220 V ac lie led masa lambası

Başlatan AphaniusMento, 08 Temmuz 2014, 08:26:41

Adnancoskun

led lerde çok yahşı olmuş, ellerine sağlık...
durum nedir son tahlilde?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 17 Temmuz 2014, 11:53:20led lerde çok yahşı olmuş, ellerine sağlık...
durum nedir son tahlilde?

Hocam, soruma yanıtın ofisten çıktıkdan sonra geldiği için birşey yapmadım. Bu akşam 2,2k ile 1,1k yı birbirleriyle seri, çıkışlara paralen bağlayıp ölçüm yapacağım. Fotoğrafını eklediğim ledler işlevini yiteren ledler. Hala çöpe atabilmiş değilim.

Ama kanımca çalışmayacak. İlk 220V ac yi verdiğimde çıkıştaki 146 V un 5 saniye içinde 000V inmesi, bir elemanın bozulduğu hissi uyandırdı bende.
AphaniusMento<br />İZMİR 1963

Adnancoskun

seron

Adnan hocam sen olayı anlamadın sanırım. arkadaş çıkıştan hiç gerilim alamıyor. alabilse senin dediğini de yapacak zaten.

Adnancoskun

Bu şekilde kurulu bir devreden gerilim almaması mümkün değil....... ölçü aletinde bir anormallik olabilir....

ben bu devreyi defalarca yaptım, ve senelerce gece lambası olarak kullandım... ve hala da kullanmaya devam ediyorum....

seron

aynen ben de kullanıyorum abi de, niye çalıştıramadı hala çözemedim.

AphaniusMento

Merhabalar. Bol deneme ve fotoğraf ile geldim.

Devreye 3,3k direnci paralel bağlayıp, öçüm yaptım. 0.5 V. Multimetre sorunsuz.
Daha sonra devreyi aynı elemanlar ile plaketsiz kurdum ve kısa bir süreliğine çalıştı.
Bu arada hazırlamış olduğum led gurubunda sorun yokmuş. Buna ayrı bi sevindim.

Kısa bir süre derken 1 dakika kadar. Çıkışlardaki gerilimde geri sayım vardı  ve ledler söndü. Çıkışlar= 0.2 V
Sırasıyla tüm elemanları yenileriyle değiştirip tek, tek denedim. Taa 62V ile 6.8V seri bağlı zennerlere gelinceye kadar.
Yenilerini bağlayınca ledler yine ışıldamaya başladı. Ancak geri sayım eşliğinde ve kısa bir süreliğine.

Seri bağlı olan zennerlerin her ikisini de 62V bağladım. Çıkışlar 156 V verdi ve ledler yine ışıldıyordu. :)
Ancak 124V seri zennerlerde geri sayım yapıyordu. Baya uzun sürdü ve 76V sabitlenip kararlı hale geldi.
Buna sevinerek çalışmayan devre plaketindeki zennerleri söküp 124V seri zenner iliştirdim  ve hemen yanıdaki ikizini de tamamladım.
Ne de olsa devredeki sorun çıkaran parçayı bulmakla kalmamış, kararlı çalışan daha kuvetlisini de yerine yerleştirmiştim. :)

Sonunda hazırdı işte. Verdim 220V AC yi. Çıkışların her ikisi de 156 V DC veriyordu.
Sıra ledleri ikiye bölüp, bağlamaya geldi. Ledler çalışmadı. Yine dumur oldum.

Çok, çok az bi ışık da yok değil hani. Ama o kadar. Elektrolitik kondansatörler aşırı ısınmış hatta soldaki göbek yapmaya başlamış. 220 yi kestim ve yatmaya gittim.

serkan_48

Dostum merhaba...

bence yanlış olan bir iki nokta..

1-girişteki kondansatöre paralel bir direnc olmalı.
2-çıkıştaki elektrolitik kondansatörün voltajı düşük.
3- emniyet için çıkışazener kullanıyorsun voltaj yükselmesin diye sanırım ancak voltaj yüksek zenerler kolay yanıyor. ya daha wattlı bir zener kullanacaksın yada benim yaptığım uygulamada kullanmamıştım sende kullanma zaten direnç kondansatör ikilisinden çok yüksek akım geçmediği için led grubunu taktığında akımı ancak yetiştiriyor. benim yaptığım devreyi bulup göstereyim

bak burda köprü diyot çıkışındaki kondansatörün çalışma gerilimi oluşabilecek tepe geriliminin 320 voltun üzerinde. Çıkışta zaner yok. Gerek yok çünkü akım yüksek değil ledleri bağlayınca voltaj düşüyor. ilgili konuda burdan okuyabilirsin gevv hoca yorumlarınıda yapmış.

https://320volt.com/el-yapimi-enerji-tasarruflu-led-lamba-220v-50-led/

AphaniusMento

Merhaba Serkan.
Bu devrede elimde olmayan iki eleman var. Temin ettiğimde bunu da deneyeceğim.

Adnancoskun

zenerleri sök elektrolitik kondansatörü de 160 volt yap, zaten devre serkanın veridiği ile aynı olur... :)
kolay gelsin.

seron

Allah cezanı vermeye Aphanius ;D La bi basit led için günlerce uğraştırdın bizi... ;D

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 18 Temmuz 2014, 12:01:12zenerleri sök elektrolitik kondansatörü de 160 volt yap, zaten devre serkanın veridiği ile aynı olur... :)
kolay gelsin.

Yamalı bohça sevmem, ne yapayım kıl adamım :)

[mergedate]1405674960[/mergedate]
Alıntı yapılan: seron - 18 Temmuz 2014, 12:02:51Allah cezanı vermeye Aphanius ;D La bi basit led için günlerce uğraştırdın bizi... ;D

Bilmeyen de taş taşıdın sanacak, uğraşan benim :)
[mergedate]1405674995[/mergedate]
Alıntı yapılan: serkan_48 - 18 Temmuz 2014, 08:51:36Dostum merhaba...

bence yanlış olan bir iki nokta..

1-girişteki kondansatöre paralel bir direnc olmalı.
2-çıkıştaki elektrolitik kondansatörün voltajı düşük.
3- emniyet için çıkışazener kullanıyorsun voltaj yükselmesin diye sanırım ancak voltaj yüksek zenerler kolay yanıyor. ya daha wattlı bir zener kullanacaksın yada benim yaptığım uygulamada kullanmamıştım sende kullanma zaten direnç kondansatör ikilisinden çok yüksek akım geçmediği için led grubunu taktığında akımı ancak yetiştiriyor. benim yaptığım devreyi bulup göstereyim

bak burda köprü diyot çıkışındaki kondansatörün çalışma gerilimi oluşabilecek tepe geriliminin 320 voltun üzerinde. Çıkışta zaner yok. Gerek yok çünkü akım yüksek değil ledleri bağlayınca voltaj düşüyor. ilgili konuda burdan okuyabilirsin gevv hoca yorumlarınıda yapmış.

https://320volt.com/el-yapimi-enerji-tasarruflu-led-lamba-220v-50-led/

Serkan sormaya unuttum, 470nF lar seramik mi polyester mi olacak?

serkan_48

AphaniusMento

Son iki denememden sonra artık vazgeçiyorum.

Soldaki 4007 lerle, sağdaki ise 1A köprü diyotla oluşturuldu.
Birinin çıkışları 280V DC, diğerinin çıkışları 311 V DC verdi. Ledler çalışmadı.
Soldaki devrede 1MR 0,5 watt direnç 220 V AC verilir, verilmez patlama sesiyle işlevini yitiriyor.
Sağ arka planda flu olanlar ise şimdiye kadar bu konu ile ilgili yaptığım ve çalışmayan devrelerin sadece bır kısmı.
Yardım ve bilgilerini esirgemeyip paylaşan ustalarıma teşekkür ediyorum.

Adnancoskun

Bir deneme de ben yapıp çalışırsa sana göndreyim.
Kaçtane led olacak?

AphaniusMento

seron

yahu aphanius nedir senin çilen anlamadım. ben senin yaptığın bu devreleri delikli pertinaksa kurup kurup defalarca çalıştırdım.
kimisiyle tasarruflu lamba kimisiyle otomatik kesmeli ışıldak yaptım. ama böyle birşey görmedim...

kusura bakma arkadaşım yardım edemedik sana....

AphaniusMento

Alıntı yapılan: seron - 21 Temmuz 2014, 13:31:29yahu aphanius nedir senin çilen anlamadım. ben senin yaptığın bu devreleri delikli pertinaksa kurup kurup defalarca çalıştırdım.
kimisiyle tasarruflu lamba kimisiyle otomatik kesmeli ışıldak yaptım. ama böyle birşey görmedim...

kusura bakma arkadaşım yardım edemedik sana....

Seron hocam, canın sağolsun...
Devre çizimlerinde ve uygulamada hata yok. İşlerin her biri birbirinden temiz. Sadece olmadı işte.
Bak 3 yukarıda Adnan hocam ne demiş; "çalışırsa" ! Adnan hoca böyle bir laf yazıyorsa, çalışmama ihtimali, çalışma ihtimalinden yüksek olsa gerek.
Herşeyi kedim yapacağım, üreteceğim, tüketici olmayacağım diye inat etmek herzaman yerinde bir karar olmayabiliyor.

seron

orası da doğru.
ama neyi yanlış yaptık ki kaç defa sıfırdan ve yeni komponentlerle yapmana rağmen olmadı?
yakın olsak beraber yaparız ama ben antalya'dayım. olmazsa istersen ben de yapar gönderirim delikli plakete.

AphaniusMento

Plaketsiz masa üzerine darmadağınık kurduğum meret çalışıyor, ama plakete geçtiğinde olumsuz. Belki de delikli plaketi denemeliydim. Sanırım devre havadar olmak istiyor. Ama bu kadar basit devreyi çalıştıramamaktan gerçekten sıkıldım. Daha zor olan başka birşeyler yapacağım. :)
Seron arkadaşım nazik teklifin için teşekkür ediyorum. Bu da olmayıversin, ne yapalım.

seron

bi dakka bi dakka!

devre boştayken çalıştı mı?
peki boştaki devreye ne ekledin ya da kartta olan hangi komponenti boşta eklemedin?

AphaniusMento

Alıntı yapılan: seron - 21 Temmuz 2014, 14:14:20bi dakka bi dakka!

devre boştayken çalıştı mı?
peki boştaki devreye ne ekledin ya da kartta olan hangi komponenti boşta eklemedin?

4. sayfada görsellerini ekleyip, hakkında yazmıştım hocam. Elemanların herşeyi tıpa tıp aynıydı.

seron

AphaniusMento

seron

47 mikrofaradı 10 mikrofarada düşürelim.
47 mikro, aniden gelen yüksek gerilim açısından kısadevre gibidir. nedenini açıklayacak teknik bilgim yetersiz. ama şöyle belirteyim: kondansatörler dc akımına karşı ilk başta iletkendir. zaman geçtikçe şarj olarak yalıtkanlaşırlar.

senin devrende kapasite biyik olduğundan şarj süresi uzuyor ve buna bağlı olarak diyotların bozuluyor olabilir; ya a her neyse.

benim yaprığım ve kullandığım tüm trafosuz adaptörlerde 10uF-100V kullanıyorum.

Adnancoskun

@ AphaniusMento
   Kafana takma , ben bir deneyip sonucu sana bildireceğim

Adnancoskun

@AphaniusMento ,
Üşenmedim 50 tane beyaz ledi seri yaptım ve verdim ciiiiiranı.... test sonuçları şöyle;

Ayrıca seri kondansaör değerleri şöyle
220 nF bağlı iken çıkış 137.3 volt DC
220+470= 690 nF iken çıkış gerilimi  147.4 volt  çekilen akım 20.65 mA,  tabi bu durumda ledlerin parlaklığı da öncekine göre çok güzel.

AphaniusMento

Anladım hocam, bu devre delikli plaket istiyor :)
Yanlışımı nasıl bulabilirim, her üç görselde arkası dönük.

Adnancoskun

Aslında senin devre ile tıpa tıp aynıdır,,,,,

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 23 Temmuz 2014, 16:11:38Aslında senin devre ile tıpa tıp aynıdır,,,,,

Adres bilgilerim sizde olması lazım hocam :) Yoksa özelden hemen iletirim.

Adnancoskun

adres bilgilerini mail olarak yeniden atabilirsen , plakete basıp çalıştırp göndereyim.

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 23 Temmuz 2014, 16:11:38Aslında senin devre ile tıpa tıp aynıdır,,,,,

tıpatıp aynı değil ;D

hocam yanlış anlama eleştirmiyorum.

470nf kullanmışsın. bir de seri direncin 1K.
[mergedate]1406122932[/mergedate]
tabi senin devrede led adedi farklı.

Adnancoskun

50 tane beyaz led kullandım, (Oradaki 8 adet led temsili olarak veridi)
sen kaç tane kullandın?

seron

ben 48 adet ledi paralel-seri karışık bağlamıştım. kondansatörüm 470nF 400V direncim seninki gibi 1K idi.
işin ilginç tarafı seri bağlı led adedi düştüğünde daha kör, arttığında daha parlak yanıyordu ;D
çalıştığım işyerinde birine sattım. akvaryumunu aydınlarmak için kullanıyor.

AphaniusMento

Alıntı yapılan: AphaniusMento - 21 Temmuz 2014, 09:33:28

Adnan hocam, bu devredeki 10R yerine 1K kullanıp, çalışacaksa sizi yormayayım.
Akşama 1 K ile deneyeyim.

seron

ilginçtir:
trafosuz adaptörler stabil davranan devreler değil. bu konuda hesaplamalar, formüller mevcutsa da ben en iyi çözümleri deneme yanılma yoluyla buldum. mesela bana kızmayacağınızı ve bilgiçlik tasladığımı düşünmeyeceğinizi bilsem ısrarla aphaniusun devresinde maksimum 470nF kullanmasını, çıkışa zener uygulamamasını, filtre kondansatörünün 10ila 22uF kullanması gerektiğini, seri dirençlerin daha büyük seçilmesi gerektiğini söylerdim.

öncelikle o devrenin fişe takılır takılmaz tüm devreye uygulayacağı güç çok yüksektir ki ilk anda gelen bu güç ile önce 63Vluk kondansatör delinecektir. orada en az 100V kondansatör kullanılmalıdır ki o bile azdır.

illede zener uygulanacak ise watajlı seçilmelidir; buna rağmen çıkış akımı düşük olacaktır. zener uygulanan direnç de uygun seçilmelidir ki hemen bozulmasın.

220 girişinde 10ohm yerine 220ila 470ohm 1W direnç seri kullanılsa daha iyi olur. vs vs.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: AphaniusMento - 23 Temmuz 2014, 17:17:05Adnan hocam, bu devredeki 10R yerine 1K kullanıp, çalışacaksa sizi yormayayım.
Akşama 1 K ile deneyeyim.

aynen giriş kondansatörünü 470nF yapın,
elektrolitik kondansatörü 47 uF 200 volt yapın, seri direnci 1K yapın
zenerleri sökün  yeri boş kalsın. grup ledi bağlayın ve enerjiyi verin.
değerler böyle olunca senin devre ile benim devre aynı oluyor.

AphaniusMento

Seron saydıklarının bir çoğu mevcut değil, olanlarla denerim.
[mergedate]1406125529[/mergedate]
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 23 Temmuz 2014, 17:24:18aynen giriş kondansatörünü 470nF yapın,
elektrolitik kondansatörü 47 uF 200 volt yapın, seri direnci 1K yapın
zenerleri sökün ve deneyin. çünkü değerler böyle olunca senin devre ile benim devre aynı oluyor.

470 nf 400 V polyester mi seramik mi hocam?

Adnancoskun

Alıntı yapılan: AphaniusMento - 23 Temmuz 2014, 17:26:42Seron saydıklarının bir çoğu mevcut değil, olanlarla denerim.
[mergedate]1406125529[/mergedate]
470 nf 400 V polyester mi seramik mi hocam?
ben polyester kullandım.. elinde varsa kullan,

AphaniusMento

SHINE ON YOU CRAYZ DIAMOND (1974) Pink Floyd

3-5 yukarıda eklediğim her iki devre de 470nF 630V, 47µF 250V + 1K ile çalıştı.
İşin sırrı 3 elamanın değerlerindeymiş.
Sadece masa lambasına montajı kaldı.

serkan_48

AphaniusMento

seron

Adnancoskun

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 24 Temmuz 2014, 15:07:12Güle Güle kullan.... :)

Sağolun hocam :) Oldukça fazla uğraştık ama mermeri delmeyi başardık :)

Eski model koca direkli, deve boyunlu halojen lambalardan atıl duran bir adet bulunuyor.
Şimdi onun içine 100 ledsinin çizimlerine başlıdım. Abardım mı ne ?

[mergedate]1406206264[/mergedate]
Seron daha önce paralel + seri bağladığını iletmiştin.
Yeni çizimdeki bağlantı doğru mu bakabilir misin lütfen?

serkan_48

En son çizim olmaz. Çünkü tüm ledler paralel. bu şekilde led grubuna 3.2 volt yada çalışma gerilimi ne ise onu vermelisin. bu şekilde olmaz.

Adnancoskun

Trafosuz bu tür devrelerde akım değeri düşüktür, Bu sebeple yük olarak bağlanacak devre elemnının direncinin yüksek olması tercih edilmelidir, yani ledleri paralel bağlayıp direncini düşürmek yanlış olur, mümkün oldukça seri bağlayıp direnç değerini artırıp akım değeri azaltılmalı......

AphaniusMento

Teşekkür ederim.
[mergedate]1406264851[/mergedate]
Dileyen arkadaşlara pdf' ini iletebilirim.

[IMG]http://i57.tinypic.com/mk75e.jpg[/img]

seron

ilk verdiğin olmaz ama ikinci verdiğin daha doğru.

sen bana bakma, olay şöyle:

işyerinde temizlik görevlilerinden biri bana geldi, abi dedi bende çin malı ışıldak var, bozuldu. yapabilir misin?
ben de atladım, ama yapamadım. smps adaptör kullanılmış ucuz, yanmış. akü ölü. astarı yüzünden pahalı.
abim dedim böyle böyle... o da dedi ki abi fişe takıp devamlı yanacakşekle getirebilirmisin?

heee... olur dedim. ledlerin bulunduğu panel paralel + seri karışık idi. ben de hiç bozmak istemedim ve devreyi ona göre kurdum. eleman değerlerini tam hatırlamamakla beraber, düzgün çalışıyor ve ısınma olmuyordu. ayrıca 9V pil takviyesi yapıldığında fişsiz de yanıyordu. geçen haftalarda otogara gittiğimde karşılaştık. 5 aydan fazla oldu işten çıkalı, hala çalışıyormuş. akvaryumunu aydınlatıyor. 10TL ye yapmıştım...

stk4221

trafosuz çalışmasındaki hesap nedir  60 led * 3.2= 192v yapar nasıl bir yol izlemem gerekiyor
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın