaplarında işin sadece teorisi anlatılır. Fazlaca detaya inilmez. Örnek bir şema verilip onun üstünde test yapılması istenir. Devreyle ilgili bir de formül verilir ki, hesabı-kitabı öğrenilsin. Birde tecrübe vardır ki, ne meslek lisesi ne de ODTÜ fayda eder. Bu ancak zaman meselesidir.

seron

"Birde tecrübe vardır ki, ne meslek lisesi ne de ODTÜ fayda eder. Bu ancak zaman meselesidir."
haa işte bize kitap yazdıracak şey de aslen bu. sadece şu grounding meselesini internetten araştırdım, ha bire amfi devresi koymuşlar, anlatım yok.

eğer memlekette gerçekten meraklısı çok ise satar; yok ise... ingilizceye çevirilmesi de faideli olabilir.

olc technics

Pek muhterem Türk Halkı'mızın kitap okuma hevesi dillere destandır. Yarı şakayla yazıştığınız biliyorum ama, yine de uğraşmayın derim.

seron

Mr_YAMYAM

Eee.
Şimdi girişi kısa devre edince veya giriş direncini düşürünce olabilecek olayları kim anlatabilecek.
En azından girişi kısadevre etmeyip giriş direncini 2 Kohm yaparsak neler olur, bunu görüşek te anfimizi ona göre tasarlayalım :D

seron

az önce giriş empedansının yüksek olması durumunda parazitleri kendine çeken bir anten gibi olacağından bahsedildi.

eskiden, teypleri, walkmanları çok söktüm.
bazı amfi girişlerine tornavida vs değdirince hafiften TRT FM yayını duyuluyordu. bu konuyla alakası var mı?

empedans küçüldüğünde ya da kısadevre edildiğinde ne olur?
tam tersi direnç 2K ya çıkarsa ne olur?

hadi ustalar, sayenizde öğreniyorum yoksa benden birşey olacağı yok...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 07 Ağustos 2014, 22:19:25az önce giriş empedansının yüksek olması durumunda parazitleri kendine çeken bir anten gibi olacağından bahsedildi.

eskiden, teypleri, walkmanları çok söktüm.
bazı amfi girişlerine tornavida vs değdirince hafiften TRT FM yayını duyuluyordu. bu konuyla alakası var mı?

empedans küçüldüğünde ya da kısadevre edildiğinde ne olur?
tam tersi direnç 2K ya çıkarsa ne olur?

hadi ustalar, sayenizde öğreniyorum yoksa benden birşey olacağı yok...

Bunu şöyle düşün.
Giriş empedansı aslında bir LOAD (Yük) direncidir. 1. kural.
2. kural ise bu yük üzerinde düşen gerilim ve akım diyagramı.

O kadar LED'lerle MED'lerle uğraştın bilmen lazım.
Bu yük direncine uygulanan gerilim, akım, öz değerleri ve etkin geçiş efektlerine etki eden DIŞ etkenler.
Yani üzerinden yüksek akım geçerse neler olur.
Üzerinde yüksek gerilim varsa ne olur.
Üzerinde yüksek gerilim düşümü yapabilmek için neler yapmalıyız.
Üzerinde akım veya yüksek gerilim düşümü yapmışken dış parazitlerin bu girişe olan etkisi yüzde kaç oranında olabilir.

seron

yanlış mı anladım bilmiyorum ama;

"giriş yükünün büyük ve küçük olmasınıni amfiye uygulanacak sinyalin güçlü olup olmamasına etkisi vardır ki, giriş sinyali güçlü olusa, parazitik girişimler azalarak kalite yükselmiş olur. "

bunu mu demek istiyorsun(uz)?
yoksa ben mi yanlış anladım?

yamyam abi sana zahmet paint gibi birşeyde basit (teorik-şema) bir amfi devresi çiz de anlat şunu.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 07 Ağustos 2014, 22:33:18yanlış mı anladım bilmiyorum ama;

"giriş yükünün büyük ve küçük olmasınıni amfiye uygulanacak sinyalin güçlü olup olmamasına etkisi vardır ki, giriş sinyali güçlü olusa, parazitik girişimler azalarak kalite yükselmiş olur. "

bunu mu demek istiyorsun(uz)?
yoksa ben mi yanlış anladım?

yamyam abi sana zahmet paint gibi birşeyde basit (teorik-şema) bir amfi devresi çiz de anlat şunu.

Bir amplinin girişten uygulanan gerilim seviyesinin yükseltilmesi ve beraberinde uygun akım kazancı ile en son yükü (hoparlör) sürebilmesi esas alınmaktadır.
Girişten 1V verilen bir ampli çıkışta bu gerilimi 20V'a yükseltiyorsa o amplinin gerilim kazancı Gv=20 demektir.
Çıkıştan alınan 20V luk gerilim, hiç düşmeden aynen hoparlöre uygulanabiliyorsa, (uygun empedansta) o amplifikatörün akım kazancı yeterli görülmektedir. (Çıkış transistörleri tam yükte çalışabilmektedir)
Giriş direncinin düşük olması giriş yükünün de büyük olması anlamına gelir.
Yüksek akım geçen yerlerdeki küçük etkileşimler (Parazitlerin oluşturduğu minik akımlar) çok fazla etkileşim sağlamazlar.
Ya da yüksek gerilimlerin bulunduğu yerde küçük çaptaki mini gerilimlerin etkileri de küçük olacaktır.

Paint gibi çizimlerle de anlatmaya çalışacağım ancak biraz daha yorum bekliyorum.

HATIRLATMA NOT'u:
Bir ampli girişinin empedansı kaç ohm olursa olsun ampli girişine uygulanan sinyalin genliği (GERİLİM) önemlidir.
Ampli, uygulanan bu gerilimi, kendisine verilen görev doğrultusunda, ne kadar yükseltmesi isteniyorsa o kadar yükseltecektir.

toyer

konuyla alakasız biraz belki ama bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.
https://320volt.com/lm2576-lm2575-cikis-gucunu-yukseltme-mosfet-5a-8a/

yukardaki linkte yapilan devrede 100 uH lik bobin var ve bu bobin üzerinden 10 Amper akıyor.  Boyle bir bobin var mı? bobinlerin doyum akımı yukseldik.e inductance ları kucuk bobinler var genelde. 100 uH 10 amper bir bobin satan .... göremedim. birde  bu bobin cok buyuk olmaz mı ? (ebat olarak yani)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: toyer - 08 Ağustos 2014, 00:40:31konuyla alakasız biraz belki ama bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

yukardaki linkte yapilan devrede 100 uH lik bobin var ve bu bobin üzerinden 10 Amper akıyor.  Boyle bir bobin var mı? bobinlerin doyum akımı yukseldik.e inductance ları kucuk bobinler var genelde. 100 uH 10 amper bir bobin satan .... göremedim. birde  bu bobin cok buyuk olmaz mı ? (ebat olarak yani)
100uH lik bobin o kadar fazla sarımlı değildir. Kalın tellerle uygun bir karkas üzerine rahatlıkla yapılabilir.

seron

Alıntı yapılan: toyer - 08 Ağustos 2014, 00:40:31konuyla alakasız biraz belki ama bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim.

bobin teli kalınlığı ve karkas(çekirdek) çapının uygun seçilmesi halinde
100mAlık 100uH bobin de olur,
10A 100uH bobin de olur.

boyutu etkiler mi, etkiler. yani 100uH lik bir bobin büyük akımlı ya da küçük akımlı olabilir evet.

[mergedate]1407504683[/mergedate]
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Ağustos 2014, 22:47:35HATIRLATMA NOT'u:
Bir ampli girişinin empedansı kaç ohm olursa olsun ampli girişine uygulanan sinyalin genliği (GERİLİM) önemlidir.

tamam anladım. anladım da, peki neden girişi kısadevre ediyoruz? neyi test ediyoruz?
şöyle bir kaynak buldum ama okuyup anlamam zaman alır:
http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Amplifikat%C3%B6rler.pdf

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 08 Ağustos 2014, 16:48:57tamam anladım. anladım da, peki neden girişi kısadevre ediyoruz? neyi test ediyoruz?
şöyle bir kaynak buldum ama okuyup anlamam zaman alır:
http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Amplifikat%C3%B6rler.pdf
Bir amplifikatörde giriş seviyesi toprak seviyesine ne kadar yakınsa o kadar az gürültü elde edilir. Bunun en basit anlatımı, amplimizin volüme potunu sonuna kadar kısmak anlamındadır.
Aynı zamanda amplifikatörün kazancı, bir amplifikatörün iç gürültüsünün faktörünün hesaba katılması ile doğrudan ilişkilidir.
İnput kısa devre iken ve kazancı Gv=100 olarak ele alırsak.
Bu durumda uygun yük altında ve yüksüz olarak, çıkıştan ölçülen gürültü değeri o amplinin o kazançtaki gürültü değerini verecektir.
Bu kazancın daha aşağılara çekilmesi, amplifikatörün gürültü seviyesini de daha aşağılara çekecektir. Ancak belirtilen max. kazanç değerinin artırılması ise o amplifikatörün başlı başına gürültü üreteceğinin göstergesidir.

seron

aşağıdaki devrede R1 potansiyometresi B noktasına gidip ground ile kısadevre olduğunda mı parazitik etki azalıyor?

ya da B ye yaklaştıkça azlalıyor ve yükseltec devresine uygulanacak sinyal gücü/dalgaboyu/volümü de o denli arttırılması mı gerekiyor. ve bu durumda parazitik-istenmeyen girişimler önleniyor mu?

A noktasına yaklaştıkça da anten misali TRT FM i, şebeke piklerini, çevreden geçen tramway, elektrik aksamında sorun olan araç, motosiklet vb taşıtların bile yaydığı cızırtıları mı çekiyor?

eğer dediğim doğruysa şimdi sen sinyal girişi ile groundu kısaadevre edip ölçümler yapacaksın ve sukunet halindeyken neler lduğunu anlamaya çalışıp;
giriş ve çıkış hesaplarını buna göre mi yapacaksın yoksam...

Mr_YAMYAM

Dediklerin doğru ama farklar var.
1 Temel olarak amplinin girişi kısa devre ise sadece amplinin kendi iç gürültüsü okunacaktır. (İç gürültü olayına daha sonra değineceğiz)
2 Giriş empedansı ne kadar küçükse ampli diğer devrelerin gürültülerinden o denli az etkilenir.
3 Ancak giriş direncinin düşürülmesi giriş güç faktörünün de yükseltilmesi anlamına gelecektir. Örneğin mesela forexample giriş empedansını 4 ohm yaparsak bu ampliyi sürebilmek için girişine bir ampli daha koymamız gereklidir :D

Burada anlatılmak istenen esas konu ise :
Bir amplinin giriş direncini en aza indirerek gürültü seviyesini en ideal seviyeye çekmek istersek NASIL BİR UYGULAMA İLE AMPLİYİ GERÇEK ANLAMDA SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE SÜREBİLİRİZ.

seron

1- güç girişlerini iyi regüle edip filitreledik ve önyüklesteç ile ana devre, yada adı neyse, kaynak girişlerini birbirinden ayırdık.
2- sinyal giriş direncini optimmum ince ayara getirerek gürültüleri minimize ettik.

devam ediyoruz:
"Bir amplinin giriş direncini en aza indirerek gürültü seviyesini en ideal seviyeye çekmek istersek NASIL BİR UYGULAMA İLE AMLİYİ GERÇEK ANLAMDA SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE SÜREBİLİRİZ."

şöyle olur mu?:

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 08 Ağustos 2014, 20:34:071- güç girişlerini iyi regüle edip filitreledik ve önyüklesteç ile ana devre, yada adı neyse, kaynak girişlerini birbirinden ayırdık.
2- sinyal giriş direncini optimmum ince ayara getirerek gürültüleri minimize ettik.

devam ediyoruz:
"Bir amplinin giriş direncini en aza indirerek gürültü seviyesini en ideal seviyeye çekmek istersek NASIL BİR UYGULAMA İLE AMLİYİ GERÇEK ANLAMDA SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE SÜREBİLİRİZ."

şöyle olur mu?:

Gayetlene HOŞŞT olmuş :D
Ama haliyle tekniği bilmemenden dolayı HATA yapmışsın ;D
Gel şu aradaki potansiyometreyi atalım da millet anfi mamfi tasarımı görsün ne dersin :D

toyer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Ağustos 2014, 16:20:17100uH lik bobin o kadar fazla sarımlı değildir. Kalın tellerle uygun bir karkas üzerine rahatlıkla yapılabilir.

peki asagı yukarı bu uygun karkasın ebatları ne olur?   

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: toyer - 08 Ağustos 2014, 20:48:11peki asagı yukarı bu uygun karkasın ebatları ne olur?
Benim hesaplarıma göre 5mm ye 5mm lik demir bir çekirdek karkası uygun olacaktır.
Ama bobin hesabına bir türlü kafam basmıyor. Onun için kaç tur sarılacağını hesaplamalısın.
Çekilecek akım doğrultusunda da tel çapı önemlidir.

seron

hata yaparak öğreniyoruz:

şimdi oldu herhal...
[mergedate]1407520739[/mergedate]
pekihat trafosunun empedansı burada önemli midir? ( ;) )

giriş ve çıkış empedansları, giriş mi büyük çıkış mı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 08 Ağustos 2014, 21:00:31hata yaparak öğreniyoruz:

şimdi oldu herhal...
[mergedate]1407520739[/mergedate]
pekihat trafosunun empedansı burada önemli midir? ( ;) )

giriş ve çıkış empedansları, giriş mi büyük çıkış mı?
Seron arkadaşımıza benden bi BÖCÜKLÜ ÇAAAY. ;)
Bilmese de olayı çözdü YAMYAM herif :D
Şimdi devreyi analiz edip dedikodu yapalım.
İdeal ses frekans transformatörlerin empedanslarının 1Kohm olarak literatürde verildiğini görüyoruz. Demekki transformatörümüzün seconder sargısı 1Kohm olursa amplimizin giriş direncini 1Kohm ile kapatmış olacağız.
33Kohm giriş empedansı olarak uyarlanmış STK465 entegresinin girişini 1 Kohm ile kapatırsak bu bize gürültü için oldukça avantaj sayılacaktır. Yani 33Kohm nerdee 1 Kohm nerde değil mi? ;D
Peki bu durumda amplimizi sürmek için ne kadarlık güç gerekli olacaktır.
Eğer transformatörümüz 1:1 yani primer ve seconder sargıları eşit bir transformatör ise girişteki AC sinyaller neredeyse sekondere de aynen geçecektir. (Trafo kayıpları) Bu tür transformatörlerde verim neredeyse %98 civarıdır. Yani hemen hemen eşittir.
Eğer amplimize başka ön devre (ton kontrol ve pre-ampli) koymuyorsak giriş empedansımız literatüre uygun olmalıdır yani 10Kohm olmalıdır. Bilinir ki çoğu cihazların (CD, RADYO vbg.) çıkış empedansları 10Kohm esasına göre yapılmaktadır.
Böyle durumda giriş transformatörümüzü 10:1 oranında yapmamız gerekecektir. Ama bu sefer de girişteki gerilimi 10:1 oranında düşürmüş olacağız. Haydaaa gel de çık işin içinden ;D
Ama dert etmeye gerek yok. Küçük bir ön kuvvetlendirici tasarlarsak istenilen kazancı rahatlıkla elde edebiliriz.
Bu ön kuvvetlendirici aslında kuvvetlendirmeyici olup, giriş empedansı 10Kohm civarında olup, çıkıştaki 1 Kohmluk empedansı sürebilecek kapasitede olması yeterlidir. En basit opamplardan olan TL serisi opampların bile çıkış direnci 2 Kohm olarak belirtilmiştir. 2 adet küçük çıkış transistörü ilavesi ile bir opamptan istenilen sürme kabiliyetini elde edebilmekteyiz.

DEVAM EDECEK

toyer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Ağustos 2014, 20:54:30Benim hesaplarıma göre 5mm ye 5mm lik demir bir çekirdek karkası uygun olacaktır.
Ama bobin hesabına bir türlü kafam basmıyor. Onun için kaç tur sarılacağını hesaplamalısın.
Çekilecek akım doğrultusunda da tel çapı önemlidir.

aynen katılıyorum size bende bir türlü bobin hesabına alışamadım. aslında hesaplamalar kolay gibi ama bulunan karkasın değerlerini bilmek yada bulabilmek zor.