LED PROJEKTOR PARÇALIYORUZ_Bugün Ne Sökelim?_15_ video 56

Başlatan elektrofizikci, 23 Temmuz 2014, 16:41:18

elektrofizikci

Hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN. Bu videomuzda günlük hayatımızda sıkça yer almaya başlamış olan ledlerin bir başka kullanım alanı olan LED PROJEKTÖRLERİ inceliyoruz. İyi Seyirler...

Ayrıca herkese iyi kandiller... Allah istifade edebilenlerden eylesin... Sağlıcakla...

http://youtu.be/GNDrpS7leHc?list=UUgKabubhWZaEOsTQM-FrAsw
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

seron

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

ustalarım beni sınıyor :)

-her ne kadar led çipini metal yüzeye montajlasalar da bu metal yüzey aynı zamanda projektörün kasası olduğundan özellikle yaz aylarında soğutma değil ısıtma işlevi yapıyor. bu nedenle de ledler fazla dayanmıyor.
-led projektörler açık havada kullanıldılarından, şimşek ve yıldırımdan etkilenmeye müsaittirler.
-güç kaynağı olarak seçilen smps adaptörler, ekonomik olsun diye kısıntıya gidildiği takdirde şebeke ceryanındaki pik ve dengesizlikler de gerek adaptörün gerekse ledin bozulmasına sebebiyet verecektir.

bu nedenle led projektörler genelde dayanıklı değildirler.

elektrofizikci

biraz geç kalmışım :) Daha önce bilmiyordum ama sen sorunca düşünecek bende muhtemelen işi havaya ve soğutmaya bağlayacaktım yada sürücüye...

Bir önceki fotoğraf makinesi teklifine de cevabı memleket dönüşü vereceğim... Çünkü bir makine söktüm resimleri hazır diye aklımda şuan. Hatta silah yapacaktım flaşh kısmında da vakit bulamadım diye hatırlıyorum :) Teşekkür ederim maddi ve  bilgi desteklerin için...sağlıcakla...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

stk4221

bana göre aydınlatma için siyobi led zaman kaybı en güzel ve verimli  aydınlatma şekli power led dir. çogu uygulamalarda power led tercih ediyoruz
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

seron

hah! al işte!... bana malzeme çıktı:D :

siyobi led nedir? öyle araştır-maraştır demeyin. gelen geçen kendi özgün açıklamamızı okusun...

@elektrofizikci, o zaman gerek kalmadı sen elindekini şöyle anlata anlata bir sök de gözümüz gönlümüz açılsın. :D görüntü nereye düşüyor hangisi görüntüyü işliyor falan...

stk4221

seron siyobi led elektrofizikçi 'nin söktügü  namı diyar çip led.  siyobi led bizim oyanama aralıgımızı kısıtlıyo mesela 30 metre  duvar boyama var bunu power led le 5 derecelik mercekle ancak yapabiliyoruz. gel gelelim aydınlatma konusuna 12m ye kadar merceksiz power led kullanabiliyoruz  ama siyobi led de ışıga yön veremiyoruz. onunda güzel açılı mercekleri var ama power led gibi degil .

stk4221

bu aralar farkli is ustundeyim piyasada 3 cipli serid led, diye satilan  smd led den armatur ve aydinlatma pesindeyim power led guzel ama maliyetli 3cipli smd led fiyat olarak cok uygun fakat asiri isiniyo.nedeni 56 led i  5*7 cm lik bir normal pcb ye sıkistir mak oldu. isin garip tarafi 3A cekiyo 1A cekmesi gereken ledler
 sık olmasi bu kadar etkilermi anlamadim ama bu isi sevdim farkli sekil ler deneyecegim rgb konusuda aklimda
bunu paylasmamin nedeni beyin firtinasi

smps

Normalde cekmesi gereken akimin 3 kati akim cekiyorsa ki asiri isinmada bunun sonucudur bu işte bi sıkıntı olmasin

seron

o ledlerin değeri ne? kaç volt, kaç watt?
daha önce aldığım power ledler 3Watt idi. ancak 3Vpil ile(2x1,5V) çalışırken 55mA çekiyordu ki, watajı ile alakası yoktu. ben de bunu bilgisizliğime yorup uğraşmayı bırakmıştım.

stk4221

ledler 3,1v gibi datashet i de 60mA diyor. şimdi şerid de 150 ohm direnç baglanmış ama bu dirençler acaba 3 tane direnç paralel mi baglandı. ben her led'i + sına bir direnç koydum. muhtemelen direçler paralel di neden dersen ayarlı güç kaynagından enerji veriyorum, 3 voltta ledler aydınlanıyor 6v 'a gelince lümen miktarı yeterli seviyeye çıkıyor.  ama normal şerid led de 8 v 'dan sonra aydınlanmaya başlıyor. daha önceki denemem de 3 led i seri bagladım 330 R direnc kullandım. biraz yetersiz kaldı. muhtemelen seri baglamamız gerekiyordu. !   
     direç hesabını nasıl yapıyoruz  arkadaşlar !

smps

Formulu vereyim ama formulle uygulama her zaman birbirini tutmuyor

Kaynak gerilimi - led gerilimi
---------------------------------------- = Rled
           led akimi

seron

en iyi sonuç deneme-yanılma yoluyla olur. smps'nin verdiği formüle göre bir devre kurulur. bu devreyle yapılan denemelerle sonuca gidilmeye çalışılır. eğer fabrikanın verdiği değerlere sadık kalınırsa ledlerin ömrü muhtemelen uzayacaktır. ancak istenen parlaklık elde edilemeyebilir,.

uygun parlaklık için lede seri bağlı dirençte küçük değişiklikler yapılarak kısa zamanda uygun parlaklık elde edilebilinir. ben 4,5V gerlilimle çalıştırdığımda 22 ohm kullanıyorum ki aslen 47 ohm öneriliyor.

şimdi senin armatüre gelelim. bu ledlerin anma gerilimi 3V civarındadır. 4V'a kadar sorun çıkarmaz kanaatindeyim. şayet 1A çekmesi gerekirken 3A çekiyorsa uygulanan gerilim yüksektir. mesela 12V ile çalıştırmaya çalışıyorsundur. kaynak gerilimini düşürüp paralel bağlamaya devam edelim. ancak şayet kaynak 12V ise yüksek direnç kullanacağız ki bu durumda direncimiz 560ohm un üzerinde olmalı.

3 tane seri bağlandığında 3x3,1=9,3V demektir ki 330 ohm ile parlak yanmaması normaldir. sırsıyla 220ohm, yine kör yanıyorsa 170, 150 ohmla denenebilir.

burada usta abilerimizden evvel araya girmem yanlış biliyorum. ancak kendilerine ille de başvurmamız da gerekli. çünkü örneğin 1K çeyrek wattlık direnç ile, 1K 1wattlı direncin akıma etkisi değişebilir, ve dolayısıyla bunlar da led parlaklıklarına etkiyebilir. bu konuda onların da bilgisi muhakka var. keşke yakın olsak bereaber yapardık...

stk4221

hayırlı bayramlar öncelikle
 seron ısınma sorununun nedenini anladım 56 ledi  tek tek 150 R sürdüm  60mA hesaplayınca 3360mA yapıyor. tekrar pcb çiziyorum 60R direç kullanacam 3lü seri halde 86 led li şonuçları yazarım
   büyük led firmaları aynı sitille uygulama yapıyolar  farkları tasarım ve alaminyum pcb,  ısınmayı   10' C cekmeye çalışıyolar.  çok büyük projeler olmadıgı sürece kalıp yaptırmak maliyetli.

seron

doğrusun. seri üretim her zaman ucuza gelir.
testlerin bitince sana zahmet mutlaka bildir. bizimle beraber herkes faydalansın. :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın