Ana içeriğe git
Konu: AMPLİFİKATÖR'ler, tasarım ve teknik anlatımlar. (TARTIŞMA) (19968 Kez okunmuş)

Ynt: AMPLİFİKATÖR'ler, tasarım ve teknik anlatımlar. (TARTIŞMA)

Yanıt #675
@Mr_YAMYAM  vazgectım hocam sormadım varsayın , :D  ama hala akımda deli sorular var ...   :(  az önccekı arkadas koruma unsurundan bahsetmiş , lm çıkışları kısadevreye karsı koruyormu kendını hocam bende hoparör ve kısadevre koruma mevcutta hanı olmasaydı bu durum rısk olustururmuydu bılmek ısterım dogrusu :D
Soru sormak kötü değildir. Kötü olan şey soruyu sormaktaki amacını bilmiyorsan öğrenmeye çalışmamandır.
Amatör arkadaşların bu tekniği bilmemesi gayet normaldir. Kendini profesyonel sananlar dahi bilmiyorlar.
Sonra da kalkıp LAMBALI AMPLİLERİN SESİ ÇOK SICAKTIR diyerek ahkam kesiyorlar :D

LM3886 da koruma devresi var. Ama tam anlamıyla korumaya garanti verilemez.
Hoparlörü bağlarken kablo birbirine değdi. LM3886 anında yanmaz. Kabloyu kısa devre eder de uzun süre bırakırsan garantisi yoktur.
STK 465 te ise anlık kısa devrelerde bile entegre yaktığımı bilirim. Özellikle tam güçte çalışırken hoparlör kabloları birbirine değmeye gelmiyor.

Yanıt #676
@Mr_YAMYAM hocam bu site sayesınde sızlerı tanıdım ve bır takım bılgıler edındım , Arastırma yapıyor olmama ramen bu kadar kesın net bılgılere ulaşamadım . Tekrar tşk ederim.  lambalı anfıler ıcın öle konusanlara cok sahit oldum bırde onun sesi daha tok diyenlere hahaha . böyle işin erbabı olanlarada saygım sonsuzdur,  site spor üzerine olsaydı bende sizlere bılgımı paylasırdım :D  ama daha bitmedi daha sorularım var .. pekı tda7293-4 için ne dusunuyorsunuz çıkışta kısadevre yanma durumlarına . bende çok stk yaktım :D

Yanıt #677
@Mr_YAMYAM hocam bu site sayesınde sızlerı tanıdım ve bır takım bılgıler edındım , Arastırma yapıyor olmama ramen bu kadar kesın net bılgılere ulaşamadım . Tekrar tşk ederim.  lambalı anfıler ıcın öle konusanlara cok sahit oldum bırde onun sesi daha tok diyenlere hahaha . böyle işin erbabı olanlarada saygım sonsuzdur,  site spor üzerine olsaydı bende sizlere bılgımı paylasırdım :D  ama daha bitmedi daha sorularım var .. pekı tda7292-3 için ne dusunuyorsunuz çıkışta kısadevre yanma durumlarına . bende çok stk yaktım :D
@Akin.8784  gardaş.
Bu sitede tanık olmuşsan ben arkadaşlarımı KÖTEK'lerim :D
Bunun sebebi bazı yanlışlarını dile getirmek ve doğruları öğretmeye çalışmamdan dolayıdır.
Şimdi sen bana TDA bilmem kaç için koruma var mı yok mu diye sorarsan köteği hak etmiş olursun.
NEDEN?
Ben ne desem yalan olur. Ben koruma var derim, bir başkası yok der. Kime inanırsın? De ki bana inandın.
Entegreyi kullanırsın, entegre bir sebepten dolayı yanar.
Sonra da foruma gelir dersin ki bu YAMYAM hiç bir şeyden anlamıyor :D
İŞİN TEKNİĞİ ŞUDUR:
Önce bahsettiğin entegrenin datasheet dosyasını indirirsin.
Sonra anlayabildiğin ölçüde yazılanları analiz edersin.
Senin için ben örnek bir araştırma yaptım.
X
Resimde yazılanları şöyle açıklayabiliriz.
Bu entegrede SHORT CIRCIUT protection yani kısa devre koruması varmış.
Ne kadar uzun süreli olduğunu aynı kaynaktan araştıracaksın.
Bu entegrede THERMAL OVERLOAD yani aşırı ısı koruması varmış.
Kaç 'C ye kadar olduğunu dökümanlardan araştırıp öğrenebilirsin.
Yukarda yazmış olduğum üzere entegre için koruma var dedim ama sen ESD den dolayı entegreyi yaktın.
ESD (Elektro Statik Discharge) elektro statik boşalma. demektir. Yani elimizdeki elektrik birikmesi ve bir elemana dokunduğumuzda kıvılcım atlaması.
Ben koruma var dedim ama bir başkası yok demişti. Ama sen elini entegreye değdirince entegre cortladı.
Yine foruma dönüp te YAMYAM çok CAHAL hiç anlamıyor diyebilecekmisin?
Çünkü bu entegrenin ESD koruması olup olmadığı bilinmiyor. Ama aşırı hassas bir ESD duyarlılıklı bir entegre ise bu bir grafik ile bildirilmektedir.
Yani herşeyin başı araştırmaktan geçer.

Yanıt #678
tamamdır hocam ben alışkınım kötek vs deşarj olabılırsınız :D datashett e bakıyorum ama anamadıgım noktalar oluyordu , çok meraklıyım fakat arastırdıgımız halde yetmıyor yetmıyor :D ayrıca yansa ne olcak hocam sızden önemlımı bız neler neler kaybettık hayatta dost kazanmak önemlı ...