Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: 220 V ac lie led masa lambası (2905 Kez okunmuş)

Ynt: 220 V ac lie led masa lambası

Yanıt #15
0.30 uF 400 V kondansatörden çıkış AC 2 V. Köprü diyot çıkış 0 V
1 uF 400 V kondansatör çıkış AC 3.28 V. Köprü diyot çıkış 0,01 V

Kondansatörlerin bozuk olma ihtimallerine karşı bir başka yeni ile değiştirdim ama sonuçlar aynı çıktı.
10R dirençte sorun olabileceğini düşünmediğim için değiştirmedim ve bıraktım. :(
AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #16
devren doğru yapılmış görünüyor. en son verdiğin devreye sadık kaldıysan, muhakkak bir sorun var.
fişi çektikten sonra köprüye dokun sıcak mı?
hazır köprülerin bacak bağlantıları tipine göre değişebiliyor. doğru bağladığından emin misin? zira AC2V ölçmen 1Amperlik diyotun kısa devre ölçüm sonucunu veriyor gibi geldi. keşke 1N4007 lerle yapsan. ben genelde hep böyle yapıyorum hazır köprüler fazla dayanmıyor diye.
çalıştıracağız onu hele az daha uğraş...
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #17
Yok sıcak değildi hocam. Zaten sıcak olma ihtimali yok. Çünkü köprü diyoda gelen birşey yok. Dirençe giren 220 V çıkış yapıp, kutupsuz kondansatöre giriyor ancak orada takılıp kalıyor.
Köprü diyodun üzerinde + ~ ~ - işaretleri mevcut. Elbette uğraşırım. 3-5 elamanlı basıt bir devre. Ancak neden böyle oldu anlayadım. Bu akşam yeni parçalar ile breadboard üzerinde deneyeceğim. Zaman kalırsa 4007 ler ile de denerim.
AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #18
daha önce yaptığım bir deneyde, ki o zaman bilgisiszdim, kondansatörden çokan ac'yi tek diyotla(yarım dalga) doğrultmayı denemiştim. ve verdiğin sonuca yakın sonuç elde ettim. sonra devre üzerinde düşünürken hatamı buldum. tek bağlanmış diyot, kondansatörü DC ile doldurarak, AC'ye Direnç gösteriyordu. yani seri kondansatör devresinden dc geçirmeye çalıştığıma muvaffak oldum.

dolayısıyla köprünün arızalı olması,
sigortanın iletim yapmaması,
direncin daha fişi ilk taktığın anda yanması,
soğuk lehim gibi etmenler,

iletimi mümkün kılmıyor ya da tek yönlü geçişe izin verdiği için kondansatörü yüklüyor olabilir. devreyi fişe takıp-çıkarıp kondansatör uçlarını kısa devre etmeyi bir dene. kıvılcımlı patlama olursa dediğim doğrudur. yok ise herhangi bir nedenden ötürü hiç iletim yok demektir.
ayrıca zenerlerin yanlış bağlanması da soruna neden olabilir.
hele bir bak, tekrar konuşalım.

Yanıt #19
Tamamı kontrol edildi.
Sigorta iletimde.
Direnç iletimde.
Soğuk lehim, onu da öğreneceğim.
Zennerlere gelen giden birşey olmasa da yönlerini kontrol ettim seri ve sorunsuz.
Sonuç aynı :(

1A köprü diyot yerine 4007 lerden oluşan yeni bir pcb çizdim.

Mümkün olan en küçük boyutta olması için biraz sıkıştırdım sanırım. Kimden ne geçiyor, ne geçmiyora bakarken birden ortalık aydınlandı. Yok, yok ledlerin ışığı değilmiş, kısa devre yıptırmışım. :) Bugün biraz daha ferahını çizip, akşama yeni parçalarla yeniden hazırlayacağım.

AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #20
hocam belki önerilmiştir yada düşünmüşsünüzdür . ben yinede söylesem diyorum ki bu  usb telefon şarjları var 5 v 1 A civarı bunlardan kullansanız ? 

Yanıt #21
Beceremezsem ensonunda öyle yapacağım.
AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #22
Allahallaaa... senin sorunu halen çözemedim ben... daha önce o devrenin zenersizinden yaptım, çalıştıydı. hatta hala çalışıyor.
evde 5-6 tane otomatik ışıldak devrem var, 24 saat fişte takılı. 4-5 yıldır sorunsuz kullanıyorum. senin devrenin sorunu ne ola ki?...
kullandığın seri kapasitör kutupsuz değil mi? kutuplu olmaması lazım.
bir de 1A diyot köprüsünün maksimum gerilim sınırı nedir, onu da bilmek lazım şimdi aklıma geldi. 12-24V gibiyse olmaz. fişe taktığın anda bozulur. ama diyorsun ki kondansatörün çıkışında da pek gerilim yok. bildiğin gibi 4007'ler 1000V olarak bilinir...

Yanıt #23
bir öneri,
220 volt ile çalışırken devreye 60 watt sri lamba bağlarsanız , aksilik durumunda patlama çatlama olmaz...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #24
@Adnancoskun usta bu yötemi evde bir akü için kısadevre koruması olarak kullanıyorum. neden daha önce düşünemedik? ;D

Yanıt #25

12-24V gibiyse olmaz. fişe taktığın anda bozulur. ama diyorsun ki kondansatörün çıkışında da pek gerilim yok. bildiğin gibi 4007'ler 1000V olarak bilinir...

Valla o kısmını bilmiyorum. Alırken sadece kaç amper diye sordular.
[mergedate]1405430830[/mergedate]

bir öneri,
220 volt ile çalışırken devreye 60 watt sri lamba bağlarsanız , aksilik durumunda patlama çatlama olmaz...

Hocam daha devreyi çalıştıramadım, bir de işin içine ampul, mampul sokmayalım :)
AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #26
sokalım sokalım. her seferinde plaket patlatmazsın daha iyi olur. kısadevre yapınca lamba yanar.

o satıcıya de ki "amperinden çok voltajı önemli. 220ye dayansın" de.

Yanıt #27
E hocam şimdi 4007 lerle yeni pcb çizdiydim. Yine köprü diyoda dönmeyeyim.
AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #28
4007 daha iyidir çünkü 1A diyodun özelliklerini tam olarak bilmiyoruz.

230VAC, seri kondansatörden geçecek;
diyot köprüsünde doğrulacak,
adnan hocanın dediği 47 kondansatörde filtrelenip azıcık kuvvetlenecek,
seri bağlı 10R dirençle amperi biraz zayıflayacak,
paralel zener devresinde regüle olacak,
ledleri iletime açarak çalışacak inşallah.
bak muska gibi yazdım e daha ne yapayım? ;D

Yanıt #29
Herşey teoride olduğu gibi olsaydı keşke :)
AphaniusMento
İZMİR 1963