AMPLİFİKATÖR'ler, tasarım ve teknik anlatımlar. (TARTIŞMA)

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Ağustos 2014, 19:39:09

Mr_YAMYAM

Çoğu arkadaşların ilgili olduğunu düşündüğüm, amplifiaktörler üzerine, tartışma amaçlı açmış olduğum bu konuda, uzun yıllar öncesinde tasarlamış olduğum, STK465 kalın hybrid çıkış modülü örnek olarak ele alınmıştır. Dileyen arkadaşlar farklı çıkış modüllerini veya katlarını seçebilirler.
Temel olarak her bir çıkış modülünün karakteristikleri farklı olsa da temelde aynı kurallar içerisinde işlenmektedir.
GENEL KURALLAR:
1 DISTORTION (Bozulma) oranı.
2 NOISE (Gürültü) faktörü
3 FREQENCE RESPONSE Frekans karakteristiği. (Bağlı olarak Güç bandı)
Bu temel üç kural çok geniş kapsamda incelendiği için, sorusu olan arkadaşların soruları doğrultusunda, zaman zaman daha detaylı incelenecektir.
1 BOZULMA: Her yükselteç bir sinüs işaretini yükseltirken az da olsa işaretin şeklini bozabilmektedir. Bu olaya DISTORTION (bozulma) denilmektedir. Bozulma genel olarak iki kısımda incelenmektedir.
a) IMD= (Inter Modulation Distortion)
b) THD (Total Harmonic Distortion)
2 GÜRÜLTÜ: Her yükselteç ses sinyallerini yükselttiği oranda istenmeyen sinyalleri de yükseltebilmektedir. Bu istenmeyen sinyallerin yükseltilmesine NOISE (Gürültü) faktörü denilmektedir. Gürültü faktörüne başlıca etkenler ise, başta GROUNDING kuralları olmak üzere besleme devresi özellikleri ve amplinin tasarımı etkendir.
3 FREKANS KARAKTERİSTİĞİ: Bir amplifikatörün yükseltmesi istenilen sinüs işaretlerinin frekansının, minumum seviyeden max. frekans bölgesine kadar olan kısmına frekans karakteristiği denilmektedir. Ses frekansı tekniğinde bu değer 20HZ ten 20KHz bölgesine kadar literatürde belirtilmiştir.
Örnek olarak belirtilen STK465 şeması ve bazı yapım aşamalarının fotoğrafları.

Baskı devre plaketi çok uzun yıllar önce yapılmış olduğu için elimde herhangi bir döküman bulunmamaktadır.

Bitmiş modülün resimleri

Sğutucu olarak seçilen P4 işlemci soğutucu bu iş için ideal sonucu vermiştir. Daha önceki tasarımımda uygun soğutucu pasif idi :D

Konu ile ilgili olarak tüm arkadaşların soruları veya eklemek istedikleri varsa, konuya renk katacaktır.
Gerekli görülen unsurlar daha geniş kapsamda tartışılacaktır.

seron

Amplifikatör deyince aklımıza sadece ses ve müzik mi gelmelidir?

Amplifikatörler ne amaçla, hangi alanlarda kullanılmaktadır ve çeşitleri nelerdir?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2014, 21:24:20Amplifikatör deyince aklımıza sadece ses ve müzik mi gelmelidir?

Amplifikatörler ne amaçla, hangi alanlarda kullanılmaktadır ve çeşitleri nelerdir?
Mutlaka ;)
Amplifikatör demek bir sinyali yükselten anlamında kullanılmaktadır.
Bir RADYO FREKANS AMPLİFİKATÖRÜ,
Bir Gerilim yükselteci,
Veya özel bazı okuyucular veya sensörler gibi sistemlerdeki işaretlerin yükseltilmesi işlemleri de amplifikasyon yani yükseltme işidir.
Bizler burada SES için olanları inceliyoruz.

seron

teşekkür ederim.

peki A sınıfı B sınıfı... amlifikatörler konumuz dahilinde midir, ve / veya özellikleri, avantajları, dezavantajları nelerdir?

Mr_YAMYAM

Yeri ve zamanı gelince bu dediklerine de değiniriz.
Şimdilik bu belirtmiş olduğum şeyleri detaylıca anlatalım ve herkesin anlayabilmesini sağlayalım.
Bu detaylar bilinirse A sınıfı veya AB sınıfı gibi özelliklerin karakteristikleri daha iyi anlaşılacaktır.

smps

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: smps - 02 Ağustos 2014, 22:00:16ideal bir amplifikatör tasarımı nasıl olmalıdır
Çok geniş bir konu. Çok fazla seçenek belirlenebilir. Ancak genel literatürlere göre işlersek.
30db kazancı olan bir amplifikatörün amatör tasarımlar için;
Gürültü seviyesi -45dbU veya daha aşağısı ise,
Distorsiyon oranı max güçte %1 i aşmıyorsa.
Frekans karakteristiği 20Hz-20KHz +/- 3dbm ise.
Böyle bir amlifikatör ideal denilir.

Günümüz koşullarında LAMBALI amplifikatörlerin yeniden gündeme gelmesindeki tek unsur GÜRÜLTÜ unsurudur.
İyi seviyede yapılmış bir lambalı amplifikatörün gürültü seviyesi -120dbU olabilir. Aynı seviyedeki gürültü için modern yarı iletkenler kullanılması halinde çok daha pahalı kompenentler kullanılması zorunludur.

smps

eskilerin lambalı ampfileri neden çok beğendiklerini  şimdi anlamış oldum
[mergedate]1407007101[/mergedate]
abi şuanda bu lambalardan bulabilmek mümkünmü eğer varsa yardımlarınla bi lambalı ampfli yapmak isterim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: smps - 02 Ağustos 2014, 22:24:23eskilerin lambalı ampfileri neden çok beğendiklerini  şimdi anlamış oldum
[mergedate]1407007101[/mergedate]
abi şuanda bu lambalardan bulabilmek mümkünmü eğer varsa yardımlarınla bi lambalı ampfli yapmak isterim
Birçok meraklı kişinin yeniden lambalı ampli yaptıklarına tanık oldum.
Ancak lambalar zor bulunuyor ve pahalılar. Zaten bahsetmiş olduğum -120dbU gürültü seviyesine erişebilmen için anormal pahalı bir tasarım yapmak zorundasın ve ölçü aletlerin olmadan pek mümkün olmaz.
Ama yine de basitçe tasarlanmış ve transformatörlü bir lambalı amlifikatör ile -72dbU gürültü seviyesine de ulaşabilirsin ki bu bile çoğu kaliteli amlifikatörlerden daha iyidir.

seron

GÜRÜLTÜ FAKTÖRÜ için GROUNDING' den bahsetmişsin.
demek istediğin bu mu?

smps

ben şu pek sevilmeyen malzeme satıcılarından biriyim :) bakalım bulurum belki komşularımdan ben satıyor olsaydım indirimli alabilirdim :) komşularımda indirim yapar herhalde :)
izmir malzeme piyasasını bi araştıryıım lambaları bulursam ozaman bu konuya tekrar dönelim abi

bu arada gevv abinin güzel bi yazısı yükseleçlerdende bahsetmiş https://320volt.com/aciklamali-devreler-ile-hata-ariza-arama-bilgileri/
[mergedate]1407008227[/mergedate]
buda katkı vede bilgi olsun
Bir elektonik doğrultucu adı da verilen bu lamba, aynı bir ampul gibidir. İçinde hava yoktur. Normal bir ampul flamanın karşısına koyacağımız ve karşı kutbu oluşturacak başka bir iletken levhadan ibarettir. Lambaya normal bir doğru akım uygulayalım. Lambanın flamanı ısıtılıp akkor hale getirildiğinde boşluğa elektron yaymaya başlar. Buna karşılık diğer kutupta da karşı bir gerilim doğmakta ve elektronları kendine doğru çekmektedir. Bu ampulün bağlı olduğu devredeki akımı ölçtüğümüzde çok az bir akım meydana geldiğini görürüz. Ampulün kutuplarını ters yönde fonksiyonel alanı soktuğumuzda elektronların karşı kutba doğru itildiğini görürüz. Şimdi bu yapmış olduğumuz sisteme alternatif akım uyguladığımızda bir yönde ilerleyen akımın geçtiğini, diğer yönde ilerleyen akımın yoluna devam etmediğini görürüz. Yani alternatif akım yarım periyotlar halinde ilerlemekte ve doğru akıma dönüşmektedir. Bu lambaya diyot lamba adı verilir.

kaynak ( http://www.nuveforum.net/1991-temel-bilgiler/182284-diyot-lamba/ )

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2014, 22:31:45GÜRÜLTÜ FAKTÖRÜ için GROUNDING' den bahsetmişsin.
demek istediğin bu mu?

Aynen.
Yük olarak sadece hoparlör ise, yükün en ideal bağlantısı direk 0 noktasına yapılan bağlantıdır. Bu sayede diğer devrelerin etkilenmesi olmayacaktır.
Zaten bir güç kaynağındaki akımın yük üzerinden devreyi tamamladığı düşünülürse hoparlör en uç noktadır. Yani şaseye en yakın olmalıdır.

seron

teşekkür ederim.
bakın burada ne buldum. burada Mr_YAMYAM diye birisi ;D de bu konuya ilaveten, ses girişlerinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğini belirtmiş:
http://forum.diyaudiotr.com/hiend-amplifikatorler/amplifikatorlerde-grounding-saseleme-teknikleri-t1934.html

anlamadığım nokta hangi ucun boşta bırakılması gerektiği... şema çizerek anlatır mısınız?

Mr_YAMYAM

Cahal civelek herif.
Sinyal girişleri şaselemesi kaynak tarafından yapılması gerektiği orada resimlerle bile anlatılmıştır.
Sen nereleri anlamadın bakalım.
Kaynak EMK (gerilimi) ile yük empedansını karıştırma sakın.
Tüm hepsinin şaselenmesi, genellikle STAR GROUND (yıldız şaseleme) olarak teknikte belirtilmiştir.

seron

abi resimler açılmıyor. resimleri yüklediğin site sansürlenmiş... :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 02 Ağustos 2014, 23:26:12abi resimler açılmıyor. resimleri yüklediğin site sansürlenmiş... :)
Nasıl açılmıyor. Senin sistemde sansür vardır :D
Al senin için kopya edeyim.

smps

bende açılıyo
seron senin sistemde olmasın sıkıntı

[mergedate]1407011409[/mergedate]
yamyam abi yüklemiş resimleri

seron

Mr_YAMYAM

Bir amplifikatör tasarımında biraz da hile yapsak nasıl olur :D

Yukardaki şekilde hile için bazı değişiklikler yapılmıştır.
Bu hilenin nasıl ve ne şekilde yapılabileceğini açıklayabilen arkadaşıma benden bir GAZOZ :D

smps

Mr_YAMYAM

Evet yok, ama niye yok :D
Buradaki hile ne olabilir.
Ne amaçla o direnç ortadan kaybolmuş olabilir :D

smps

Mr_YAMYAM

smps

iki ayrı pinde iki ayrı kondansatör kullanarak böylece daha iyi filtrelenmiş  gerilim elde edilmiş olur vede besleme geriliminden  oluşabilecek gürültü en düşük seviyeye indirilir
diye düşünüyorum

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: smps - 03 Ağustos 2014, 00:03:20iki ayrı pinde iki ayrı kondansatör kullanarak böylece daha iyi filtrelenmiş  gerilim elde edilmiş olur vede besleme geriliminden  oluşabilecek gürültü en düşük seviyeye indirilir
diye düşünüyorum
Yaklaştın ama bilemedin.
KÜÜTT KRAŞŞH SMACKK STOCCKK HÖÖRRŞK
DNF oldun :D

smps

yaklaşa yaklaşa bi gün öğrencez bu işi :)
[mergedate]1407013628[/mergedate]
yokmu kopya verecek arkadaş :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: smps - 03 Ağustos 2014, 00:07:28yaklaşa yaklaşa bi gün öğrencez bu işi :)
[mergedate]1407013628[/mergedate]
yokmu kopya verecek arkadaş :)
Belki yarın başka arkadaşlar ilgilenir.
Birazdan ben yatarım. Siz aranızda görüşün. ;D

smps

tmm iyi akşamlar hocam ben dersime çalışıyım biraz
[mergedate]1407014383[/mergedate]
Grounding uygulanasi için dicem ama

yoksa bu sekilde baglantiyla entegreyi kandirmayimi amaçliyon :)

asma

Alıntı yapılan: smps - 02 Ağustos 2014, 23:51:199 ve 8 nolu pinler arasında 100r direnç yok abi
Henüz hile yapılmamış, yolu hazırlanmış. ;) Yani o direncin açık devre olmasıyla devreye fayda "sağlanmaz" devrenin çalışmaması garantidir.
İki ayrı besleme pini tek kaynaktan beslendiği için o direnç vardır, iki ayrı besleme kullanmak istiyorsanız o hattı ayırırsınız.(direnci sökerek)
Regüleli veya yükten bağımsız, daha iyi filtre edilmiş besleme kullanılırsa (8 nolu pine) besleme kaynaklı kötü etkiler en aza indirilebilir.
Ayrıca:
Neden amp. devresinin beslemesini daha iyi hale getirmeyip yalnız bir bölümünü iyileştiriyoruz?
8 nolu pin devrede nereyi besliyor, 9 nolu pin nereyi? (gücü veya akımı ne kadar olur?)
+Vcc de bu ayırım varken -Vcc de neden yok veya yapamıyormuyuz?
Açık şema üzerinde yorum yaparken özellikle entegre veya hybrit devre sembolünün iç yapısı için data sheet inceliyormuyuz?
...

Kolay gelsin.

YunusGür

Lambalı anfilerin gürültü olayıyla öne çıktıklarını bilmiyordum. Demek millet o yüzden o kadar para verip lambalı anfi yapıyorlar. Bu tür anfiler bence çok hoş görünüyor.

İlk defa görenler "Bu neymiş lağynn diyebilir" :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: asma - 03 Ağustos 2014, 01:22:03Henüz hile yapılmamış, yolu hazırlanmış. ;) Yani o direncin açık devre olmasıyla devreye fayda "sağlanmaz" devrenin çalışmaması garantidir.
İki ayrı besleme pini tek kaynaktan beslendiği için o direnç vardır, iki ayrı besleme kullanmak istiyorsanız o hattı ayırırsınız.(direnci sökerek)
Regüleli veya yükten bağımsız, daha iyi filtre edilmiş besleme kullanılırsa (8 nolu pine) besleme kaynaklı kötü etkiler en aza indirilebilir.
Ayrıca:
Neden amp. devresinin beslemesini daha iyi hale getirmeyip yalnız bir bölümünü iyileştiriyoruz?
8 nolu pin devrede nereyi besliyor, 9 nolu pin nereyi? (gücü veya akımı ne kadar olur?)
+Vcc de bu ayırım varken -Vcc de neden yok veya yapamıyormuyuz?
Açık şema üzerinde yorum yaparken özellikle entegre veya hybrit devre sembolünün iç yapısı için data sheet inceliyormuyuz?
...

Kolay gelsin.

Asma arkadaşa benden bir GAZOZ. ;)
Tam anlamıyla bilimsel olarak olayı çözmüş.
Çoğu HYBRID amplilerde olsun, bazı entegre devrelerde olsun, amlifikatörün pre devrelerine doğrudan besleme verilmez.
Pre devrelerin beslemesi, genellikle uygun bir direnç vasıtası ile ana besleme kaynağından alınmaktadır. Bu gerilim entegrenin iç yapısına göre artı, eksi ya da her iki beslemeden da yapılmaktadır.
Bir yükselteç devresiindeki GÜRÜLTÜ faktörünü incelersek, grounding problemleri haricinde besleme üzerindeki RIPPLE veya beraberindeki gürültülerden kaynaklandığını daha önce belirtmiştim. Yani bir yükselteçin gürültü seviyesi, büyük oranda besleme ile direkt alakalıdır.
Dolayısı ile besleme devresinin gürültü seviyesini en aza indirebilirsek, amplifikatörümüzden de o oranda düşük gürültü almamız mümkündür.
ANCAK:
Bir güç amplifikatörünü komple regüleli bir devre ile beslemek anlamsızdır. Çünkü çıkış transistörleri yüklenme esnasında oldukça fazla akım çekebildiği için çok aşırı yüksek güçte bir güç kaynağı yapmak zorunda kalırız. Üstelik tam regüleli ve düşük gürültülü yapılması gerektiğinden güç kaybımız anormal seviyede yüksek olacaktır.
Zaten çıkış transistörleri yüksek voltaj altında yüksek akım ile çalıştıklarından besleme devresindeki 100mV lar seviyesindeki gürültülerin etkisi ihmal seviyesinde olmaktadır.
Halbuki besleme devresindeki gürültüler, kazanç ihtiva eden bir devrenin giriş bölümlerini etkiliyorsa, yükseltecin kazancı doğrultusunda yükseltileceği için gürültü seviyesi yüksek olacaktır.
İşte bizler bir amlifikatörün pre devrelerinin besleme voltajını, tam regüleli ve nispeten gürültülerden arınmış olarak sağlayabilirsek, (ki teknik olarak hiç te zor değildir) o amplifikatörden daha iyi gürültü karakteristiği elde edebiliriz.
http://www.andiha.no/articles/audio/vabu.htm
Yukardaki linkte anlattıklarım ile ilgili olarak teknik izahatlar verilmiş ve açıklamaları yapılmıştır.

seron

yani ben şunu anladım:
9 nolu pin, ana devreyi, 8 nolu pin önyükselteci besliyor. 100 ohm devrede iken her iki devre aynı kaynaktan beslenmek istenmiştir. ancak bunun devre üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için, mr yamyam, 8 nolu pini aynı tek kaynaktan ayırarak, farklı bir güç kaynağıyla beslemek istemiş ama henüz bağlamamıştır.

öyle mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 03 Ağustos 2014, 14:17:46yani ben şunu anladım:
9 nolu pin, ana devreyi, 8 nolu pin önyükselteci besliyor. 100 ohm devrede iken her iki devre aynı kaynaktan beslenmek istenmiştir. ancak bunun devre üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için, mr yamyam, 8 nolu pini aynı tek kaynaktan ayırarak, farklı bir güç kaynağıyla beslemek istemiş ama henüz bağlamamıştır.

öyle mi?
Aynen.
8 nolu pin STK 465 entegresinde pre devrelerin besleme gerilimi bağlantısıdır ve gerekli besleme 100 ohmluk direnç üzerinden ana besleme kaynağından sağlanmaktadır.
Biz bu direnci devreden ayırıp 8 nolu uca daha iyi regüle edilmiş ve gürültüsüz bir besleme uygulayabilirsek amplinin gürültü seviyesini, bağlı olarak ta bazı olumsuz yönlerini mümkün olduğunca düzeltmiş oluruz.
Pre devrelerin çektiği akım düşük olduğu için burayı beslememiz hiç te zor olmayacaktır.
LM317 T veya LM350T entegresi devresini ilgili uygulamalarından 84db çıkış gürültü bastırma değerini sağlayabilirsek (Bir kondansatör ilavesi yeterlidir) Yeterince düşük sayılabilecek bir gürültü değeri ile amplinin pre devrelerini besleyebiliriz.

STK465 in iç yapısı dikkatle incelenirse anlattıklarım anlaşılacaktır.

Görüldüğü üzere 8 Nolu bacak pre devrelerin beslemesini sağlamaktadır.

seron

... değilse giriş gücündeki örneğin şebeke vınlaması da yükseltilecek sesle beraber yükseltilir ve rahatsız edici bir harmonik oluşmasına neden olur.

haaa.. o halde dezavantajlı olmasa pil, akü kullanmak aslında en iyisi ama LM317 veya LM250T ve uygun değerde kondansatör ile ihtiyaç giderilebiliyorsa gerek yok.

teşekkür ederim bunlarıhiç bilmiyordum ve gram anlamaz biriyken iyi yol katettim. ola ki kendi amfimi yapacak olursam en önce bunları da değerlendiririm.

şimdi anlaşıldı söktüğün anfinin neden her yerinin güç kaynağı dolu olduğu... ;) :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 03 Ağustos 2014, 14:49:59şimdi anlaşıldı söktüğün anfinin neden her yerinin güç kaynağı dolu olduğu... ;) :D
İşte ben adamı.. pardon YAMYAM'ı böyle döverim ;D 8) :P
Doğruyu döve döve öğretiyorum yaaf ;D

seron

anladım, teşekkürler...

konu ilerledikçe, yıllar önce 30W diye üretilen amfiler ve hoparlörler ortalığı bangır bangır yıkarken, bugünkü sistemlerin üzerinde 500-1000W yazmasına rağmen neden verimli olmadıklarını soracağım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 03 Ağustos 2014, 15:07:00anladım, teşekkürler...

konu ilerledikçe, yıllar önce 30W diye üretilen amfiler ve hoparlörler ortalığı bangır bangır yıkarken, bugünkü sistemlerin üzerinde 500-1000W yazmasına rağmen neden verimli olmadıklarını soracağım.

Bu soru'nun öncelikli ve mantıklı açıklaması şunlardır.
Öncelikle günümüzde Po (Power Output) değeri ile toplam güç kavramı kandırmacadır.
Bir amplifikatörün verimi vardır. STK465 serisi entegre 2X30W olarak çıkış gücü bildirilmiş olsa da gerçekte besleme üzerinden 120W civarı PEAK güç çekmektedir. Ben bu testi 40W çıkış gücü için 2X30V beslemede her bir besleme kaynağından yaklaşık 2A lik akım çektiğimi ölçtüğüm yıllarda edinmiştim. Yani benim testlerimde 2X40W için toplamda 160W civarı güç harcıyordum.
Çoğu günümüz amplifikatörlerinde bu değer abartılarak yayınlanmaktadır. Halbu ki bir amplinin Po değeri önemlidir.
Yıllar önceki amplilerde Po değeri efendice verilip gerçek değer sunulmaktaydı.
Ayrıca bir amplifikatörün çok güçlü olması kalite unsurunu göstermez.
Camii ezan sistemlerinde kullanılan 100-200Wattlık amplifikatörler ile iyi kalitede yapılmış 10W lık bir amplinin ses kalitesi kıyaslanırsa ne denmek istediği anlaşılacaktır.

seron

Köyde Roadstar marka 4 çıkışlı oto teybi var idi. çıkışların kaç watt olduğunu bilmiyorum ama konileri beyaz renkli eski zaman işi büyük iki hoparlör ve büyükçe bir trafo ile evde kullanılıyordu. o teypten aldığım ses kalitesini (gücünü değil sesin temizliğini) günümüzde aldığım söylenemez. daha sonra dayım o teybi arabasına(murat 124) taktı ve bir yıl içinde teyp (aracın sarsıntısından)hurdaya döndü. eğer hala duraydı, antika fiyatından gidebilirdi.

malesef günümüzde sesten müzikten anlayan pek fazla kişi kalmadığını düşünüyorum. birkaç çapulcu mahalle serserisinin, biraz da filmlerden esinlenerek arabalarına dünya kadar para verip taktırdığı "gürültü çıkarmaktan başka işe yaramayan" ses sistemlerini monte edip, uyuyan mı var, hastası olan mı var, bebeğini yeni uyutan mı var, iplemeden gümmtıss gümmtıss gürültü yaparak dolaşmaları, firmaları bahsetmiş olduğunuz kalitesiz ürünleri üretmeye zorlamıştır.

zira birkaç kez bindiğim(binmez olaydım) tanıdıkların arabasında, sonuna kadar açılmış bass sesi ve yığınla para ödenmiş amplifikatör(!) nedeniyle şarkıyı söyleyenin sesinin duyulmadığı, yalnızca aşırı bastan dolayı oluşan uğultu sesini dinlediğim olmuştur. bu tip sistemlerle mahalledeki kızlara hava atıp, "piyasa" yaptıklarını idda ediyorlar ve işin garibi bizim geri zekalı kızlarımız da ciddi ciddi tav oluyor. ya da bana öyle geliyor bilmiyorum.

hal böyle olunca firmalar "olum kaliteye gerek yok, gümbürtü çıkarsın yeter" mantığıyla üretim yapmaya yöneliyor. yani sanırım...

Mr_YAMYAM

Bu dediklerini şöyle açıklayayım.
Yıllar önce bu amplimi tasarlarken, bir çok hesaplar kitaplar yapıyordum. Haliyle bazı testleri de yapmam gerekiyordu.
İşyerinden bir arkadaş dedi ki;
Yahu bu kadar uğraşıyorsun koskoca firmalar var tekniks gibi paynır gibi, bu firmalar senin yaptıklarını hesaplamıyorlar mı. Yani yapamıyorlar mı? Al bi tene paynır keyfine bak.
Ben de gıcıklığına dedim ki;
Yoh dedim o firmalar yapamıyorlar, yapsalar da Türkiyeye getirmiyorlar :D
Hadi len dedi, bende paynır var gayet dum tıs çalıyo. Sen bunun sesine ulaşamazsın.
Ve böylece ortaya büyük bir iddia atılmış oldu.
Ben büyük araştırmalar ve ölçümler sonucunda teknik değerlere sadık iyi seviyede bir ampli yaptım.
O yıllarda STK465 oldukça pahalı ve revaçta olan bir entegreydi.
Amplim bittikten sonra işyerinde profesyonel seviyedeki hoparlörler ile dinliyorduk. Haliyle görenler Ne güzel çalıyor demekten kendilerini alamıyorlardı. İddiaya girmiş olduğum arkadaşım da kendi paynır amplisini getirdi.
Önce aynı hoparlörlerle ve aynı ses kaynağını bağlamak suretiyle dinleyerek test ettik. Bass ve tiz kontrolleri ortada olmak koşulu ile her iki amplifikatörü uzun süre dinledik.
SONUÇ:
Benim ampli her nedense daha derin bas veriyor daha temiz tiz sesleri ile şıpır şıpır çalıyordu. Arkadaşın paynırı ise aynı ayarlarda ses benimkisine göre daha çiğ, bas derinliği fazla olmayan, tiz bölgelerde ise benimkisine nazaran boğuk denebilecek bir seviyedeydi :D
Arkadaş önce bozuldu tabii; sonra da dedi ki;
Sen amplide hile yapmışsın. İçerden bas ve tiz sesleri artırmışsın.
Ben de dedim ki ÖLÇELİM :D
Her iki aleti de Osilaskop ve AUDIO ANALIZER testleri altına soktuk.
Benim alet 20Hz ila 20KHz arası sesleri sadece bir iki db lik sapma ile verebilirken,arkadaşın paynırında bu değerler 6-8db arasında oynuyordu.
Haliyle bu durum sesin tonlarına büyük ölçüde etki ediyordu.
Haliyle arkadaş çok bozuldu. Ülen dedi koskoca paynır bunu nasıl yapamıyor. Bir dünya para verdik sete :D
Ben de dedim ki ;
Bu senin anfi paynır değil PEYNİR serisidir. İyi ses almak istiyorsan PEYNİR'in ELİT serisini almalısın.
Ama ELİT serisi de öyle herkesin alabileceği serii değildi haliyle.
Böylece arkadaşlar arasındaki marka anlatım şekli PEYNİR olarak yerleşmiş olmuştu.

smps

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Ağustos 2014, 15:04:23İşte ben adamı.. pardon YAMYAM'ı böyle döverim ;D 8) :P
Doğruyu döve döve öğretiyorum yaaf ;D
Dayaklada olsa doğruyu ogreniyoz sayende abi :) :)

Mr_YAMYAM

Şimdi biraz daha dayak atıp ;) bir yarışma düzenleyelim.
Örnek modüldeki STK465 için başka ne tür hileler yapabiliriz.
Aslında buna HİLE demek mizansel anlamındadır. Yani tekniği kullanarak ne tür iyileştirme sağlayabiliriz.
Bakalım bu yarışmada kimler kazanacak :D

seron

sana yukarıda anlattığım sokak gençlerinin kullandığı markayı anlatmışsın ;) ben kötülememek için marka vermemiştim. sony'nin elit olmayan ürünlerinde bile iyi ses kalitesine ulaşılabildiğini eklemeliyim. Millet tutturmuş "paynır" diye, başka bi'şey bilmiyorlar.

ha, ikinci hileye gelince, "şimdi de şasi bağlantısını da mı ayıracaksın?" diyeceğim, ama bu sefer temiz dayak yerim diye korkuyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 03 Ağustos 2014, 18:09:02ha, ikinci hileye gelince, "şimdi de şasi bağlantısını da mı ayıracaksın?" diyeceğim, ama bu sefer temiz dayak yerim diye korkuyorum.
Hemde atalarımızın dediği gibi eşek su'dan gelinceye kadar dövmem gerekir.
O senin dediğin şase ayırma işlemleri zaten GROUNDING kuralları ile ilgilidir ve yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır.
Benim dediğim biraz daha şema ile ilgili. Yani HESAP KİTAP meselesi 8) ::)

nevzat

Mr.Yamyam hocam,Dc offset için servo devresi güzel olur bence,birde limiter devresi eklenirse aşırı sürülme derdide kalmaz...Şimdilik bunlar geldi aklıma...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: nevzat - 03 Ağustos 2014, 18:23:17Mr.Yamyam hocam,Dc offset için servo devresi güzel olur bence,birde limiter devresi eklenirse aşırı sürülme derdide kalmaz...Şimdilik bunlar geldi aklıma...
Biraz daha kafanı kaşı güzel şeyler çıkacak gibi. Hatta kepek bile çıkabilir ;D
Şaka haa. Amaç öğrenirken eğlenmek eğlenirken öğrenmektir.
Limitörler dinamik alan sıkıştırmak için ideal denilebilir. Bu durumda dinamik alanımızdan feragat edeceğiz demektir.
Yani limitör uygulaması hiç te doğru olmayacaktır.
Ancak bahsetmiş olduğun aşırı giriş seviyesini engellemek ise bunun daha farklı yöntemleri vardır ve amplinin tasarımında zaten uygulanmıştır.
Yeri gelirse bu konuya da değiniriz.

nevzat

Bende aşırı giriş seviyesi için yazmıştım zaten,devrenin ön kısımlarını göremediğimiz için eklenebilir diye düşünmüştüm..
Bu arada profil resminizdeki Neutrik analizer cihazınıza bittim hocam,A1 mi,A2 mi oluyorlar kendileri acaba :)..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: nevzat - 03 Ağustos 2014, 18:58:52Bende aşırı giriş seviyesi için yazmıştım zaten,devrenin ön kısımlarını göremediğimiz için eklenebilir diye düşünmüştüm..
Bu arada profil resminizdeki Neutrik analizer cihazınıza bittim hocam,A1 mi,A2 mi oluyorlar kendileri acaba :)..
Kendileri A2 olup yıllarca işyerinde kullandığım bir alettir.
Şu aralarda ikinci el olarak 10.000$ civarında satılıyordu sanırım :D

nevzat

Bir gün bizede nasip olur inşallah :),bende izmirde hurdacıdan  Brüel&Kjaer test sistemi almıştım kilo fiyatına,eski bir kaset üretim fabrikasının hurdaları vardı...
Elinizdeki test sistemlerinden biraz bahsetmenizi istesem hocam çok şey istemem inşallah..
Bu arada kafamı kaşımaya devam ediyorum kepek çıkarsa yazıcağım :)..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: nevzat - 03 Ağustos 2014, 19:41:17Bir gün bizede nasip olur inşallah :),bende izmirde hurdacıdan  Brüel&Kjaer test sistemi almıştım kilo fiyatına,eski bir kaset üretim fabrikasının hurdaları vardı...
Elinizdeki test sistemlerinden biraz bahsetmenizi istesem hocam çok şey istemem inşallah..
Bu arada kafamı kaşımaya devam ediyorum kepek çıkarsa yazıcağım :)..
Yoh gurban fazla birşey istemiş olmazsın.
Zaten elimde şu aralar bir BECKMAN INDUSTRIAL multimetre, bir adet te frekans sayıcı ayrıca PC tabanlı spectrum analizer (AUDIO) var.
Başka da bişii yok. :D
Ciddi ölçüm yapmam gerektiğinde işyerine gidip osilaskop NEUTRIK ne bulursam kullanıyorum orda :D

[mergedate]1407085414[/mergedate]
Giriş seviyesinden bahsedince aklıma giriş devresi geldi.
Ben de oturup tasarlamış olduğum devreyi dizdim :D
Fotoları koyayım da Yunus görürse ecik gudursun ;D

YunusGür

Ben de devresini tamamlayıpta çalıştıramadığım anfilerin resmini çekip atıcam buruya en son o olacak :D