Nikel Metalhidrit, 9V Kapasite170 mAh şarj devresi

Başlatan AphaniusMento, 11 Temmuz 2014, 11:02:44

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

AphaniusMento

Önce 25 TL. lik multimetrenin ölçümü ile iligili 2 görsel ekleyeyim.

Sonra ahiret sorularını yanıtlamaya çalışayım :)

- 9,38 voltta dolumun bittiğini belirten kırmızı led söndü.

- Devreyi besleyen 12V DC güç kaynağı kesildi. Pil ölçümü 9.26 V

- Isınma, tahmini oda sıcaklığı

Bunlar benim için ziyadesiyle detay. 9V a yakın bir dolum yapıyor mu? Yapıyor. Dolum sonrası devre kapanıyor mu? Kapanıyor. Tamadır, sorun yok :)

Son olarak da devreden 2 detay çekim ile tamamlayalım.

Çekim mesafesi 1 cm.
Aydınlatma: 12V halojen masa lambası
S ve F ayarları manuel
Odaklama: 4148 gövdesi

Orijinal boyutu için: http://oi59.tinypic.com/6jh99u.jpg

Çekim mesafesi 2 cm.
Aydınlatma: 12V halojen masa lambası
S ve F ayarları manuel
Odaklama: TL072 pinleri

Orijinal boyutu için: http://oi60.tinypic.com/vz8pyo.jpg
AphaniusMento<br />İZMİR 1963

Adnancoskun

AphaniusMento

seron

;D
çekim mesafesi vs ye gerek yoktu. :)
haaa tamam şimdi anladık ki evet devren doğru çalışıyor. bu devreyi daha önce arşivlemiştim. şimdi "doğru çalışıyor" diye not alabilirim gönül rahatlığı ile :D

teşekkür ederiz, güle güle kullan. süper bir çalışma oldu.

AphaniusMento

Alıntı yapılan: seron - 23 Temmuz 2014, 14:08:27;D
çekim mesafesi vs ye gerek yoktu. :)
haaa tamam şimdi anladık ki evet devren doğru çalışıyor. bu devreyi daha önce arşivlemiştim. şimdi "doğru çalışıyor" diye not alabilirim gönül rahatlığı ile :D

teşekkür ederiz, güle güle kullan. süper bir çalışma oldu.

Bu elektronik tekniği değil Seron, fotoğraf tekniği :)
Belirtmekten zarar gelmez.

Seron ahiret sorularını soruyorum :)
- 1 ve 2 cm den çekildiğine göre kullanılan objektif kaç milimetre olabilir ? :)
- Fotoğrafın orijinal boyutuna bakarak ISO değerini tahmin ediniz. :)
- Yakın mesafe 12 V halojen aydınlatma kullanıldığına göre, manuel yapılan F ve S ayarını mümkün olan en yakın değeri söyleyiniz. :)
- Bir üst soruya vereceğiniz yanıta göre üç ayak kullanılmışmıdır? :)
- Yine orijinal boyut fotoğrafı inceledikten sonra fotoğraf üzerinde herhangi bir piksel program kullanılarak oynanıp, oynanmadığı hakkında düşüncelerinizi iletiniz. :)
Sorular espri tabanlıydı !

Üstadların sayesinde yanlışı bulduk, kararlı hale getirdik ve verim aldık.
Hiç birşeyden anlamayan bir çaylak olarak, çalışyor olması beni mutlu etti. İlgine teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: AphaniusMento - 23 Temmuz 2014, 14:56:34Seron ahiret sorularını soruyorum :)
- 1 ve 2 cm den çekildiğine göre kullanılan objektif kaç milimetre olabilir ? :)
- Fotoğrafın orijinal boyutuna bakarak ISO değerini tahmin ediniz. :)
- Yakın mesafe 12 V halojen aydınlatma kullanıldığına göre, manuel yapılan F ve S ayarını mümkün olan en yakın değeri söyleyiniz. :)
- Bir üst soruya vereceğiniz yanıta göre üç ayak kullanılmışmıdır? :)
- Yine orijinal boyut fotoğrafı inceledikten sonra fotoğraf üzerinde herhangi bir piksel program kullanılarak oynanıp, oynanmadığı hakkında düşüncelerinizi iletiniz. :)
Sorular espri tabanlıydı !
1-2 cm odak mesafesinden fokus yapabilmek için objektifin MACRO fokus olması gereklidir. MACRO fokus 50mm de de yapılabilir 35 mm de de 8 mm de de.
Fotoğrafın ölçüleri ile orijinal ISO değeri bulunamaz. Ciddi seviyede PIXEL analizi yapılması gereklidir. Bu da JPEG JPG gibi sıkıştırılmış formatlarda benim için biraz zordur. Ama bilen birisi varsa ben de öğrenmek isterdim:)
Yakın mesafe derken MACRO mu denilmek istenmiş bilemiyorum ama bana göre o fotoğrafın çekim değerleri tahmini olarak S (Shutter) 60-125 ve F (diyafram) 3.5-5.6 civarı olabilir.
1/60 S değeri için makina kullanmayı bilen bir kişinin üçayak (Tripod) kullanması gerekmez. Ama kullanılması iyi olur. Ben 1/30 değerine kadar üçayak kullanmıyorum :)

seron

espiri tabanlı sorular güzeldi.
sorduğun soruların yanıtını hiç bilmiyorum ve bilmek siterdim doğrusu. zira grafik işlerine ve fotoğrafçılığa az da olsa merakım vardır ve imkanlarım zayıf olduğundan yaptığım çalışmalar malesef "320volt gazetesi" ile "bobiler.org" sitesine bir zamanlar gönderdiğim espirilerle sınırlı kalmıştır.

bu arada yamyam abi fotoğrafçılıktan da anlıyor! üleeen! bayağı bir bilgili imiş. deminden beridir yamyam abiyi internetten araştırıyordum bende. yorum yapanlar öve öve bitirememiş. vallahi bravo çok güzel birşey bu!...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 23 Temmuz 2014, 15:44:48bu arada yamyam abi fotoğrafçılıktan da anlıyor! üleeen! bayağı bir bilgili imiş. deminden beridir yamyam abiyi internetten araştırıyordum bende. yorum yapanlar öve öve bitirememiş. vallahi bravo çok güzel birşey bu!...
Sen YAMYAM'ı ne sanıyorsun. Zamanında İstanbulda rahmetli Ara GÜLER hocayı çaktırmadan takip etmiş bir kişidir.
Omuzunda fotoğraf çantası. Diğer omuzunda SLIK 35DN sehpa, 2 adet gövde ve 5 adet objektifi ve özel aparatları ile KAS yapmış bir kişi idi :)
NIKON F401'im hala duruyor. Hemide objektifleri ile birlikte.

AphaniusMento

Arkadaşlar merhaba.

Devreye giriş kutuplarını dikkatsizlik sonucu ters bağladım. Hafif bir koku hissettim. Şimdi devre çalışmıyor.
Muhtemel arızalanmış parça hangisi olabilir? Düşüncelerinizi iletmenizi rica ediyordum. Devreyi yeniden yapmak yerine arızalanmış parçayı değiştirmeyi diliyorum.

Adnancoskun

giriş gerilimini ters verdinizse, bozulacak elemanlar yarı iletkenlerdir,
muhtemelen opamp, 1N4148 diyotlar, ve tabi ki transistörler,

Aklınızda bulunsun, ters gerilim verme ihtimali olan devrelerin girişine uygun amperde köprü diyot bağlarsanız ters de verseniz , o sizin yerinize düzeltir :)

seron

adnan hocam doğru dedi.

ya da tek bir diyodu girişe seri bağlasanız da olur. ters bağlanıldığında iletim yapmaz, devre çalışmaz.

parçaları tek tek değiştirip kontrol etmek yerinde olur.

AphaniusMento

Kolay olduğu için ilk önce entegreyi değiştirdim. Sorun ondaymış. Şarj yapıyor.
Pili tamamına yakın bir bölümünü deşarj edip bir de öyle şarj yapmayı deneyeceğim.
Sanırım kesin çalışıp, çalışmadığı öyle anlaşılacak.
İlginize teşekkür ederim.

seron

evet.
şu pil seviyesinde ısrarcı olmamın iki ana nedeni var aslında:

birincisi elinizde yarı profesyonel bir şarj cihaı var. işini tam yapması gerekir. aldığınız ürünlerin çakması olabilir ve tolerans değerleri nedeniyle doğru çalışmayabilir.

daha önce güvenlik görevlisi olarak çalıştığım bir teiste bir bayan arkadaşın elinde pil patladı. pil 6F22 idi ve güvenlik araması yaptığımız el dedektörünün içindeydi. bu tip cihazlarda pil, elle tutulan sap kısma takılır. bu nedenle allahtan plastik kabze kuvvetliymiş sadece kapağı patlatıp dışarı çıktı pil. kızcağız bir saat ağladı korkudan.

nedenini araştırdığımda yanılmadığımı anladım. pilleri şarj ettiğimiz cihaz göstermelik piyasa malıydı ve 5V 300mA güç veriyordu pile! ve kesme devresi falan da yoktu.

bu nedenle gerek güvenlik gerekse pilin ömrü açısından ısrar ediyorum. yapacağınız testler bu nedenle gereklidir.
[mergedate]1407416568[/mergedate]
haa unutmadan: 6f22 yada 9V yassı pil olarak bilinen piller içlerinde prizmatik buton pil barındırırlar ve küçük olduklarından "hızlı şarj"a uygun değildirler. sadece normal şarj akımıyla şarj edilemlidirler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın