14V luk güç kaynağına kac tane led bağlayabilirim ?

Başlatan FearLes$, 17 Şubat 2010, 16:49:24

FearLes$

Beyler 14V luk güç kaynağına kaç tane led bağlayabilirim en fazla ama parlaklıgında değişiklik olmayacak?

ASPGraphic

Merhaba!

Kullanacağın ledin çektiği akım ve Gerilim değerine göre hesaplamak lazım. Örnek olsun diye yazıyorum. Kırmızı Led\'ler çoğunlukla 2.2V da tam parlaklık sağlar.
Sen kırmızı ledlerden 6 tane seri bağlarsan 13.2V eder. Önünede küçük bir direnç koysan olur.
Eğer Paralel bağlamak istersen o zamanda güç kaynağının çektiği en yüksek akıma göre hesaplarsın.
Eğer başka renk led kullanacaksan aralarında 0,3 -0,5v felan oynuyor. Onlarıda 6 şarlı olarak seri bağla önüne direnç koymana gerek yok.
Bu şekil bağlıyabilirsin.

Başarılar...
İnsan hayalleriyle yaşar. www.32bit-core.com

FearLes$

ben özel ledler varya beyaz oluo mavii oluo baya bi aydınaltıyo onlardan bağlamak istiyorum nasıl olur cok eld baglayamam demi ben istiyorum ki 20-30 led baglıyım :S:(

gevv

@FearLes$  bu nasıl bir yorum  oluo, demi, eld qu meuydbfj ......

Alıntı Yapben özel ledler varya beyaz oluo mavii oluo baya bi aydınaltıyo onlardan bağlamak istiyorum nasıl olur cok eld baglayamam demi ben istiyorum ki 20-30 led baglıyım :S:(

@ASPGraphic hocamın yazdığı yorum gayet açık konuyu kilitliyorum konularınızda ve yorumlarınızda yazım kurallarına dikkat edin  kusursuz bir türkçe ile yazın demiyorum ama bu kadar hatada olmaz iyi çalışmalar