Ana içeriğe git
Konu: inverter kaynak makinası yapalım mı ?  (8618 Kez okunmuş)

Ynt: inverter kaynak makinası yapalım mı ?

Yanıt #15

Iyiyim saol sen nasilsin ? Memlekete geldim ve askere gidicem 14 agustos gibi. Yalniz seni taniyamadim tanismisizdir daha once fakat kusura bakma taniyamadim :) nick farkli geldi :) mosfet daha iyi olduysa iyi fakat ayni devrenin mosfetle yapildigini hic gormedim. Paralel diyot her zaman dedigim gibi sart degil. 60A kaldirmasi duty cycle, frekans ve sinyal sekli ile ilgili. Sekondere paralel snubber koyuldugu zaman, diyotlara snubber eklenmiyor genelde. Fakat bildigim kadari ile diyotlarin ustune konulan snubberlar daha iyi fakat isi kaybi ve maliyet daha fazla olabiliyo. Snubber hesabi var fakat su an sehir disindan uzakta ve pc yanimda olmadigindan formulleri veremiyorum. Akim probuna gerek yok, uygun wattda bulabildigin en ufak direnci olcmek istedigin yere seri baglayarak akim seklinin dalga seklini gorebilirsin. Sonucta direnc resistif oldugu icin akimin sinyal seklini degistirmeden voltaj olarak gozlemleyebilirsin.

baglıcaz da dostum  skobun ground unu nasıl izole etcez :D  
skobu şöyle izole edebilirsiniz, power kablosunun priz doğru olan ucunu , yani fişe taktığın kısmın toprak metalinin üzerine izolebant sarabilirsin, ben hep öyle yapıyorum.

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Ynt: inverter kaynak makinası yapalım mı ?

Yanıt #16
Abi tam anlayamadım ama anladığım kadarı ile osiloskobun power kablosunun toprak kısmını izole ediyorsun. Fakat burda sadece topraklamayı iptal etmiş olmazmısın ? Nötrler yine aynı olduğu için izolasyon nasıl sağlanıyor orasını anlamadım. Eğer biraz daha ayrıntılı anlatırsan izolasyon sorununu kolay yoldan çözmüş oluruz.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Ynt: inverter kaynak makinası yapalım mı ?

Yanıt #17
osiloskop ve diğer sistemlerde power olarak genellikle SMPS veya izole trafolar kullanılır. Bu da demktir ki, sistem izole, burada sıkıntı olan topraktır. Çünkü toprak ile  faz arasında   oldukça yüksek potansiyel fark vardır. ve ayrıca  topraklar arası bir fark oluştuğunda sıkıntı oluşur, (kısadevre vb)
Bu nedenle sen osiloskop'un toprağını iyice izole et veya power girişinde topraksız kordon (kablo ) kullan, hiç tereddüt etme......
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Ynt: inverter kaynak makinası yapalım mı ?

Yanıt #18
Kemal88 yazılanları keyifle takip ediyorum, son mesajın garip geldi.
Osilaskop probunda faz veya nötr olur mu ki , toprak bağlantısı kesilince bunu dert edelim? Veya cihazın besleme devresi şebekeden izoleli değil mi? neden böyle olsun?
Nötr ve toprak potansiyelinin eşit olması, biriyle irtibatı kestiğimizde diğeriyle münasebetimize göre önem taşır. Toprak yoksa şebekeyle bağ yok.
Kaynak makinesi şemasında ise toprak olup olması önemli değildir, şebekeyle iç içe olmuş devrenin izole olması çok zordur. ::) (o güçte izoleli DC kaynak veya izolasyon trafosu gerekir)
İki cihazdan biri şebekeden bağımsız olması da ölçüm için yeterli. ;)

Ynt: inverter kaynak makinası yapalım mı ?

Yanıt #19
Abi hakkaten garip konusmusum :) sacmalamisim. Osilkoskubun izoleli olabilcegini unutmusum. Duzelttiginiz saolun ustadlar.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Ynt: inverter kaynak makinası yapalım mı ?

Yanıt #20
Arkadaşlar, forumda yeniyim. Yaklaşık 10 yıldır elektronikle uğraşıyorum ancak bu proje oldukça profesyonel bir çalışma gerektiriyor. Bazı forumlarda paylaşılan inverter kaynak makinesi hakkında olumsuz yorumlar olsa da benim epey bir ilgimi çekti yapmayı düşünüyorum. Merak ettiğim konu, deneyip iyi sonuç alan arkadaşlar var mı? İletişime geçip yapım sürecinde bilgi alışverişinde bulunmak isterim.

Ynt: inverter kaynak makinası yapalım mı ?

Yanıt #21
SELAMUN ALEYKÜM NİHAYİ SONUÇ NEDİR?

Ynt: inverter kaynak makinası yapalım mı ?

Yanıt #22
arkadaşlar devreyi  yaptım. ancak yük testlerine başlamadım.

foto...kendimce ve imkanlar dahilinde bir kaç ekleme - degiştirme yaptım.


ee70 ferrit nüve kullandım. 50x 0.6 mm telden 20 sipir .  sekonder 150 x 0.60 mm telden 6 sipir sardım. gdt  30 tur  0.5lik tel ile 4 adet aynı yönde sarım yaptım.   puls trafonun cıkışına  mosfetli    kıyıcı koydum. devre de  transistörlü yapmış ancak  yükte ve  normalde  frekans tepkisi Ton toff  mosfete göre yavaş kalıyor.   irfd101 kullandım.   igbt ixgh48n60 diyotsuz kullandım.  boşaltma diyotları  hfa degilde dsei12-12    cıkış  redresör diyotları dsei 60-12  2 adet paralel kullandım.    akım trafosu ve gdt yi toroid nüve kullandım ancak biraz sıkıntım var.  girişte emi filtre yok.  cıkışta  l filtre ve snubber yok  fotolarda bellidir.  birde duty için potans koymak istiyorum.  onunla ugraşcam ... saglamlayınca     pcb ye toplayacam . 


üstadlarıma sorularım olacak.

 güç trafosunun   uclarını skoba zarar vermeden nasıl ölçebilirim ?

birde bu diyotlar da  60 amper gecirebildigi yazıyor . ancak nasıl oluyorda o bacaklar o akıma dayanabiliyor ?Burda ne demek istedin izah edermisin
ee70 ferrit nüve kullandım. 50x 0.6 mm telden 20 sipir .  sekonder 150 x 0.60 mm telden 6 sipir sardım. gdt  30 tur  0.5lik tel ile 4 adet aynı yönde sarım yaptım.
ee70 ferit nüve ne demek 70mm silisli E sacmı7 demek istedin
50=? Neresi oluyor telin mi nüvenin mi
0.6mm telin çapı onu anladım
Ben elektronik bazı terimleri ve devreleri bilmiyorum işte smps ton toff