BİR ELEKTRONİK ATÖLYESİNDE BULUNMASI GEREKENLER VE ATÖLYE DÜZENİ

Başlatan seron, 22 Temmuz 2014, 17:25:04

seron

BİR ELEKTRONİK ATÖLYESİNDE BULUNMASI GEREKENLER VE ATÖLYE DÜZENİ

Merhaba,

Burada aktaracağım bilgiler, elektronikle ilgilenen herkesi ilgilendirmekte olup, ayrı bir oda kullanmak zorunda değilsiniz. Odanızın bir köşesini derleyip kullansanız da olur.

Saydığım araç gereçlerin tamamı çok çok pahalıya malolacağından ve eksikler de bulunacağından referans göstermemeniz ya da tamamen güvenmemeniz yerinde olur. Ayrıca diğer üyelerimiz de ilaveler yapabilir, ve yanlışlarımı bildirebilir.

Öncelikle odanızın havalandırma durumu iyi olmalıdır ve mümkün mertebe pencereye yakın olmalısınız.

ODADA BULUNMASI GERKEN BÜYÜK EŞYALAR

-Masa: çalışmalarınızı rahat yapabilecek, araç gereçlerinizi rahatça yayabileceğiniz kadar geniş olmalıdır. Çekmeceli ve üzeri camlı olursa daha iyi olur.

-Sandalye: ofis tip, yüksekliği ayarlanabilir bilgisayar sandalyesi daha iyi olur.

-Masa lambası: büyüteçli olursa daha iyi olur, yoksa ucuz bir büyüteç edinilip, masa lambasına tutturulabilinir.

-Çekmece seti: fiyatları pahalıdır. Uygun fiyattan uygun ebatta ve adette edinilebilinirse iyi olur. Masanızın üzerine, ya da masanızdan kalkmadan uzanabileceğiniz bir yere sabitleyiniz.

-Kitaplık: elektroniğe dair kitap, kitapçık broşür ile varsa komponent kılavuzlarını koyunuz.

Ayrıca bir klasör içerisine şu ana kadar yaptığınız, yapamadığınız ya da yarım bıraktığınız, veyahut gelecekte yapacağınız işleri raporladığınız, araştırmalarınızı not aldığınız çıktıları, kağıtları arşivleyip koyabilirsiniz.

Bunun haricinde, bazı elektronik ölçüm cihazları, anahtar setlerini de buraya yerleştirebilirsiniz.

-Bilgisayar: uygun fiyattan ve minimum özelliklerde bir bilgisayar olması iyi olur. Pentium4 bile olur. İçine kitaplıktaki belgelere ilaveten konvertör ve hesaplama programı, çizim programı vs kurun.

-Online yedek güç kaynağı: kesintilerde son belgenin kaydı, aydınlatma için.

-Yazıcı: siyah beyaz tonerli olur. Plaket baskı vs için.

-Ucuz bir fotoğraf makinesi ya da video kamera: projelerle ilgili paylaşımları çekmek için. Cep telefonu da bu işi görür.

-Hurdaya çıkmış cihazlar için karton koli.

-Yarım kalmış yada bitmiş projeler için karton koli

-'Elektrik çarpmalarında ilkyardım teknikleri'ni anlatır A4 çıktı (duvarda dikkat çeken yere asılacak, o evde yaşayan ya da atölyeye uğrayan herkese gösterilecek )

-İlkyardım kiti, B ve E sınıfı yangın tüpleri. (nedenini internetten araştırınız)

-Çeşitli sık kullanılan komponentlerin datasheetlerinin A4 çıktıları (masaya oturduğunuzda hemen karşınızda olacak; olmazsa masanızın camının altına koyun.)

-Nikola Tesla'nın A4 resim çıktısı ;D (şahsi tercihimdir, duvara asılacak. İstemezseniz olmasa da olur)

-Eğer burası bir ev değil gerçek bir atölye ise, yakın bir yerde lavobo, sabun, havlu.

Şimdi KÜÇÜK EBATLI ARAÇ GEREÇLERe gelelim:

-Kalem ve kağıtlar ile Cetvel seti. Birkaç parça yeterli olur.

-Ahşap testeresi

-Metal testeresi

-Kıl testere

-Tornavida ve anahtar seti

-Yankeski, pense, kurbağacık(İngiliz anahtarı), birkaç tip eye, zımpara...

-Saatçi tornavida seti, cımbız.

-Pencere vs boyamada kullanılan 4-5cm lik temiz fırça. (elektronik eşyaların ve bilgisayarların içini süpürmede faydalı olur)

-Biri düşük güç; biri yüksek güç havya ve birkaç tip uç, iyisinden lehim.

-Biri analog, diğeri dijital multimetre (ikisinin de avantaj ve dezavantajı olduğundan birbirini tamamlaması açısından)

-Osiloskop

-Plaket delme matkabı, ya da yerine geçen el yapımı motor-uç bileşimi

-Bredboard
...
-Asit (tuz ruhu)

-Perhidrol

-Tiner

-Alkol

-Fırça

-Asit havuzu

-Eldiven ve Gözlük

-Çöp kutusu, süpürge, faraş.

...
Eklenebilir.

ayrıca bakınız: https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5204.msg26649#new

smps

Çorbada tuzum.olsun.
Bir parca mıknatıs bozuk bir hoparlorde is gorur sagda solda gezen metal parcalari vidalari en onemliside lehim yaptiktan sonra ortaya cikacak eleman bacaklarini toplamak icin lazim
ayrica belirteyim ben bu eleman.bacaklarini miknatisla toplayip biriktiriyorum.lehim yaparken jumper olarak kullaniyorum

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

gevv

tineri sellozik yapalım  yeni başlayanlar yada az ilgili olanlar hep karıştırıyor

ayrıca  devre testlerinde yada tamir işlerinde ekte bulunan düzenek şart  kullandığımdan beri ne kadar  mosfet, transistör       vb.  kurtardım sayısını unuttum :)

aklıma geldikce yazarım 

seron

gevv teşekkür ederim. ayrıca pratik bilgiler konulu bir metin yükleyeceğim yakında ama konu kalabalığı olmasın diye buraya mı ekleyeyim yoksa başlık mı açayım bilemedim... neyse bir tamamlayayımda bakarız... bilgiler arasında verdiğin teknik de var...

unutmuşuz:

Güç Kaynağı: ayarlı ve akım sınırlamalı, kısadevre korumalı olursa çok iyi olur.

memleket

-Plaket delme matkabı, ya da yerine geçen el yapımı motor-uç bileşimi

el yapımı olunca insan daha zevkle kullanıyor :)

Mr_YAMYAM

Üst seviye bir elektronik atölyesinde bulunması gereken cihazlar:
1 : POLYSCOPE.
2 : OSILOSCOPE
3 : SIGNAL GENERATOR. HF ve AUDIO
4 : MULTIMETER. R-L-C-A-V ölçebilen
5 : DISTORTION ANALYZER
6 : AC VOLTMETER. db meter.
7 : SPECTRUM ANALYZER. HF ve AUDIO.
Ve ufak tefek diğer aygıtlar ;D

cevat1

Mr_YAMYAM

Senin için bakındım ama müzeye kaldırılmışlar artık :(
http://www.radiomuseum.org/r/rohde_polyskop_ii_swob.html

Aha şöyle bir alet :D

.........._______
.....___/|__|__|\\_____
.=.( _---\\__|___|_---_  )
......O..YAMYAM..O

cevat1

elektrofizikci

https://www.youtube.com/watch?v=_xC4DB0dHOA&list=UUgKabubhWZaEOsTQM-FrAsw burada da benim yıllar önce (geçen sene :) ) yaptığım elektroniğe yeni başlayanlar için temel malzemeler videom var... Yeni başlıyan benim gibi garibanlar için :)
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: cevat1 - 29 Eylül 2014, 00:30:17İyi de... ne işe yarar müzelik cihaz.
Daha açıklayıcı olması açısından birşeyler ilave edeyim.
Bir FM alıcısının IF (ara frekans) devresinin band genişliğini ölçmek istiyoruz.
Bir osilaskop kullanacak olursak, genellikle 10.7MHz olan IF frekansının wave form'unu yani dalga şeklini ve genliğini görebiliriz.
Bir polyscope'un yaptığı işi osilaskop ile yapmaya kalkışırsak;
IF frekans bölgesini temel frekansın alt frekanslarından üst frekanslarına kadar taramamız, mesela örneğin 9.5MHz'ten 11.5MHz'e kadar veya daha geniş olarak 8 MHz'ten 12MHz'e kadar ve çıkışta elde etmiş olduğumuz seviye farklarını bölge bölge yazmamız ve bir grafik oluşturmamız gerekir.
İşte bu grafiği POLYSCOP'lar direk olarak sunacaktır.

gokhan60

Şu kabloların erkek ve dişi olanlarından,
Krokodil kablo(timsah diye bilinir),
3-5 tane Micro USB kablo ,
3-5 tane Mini USB kablo,
Lehim sökme teli, lehim pompası,
Çeşitli piller,
Her malzeme gibi bu malzemerde yokluğunda sıkıntıya sokabilir, bu yüzden fazla fazla bulundurmak lazım.

Ayrıca,
Üflemeli havya,
FT232 modül,
Logic analyzer cihazı,
Bir iki çeşit arduino modül(hazır örnekleri direkt çalıştırmak için iyi oluyor),
Çeşitli MCU geliştirme kitleri,
USB çoklayıcı

seron

"şu" linkinde verdiğiniz kablonun adet fiyatı çok yüksek. onun yerine çıkma kablolar ve muz fişler/soketlerle de çalışılabilir. ayrıca bredboard'da çalışırken toplu iğne ve zımba teli kullanılabilir. kesilen komponent ayakları da jumper yapmada gayet iyidir.

usb çoklayıcı ne için?

haylaz

Alıntı yapılan: memleket - 28 Eylül 2014, 22:23:29-Plaket delme matkabı, ya da yerine geçen el yapımı motor-uç bileşimi

el yapımı olunca insan daha zevkle kullanıyor :)

El yapımının tadı bi başka :)

gokhan60

Alıntı yapılan: seron - 29 Eylül 2014, 18:52:24"şu" linkinde verdiğiniz kablonun adet fiyatı çok yüksek. onun yerine çıkma kablolar ve muz fişler/soketlerle de çalışılabilir. ayrıca bredboard'da çalışırken toplu iğne ve zımba teli kullanılabilir. kesilen komponent ayakları da jumper yapmada gayet iyidir.

usb çoklayıcı ne için?
Hocam o kablonun erkek olanının yerine zil teli kullanılabilir belki ama dişi olanını iyi iş görüyor. Gerçi dişi pin header ile lehim yaparak yapılabiliyor ama ben uğraşmayı sevmiyorum, asıl işe odaklanmamı engelliyor.
Şurda bir uygulama yapmıştım, bahsettiğim o kabloların dişi olanını kullanmıştım.
Dx.com , Ebay.com gibi siteler'den de ucuza alınabilir.

USB çoklayıcı çok işe yarıyor, benim iş yerindeki bilgisayarımda 6-7 tane usb cihaz bağlı. Klavye, mouse, kullandığım stm discovery kit, bluetooth dongle, bazen arduino bağlıyorum, bazen flash disk takıyorum, bazen cep telefonumu şarj ediyorum. Hele masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız portların bir kısmı arkada olduğu için yetiştirmek mesele olur.

sayangku

Alıntı yapılan: gevv - 28 Eylül 2014, 18:41:59tineri sellozik yapalım  yeni başlayanlar yada az ilgili olanlar hep karıştırıyor

ayrıca  devre testlerinde yada tamir işlerinde ekte bulunan düzenek şart  kullandığımdan beri ne kadar  mosfet, transistör       vb.  kurtardım sayısını unuttum :)

ustam anahtarı çift taraflı kullanırsak daha iyi olur tek taraflıda çarpılma riski çokk yüksek :)

aklıma geldikce yazarım 
[mergedate]1412091932[/mergedate]
Alıntı yapılan: gevv - 28 Eylül 2014, 18:41:59tineri sellozik yapalım  yeni başlayanlar yada az ilgili olanlar hep karıştırıyor

aklıma geldikce yazarım
ustam anahtarı çift taraflı kullanırsak daha iyi olur tek taraflıda çarpılma riski çokk yüksek :)

''Paranın Başkaları İçin Taşıdığı anlam,
  benim için  birşey ifade etmiyor ''
                                                   Nikola Tesla

gokhan60

@haylaz hocam el yapımı güzelmiş, bunların hazır olanlarını nerden bulabiliriz? Benim gördüklerim çok pahalılardı.

cevat1

1-2 devrede ben önereyim...

1- Devre bir Komponent test cihazı ( aslında devreside... :)  Kutuladığım için sınıf atladı cihaz oldu... :D)
Benim çok işime yarayan bir cihaz. Transistör, diyot, tristör, triyak,mosfet, fet, led, vs..vs.. komponentlerin ölçümlerini yapar ve bacaklarının hangisi olduğunu anında öğrenirsiniz. Bir ledin sağlam olup olmadığını veya rengini anında hangi voltajla çalışırsa çalışsın hem bacaklarını hem voltaj vererek şeffaf ledin rengini öğrenebilirsiniz. Multimetre kadar çok kullanıyorum. 2 tane devre hazırladım. kutuladım, atölyemde kullanmaktayım.
Devrenin aslı ingilizce ama Kabil ATICI devreyi  hem Türkçeye çevirmiş hem de baskılı devrelerini de bloğunda yayınlamış.
Paylaşımcılığından dolayı da kendisine buradan ayrıca teşekkür ederim...
Son olarak... Elektronikle ilgilenen herkesin atölyesinde kesinlikle olması gerekir diye düşünüyorum.
http://elektronikvelemciler.blogspot.com.tr/2010/10/m8-ve-lcd-ekran-ile-transistor-tester.html

2- Uzaktan kumanda test devresi.

Bu devreyi de pratik olduğu için öneriyorum. Aslında kumandanın çalıştığını öğrenmenin bir kaç yöntemi var. radyodan şıp-şıp-şıp diye   ses gelmesi veya cep telefonu kamerasının IR ışığını yakalaması gibi...
Bence tüm bunlarla uğraşmaktansa, bu devre bana daha pratik geliyor. Güç kaynağına bağlı sabit 5 Vdc çıkışına, bu  devreyi minik bir anahtarla bağladım, lazım olduğunda, bir tek anahtara dokunarak devre pratik olarak aktif hale geliyor ve kumanda ameliyatı başlıyor... :)
http://www.forumalew.net/elektrik-bolumu/427532-basit-uzaktan-kumanda-test-cihazi.html

haylaz

[nb][/nb]
Alıntı yapılan: sayangku - 30 Eylül 2014, 18:46:33[mergedate]1412091932[/mergedate]
Pleksiden kestirip yaptim tutucu olarakda navigasyon tutucu kullandim sende
Yapabilirsin çok basit

gokhan60

haylaz

Büyüteci Ben yaptim matkap benim degil:)
@memleket arkadasimiz yapmiş

memleket

o düzeneğin herhangi  bir ismi yok. matkap tutacağıda diyebilirsiniz :) orda gördüğün motor hariç diğer malzemeler, eski ve hurda aletlerden sökülerek yapılmıştır...
@gokhan60

ayrıntılı resimler burda
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5203.msg26411#msg26411

Mr_YAMYAM

Konu ile ilgisi yok ama ;
Burası benim eski elektronik atölyemdeki aletlerden genel görüntü.
Alttaki de CD kursundan arkadaşlarla beraberken.

seron

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 05 Ekim 2014, 15:26:56yamyam abi coştu... hiç foto yüklemezdi halbüsem ;D
CD kursu ne ola ki?
1994 yılında CD (Compact Disk) kursu almıştık.
O yıllarda CD'ler en üstün cihazlardı ve yeni teknoloji ürünü idi.
İşyerinde kullanılmakta olan STUDER marka CD playerlerin teknik özellikleri dahil olmak üzere, CD'lerin çalışma prensibi, teknik özellikler vbg. detaylı kurs almıştık.

seron

bildiğin Compact Disk kursu...
? ? ?
ben 'compact disc' terimini ilk duyduğumda yıl 1991 idi ve neredeyse hiçkimsede CD çalar yok iken, o  zamanlar manisa'da idik, ve bir giyim mağazasının sahibi almış, gelene geçene dinletmekteydi. hakan peker "efsane", yonca evcimik "aboneyim", sezen aksu "ada vapuru"  dinleniyordu o yıllarda... 7 yaşındaydım. hey yavrum yaşlanıyorum be...
http://www.youtube.com/watch?v=oh73dd7JFwE#

seron

arkadaşlar kendimce ufak tefek pratik yollar ekliyorum. özellikle yeni başlayanlar, amatör takılanlar için. indirip faydalanabilirsiniz. yanlışlar varsa bildirin, düzelteyim...

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 05 Ekim 2014, 20:34:24bildiğin Compact Disk kursu...
? ? ?
ben 'compact disc' terimini ilk duyduğumda yıl 1991 idi ve neredeyse hiçkimsede CD çalar yok iken, o  zamanlar manisa'da idik, ve bir giyim mağazasının sahibi almış, gelene geçene dinletmekteydi. hakan peker "efsane", yonca evcimik "aboneyim", sezen aksu "ada vapuru"  dinleniyordu o yıllarda... 7 yaşındaydım. hey yavrum yaşlanıyorum be...
http://www.youtube.com/watch?v=oh73dd7JFwE#
yaşını belli etme aga:)

yolgezer

Alıntı yapılan: gokhan60 - 29 Eylül 2014, 18:31:05Şu kabloların erkek ve dişi olanlarından,
Krokodil kablo(timsah diye bilinir),
3-5 tane Micro USB kablo ,
3-5 tane Mini USB kablo,
Lehim sökme teli, lehim pompası,
Çeşitli piller,
Her malzeme gibi bu malzemerde yokluğunda sıkıntıya sokabilir, bu yüzden fazla fazla bulundurmak lazım.

Ayrıca,
Üflemeli havya,
FT232 modül,
Logic analyzer cihazı,
Bir iki çeşit arduino modül(hazır örnekleri direkt çalıştırmak için iyi oluyor),
Çeşitli MCU geliştirme kitleri,
USB çoklayıcı
sıcak üflemeli havya smd-bga ile uğraşmayı sevmeyene gereksiz ama günümüzde smd ile uğraşmayan mı kaldı :o
usb çoklayıcıyı da usb yi çoğaltan tiplerden çok pcı üzerinden çalışan ekstra usb portları takmak daha mantıklı.  fiyatları daha ucuz hem hız bakımından bir kayıp da olmuyor.
pil konusunda da özellikle hurda pil diye tabir edilen piller aslında genelde yorulmuş oluyor. onları bir kaç ay sonra şarj etmeye kalkınca gayet iyi çalışıyor geneli. pil şişmemiş olsun kafi :o
bunun yanında kablosuz klavye fare gibi malzemeler de rahatlık sağlar.
ses sistemleri ile uğraşacak kişiler özellikle ekstra bir ses kartı almalı. yedek olsun. amfiden dc kaçıp ses kartı yanabilir. ::)
bu tip arabirimlerin usb üzerinden çalışanı değil de pcı genişleme yuvasını kullanmak daha akıllıca. hiç yararı olmasa yine de usb deki zamanla oluşan kopmalardan korunursunuz. usb ses kartı alıp bir sene geçirebileni görmedim. :-[
bilgisayar yazılım ile uğraşan kişiler sistemi ayrı bir harddisk üzerine kurmaları, yararlarınadır. bu sayede sorun ihtimali daha az olur. özellikle 1 tb gibi hddler üzerine sistem kurulması mantıklı olmuyor. yarın bir gün sistem uçsa o dosyaları nereye yedekleyeceksiniz?
havya uçlarının mutlaka en az 1 yedeği olmalıdır.
lehim ve pasta gibi araçların tamamı ortalıkta bırakılmamalıdır.
kullanılması gereken parçası alınıp geri kalanı toz görmeyen yere kaldırılmalıdır. özellikle lehim teli toz kaplarsa lehim yapmak daha uzun ve zahmetli olur.
odada mutlaka havalandırma sistemi olmalıdır. bir pervane bile yeter. lehim dumanı ileride sağlık sorunları yapabilir. bazı sitelerde bir ayakkabı kutusuna yapılmış bir fan ve arkasındaki süngerden oluşan küçük duman çekme aparatları bulunur. iş görür.
iyi bir ışıklandırma şarttır. bulunabilirse özellikle smd işlemler için mercek mümkünse aparatlı ve kendinden ışıklandırmalı mercekler işe yarar. bir tanıdığım bu işler için elektron mikroskobu kullanıyordu. :o
bir kaç buzzer işe yarar. lazım olabilir mutlaka.
avometredeki buzzer ile uğraşmak istemeyen n555 ile bir buzzer devresi yapabilir. bu devre sinyal jeneratörü olarak da kullanılabilir.
mutlaka hazırda bir preamfi gerekli. önceden kurunuz. ileride bir devrede gerekir. bazen gerektiği yerde hemen takarsınız. acil işlerde işinize yarar.
izole bant :o pek çok elektronikçinin atladığı bir eleman. ama çok işe yarar. bir iki tane bulundurmakta fayda var. kolon yapan kişiler bu bant ile kenarı kaplarsa hava akımı en aza iner. ben çok faydasını gördüm.
kıl testeresi :o insanı kıl eder ama oldukça faydalı. özellikle giyotin alacak parası olmayan yeni arkadaşlar ya da benim gibi çok fazla hazır devre kurmayıpğ gerekli görmeyenler alabilir. ilk başlarda zorlansanız da işinize yarar.
matkap-beyz. özellikli ufak tefek bir şey olsun. 2 sene önce bir beyz aldım kendime. matkapla kendime işkence ediyormuşum ::) her boy ve kalınlıkta uç da lazım. özellikle çelik tipli olanları oldukça kalitelidir.
hava üflemeli istasyon almaya gücü yetmeyenler bir tane saç kurutma makinesi alabilir ::) ben sıvı temaslı telefonları öyle kurutuyorum. işe de yarıyor. ama içlerindeki termostatı sökmelisiniz. yoksa uzun süre çalışınca kendini kapatır durur.
ekstradan bir monitör bulundurmakta fayda var. ben ekstra monitörü atınca çok pişman oldum. :-[
[mergedate]1414244544[/mergedate]
Alıntı yapılan: seron - 25 Ekim 2014, 16:21:44niye? kız vermezler mi? ;D
gel bana var sen:)

seron

ölü lityum iyon pillerinizi şişmemişse çöpe atmayın!!!

internetten okuduğum bir bilgi...

markası farketmez herhangi bir telefonda yeteri kadar kullandığınız li-ion piliniz artık 1 gün bile dayanmamaya başladığında teknik olarak "kullanım ömrünü tamamladı/öldü" kabuledilerek geri dönüşüme gönderilir. hoş hiç geridönüşüme pil gönderebileni görmedim...

başlıyoruz.

söz konusu pilinizi full şarj edin; telefon-cihaz "tamam bu doldu" diyene kadar. ardından buzdolabınızın buzluğuna koyarak -18 ila -20 derecelerde ortalama 1 gün kadar beklettiktensonra çıkarınca tekrar full şarj edin. şarj bitince çıkarıp dinlendirin. kullanın. kapasitesinin biraz daha arttığını göreceksiniz. eğer bu işlemi bir kez daha tekrar ederseniz de olur ama üstüste çok fazla yapmayın. bunu tavsiye eden sitedeki makalenin kaynağını hatırlamıyorum ama garanti veremediğini, diğer pil tipleriyle denenmemesi gerektiğini ve hiçbir zarardan sorumlu olmadıklarını söylüyordu.

ben mi? ben denedim. şu an eski model bir telefonda hala kullanılabiliyor... yani oldu ama ilk aldığınız günkü kadar verimli olacağını beklemeyin...

@yolgezer çok iyi yazışsın teşekkür ederiz de madde imi kullansaydın mükemmel olurdu... neyse böyle de işgörür; nefes alsın yeter ;D

yolgezer

Alıntı yapılan: seron - 25 Ekim 2014, 16:53:10ölü lityum iyon pillerinizi şişmemişse çöpe atmayın!!!

internetten okuduğum bir bilgi...

markası farketmez herhangi bir telefonda yeteri kadar kullandığınız li-ion piliniz artık 1 gün bile dayanmamaya başladığında teknik olarak "kullanım ömrünü tamamladı/öldü" kabuledilerek geri dönüşüme gönderilir. hoş hiç geridönüşüme pil gönderebileni görmedim...

başlıyoruz.

söz konusu pilinizi full şarj edin; telefon-cihaz "tamam bu doldu" diyene kadar. ardından buzdolabınızın buzluğuna koyarak -18 ila -20 derecelerde ortalama 1 gün kadar beklettiktensonra çıkarınca tekrar full şarj edin. şarj bitince çıkarıp dinlendirin. kullanın. kapasitesinin biraz daha arttığını göreceksiniz. eğer bu işlemi bir kez daha tekrar ederseniz de olur ama üstüste çok fazla yapmayın. bunu tavsiye eden sitedeki makalenin kaynağını hatırlamıyorum ama garanti veremediğini, diğer pil tipleriyle denenmemesi gerektiğini ve hiçbir zarardan sorumlu olmadıklarını söylüyordu.

ben mi? ben denedim. şu an eski model bir telefonda hala kullanılabiliyor... yani oldu ama ilk aldığınız günkü kadar verimli olacağını beklemeyin...

@yolgezer çok iyi yazışsın teşekkür ederiz de madde imi kullansaydın mükemmel olurdu... neyse böyle de işgörür; nefes alsın yeter ;D
madde imi ne ola yeniyo mu ;D
samsung marka pilleri mesela 3 ay boyunca soğuk ortamlarda bekletirseniz 3 ay sonra şarj ederseniz şarjı tutar genelde.
bende öyle çok samsung pili durur.
yalnız seron üstad, senin dediğin gibi sıfır pil gücü beklemek olmaz ama yine de iş görür.
özellikle piliniz sony marka ise saın sakın kurbağaya dönmeden atmayın ::)
ta 2004den kalma sony pilleri var. nalet makineler ölmüyor bir türlü. ::)
nokia bataryası için de aynısı geçerli aslında ama nokia piller çok ufak olduğundan sanırım çok daha az verimmli oluyor. yani samsungdaki kadar uzun süre beklemiyor.

[mergedate]1414246531[/mergedate]
dipnot:Ç bu işlem sadece lion ve lipo bataryalar için. nikel ve kadmiyum bataryalarda denenemez. deneseniz de işe yaramaz:)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın