220ac den 5 v dc

Başlatan lethaldream, 29 Temmuz 2014, 10:43:39

lethaldream

iyi günler arkadaşlar
220 volt ac den 5 volt dc elde etmek istiyorum, trafo ile yapacam ama trafonun çıkışından 9 ayrı 5 volt alacam yani tek bir tane çıkış olmayacak ve her birinden 1 amper akım çekecem.  bir trafo kullansam gerilimi düzeltip 5 volt elde etsem ve pararlel olarak 9 tane 7805 bağlasam çalışırmı ? 7805 i veya bu tür bir voltaj regülatörünü paralel bağlayan oldu mu ? çalışır mı çalışmaz mı bu konudaki fikirlerinizi almak istiyorum.

furkanbuyuksutcu

[/img]

[mergedate]1406621795[/mergedate]
https://elektronikprojeler.com/im/uploads/2014/07/i365bu3uce.png

[mergedate]1406621907[/mergedate]
yapmaya calıştım eger istedigin buysa bu calışır

serkan_48

Elbette çalışır sorun yok. Ancak tecrübelerimize dayanarak bir iki tavsiyede bulunabiliriz.

1- 7805 regüle entegresinin giriş voltajı minimum çıkış voltajından 3 volt fazla olmalıdır.
2- Regüle entegresinin giriş voltajı limit dahilinde ne kadar yüksek olursa atık ısı ( entegrenin ısınması ) o kadar çok olur. El dokunmayacak kadar ısınabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca düşük voltaj olmalıdır. Tavsiyem 9.0 volt dc ile beslemeni tavsiye ederim.
3- Girişte kullanacağınız trafo çekmek istediğiniz güçten % 20 civarında daha büyük seçmelisiniz. Yük bağladığınızda bayılmaması için.
4- LM78xx serisi entegreler maksimumda 1 amper verecek güçtedir. Daha fazla akım çekemezsiniz. Bu durumu göz önünde bulundurun. Ayrıca regüle entegrelerini iyi bir soğutucuya bağlayın.

Kolay gelsin.

stk4221

arkadaşlar izah etti çok güzel bende 2 adet 7812 yi birleştirmiştim ne olur olmaz diyede çıkışlarını diyottan  geçirmiştim.  9 voltluk 10 A bir trafo lazım sana hepsi aynı anda çalışacaksa aşirı ısınacaktır
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

lethaldream

Alıntı yapılan: furkanbuyuksutcu - 29 Temmuz 2014, 11:19:05[/img]

[mergedate]1406621795[/mergedate]
https://elektronikprojeler.com/im/uploads/2014/07/i365bu3uce.png

[mergedate]1406621907[/mergedate]
yapmaya calıştım eger istedigin buysa bu calışır

hocam burada diyotlarla doğrultmadan sonra 20 volt elde etmişsiniz bu 7805ler için sorun olmaz mı
[mergedate]1407455124[/mergedate]
Alıntı yapılan: serkan_48 - 29 Temmuz 2014, 12:09:11Elbette çalışır sorun yok. Ancak tecrübelerimize dayanarak bir iki tavsiyede bulunabiliriz.

1- 7805 regüle entegresinin giriş voltajı minimum çıkış voltajından 3 volt fazla olmalıdır.
2- Regüle entegresinin giriş voltajı limit dahilinde ne kadar yüksek olursa atık ısı ( entegrenin ısınması ) o kadar çok olur. El dokunmayacak kadar ısınabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca düşük voltaj olmalıdır. Tavsiyem 9.0 volt dc ile beslemeni tavsiye ederim.
3- Girişte kullanacağınız trafo çekmek istediğiniz güçten % 20 civarında daha büyük seçmelisiniz. Yük bağladığınızda bayılmaması için.
4- LM78xx serisi entegreler maksimumda 1 amper verecek güçtedir. Daha fazla akım çekemezsiniz. Bu durumu göz önünde bulundurun. Ayrıca regüle entegrelerini iyi bir soğutucuya bağlayın.

Kolay gelsin.

teşekkür ediyorum hocam deneyimlerinizi paylaştığınız için,  dikkate alarak projeyi yapacağım

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın