Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: 220 V ac lie led masa lambası (2905 Kez okunmuş)

Ynt: 220 V ac lie led masa lambası

Yanıt #45
canım, çeyrek wattlık dirençler yok mu onlardan. senin 10ohmun en küçük tipini düşün...
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #46
hayır 3k3 paralel bağladıktan sonra direncin uçlarındaki gerilimi ölç, muhtemelen 50 volt civarında çıkacaktır, işte bu noktaya seri olarak hazırladığın grup ledi bağla...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #47
Abi yak artık ledleri meraktan çatladım :D espri bi yana 4 gözle takip ediyorum projeni bende benzer bi proje yapmıştım ben senn kadar detaylı yapmadım 220 volta seri kondansatör direnç bağladım çıkışına köprü diyot ve bir kondansatör koydum o kadar..

Yanıt #48
yoksa da ben göndereyim birtane,,, örnek olarak... :)

Yanıt #49

hayır 3k3 paralel bağladıktan sonra direncin uçlarındaki gerilimi ölç, muhtemelen 50 volt civarında çıkacaktır, işte bu noktaya seri olarak hazırladığın grup ledi bağla...

67.5 V görmeden ledleri iliştirmem.
Hocam 5-10 led bozmak önemli değil. Ancak 3,5 saat emek harcayıp hazıladığın led gurubu işe yaramaz hale gelince adama bir hayli koyuyor.
Bunun gibi.

AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #50
led lerde çok yahşı olmuş, ellerine sağlık...
durum nedir son tahlilde?

Yanıt #51

led lerde çok yahşı olmuş, ellerine sağlık...
durum nedir son tahlilde?

Hocam, soruma yanıtın ofisten çıktıkdan sonra geldiği için birşey yapmadım. Bu akşam 2,2k ile 1,1k yı birbirleriyle seri, çıkışlara paralen bağlayıp ölçüm yapacağım. Fotoğrafını eklediğim ledler işlevini yiteren ledler. Hala çöpe atabilmiş değilim.

Ama kanımca çalışmayacak. İlk 220V ac yi verdiğimde çıkıştaki 146 V un 5 saniye içinde 000V inmesi, bir elemanın bozulduğu hissi uyandırdı bende.
AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #52
Bu devre çalışır.......

Yanıt #53
Adnan hocam sen olayı anlamadın sanırım. arkadaş çıkıştan hiç gerilim alamıyor. alabilse senin dediğini de yapacak zaten.

Yanıt #54
Bu şekilde kurulu bir devreden gerilim almaması mümkün değil....... ölçü aletinde bir anormallik olabilir....

ben bu devreyi defalarca yaptım, ve senelerce gece lambası olarak kullandım... ve hala da kullanmaya devam ediyorum....

Yanıt #55
aynen ben de kullanıyorum abi de, niye çalıştıramadı hala çözemedim.

Yanıt #56
Merhabalar. Bol deneme ve fotoğraf ile geldim.

Devreye 3,3k direnci paralel bağlayıp, öçüm yaptım. 0.5 V. Multimetre sorunsuz.
Daha sonra devreyi aynı elemanlar ile plaketsiz kurdum ve kısa bir süreliğine çalıştı.
Bu arada hazırlamış olduğum led gurubunda sorun yokmuş. Buna ayrı bi sevindim.

Kısa bir süre derken 1 dakika kadar. Çıkışlardaki gerilimde geri sayım vardı  ve ledler söndü. Çıkışlar= 0.2 V
Sırasıyla tüm elemanları yenileriyle değiştirip tek, tek denedim. Taa 62V ile 6.8V seri bağlı zennerlere gelinceye kadar.
Yenilerini bağlayınca ledler yine ışıldamaya başladı. Ancak geri sayım eşliğinde ve kısa bir süreliğine.

Seri bağlı olan zennerlerin her ikisini de 62V bağladım. Çıkışlar 156 V verdi ve ledler yine ışıldıyordu. :)
Ancak 124V seri zennerlerde geri sayım yapıyordu. Baya uzun sürdü ve 76V sabitlenip kararlı hale geldi.
Buna sevinerek çalışmayan devre plaketindeki zennerleri söküp 124V seri zenner iliştirdim  ve hemen yanıdaki ikizini de tamamladım.
Ne de olsa devredeki sorun çıkaran parçayı bulmakla kalmamış, kararlı çalışan daha kuvetlisini de yerine yerleştirmiştim. :)

Sonunda hazırdı işte. Verdim 220V AC yi. Çıkışların her ikisi de 156 V DC veriyordu.
Sıra ledleri ikiye bölüp, bağlamaya geldi. Ledler çalışmadı. Yine dumur oldum.

Çok, çok az bi ışık da yok değil hani. Ama o kadar. Elektrolitik kondansatörler aşırı ısınmış hatta soldaki göbek yapmaya başlamış. 220 yi kestim ve yatmaya gittim.
AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #57
Dostum merhaba...

bence yanlış olan bir iki nokta..

1-girişteki kondansatöre paralel bir direnc olmalı.
2-çıkıştaki elektrolitik kondansatörün voltajı düşük.
3- emniyet için çıkışazener kullanıyorsun voltaj yükselmesin diye sanırım ancak voltaj yüksek zenerler kolay yanıyor. ya daha wattlı bir zener kullanacaksın yada benim yaptığım uygulamada kullanmamıştım sende kullanma zaten direnç kondansatör ikilisinden çok yüksek akım geçmediği için led grubunu taktığında akımı ancak yetiştiriyor. benim yaptığım devreyi bulup göstereyim

bak burda köprü diyot çıkışındaki kondansatörün çalışma gerilimi oluşabilecek tepe geriliminin 320 voltun üzerinde. Çıkışta zaner yok. Gerek yok çünkü akım yüksek değil ledleri bağlayınca voltaj düşüyor. ilgili konuda burdan okuyabilirsin gevv hoca yorumlarınıda yapmış.

http://320volt.com/el-yapimi-enerji-tasarruflu-led-lamba-220v-50-led/

Yanıt #58
Merhaba Serkan.
Bu devrede elimde olmayan iki eleman var. Temin ettiğimde bunu da deneyeceğim.
AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #59
zenerleri sök elektrolitik kondansatörü de 160 volt yap, zaten devre serkanın veridiği ile aynı olur... :)
kolay gelsin.