220 V ac lie led masa lambası

Başlatan AphaniusMento, 08 Temmuz 2014, 08:26:41

seron

yüksek gerilimin seri bağlı kutupsuz kondansatörle akımı düşürülüyor, ledlere paylaştırılıyor. doğrultucu çıkışındaki kondansatör de stabilizasyon sağlamakla beraber titreşimli ışığı önlüyor. budur.

adiga

arkadaşlar bu devreyi 5 volt çıkacak şekilde nasıl değiştirebiliriz.

adiga

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Eylül 2015, 16:51:02Burada toplam 100 led var
5 volt ile çalıştıracağınız zaman en fazla 2 ledi seri bağlayabilirsiniz
bu demektir ki 50 tane grup olacak
ve her grup 20mA çekecek demektir
 toplam akım 50x20=1000 mA yani en iyi ihtimalde 1Amper eder

Ki normal şartlarda ledler ısındıkça bu  akım artacaktır ve bence 2 Amper akım demektir...

Bu da ledli bir devre için yüksek akım sayılır,
neden 5 volt?  Ne ile beslemeyi düşünüyorsunuz? USB ile mi? :-)
hayır hocam 220 den trafosuz olarak pic beslemek istiyorum. devrenin çok küçük olması gerekiyor. bu yüzden trafo kullanamam. en küçük trafo boyutlarına baktım onlar bile büyük geldi :)

seron

trafosuz olarak pic besleyemezsiniz. belki örnek uygulamalar vardır ama bozarsınız PICi.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: adiga - 15 Eylül 2015, 22:14:00hayır hocam 220 den trafosuz olarak pic beslemek istiyorum. devrenin çok küçük olması gerekiyor. bu yüzden trafo kullanamam. en küçük trafo boyutlarına baktım onlar bile büyük geldi :)
Sevgili kardeşim, çok özür diliyorum,
yanlış okumuşum, siz bu devreden 5 volt elde etmek istiyorsunuz,
Bu tür uygulamalar var, birçok yerde rastladım
Şöyle oluyor,
girişteki kondansatörü 330nF seçin,
çıkışına 12 volt 1 watt zeneri paralel bağlayın, sonrada 7805 bağlayarak çalıştırabilirsiniz,
ancak yalnızca pic'i çalıştırırsınız, picten sonraki yükü de buradan beslemek isterseniz, ona akım yetmez....
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

adiga

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 16 Eylül 2015, 10:54:56Sevgili kardeşim, çok özür diliyorum,
yanlış okumuşum, siz bu devreden 5 volt elde etmek istiyorsunuz,
Bu tür uygulamalar var, birçok yerde rastladım
Şöyle oluyor,
girişteki kondansatörü 330nF seçin,
çıkışına 12 volt 1 watt zeneri paralel bağlayın, sonrada 7805 bağlayarak çalıştırabilirsiniz,
ancak yalnızca pic'i çalıştırırsınız, picten sonraki yükü de buradan beslemek isterseniz, ona akım yetmez....
hocam internette dolaşırken bu videoyu buldum. Sizce sorun var mı devrede yoksa uydurma mı?

https://www.youtube.com/watch?v=VyKZhDRSLec

Adnancoskun

Hiç bir sıkıntı yok,
Bu devre yarım dalga doğrultma yapmış, benim sana verdigim devre tam dalga doğrultma, tek fark bu
Bu devrede çarpılma riski fazla, benim verdiğim devrede risk daha az
Her iki devre de çalışır...

Benim verdiğim devrede lm7805 kullanıldı daha kararlı çalışır
Bu devrede stabil gerilim için zener kullanılmış
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

sahin8182

bu devrede kullandığın elemanlar hakkında bilgi verebilir misin hocam. aynı zaman da ben bu devreyi merdiven başlarındaki sensörlü lambaların içine monte edip elektrik kesildiğinde devreye girecek şekilde devre araştırıyorum. önerebileceğiniz bir devre var mı acaba.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın