Ana içeriğe git
Konu: LM324 mikser+preamp (1443 Kez okunmuş)

Ynt: LM324 mikser+preamp

Yanıt #15
Selamlar;
Hat seviyesi mixer mi yapıyorsun? Şöyle örnek bir uygulama var:

Çok basit bir şema, kazanç ayarı yapmakta mümkün. op-ampları 4558 (standart bir opamp. NJM, BA vb başlıklarında muhtelif markalar tarafından üretiliyor) ya da canının istediği audio opamp ı kullanabilirsin.

Yanıt #16
yamyam bey  siz den istesem şöyle güzel bir preampli devresi. kazancı iyi gürültü oranı düşük . hatta mümkünse sizin şu  güç kaynagı çalışmalarından düşük gürültülü bir   beslemesi de olsa.  bende pcb sini cıkartsam  ? var mıdır elinizde öyle bir devre ?

Yanıt #17

yamyam bey  siz den istesem şöyle güzel bir preampli devresi. kazancı iyi gürültü oranı düşük . hatta mümkünse sizin şu  güç kaynagı çalışmalarından düşük gürültülü bir   beslemesi de olsa.  bende pcb sini cıkartsam  ? var mıdır elinizde öyle bir devre ?

İstemiş olduğunuz pire- amplinin amacı ne olacak onu belirtmemişsiniz. ;) ::) :P
Kazancının iyi olması pek bir anlam ifade etmez. 10db kazançlı olanlara da iyi denilebilir 60db kazançlı olanlara da :)

Yanıt #19

hocam 2 adet yani stereo  lm3886 amfim var. gayet severekten kullanıyorum.  bunlara bi ön amfi isteyecektim.  teşekkürler.

devrem şu aşagıdaki link

http://dogbreath.de/Chipamps/ThreeResAmp/ThreeResAmp.html

Elbette seve seve hazırlarım. Ancak yine de ezbere olacaktır :D
NEDEN dersen?
LM3886 entegresi genel olarak 0dbm giriş seviyesi için optimize edilmiş ve sunulmuş bir entegredir. Tüm kaynak cihazların (Teyp radyo, CD player, PC) gibi cihazların çıkış seviyesi de bu seviyede (0 dbU) olduğu için haricen bir ön yükselticiye ihtiyaç duymamaktadır.
Bununla beraber;
Amplifikatöründe yeterli çıkış seviyesine ulaşamıyorsan,
Kaynak sesin daha düşük çıkış seviyesine sahipse,
Bir pre-amplifikatör yapılabilir. Ancak ses kaynağı çıkış seviyen yüksekse pre amplifikatörden sonra ses seviyen çıkış katı gerilim değerini çok aşacağı için en düşük ses seviyesinde bile DİSTORSİYON (Bozulma) olgusuyla karşılaşabilirsin.
Şimdilik önerim, elektrik arakadaşımız için vermiş olduğum mixer şemasının sadece CHANNEL bölümünü (2XLM833) uygulayabilirsin.
Bu bölümün kazancı Gv=10 olup bu sana yaklaşık 3 dbm lik bir kazanç sağlayacaktır. İstersen bu kazancı CH FADER yerine koyacağın bir trimpot ile istediğin uygun bir seviyeye ayarlayabilirsin.

Yanıt #20
Yamyam abi eve sonunda geldim şimdi şemayı dikkatlice inceliyorum daha sonra isis deneyceğim :)
Ama şemayı pek anlayamadım :) Channel input  ce ch4 ch3 h2 nedir :) master feder ne demek  chanel feder
:)
Şema kafamı çok karıştırdı :) pardon şema değil ben kafamı karıştırdım Yamyam abi biraz jeton zor düşüyor :)
Yamyam abi sadece 1 tek kanaliçin bir mikser devresi istesem saçma olacak tek kanal mikser ama daha sade olursa anlamam kolaylaşacak :)
channel input 2.2U giriyor da diğer kanallar neden dirençlerden giriyor :o 8) ::)
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

Yanıt #21

Yamyam abi eve sonunda geldim şimdi şemayı dikkatlice inceliyorum daha sonra isis deneyceğim :)
Ama şemayı pek anlayamadım :) Channel input  ce ch4 ch3 h2 nedir :) master feder ne demek  chanel feder
:)
Şema kafamı çok karıştırdı :) pardon şema değil ben kafamı karıştırdım Yamyam abi biraz jeton zor düşüyor :)
Yamyam abi sadece 1 tek kanaliçin bir mikser devresi istesem saçma olacak tek kanal mikser ama daha sade olursa anlamam kolaylaşacak :)
channel input 2.2U giriyor da diğer kanallar neden dirençlerden giriyor :o 8) ::)

Cahal civelek arkadaşım :D
CH1 yani CHANNEL1 olarak verilmiş ve dikdörtgen mavi içerisine alınmış devrelerin aynısı CH2, CH3 ve CH4 için geçerlidir.
Yani kaç kanal mixer yapmak istiyorsan, mavi kare içerisine alınmış devreden o kadar yapmalısın.
Sen 4 kanal istemiştin. Demekki bu CHANNEL 1 devresinden 4 adet yapacak ve alttaki gibi 22Kohm dirençlere irtibatlayacaksın.
Şemadaki anlaşılırlık kolay olsun diye sadece tek kanal çizilmiştir. Yani CH1. tek kanallı bir mixer mixer olamayacağı için diğer bağlantılar belirtilmiştir.

Her mixerde mutlaka master fader bulunmaktadır.
Master fader genel kazancı ayarlamaktadır ve toplam çıkış seviyesini değiştirmektedir.
CHANNEL faderler ise her bir kanalın seviyesini mix yani karıştırma oranına göre açılırlar ya da kısılırlar. NE DEMEK İSTEDİM?
Diyelim ki 4 adet enstruman sesini birleştirip kayıt yapmak istiyorsun. Her bir kanaldan bu enstrumanların sinyallerini girersin. Diyelim ki gitar seviyesi en yüksek olsun istiyorsun. Gitara bağlı kanal faderini açarsın. Diğer kanalda ise dümbelek olduğunu varsayalım ve bunun sesi de %50 seviyesinde olsun istersin. Demekki dümbeleğin kanal faderini yarıya kadar açacaksın demektir. Keza bunlar gibi, bir keman sesini veya başka bir enstrumanın sesini ayarlayabilirsin demektir.

Yanıt #22
Tamam şimdi anladım ben şöyle düşündüm 4 kanalıda bu devre yapıcak öyleyse diğer kanallar opamp nasıl girecek diye düşündüm :) anlaşıldı şimdi sağol yamyam abi

Yanıt #23
Rica minnet.
O kadar çizdim çiziktirdim,
Yapamazsan GEÇİRİRİM CİNNET ;D 8)

Yanıt #24
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D abi süpersin :) Forum'un kurtarıcısı süpermeni :)

Yanıt #25
Ben bu konuyu unutmuşum bee.
Konuyu HORT'latayım da ihtiyaç duyan arkadaşlar baksınlar :)

Yanıt #26
Ben de PPM gösterge ekliyorum , Led PPM skalasız mikser olmaz :D

Yanıt #27
Ben de PPM gösterge ekliyorum , Led PPM skalasız mikser olmaz :D

@ozgurece
Sana gıcıklık olsun diye hıgh resolution DIN PPM den kendime yapacağım.
Elimdeki LM3915 ler yeterli olmadığından şimdilik araştırıyorum
En azından 27 LED ile yapabilir ve alt seviyeri 3db çözünürlüğe çekebilirim.

Yanıt #28
Onursal Hocam Sorun Büyük orjinal LM 3915 nereden bulunacak ? (Aliexpresse bu konuda güven yok) :(
Ebay da şu anda alışverişe kapalı.  :(  İnternet üzerinden siparişlerde istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Risk var. Satıcı orjinal ürün resmini paylaşır yan sanayi üretim gönderir. Önceki yaşadığımız sorunlar tekrarlanır. 

Yanıt #29
Onursal Hocam Sorun Büyük orjinal LM 3915 nereden bulunacak ? (Aliexpresse bu konuda güven yok) :(
Ebay da şu anda alışverişe kapalı.  :(  İnternet üzerinden siparişlerde istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Risk var. Satıcı orjinal ürün resmini paylaşır yan sanayi üretim gönderir. Önceki yaşadığımız sorunlar tekrarlanır. 

İnşallah benim iş hallolursa yaza sizi orjinal lm3915'e boğacağım. Ama eniştemin sağısolu velli olmaz. Ondan söz veremiyorum. Kısmet deyip beklicez.
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...