TV Flyback Transformatörünü Değerlendirmek İstiyorum

Başlatan ibrahim1661, 13 Temmuz 2014, 19:32:57

ibrahim1661

Fotoğraftaki TV flyback transformatörünü aşağıdaki videodaki gibi değerlendirmek istiyorum. Adamın ne yaptığını kavrayamadım. Acaba paintle fotoğrafları çizerek yada başka türlü neyi nereye bağlayacağımı gösterebilir misiniz?

Video

video

smps

@gevv abinin eht trafoları değerlendirmek için bi yazısı vardı blogta  yanılmıyorsam

ibrahim1661

Biraz araştırdım fakat bulamadım. Aslında bu videodaki gibi yapabilirsem , onu küçük bir tesla bobini için kullanmayı düşünüyorum.

seron

ibrahim1661

Merakımdan yapıyorum :D Hobi amaçlı. Mahallede herkes bilir benim elektrik ve elektroniğe merağımı. Bundan dolayı kimse bozulan ve hurdaya çıkan elektronik hiçbirşeyi çöpe atmazlar , bana getirirler sağolsunlar. Ben de kendime bir oda ayırdım bunlar için . Deneylerimi yapıyorum :D Şimdi de tesla bobinine merak saldım.

PVC gibi bir elektrik süpürgesi borusuna, bozulmuş TV deki tüpün etrafına koyulmuş teli güzelce sardım  15cm kadar oldu. Sonra transistörlü bir ufak devreyle etrafındaki tasarruflu ampulleri ve florasanları yakabiliyor şimdi. Bende biraz daha büyütmek istedim. :)

seron

tebrikler. güzel bir başarı. tamam da dikkatli ol.
şakaya gelmez bu işler.

ikincisi tesla bobini gibi yüksek SAR değeri olan düzenekler yüksek manyetik radyasyon yayacağından sağlığını olumsuz etileyebilir. çalışmalarını bunları bilerek sürdür. 5-10 dakikayı geçmesin mesela. seni engellemek de istemem, çünkü ileride belki de bu işlerde kariyer de yapabilirsin ;D

ibrahim1661

Peki . Teşekkür ederim.
Bakıyorum da yaşıtlarım genelde PC oyunları ile bütün vakitlerini geçiriyorlar ama benim bütün gün bu işlerle uğraştığım kadar zevk aldıklarını sanmıyorum :D

Geçen gün dalmıştım yarım saatten fazla oynadım bobinle. Uyarın için teşekkür ederim .

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın