ADC 230v/12v

Başlatan alper455, 15 Temmuz 2014, 17:04:02

alper455

Herkese merhaba öncellikle hocam bana bir araştırma verdi ama internette yabancı kaldım bisey bulamadım adc olarak 230v/12 v ve 230v/12v AC/DC CONVERTER hakkında bilgi arıyorum şema  vs .
ve 50watt ve üstünde çalışması gerekmekte klima gibi 1000 watt lara da çıkmaması gerekiyor.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Adnancoskun

hocam 220 volt AC giriş, 12 volt DC çıkış için bir trafo, 1 köprü diyot, bir tane de 1000 uF 16 volt kondansatör yeter...
eğer regüleli ve tam 12 volt istiyorsan çıkışına birtane de LM7812 ilave edersin...
Ancak Hocanın istediğinin bu olduğundan emin değilim, hocanın istediklerinin detayını öğrenmelisin.....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

alper455

çıkış gücü 50 watt olması gerekiyor ayrıntı derken smps den bahsetti birde

Adnancoskun

şimdi oldu işte,
doğru soru şöyle olmalıydı
giriş gerilimi 220 volt AC
çıkış gerilimi 12 volt DC

50 watt gücünde SMPS tasarlayınız.....

güç düşük olduğu için fly back SMPS öneririm....

alper455

biraz yabancı olduğum bi konu nerden ve nasıl yapacağım konusunda yardımcı olurmusun

seron

haaa...
burada yardımcı olabilecek birçok usta abimiz oduğu gibi @smps üyemiz bu konuya ilgi duyuyor.
kendisinden de yardım alabilirsin.

smps

dogru yere geldin.bu forumda ben dahil bir çok arkadas yoneticide dahil d ;
smps lerle ilgileniyoruz ben elimden geldigince yardimci olmaya calisirim diger arkadaslarda eminim ayni sekilde yardimci olucaklardir
Oncelikle 320 v blogta daha onceden paylasilan smps devrelerini incelemeni oneririm

alper455

Alıntı yapılan: smps - 16 Temmuz 2014, 15:46:41dogru yere geldin.bu forumda ben dahil bir çok arkadas yoneticide dahil d ;
smps lerle ilgileniyoruz ben elimden geldigince yardimci olmaya calisirim diger arkadaslarda eminim ayni sekilde yardimci olucaklardir
Oncelikle 320 v blogta daha onceden paylasilan smps devrelerini incelemeni oneririm

Benim için örnek verebileceğin kolaylık sağlıyıcağını düşündüğün bişey varmı?

Adnancoskun

https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=4806.0

burada işin tamamı anlatıldı, ancak sadece şema istiyorsan , o da kolay....

alper455

Adnancoskun

Kemal88

Eger sema ve hesaplari istiyorsan
, power supply cookbook yazari ise marty brown olan kitabi indirebilirsin. Orda ornek olarak semalar ve hesaplari mevcut.

Adnancoskun abimizin verdigi linkede bakabilirsin fakat orda biraz yanlis oldugu ve duzeltilemedigi icin ve insanlari yanlis yonlendirmek istemedigim icin guncellemeyi biraktim. Imzamda yer alan blog sayfasini actim. Blog sayfasinda daha kapsamli anlatim oldu. Fakat siz isi ogrenmek yerine biraz hazira kaciyorsunuz gibime geldi.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

alper455

@Kemal88 hocam bir sorum olucak biraz smps tasarımı biraz incledim bloğunuz içinde tebrik ederim çok güzel olmuş. bir sorum olucaktı  benim hızlı bir tasarıma ihtiyacım olduğu için dediğiniz gibi örneklere baktım ama örneklerde anlamadığım sey smps entegre kullanmamaları bilmiyorum saçma bir soru olabilir yardımcı olursanız sevinirim(Power Supply Cookbook)

Kemal88

Alıntı yapılan: alper455 - 22 Temmuz 2014, 10:20:34@Kemal88 hocam bir sorum olucak biraz smps tasarımı biraz incledim bloğunuz içinde tebrik ederim çok güzel olmuş. bir sorum olucaktı  benim hızlı bir tasarıma ihtiyacım olduğu için dediğiniz gibi örneklere baktım ama örn
eklerde anlamadığım sey smps entegre kullanmamaları bilmiyorum saçma bir soru olabilir yardımcı olursanız sevinirim(Power Supply Cookbook)

Teşekkür ederim. PWM entegreleri orda kullanılmış. Tasarım aşamasında belirtiliyor orda göremezseniz son şemada, tasarım aşamalarının arkasındaki şemada görebilirsiniz. Saçma bi soru değil görememen anormal hiç değil :)
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın