Ana içeriğe git
Konu: 220 V ac lie led masa lambası (3857 Kez okunmuş)

Ynt: 220 V ac lie led masa lambası

Yanıt #30
hadi hadi, sen bir bismillah deyip başla, gerisi gelir.
ben de evde masa lambası yapmaya çalışıyorum da sabitleyecek tabla lazım. yoksa devre hazır. olmadı foto çekip yükleyeyim yarın...
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #31
Tablasız masa labası için küp şeklindeki jöle kutusuna alçı dökmüştüm. Gayet jan janlı olmuştu:)
AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #32
ben çamaşır teli olarak da kullanılan endüstriyel tip tel kullandım. hani yeşil naylon kaplı parmaklıklar var ya o telden. güzelce büküp şekillendirdim. masayı tutacak kıskaç yeri de yaptım. ama sorun dipte değil. led devresinin de oturacağı yansıtıcı da. burayı nasıl neyden yapacağımı bilmiyorum. daha önce sandy kolonya şişesini uzunlamasına keserek yapmıştım. teli de çamaşır makinesi tahliye hortumunun içine yerleştirip, yarım şişenin kapak kısmını da bu boruya geçiriyorsun güzel oluyor. bir sene dayandı, bozuldu. sebep: kullandığım devre çin malı gecelambasının içinden çıkan devreydi.

Yanıt #34
4007 lerden oluşan yeni çizimi kurdum.

220 AC yi ilk verdiğimde çıkışlarda 146 V gördüm. 5 saniye içinde 000 V' a indi.
Burda bir parçada sorun var ama hangisi bilemiyorum. Kondansatörler hariç tüm elemanlar iletim sağladığını test edebiliyorum. Ya da ne denir, multimetrenin müzik notalı ve >I sembollü kademesi değer gösteriyor ve sinyal veriyor.
AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #35
led bağlıyken mi ölçüyorsun, led olmadan mı?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #36
İlk yaptığım bunlardan farklı bir devrede 50 ledin dumanını çıkarmıştım. Bu nedenle ledsiz ölçüm yaptım hocam.
AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #37
Led yerine birtane 2K2 veya 3k3 direnç bağla, ve direnç üzerindeki gerilimi ölç...
üzerinde yük yokken gerilim yüksek olur.... kondansatör de sürekli gerilimin artmasına neden olur....

Yanıt #38
ilk gerilim uyguladığında belli bir voltaj görünüp sonra sıfıra inmesi, seri kondansatörün DC ile dolduğuna işaret ediyor. fişi çıkardıktan sonra uçlarını kısadevre etsene bir, çaaat yapıyor mu? yapıyorsa ona göre değerlendirelim.
bir de ne kadar kendine güvenirsen güven lütfen şu kondansatörün uçlarına 1M-025W bağla lütfen. burdan bakarken bile rahatsız oluyorum.
sorunu çözemezsen zenerleri devreden çıkarıp seri 10ohm direnci büyült. daha önbce de dediğim gibi bu bir trafosuz adaptör devresi. bunda düşük gerilim-yüksek akım eldesi olmaz. uygun adette ledi seri bağladığında o yüksek gerilimde rahat çalıştırırsın.

Yanıt #39

Led yerine birtane 2K2 veya 3k3 direnç bağla, ve direnç üzerindeki gerilimi ölç...
üzerinde yük yokken gerilim yüksek olur.... kondansatör de sürekli gerilimin artmasına neden olur....

Akşama fırsat bulursam denerim hocam.
[mergedate]1405515825[/mergedate]

ilk gerilim uyguladığında belli bir voltaj görünüp sonra sıfıra inmesi, seri kondansatörün DC ile dolduğuna işaret ediyor. fişi çıkardıktan sonra uçlarını kısadevre etsene bir, çaaat yapıyor mu? yapıyorsa ona göre değerlendirelim.
bir de ne kadar kendine güvenirsen güven lütfen şu kondansatörün uçlarına 1M-025W bağla lütfen. burdan bakarken bile rahatsız oluyorum.
sorunu çözemezsen zenerleri devreden çıkarıp seri 10ohm direnci büyült. daha önbce de dediğim gibi bu bir trafosuz adaptör devresi. bunda düşük gerilim-yüksek akım eldesi olmaz. uygun adette ledi seri bağladığında o yüksek gerilimde rahat çalıştırırsın.

Kutupsuz kondansatörün uçlarını kısa devre yaptım, ark oluşuyor. Seron kutupsuz kondansatöre paralel 1MR direnci bağlayayım da ne işe yarayacağını da aktarırsan birşey öğrenmiş olurum. Kedi testisi kadar devreyi çalıştıramadım gitti :)
AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #40
senin devren çalışıyor..... akşam çıkışa paralel 3k3 bağla bağla ledi patlarsa ledler , ben sana yenisini gönderirim :)

yukarıda belirttim, testlerde 220 volt girişe bir seri lamba bağlarsan patlama çatlama olmaz... devre normal çalışınca , o lambayı iptal edersin......

Yanıt #41
1mega-ohmluk direnç,
fişi çektiğinde herhangi iki alternanstan biri tarafından şarj olan kondansatörün,
yanlışlıkla dokunduğunda çarpılmanı önlemek için deşarj eder.
böylece fişi çektikten sonra kondansatöre güvenle dokunabilmeni kolaylaştırır(garanti etmez).
bu nedenle bu direnç, trafosuz adaptörlerin olmazsa olmazıdır.

kondansatör uçlarında ark oluşumunun iki nedeni olabilir:
seri kondansatöre direnç bağlamadığın için kondansatörde kalan yük,
iletim sorunu nedeniyle kondansatöre biriken DC. köprüdeki diyotlardan biri bile arızalı olsa pozitif-negatif alternanslar birbirine eşit olmayacağından, ondansatörün yarım dalga DC ile beslenerek şarj olur ve AC yi geçirmez. bu nedenle çıkıştan ancak birşey alabilirsin: hiçbirşey. işte kondansatör dolana kadarki sürede ölçtüğün o gerilimin nedeni budur. 220yi ilk verdiğinde kondansatör hızla doluyor,ki o sürede belli bir değer okuyyorsun, yük maksimuma ulaştığında ac'yi(daha doğrusu yarım dalga DCyi) geçirmiyor, sıfır okuyorsun.

ama başka faktörler de olabilir. adnan hocanın dediğini yap ta bir dene, yine olmazsa bir bakalım. bayağı sardırdım bu konuya ben... ;D
[mergedate]1405519406[/mergedate]
bu arada devreyi çok temiz ve güzel yapmışsın üstelik çizim programını beğendim.

Yanıt #42

senin devren çalışıyor..... akşam çıkışa paralel 3k3 bağla bağla ledi patlarsa ledler , ben sana yenisini gönderirim :)

yukarıda belirttim, testlerde 220 volt girişe bir seri lamba bağlarsan patlama çatlama olmaz... devre normal çalışınca , o lambayı iptal edersin......

Şimdi 3,3k+1 led mi bağlayacağım hocam?

1mega-ohmluk direnç,
fişi çektiğinde herhangi iki alternanstan biri tarafından şarj olan kondansatörün,
yanlışlıkla dokunduğunda çarpılmanı önlemek için deşarj eder.
böylece fişi çektikten sonra kondansatöre güvenle dokunabilmeni kolaylaştırır(garanti etmez).
bu nedenle bu direnç, trafosuz adaptörlerin olmazsa olmazıdır.

kondansatör uçlarında ark oluşumunun iki nedeni olabilir:
seri kondansatöre direnç bağlamadığın için kondansatörde kalan yük,
iletim sorunu nedeniyle kondansatöre biriken DC. köprüdeki diyotlardan biri bile arızalı olsa pozitif-negatif alternanslar birbirine eşit olmayacağından, ondansatörün yarım dalga DC ile beslenerek şarj olur ve AC yi geçirmez. bu nedenle çıkıştan ancak birşey alabilirsin: hiçbirşey. işte kondansatör dolana kadarki sürede ölçtüğün o gerilimin nedeni budur. 220yi ilk verdiğinde kondansatör hızla doluyor,ki o sürede belli bir değer okuyyorsun, yük maksimuma ulaştığında ac'yi(daha doğrusu yarım dalga DCyi) geçirmiyor, sıfır okuyorsun.

ama başka faktörler de olabilir. adnan hocanın dediğini yap ta bir dene, yine olmazsa bir bakalım. bayağı sardırdım bu konuya ben... ;D
[mergedate]1405519406[/mergedate]
bu arada devreyi çok temiz ve güzel yapmışsın üstelik çizim programını beğendim.

Paralel direncin ne iş yaptığını öğrendim ama artık yeni bir baskı devre hazırlamak istemiyorum. Zaten bu son denemem. Olmadı rezistanslı fan gibi çalışan emektar masa lambasına takılmaya devam edeceğim.

Çizimi yaptığım program Adobe Illustrator, yani pc lerde kullanılan Corel draw' ın biraz daha yeteneklisi ve profesyoneli.
AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #43
başka bir baskı yapma zaten. kartın yol yüzünden lehimle. küçücük zaten.
o devre çalışır diyorum ben ama küçük bir şeyi atlıyoruz. o ne acaba sorun bu.
ummadık taş baş yarar. sigortayı iptal et bakalım... sigorta telinin diplerinde oluşmuş oksitlenme diyot özelliği göstermesine neden olabilir. diyotların yapısı metal-metaloksittir.

Yanıt #44
Sigorta gıcır, gıcır hocam. Yani sıfır ve ölçümde iletim veriyor.
1MR un boyutunu anımsamıyorum. Küçük ise eleman yüzeyinden de lehimleyebilirim.
AphaniusMento
İZMİR 1963