Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: AMPLİFİKATÖR'ler, tasarım ve teknik anlatımlar. (TARTIŞMA) (31818 Kez okunmuş)

Ynt: AMPLİFİKATÖR'ler, tasarım ve teknik anlatımlar. (TARTIŞMA)

Yanıt #675
@Mr_YAMYAM  vazgectım hocam sormadım varsayın , :D  ama hala akımda deli sorular var ...   :(  az önccekı arkadas koruma unsurundan bahsetmiş , lm çıkışları kısadevreye karsı koruyormu kendını hocam bende hoparör ve kısadevre koruma mevcutta hanı olmasaydı bu durum rısk olustururmuydu bılmek ısterım dogrusu :D
Soru sormak kötü değildir. Kötü olan şey soruyu sormaktaki amacını bilmiyorsan öğrenmeye çalışmamandır.
Amatör arkadaşların bu tekniği bilmemesi gayet normaldir. Kendini profesyonel sananlar dahi bilmiyorlar.
Sonra da kalkıp LAMBALI AMPLİLERİN SESİ ÇOK SICAKTIR diyerek ahkam kesiyorlar :D

LM3886 da koruma devresi var. Ama tam anlamıyla korumaya garanti verilemez.
Hoparlörü bağlarken kablo birbirine değdi. LM3886 anında yanmaz. Kabloyu kısa devre eder de uzun süre bırakırsan garantisi yoktur.
STK 465 te ise anlık kısa devrelerde bile entegre yaktığımı bilirim. Özellikle tam güçte çalışırken hoparlör kabloları birbirine değmeye gelmiyor.

Yanıt #676
@Mr_YAMYAM hocam bu site sayesınde sızlerı tanıdım ve bır takım bılgıler edındım , Arastırma yapıyor olmama ramen bu kadar kesın net bılgılere ulaşamadım . Tekrar tşk ederim.  lambalı anfıler ıcın öle konusanlara cok sahit oldum bırde onun sesi daha tok diyenlere hahaha . böyle işin erbabı olanlarada saygım sonsuzdur,  site spor üzerine olsaydı bende sizlere bılgımı paylasırdım :D  ama daha bitmedi daha sorularım var .. pekı tda7293-4 için ne dusunuyorsunuz çıkışta kısadevre yanma durumlarına . bende çok stk yaktım :D

Yanıt #677
@Mr_YAMYAM hocam bu site sayesınde sızlerı tanıdım ve bır takım bılgıler edındım , Arastırma yapıyor olmama ramen bu kadar kesın net bılgılere ulaşamadım . Tekrar tşk ederim.  lambalı anfıler ıcın öle konusanlara cok sahit oldum bırde onun sesi daha tok diyenlere hahaha . böyle işin erbabı olanlarada saygım sonsuzdur,  site spor üzerine olsaydı bende sizlere bılgımı paylasırdım :D  ama daha bitmedi daha sorularım var .. pekı tda7292-3 için ne dusunuyorsunuz çıkışta kısadevre yanma durumlarına . bende çok stk yaktım :D
@Akin.8784  gardaş.
Bu sitede tanık olmuşsan ben arkadaşlarımı KÖTEK'lerim :D
Bunun sebebi bazı yanlışlarını dile getirmek ve doğruları öğretmeye çalışmamdan dolayıdır.
Şimdi sen bana TDA bilmem kaç için koruma var mı yok mu diye sorarsan köteği hak etmiş olursun.
NEDEN?
Ben ne desem yalan olur. Ben koruma var derim, bir başkası yok der. Kime inanırsın? De ki bana inandın.
Entegreyi kullanırsın, entegre bir sebepten dolayı yanar.
Sonra da foruma gelir dersin ki bu YAMYAM hiç bir şeyden anlamıyor :D
İŞİN TEKNİĞİ ŞUDUR:
Önce bahsettiğin entegrenin datasheet dosyasını indirirsin.
Sonra anlayabildiğin ölçüde yazılanları analiz edersin.
Senin için ben örnek bir araştırma yaptım.
X
Resimde yazılanları şöyle açıklayabiliriz.
Bu entegrede SHORT CIRCIUT protection yani kısa devre koruması varmış.
Ne kadar uzun süreli olduğunu aynı kaynaktan araştıracaksın.
Bu entegrede THERMAL OVERLOAD yani aşırı ısı koruması varmış.
Kaç 'C ye kadar olduğunu dökümanlardan araştırıp öğrenebilirsin.
Yukarda yazmış olduğum üzere entegre için koruma var dedim ama sen ESD den dolayı entegreyi yaktın.
ESD (Elektro Statik Discharge) elektro statik boşalma. demektir. Yani elimizdeki elektrik birikmesi ve bir elemana dokunduğumuzda kıvılcım atlaması.
Ben koruma var dedim ama bir başkası yok demişti. Ama sen elini entegreye değdirince entegre cortladı.
Yine foruma dönüp te YAMYAM çok CAHAL hiç anlamıyor diyebilecekmisin?
Çünkü bu entegrenin ESD koruması olup olmadığı bilinmiyor. Ama aşırı hassas bir ESD duyarlılıklı bir entegre ise bu bir grafik ile bildirilmektedir.
Yani herşeyin başı araştırmaktan geçer.

Yanıt #678
tamamdır hocam ben alışkınım kötek vs deşarj olabılırsınız :D datashett e bakıyorum ama anamadıgım noktalar oluyordu , çok meraklıyım fakat arastırdıgımız halde yetmıyor yetmıyor :D ayrıca yansa ne olcak hocam sızden önemlımı bız neler neler kaybettık hayatta dost kazanmak önemlı ...

Yanıt #679
Çoğu arkadaşların ilgili olduğunu düşündüğüm, amplifiaktörler üzerine, tartışma amaçlı açmış olduğum bu konuda, uzun yıllar öncesinde tasarlamış olduğum, STK465 kalın hybrid çıkış modülü örnek olarak ele alınmıştır. Dileyen arkadaşlar farklı çıkış modüllerini veya katlarını seçebilirler.
Temel olarak her bir çıkış modülünün karakteristikleri farklı olsa da temelde aynı kurallar içerisinde işlenmektedir.
GENEL KURALLAR:
1 DISTORTION (Bozulma) oranı.
2 NOISE (Gürültü) faktörü
3 FREQENCE RESPONSE Frekans karakteristiği. (Bağlı olarak Güç bandı)
Bu temel üç kural çok geniş kapsamda incelendiği için, sorusu olan arkadaşların soruları doğrultusunda, zaman zaman daha detaylı incelenecektir.
1 BOZULMA: Her yükselteç bir sinüs işaretini yükseltirken az da olsa işaretin şeklini bozabilmektedir. Bu olaya DISTORTION (bozulma) denilmektedir. Bozulma genel olarak iki kısımda incelenmektedir.
a) IMD= (Inter Modulation Distortion)
b) THD (Total Harmonic Distortion)
2 GÜRÜLTÜ: Her yükselteç ses sinyallerini yükselttiği oranda istenmeyen sinyalleri de yükseltebilmektedir. Bu istenmeyen sinyallerin yükseltilmesine NOISE (Gürültü) faktörü denilmektedir. Gürültü faktörüne başlıca etkenler ise, başta GROUNDING kuralları olmak üzere besleme devresi özellikleri ve amplinin tasarımı etkendir.
3 FREKANS KARAKTERİSTİĞİ: Bir amplifikatörün yükseltmesi istenilen sinüs işaretlerinin frekansının, minumum seviyeden max. frekans bölgesine kadar olan kısmına frekans karakteristiği denilmektedir. Ses frekansı tekniğinde bu değer 20HZ ten 20KHz bölgesine kadar literatürde belirtilmiştir.
Örnek olarak belirtilen STK465 şeması ve bazı yapım aşamalarının fotoğrafları.

Baskı devre plaketi çok uzun yıllar önce yapılmış olduğu için elimde herhangi bir döküman bulunmamaktadır.

Bitmiş modülün resimleri

Sğutucu olarak seçilen P4 işlemci soğutucu bu iş için ideal sonucu vermiştir. Daha önceki tasarımımda uygun soğutucu pasif idi :D

Konu ile ilgili olarak tüm arkadaşların soruları veya eklemek istedikleri varsa, konuya renk katacaktır.
Gerekli görülen unsurlar daha geniş kapsamda tartışılacaktır.

Hocam aynısından banada yapalım mı , 2x24 185w trafo ve besleme ıcın 2x10000mf ve köpru dıyotum var :D hatta hop korumamda var

Yanıt #680
Hocam aynısından banada yapalım mı , 2x24 185w trafo ve besleme ıcın 2x10000mf ve köpru dıyotum var :D hatta hop korumamda var
Aynısından yapsan da aynı randımanı alamazsın.
STK 465 in burada LM3886 dan ses kalitesi açısından pek farkı yoktur.
Önemli olan ön devrelerdeki  ve tasarım bütünlüğündeki hassiyettir.

Yanıt #681
@Mr_YAMYAM  ozaman senin tasarımın olan ton kontrolden deneyeyim , birde bendeki lmlerin orginal olup olmadiğını nasil anlarız , orginalini nerden temin edebilirim , kumar gibi bise bu anfi işi yaa 😁

Yanıt #682
@Mr_YAMYAM  ozaman senin tasarımın olan ton kontrolden deneyeyim , birde bendeki lmlerin orginal olup olmadiğını nasil anlarız , orginalini nerden temin edebilirim , kumar gibi bise bu anfi işi yaa 😁
Benim ton kontrol bir amatörün rahatlıkla yapıp çalıştırabileceği devredir.
Fazlaca ayar gerektirmeyen, oldukça iyi teknik değerlere sahip bir devredir.
Ama Hi-End denilen üst sınıf cihazlar için yapılmak istenirse biraz daha karmaşık ve pahalı olmaktadır.
Sadece ton kontrol değil, bütün devrelerin hassasiyeti ve kalibrasyonu düşünüldüğünde, elinde kaliteli bazı cihazlar olmadan böyle bir ampliyi yapabilmen mümkün değildir.
Forumda gürültü ölçümü için bazı arkadaşların çabalarını görmüşsündür. Bir gürültü ölçümü temel olarak basit ama doğru ölçüm yapabilen bir voltmetre ile yapılabilirken, distorsiyon ölçümü için binlerce dolarlık ölçü aletlerine ihtiyaç vardır.
Ayrıca seviye kalibrasyonu ve frekans karakteristiği ölçümü için bile iyi bir frekans jeneratörü de gerekmektedir.
Ben kendi amplilerimin testinde NEUTRIK A2 yi kullanıyorum
Al bak 10.000$ a satılmış bile :D
https://tr.aliexpress.com/item/neutrik-A2-audio-test-system/385663549.html
Ben 15 yıldır kaliteli bir elektronik malzeme görmedim.
@ozgurece  ye yapmış olduğum STK465 20 sene kadar önce piyasaya sürülmüş ve o yıllardan beri elimde yedek olarak kalmış bir entegre idi. Daha sonra temin ettiğim hiçbir STK465 bu denli sağlıklı çalışmamıştır.
Ancak STK nın iç devrelerini ölçerek elde ettiğim sonuçlardan sonra, tespit ettiğim hataları düzeltebildim.
Hatta bu hataların düzeltilmesi esnasında, Özgürün AKAI amplisinin STK sı yandıktan sonra, değiştirilen STK nın neden sağlıklı çalışmadığını da anlamış bulunuyorum :D
Uyduruk STK ların düzgün çalıştığı bir devre bile tasarladım. Ama içinde bulunduğum durumdan dolayı, baskı devreleri çıkarttıramadım.
Orijinal ürün bulabilmen için tüm siteleri gezmelisin. Ancak orijinal ürünün nasıl olduğunu biliyorsan ve eminsen sipraiş verebilirsin.
Biz LM3915 için çinden yarım dolardan 20 adet almıştık. hepsi çöpe gitti.
Sonra ben 3 dolara konya sokaktan bulmuştum. Evet çalışıyordu ama yine de orijinali gibi değildi.
Daha sonra bir ingiliz sitesinde orijinal LM3915 bulmuştum. Ama fiyatı da 12 sterlin civarı idi.