220 V ac lie led masa lambası

Başlatan AphaniusMento, 08 Temmuz 2014, 08:26:41

AphaniusMento

Arkadaşlar selam.

Masa lambam 35 wat halojen. Oldukça yüksek sıcaklık veriyor. Ya da bana öyle gelmeye başladı.
Onu söküp yerine 220V ac ile 25 led çalıştıran bir şemayı uygulamak istedim. Şemayı ve led yerleşimini bir grafik programında çizimini yaptım ve uyguladım. Ama şemada bir sorun olduğunu düşünmeye başladım. Belki de benim bir hatam yüzündendir bilemiyorum 3. kez hazırladım başarısız oldu. Devre çıkışında 205 V var.
Tek fark 0,27 uf 400V yerne bulabildiğimi 0,30 uf 400 V koymuş olmam. Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi?

AphaniusMento<br />İZMİR 1963

Adnancoskun

köprü diyotdan sonra birtane elektrolitik kondansatör kullan, ve bir de köprü diyotdan sonraki dirençten sonra zener diyot kullan.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

AphaniusMento

Şemada dirençlerin watt' ı hakkında birşey belirtilmemiş. Biraz önce incelediğim başka şemalarda ise 1W olarak belirtiliyor. Benim kullandıklarım yanlış hatırlamıyorsam 1/4 watt idi. Belki de sorun burdan kaynaklanıyordur.

Adnan hocam, elektrolitik kondansatör ve zenner diyotun değerleri önemsiz mi diye bir soru sormak durumundayım.

Adnancoskun

dirençlerin ohm değeri önemlidir, watt değerleri çok önemli değil ( düşük güçlü olursa direnç ısınır)
sen kaç tane led'i seri bağlayacaksın?
her bir led için 2.7 volt hesaplayacağız, yani toplam 20 led varsa V=20x2.7=54 volt eder. demek ki oraya bağlayacağımız zener 54 volt, bu standart değil o vakit buna en yakın standart bir zenr bağlanabilir, örneğin varsa 55 volt vb,

Elektrolitik kondansatör 47 uF 100 volt civarı yeterlidir.

AphaniusMento

50 led seri bağlanacak. 50x2,7= 135V zener uygun oluyor demek ki. Standar mı dır bilemiyorum. Sorunca öğreneceğim.

Öte yandan çalışmayacak olan şemaları sanal ortama neden koyarlar anlamak mümkün değil.
Yeni başlamış birini soğutmak ve vazgeçirmek için birebir...

[IMG]http://i60.tinypic.com/2qbgbh0.jpg[/img]

seron

halojen lambaların en bilinen özelliği yüksek ısı yaymalarıdır. hele hele yazın biraz bayabilir, yanılmıyorsun. bir reklamcı abinin, dükkanını tavana yerleştirilmiş halojen lambalarla ısıttığına, klima vs kullanmadığına tanık olmuştum.

devreyi doğru kurmuşsun. ancak girişteki 10 ohm direnci 100ohm 2W yaparsan daha iyi olur. daha önce yaptığım testlerde zener diyodu uyguladığım devrelerde akım değeri çok küçük olduğundan kullanamamıştım. bu nedenle zenerli devre tavsiye etmem. bunun yerine uygun adette ledi seri bağlarsan daha iyi olur. illede için rahat etmeyecek ise 22K-1W direnci paralel bağlamayı dene. paralel bağlı direnç, zaten akımı düşük olan gerilimi boğacak, zener diyodu gibi çabuk bozulmayacaktır. (şayet zener aniden bozulur ise ledler patlar veyahut yangına dahi neden olabilir)

0,30uF-400V kapasitöre mutlaka 1M-0,25W paralel direnç bağla.

direnç değerlerinin küçük olması dışında hata yok gibi görünüyor, mutlaka çalışması lazım.

AphaniusMento

En başta eklediğim devre 24 led sürdüğü iddaa ediliyordu. 50 led düşündüğüm için devrenin yanına aynısından bir adet daha yapmam gerekiyor.

Yine ilgili bir sitede 50 ledi süren tek bir devre şeması buldum ve onun çizimini yaptım. Tek bir devre olduğu için daha az yer kapalayacağını düşünüyorum. Ancak çalışır mı onu bilemiyorum. Ustalarımdan ricam, aşağıdaki devrenin ledleri sürüp, sürmeyeceğini iletmeleri. Boşu boşuna malzeme, zaman ve emek harcamak moral bozucu.

[IMG]http://i62.tinypic.com/sltnit.jpg[/img]

seron

her beyaz led kabaca 3V olsa;
3x50=150V eder.
malzemen var ise, bredboardda kurup dene. çıkışı ölçüp greken değerin biraz üzerinde bir gerilimle çalıştırabilirsin.

DİKKAT! bu tip devrelerden en yüksek verim maalesef biraz da deneme-yanılma yoluyla bulunuyor. formüller her daim işe yaramayabiliyor ve dahası uygun watajda direnç kullanılmadığı taktirde bazı sıkıntılar doğabiliyor. çarpılma ve/veya yangın tehlikesi unutulmamalı.

bu bir trafosuz adaptör devresi olduğundan çıkış daima 220-230V civarında olacaktır. gerilim bölücü veyahut zener devresiyle uygun gerilim regülasyonu sağlanabilirse de akım değeri kullanılabilir değerin çok altına inmektedir. bu nedenle buradaki ana amaç, AC girişinden akımı kısarak, çıkışta da gerilimi boğmak, yada gerilime en uygun sayıda seri yük bağlamaktır.(bakınız kirşof kanunu).

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 08 Temmuz 2014, 14:01:15dirençlerin ohm değeri önemlidir, watt değerleri çok önemli değil ( düşük güçlü olursa direnç ısınır)
sen kaç tane led'i seri bağlayacaksın?
her bir led için 2.7 volt hesaplayacağız, yani toplam 20 led varsa V=20x2.7=54 volt eder. demek ki oraya bağlayacağımız zener 54 volt, bu standart değil o vakit buna en yakın standart bir zenr bağlanabilir, örneğin varsa 55 volt vb,

Elektrolitik kondansatör 47 uF 100 volt civarı yeterlidir.

Adnan hocam, köprü diyotun çıkışına kondansatörü ve zenner diyodu seri mi bağlayacağım?
Devredeki 0,30uF 400v kondansatörü 1uF 400v çıkarsak 50 led sürebilir miyiz?

Adnancoskun

yukarıda şemasını vermiştim. 
Kondansatör köprü diyodun + ve  - uçları arasına paralel beğlanacak, zener de dirençle gerilim düşürüldükten sonra paralel.

seron

tamam şimdi oldu.
bir önceki devren yanlıştı.
soldaki devreye 10R eklemeyi unuttun... zenere seri bağlanan hani...

Adnancoskun

devre şimdi olmuş, soldakinde direncin yeri var, fakat direnç çizmeyi unutmuşsun üstüne...

AphaniusMento

Montajda koyarım :)

Bir önceki devre ile 3,5 saatin ve 50 ledin dumanını çıkardım.

İnşallah bununla duman yerine ışık çıkaracağız.

Adnan hocam bu arada zenner diyot 62V sonmuş. Bunu da öğrenmiş oldum.

Adnancoskun

hiç korkma, duman çıkmayacak.... ışık saçack, sen izmirden yakacaksın, ben kayseriden göreceğim...

AphaniusMento

0.30 uF 400 V kondansatörden çıkış AC 2 V. Köprü diyot çıkış 0 V
1 uF 400 V kondansatör çıkış AC 3.28 V. Köprü diyot çıkış 0,01 V

Kondansatörlerin bozuk olma ihtimallerine karşı bir başka yeni ile değiştirdim ama sonuçlar aynı çıktı.
10R dirençte sorun olabileceğini düşünmediğim için değiştirmedim ve bıraktım. :(

seron

devren doğru yapılmış görünüyor. en son verdiğin devreye sadık kaldıysan, muhakkak bir sorun var.
fişi çektikten sonra köprüye dokun sıcak mı?
hazır köprülerin bacak bağlantıları tipine göre değişebiliyor. doğru bağladığından emin misin? zira AC2V ölçmen 1Amperlik diyotun kısa devre ölçüm sonucunu veriyor gibi geldi. keşke 1N4007 lerle yapsan. ben genelde hep böyle yapıyorum hazır köprüler fazla dayanmıyor diye.
çalıştıracağız onu hele az daha uğraş...

AphaniusMento

Yok sıcak değildi hocam. Zaten sıcak olma ihtimali yok. Çünkü köprü diyoda gelen birşey yok. Dirençe giren 220 V çıkış yapıp, kutupsuz kondansatöre giriyor ancak orada takılıp kalıyor.
Köprü diyodun üzerinde + ~ ~ - işaretleri mevcut. Elbette uğraşırım. 3-5 elamanlı basıt bir devre. Ancak neden böyle oldu anlayadım. Bu akşam yeni parçalar ile breadboard üzerinde deneyeceğim. Zaman kalırsa 4007 ler ile de denerim.

seron

daha önce yaptığım bir deneyde, ki o zaman bilgisiszdim, kondansatörden çokan ac'yi tek diyotla(yarım dalga) doğrultmayı denemiştim. ve verdiğin sonuca yakın sonuç elde ettim. sonra devre üzerinde düşünürken hatamı buldum. tek bağlanmış diyot, kondansatörü DC ile doldurarak, AC'ye Direnç gösteriyordu. yani seri kondansatör devresinden dc geçirmeye çalıştığıma muvaffak oldum.

dolayısıyla köprünün arızalı olması,
sigortanın iletim yapmaması,
direncin daha fişi ilk taktığın anda yanması,
soğuk lehim gibi etmenler,

iletimi mümkün kılmıyor ya da tek yönlü geçişe izin verdiği için kondansatörü yüklüyor olabilir. devreyi fişe takıp-çıkarıp kondansatör uçlarını kısa devre etmeyi bir dene. kıvılcımlı patlama olursa dediğim doğrudur. yok ise herhangi bir nedenden ötürü hiç iletim yok demektir.
ayrıca zenerlerin yanlış bağlanması da soruna neden olabilir.
hele bir bak, tekrar konuşalım.

AphaniusMento

Tamamı kontrol edildi.
Sigorta iletimde.
Direnç iletimde.
Soğuk lehim, onu da öğreneceğim.
Zennerlere gelen giden birşey olmasa da yönlerini kontrol ettim seri ve sorunsuz.
Sonuç aynı :(

1A köprü diyot yerine 4007 lerden oluşan yeni bir pcb çizdim.

[IMG]http://i59.tinypic.com/2n6t5bt.jpg[/img]

Mümkün olan en küçük boyutta olması için biraz sıkıştırdım sanırım. Kimden ne geçiyor, ne geçmiyora bakarken birden ortalık aydınlandı. Yok, yok ledlerin ışığı değilmiş, kısa devre yıptırmışım. :) Bugün biraz daha ferahını çizip, akşama yeni parçalarla yeniden hazırlayacağım.

[IMG]http://i61.tinypic.com/15qriox.jpg[/img]

whyliving

hocam belki önerilmiştir yada düşünmüşsünüzdür . ben yinede söylesem diyorum ki bu  usb telefon şarjları var 5 v 1 A civarı bunlardan kullansanız ? 

AphaniusMento

seron

Allahallaaa... senin sorunu halen çözemedim ben... daha önce o devrenin zenersizinden yaptım, çalıştıydı. hatta hala çalışıyor.
evde 5-6 tane otomatik ışıldak devrem var, 24 saat fişte takılı. 4-5 yıldır sorunsuz kullanıyorum. senin devrenin sorunu ne ola ki?...
kullandığın seri kapasitör kutupsuz değil mi? kutuplu olmaması lazım.
bir de 1A diyot köprüsünün maksimum gerilim sınırı nedir, onu da bilmek lazım şimdi aklıma geldi. 12-24V gibiyse olmaz. fişe taktığın anda bozulur. ama diyorsun ki kondansatörün çıkışında da pek gerilim yok. bildiğin gibi 4007'ler 1000V olarak bilinir...

Adnancoskun

bir öneri,
220 volt ile çalışırken devreye 60 watt sri lamba bağlarsanız , aksilik durumunda patlama çatlama olmaz...

seron

@Adnancoskun usta bu yötemi evde bir akü için kısadevre koruması olarak kullanıyorum. neden daha önce düşünemedik? ;D

AphaniusMento

Alıntı yapılan: seron - 15 Temmuz 2014, 15:50:5612-24V gibiyse olmaz. fişe taktığın anda bozulur. ama diyorsun ki kondansatörün çıkışında da pek gerilim yok. bildiğin gibi 4007'ler 1000V olarak bilinir...

Valla o kısmını bilmiyorum. Alırken sadece kaç amper diye sordular.
[mergedate]1405430830[/mergedate]
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Temmuz 2014, 16:18:44bir öneri,
220 volt ile çalışırken devreye 60 watt sri lamba bağlarsanız , aksilik durumunda patlama çatlama olmaz...

Hocam daha devreyi çalıştıramadım, bir de işin içine ampul, mampul sokmayalım :)

seron

sokalım sokalım. her seferinde plaket patlatmazsın daha iyi olur. kısadevre yapınca lamba yanar.

o satıcıya de ki "amperinden çok voltajı önemli. 220ye dayansın" de.

AphaniusMento

E hocam şimdi 4007 lerle yeni pcb çizdiydim. Yine köprü diyoda dönmeyeyim.

seron

4007 daha iyidir çünkü 1A diyodun özelliklerini tam olarak bilmiyoruz.

230VAC, seri kondansatörden geçecek;
diyot köprüsünde doğrulacak,
adnan hocanın dediği 47 kondansatörde filtrelenip azıcık kuvvetlenecek,
seri bağlı 10R dirençle amperi biraz zayıflayacak,
paralel zener devresinde regüle olacak,
ledleri iletime açarak çalışacak inşallah.
bak muska gibi yazdım e daha ne yapayım? ;D

AphaniusMento

seron

hadi hadi, sen bir bismillah deyip başla, gerisi gelir.
ben de evde masa lambası yapmaya çalışıyorum da sabitleyecek tabla lazım. yoksa devre hazır. olmadı foto çekip yükleyeyim yarın...

AphaniusMento

Tablasız masa labası için küp şeklindeki jöle kutusuna alçı dökmüştüm. Gayet jan janlı olmuştu:)

seron

ben çamaşır teli olarak da kullanılan endüstriyel tip tel kullandım. hani yeşil naylon kaplı parmaklıklar var ya o telden. güzelce büküp şekillendirdim. masayı tutacak kıskaç yeri de yaptım. ama sorun dipte değil. led devresinin de oturacağı yansıtıcı da. burayı nasıl neyden yapacağımı bilmiyorum. daha önce sandy kolonya şişesini uzunlamasına keserek yapmıştım. teli de çamaşır makinesi tahliye hortumunun içine yerleştirip, yarım şişenin kapak kısmını da bu boruya geçiriyorsun güzel oluyor. bir sene dayandı, bozuldu. sebep: kullandığım devre çin malı gecelambasının içinden çıkan devreydi.

AphaniusMento

4007 lerden oluşan yeni çizimi kurdum.

220 AC yi ilk verdiğimde çıkışlarda 146 V gördüm. 5 saniye içinde 000 V' a indi.
Burda bir parçada sorun var ama hangisi bilemiyorum. Kondansatörler hariç tüm elemanlar iletim sağladığını test edebiliyorum. Ya da ne denir, multimetrenin müzik notalı ve >I sembollü kademesi değer gösteriyor ve sinyal veriyor.

Adnancoskun

AphaniusMento

İlk yaptığım bunlardan farklı bir devrede 50 ledin dumanını çıkarmıştım. Bu nedenle ledsiz ölçüm yaptım hocam.

Adnancoskun

Led yerine birtane 2K2 veya 3k3 direnç bağla, ve direnç üzerindeki gerilimi ölç...
üzerinde yük yokken gerilim yüksek olur.... kondansatör de sürekli gerilimin artmasına neden olur....

seron

ilk gerilim uyguladığında belli bir voltaj görünüp sonra sıfıra inmesi, seri kondansatörün DC ile dolduğuna işaret ediyor. fişi çıkardıktan sonra uçlarını kısadevre etsene bir, çaaat yapıyor mu? yapıyorsa ona göre değerlendirelim.
bir de ne kadar kendine güvenirsen güven lütfen şu kondansatörün uçlarına 1M-025W bağla lütfen. burdan bakarken bile rahatsız oluyorum.
sorunu çözemezsen zenerleri devreden çıkarıp seri 10ohm direnci büyült. daha önbce de dediğim gibi bu bir trafosuz adaptör devresi. bunda düşük gerilim-yüksek akım eldesi olmaz. uygun adette ledi seri bağladığında o yüksek gerilimde rahat çalıştırırsın.

AphaniusMento

Alıntı yapılan: seron - 16 Temmuz 2014, 14:29:01
Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Temmuz 2014, 13:46:02Led yerine birtane 2K2 veya 3k3 direnç bağla, ve direnç üzerindeki gerilimi ölç...
üzerinde yük yokken gerilim yüksek olur.... kondansatör de sürekli gerilimin artmasına neden olur....

Akşama fırsat bulursam denerim hocam.
[mergedate]1405515825[/mergedate]
Alıntı yapılan: seron - 16 Temmuz 2014, 14:29:01ilk gerilim uyguladığında belli bir voltaj görünüp sonra sıfıra inmesi, seri kondansatörün DC ile dolduğuna işaret ediyor. fişi çıkardıktan sonra uçlarını kısadevre etsene bir, çaaat yapıyor mu? yapıyorsa ona göre değerlendirelim.
bir de ne kadar kendine güvenirsen güven lütfen şu kondansatörün uçlarına 1M-025W bağla lütfen. burdan bakarken bile rahatsız oluyorum.
sorunu çözemezsen zenerleri devreden çıkarıp seri 10ohm direnci büyült. daha önbce de dediğim gibi bu bir trafosuz adaptör devresi. bunda düşük gerilim-yüksek akım eldesi olmaz. uygun adette ledi seri bağladığında o yüksek gerilimde rahat çalıştırırsın.

Kutupsuz kondansatörün uçlarını kısa devre yaptım, ark oluşuyor. Seron kutupsuz kondansatöre paralel 1MR direnci bağlayayım da ne işe yarayacağını da aktarırsan birşey öğrenmiş olurum. Kedi testisi kadar devreyi çalıştıramadım gitti :)

Adnancoskun

senin devren çalışıyor..... akşam çıkışa paralel 3k3 bağla bağla ledi patlarsa ledler , ben sana yenisini gönderirim :)

yukarıda belirttim, testlerde 220 volt girişe bir seri lamba bağlarsan patlama çatlama olmaz... devre normal çalışınca , o lambayı iptal edersin......

seron

1mega-ohmluk direnç,
fişi çektiğinde herhangi iki alternanstan biri tarafından şarj olan kondansatörün,
yanlışlıkla dokunduğunda çarpılmanı önlemek için deşarj eder.
böylece fişi çektikten sonra kondansatöre güvenle dokunabilmeni kolaylaştırır(garanti etmez).
bu nedenle bu direnç, trafosuz adaptörlerin olmazsa olmazıdır.

kondansatör uçlarında ark oluşumunun iki nedeni olabilir:
seri kondansatöre direnç bağlamadığın için kondansatörde kalan yük,
iletim sorunu nedeniyle kondansatöre biriken DC. köprüdeki diyotlardan biri bile arızalı olsa pozitif-negatif alternanslar birbirine eşit olmayacağından, ondansatörün yarım dalga DC ile beslenerek şarj olur ve AC yi geçirmez. bu nedenle çıkıştan ancak birşey alabilirsin: hiçbirşey. işte kondansatör dolana kadarki sürede ölçtüğün o gerilimin nedeni budur. 220yi ilk verdiğinde kondansatör hızla doluyor,ki o sürede belli bir değer okuyyorsun, yük maksimuma ulaştığında ac'yi(daha doğrusu yarım dalga DCyi) geçirmiyor, sıfır okuyorsun.

ama başka faktörler de olabilir. adnan hocanın dediğini yap ta bir dene, yine olmazsa bir bakalım. bayağı sardırdım bu konuya ben... ;D
[mergedate]1405519406[/mergedate]
bu arada devreyi çok temiz ve güzel yapmışsın üstelik çizim programını beğendim.

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Temmuz 2014, 16:10:47senin devren çalışıyor..... akşam çıkışa paralel 3k3 bağla bağla ledi patlarsa ledler , ben sana yenisini gönderirim :)

yukarıda belirttim, testlerde 220 volt girişe bir seri lamba bağlarsan patlama çatlama olmaz... devre normal çalışınca , o lambayı iptal edersin......
Şimdi 3,3k+1 led mi bağlayacağım hocam?
Alıntı yapılan: seron - 16 Temmuz 2014, 17:05:191mega-ohmluk direnç,
fişi çektiğinde herhangi iki alternanstan biri tarafından şarj olan kondansatörün,
yanlışlıkla dokunduğunda çarpılmanı önlemek için deşarj eder.
böylece fişi çektikten sonra kondansatöre güvenle dokunabilmeni kolaylaştırır(garanti etmez).
bu nedenle bu direnç, trafosuz adaptörlerin olmazsa olmazıdır.

kondansatör uçlarında ark oluşumunun iki nedeni olabilir:
seri kondansatöre direnç bağlamadığın için kondansatörde kalan yük,
iletim sorunu nedeniyle kondansatöre biriken DC. köprüdeki diyotlardan biri bile arızalı olsa pozitif-negatif alternanslar birbirine eşit olmayacağından, ondansatörün yarım dalga DC ile beslenerek şarj olur ve AC yi geçirmez. bu nedenle çıkıştan ancak birşey alabilirsin: hiçbirşey. işte kondansatör dolana kadarki sürede ölçtüğün o gerilimin nedeni budur. 220yi ilk verdiğinde kondansatör hızla doluyor,ki o sürede belli bir değer okuyyorsun, yük maksimuma ulaştığında ac'yi(daha doğrusu yarım dalga DCyi) geçirmiyor, sıfır okuyorsun.

ama başka faktörler de olabilir. adnan hocanın dediğini yap ta bir dene, yine olmazsa bir bakalım. bayağı sardırdım bu konuya ben... ;D
[mergedate]1405519406[/mergedate]
bu arada devreyi çok temiz ve güzel yapmışsın üstelik çizim programını beğendim.

Paralel direncin ne iş yaptığını öğrendim ama artık yeni bir baskı devre hazırlamak istemiyorum. Zaten bu son denemem. Olmadı rezistanslı fan gibi çalışan emektar masa lambasına takılmaya devam edeceğim.

Çizimi yaptığım program Adobe Illustrator, yani pc lerde kullanılan Corel draw' ın biraz daha yeteneklisi ve profesyoneli.

seron

başka bir baskı yapma zaten. kartın yol yüzünden lehimle. küçücük zaten.
o devre çalışır diyorum ben ama küçük bir şeyi atlıyoruz. o ne acaba sorun bu.
ummadık taş baş yarar. sigortayı iptal et bakalım... sigorta telinin diplerinde oluşmuş oksitlenme diyot özelliği göstermesine neden olabilir. diyotların yapısı metal-metaloksittir.

AphaniusMento

Sigorta gıcır, gıcır hocam. Yani sıfır ve ölçümde iletim veriyor.
1MR un boyutunu anımsamıyorum. Küçük ise eleman yüzeyinden de lehimleyebilirim.

seron

canım, çeyrek wattlık dirençler yok mu onlardan. senin 10ohmun en küçük tipini düşün...

Adnancoskun

hayır 3k3 paralel bağladıktan sonra direncin uçlarındaki gerilimi ölç, muhtemelen 50 volt civarında çıkacaktır, işte bu noktaya seri olarak hazırladığın grup ledi bağla...

serkan_48

Abi yak artık ledleri meraktan çatladım :D espri bi yana 4 gözle takip ediyorum projeni bende benzer bi proje yapmıştım ben senn kadar detaylı yapmadım 220 volta seri kondansatör direnç bağladım çıkışına köprü diyot ve bir kondansatör koydum o kadar..

Adnancoskun

AphaniusMento

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Temmuz 2014, 18:37:18hayır 3k3 paralel bağladıktan sonra direncin uçlarındaki gerilimi ölç, muhtemelen 50 volt civarında çıkacaktır, işte bu noktaya seri olarak hazırladığın grup ledi bağla...

67.5 V görmeden ledleri iliştirmem.
Hocam 5-10 led bozmak önemli değil. Ancak 3,5 saat emek harcayıp hazıladığın led gurubu işe yaramaz hale gelince adama bir hayli koyuyor.
Bunun gibi.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın