Ana içeriğe git
Konu: LM324 mikser+preamp (1123 Kez okunmuş)

Ynt: LM324 mikser+preamp

Yanıt #30
Ben bu konuyu unutmuşum bee.
Konuyu HORT'latayım da ihtiyaç duyan arkadaşlar baksınlar :)

Yap diyorsun yani bunu?
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #32
Allah razı olsun Yamyam abi :) eve geçeyim bakıcam

Zamanın birinde A500k lineer pot almıştım farklı bir şey için. Buna uyarlayabilir miyiz abi? Sanırım mikserlerde lineer pot tercih ediliyor. 🤔

Yanıt #33
Zamanın birinde A500k lineer pot almıştım farklı bir şey için. Buna uyarlayabilir miyiz abi? Sanırım mikserlerde lineer pot tercih ediliyor. 🤔
A lineer değildir log tur.
Sesin voltaj bileşeni logaritmik olduğu için sesi lineer artırıp azaltır.
500K pot u yarı iletkenli devrelerde kullanamazsın. Zor olur.
İdeal pot değeri 50K dır

Yanıt #34
Bu da burda dursun yarın pcb çizimini yapıcam  :D

X

Yanıt #36
Ama o devre line level mixerdir haa.
Mikrofon için önkuvvetlendiricisi yoktur.

Tamam abi bundan çıkıp preampliye giricem. Oradan da son çıkış olan ampliye...

Yanıt #38
@Mr_YAMYAM abi senin şemada 3 tane opamp vardı. son çıkıştaki opampın ismi yazmıyor. Oda mı LM833N ?
Genel amaçlı op-amp olduğu için tek ifade edilmiştir.
Eğer devre stereo olarak yapılacaksa çıkıştaki opamp dual tip kullanılabilir. Böylece tek bir LM833 ile veya uygun bir op-amp ile devre tamamlanır.
Ama devre tek kanal mono olarak yapılacaksa çıkıştaki opamp isteğe göre seçilebilir.
Burada kullanılacak op-amp teknik olarak BUFFER özellikli olması istenir. Yani düşük empedanslı yükleri sürebilme özelliği. Bu sebeple çıkıştaki opamp lar TL081, NE5534, gibi tekli opamplar ile yapılabilir.

Yanıt #39
Genel amaçlı op-amp olduğu için tek ifade edilmiştir.
Eğer devre stereo olarak yapılacaksa çıkıştaki opamp dual tip kullanılabilir. Böylece tek bir LM833 ile veya uygun bir op-amp ile devre tamamlanır.
Ama devre tek kanal mono olarak yapılacaksa çıkıştaki opamp isteğe göre seçilebilir.
Burada kullanılacak op-amp teknik olarak BUFFER özellikli olması istenir. Yani düşük empedanslı yükleri sürebilme özelliği. Bu sebeple çıkıştaki opamp lar TL081, NE5534, gibi tekli opamplar ile yapılabilir.

Stereo mu? Mono mu? Ne yapacağımı bilmiyorum ki. Geçen bir yerde konuşmuştuk galiba  :D Ben Bir konu açayım da yavaştan ilerleyim eniyisi.