Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: 220 V ac lie led masa lambası (2890 Kez okunmuş)

220 V ac lie led masa lambası

Arkadaşlar selam.

Masa lambam 35 wat halojen. Oldukça yüksek sıcaklık veriyor. Ya da bana öyle gelmeye başladı.
Onu söküp yerine 220V ac ile 25 led çalıştıran bir şemayı uygulamak istedim. Şemayı ve led yerleşimini bir grafik programında çizimini yaptım ve uyguladım. Ama şemada bir sorun olduğunu düşünmeye başladım. Belki de benim bir hatam yüzündendir bilemiyorum 3. kez hazırladım başarısız oldu. Devre çıkışında 205 V var.
Tek fark 0,27 uf 400V yerne bulabildiğimi 0,30 uf 400 V koymuş olmam. Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi?

AphaniusMento
İZMİR 1963

Ynt: 220 V ac lie led masa lambası

Yanıt #1
köprü diyotdan sonra birtane elektrolitik kondansatör kullan, ve bir de köprü diyotdan sonraki dirençten sonra zener diyot kullan.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #2
Şemada dirençlerin watt' ı hakkında birşey belirtilmemiş. Biraz önce incelediğim başka şemalarda ise 1W olarak belirtiliyor. Benim kullandıklarım yanlış hatırlamıyorsam 1/4 watt idi. Belki de sorun burdan kaynaklanıyordur.

Adnan hocam, elektrolitik kondansatör ve zenner diyotun değerleri önemsiz mi diye bir soru sormak durumundayım.
AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #3
dirençlerin ohm değeri önemlidir, watt değerleri çok önemli değil ( düşük güçlü olursa direnç ısınır)
sen kaç tane led'i seri bağlayacaksın?
her bir led için 2.7 volt hesaplayacağız, yani toplam 20 led varsa V=20x2.7=54 volt eder. demek ki oraya bağlayacağımız zener 54 volt, bu standart değil o vakit buna en yakın standart bir zenr bağlanabilir, örneğin varsa 55 volt vb,

Elektrolitik kondansatör 47 uF 100 volt civarı yeterlidir.

Yanıt #4
50 led seri bağlanacak. 50x2,7= 135V zener uygun oluyor demek ki. Standar mı dır bilemiyorum. Sorunca öğreneceğim.

Öte yandan çalışmayacak olan şemaları sanal ortama neden koyarlar anlamak mümkün değil.
Yeni başlamış birini soğutmak ve vazgeçirmek için birebir...

AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #5
halojen lambaların en bilinen özelliği yüksek ısı yaymalarıdır. hele hele yazın biraz bayabilir, yanılmıyorsun. bir reklamcı abinin, dükkanını tavana yerleştirilmiş halojen lambalarla ısıttığına, klima vs kullanmadığına tanık olmuştum.

devreyi doğru kurmuşsun. ancak girişteki 10 ohm direnci 100ohm 2W yaparsan daha iyi olur. daha önce yaptığım testlerde zener diyodu uyguladığım devrelerde akım değeri çok küçük olduğundan kullanamamıştım. bu nedenle zenerli devre tavsiye etmem. bunun yerine uygun adette ledi seri bağlarsan daha iyi olur. illede için rahat etmeyecek ise 22K-1W direnci paralel bağlamayı dene. paralel bağlı direnç, zaten akımı düşük olan gerilimi boğacak, zener diyodu gibi çabuk bozulmayacaktır. (şayet zener aniden bozulur ise ledler patlar veyahut yangına dahi neden olabilir)

0,30uF-400V kapasitöre mutlaka 1M-0,25W paralel direnç bağla.

direnç değerlerinin küçük olması dışında hata yok gibi görünüyor, mutlaka çalışması lazım.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #6
En başta eklediğim devre 24 led sürdüğü iddaa ediliyordu. 50 led düşündüğüm için devrenin yanına aynısından bir adet daha yapmam gerekiyor.

Yine ilgili bir sitede 50 ledi süren tek bir devre şeması buldum ve onun çizimini yaptım. Tek bir devre olduğu için daha az yer kapalayacağını düşünüyorum. Ancak çalışır mı onu bilemiyorum. Ustalarımdan ricam, aşağıdaki devrenin ledleri sürüp, sürmeyeceğini iletmeleri. Boşu boşuna malzeme, zaman ve emek harcamak moral bozucu.

AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #7
her beyaz led kabaca 3V olsa;
3x50=150V eder.
malzemen var ise, bredboardda kurup dene. çıkışı ölçüp greken değerin biraz üzerinde bir gerilimle çalıştırabilirsin.

DİKKAT! bu tip devrelerden en yüksek verim maalesef biraz da deneme-yanılma yoluyla bulunuyor. formüller her daim işe yaramayabiliyor ve dahası uygun watajda direnç kullanılmadığı taktirde bazı sıkıntılar doğabiliyor. çarpılma ve/veya yangın tehlikesi unutulmamalı.

bu bir trafosuz adaptör devresi olduğundan çıkış daima 220-230V civarında olacaktır. gerilim bölücü veyahut zener devresiyle uygun gerilim regülasyonu sağlanabilirse de akım değeri kullanılabilir değerin çok altına inmektedir. bu nedenle buradaki ana amaç, AC girişinden akımı kısarak, çıkışta da gerilimi boğmak, yada gerilime en uygun sayıda seri yük bağlamaktır.(bakınız kirşof kanunu).

Yanıt #8

dirençlerin ohm değeri önemlidir, watt değerleri çok önemli değil ( düşük güçlü olursa direnç ısınır)
sen kaç tane led'i seri bağlayacaksın?
her bir led için 2.7 volt hesaplayacağız, yani toplam 20 led varsa V=20x2.7=54 volt eder. demek ki oraya bağlayacağımız zener 54 volt, bu standart değil o vakit buna en yakın standart bir zenr bağlanabilir, örneğin varsa 55 volt vb,

Elektrolitik kondansatör 47 uF 100 volt civarı yeterlidir.

Adnan hocam, köprü diyotun çıkışına kondansatörü ve zenner diyodu seri mi bağlayacağım?
Devredeki 0,30uF 400v kondansatörü 1uF 400v çıkarsak 50 led sürebilir miyiz?

AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #9
yukarıda şemasını vermiştim. 
Kondansatör köprü diyodun + ve  - uçları arasına paralel beğlanacak, zener de dirençle gerilim düşürüldükten sonra paralel.

Yanıt #11
tamam şimdi oldu.
bir önceki devren yanlıştı.
soldaki devreye 10R eklemeyi unuttun... zenere seri bağlanan hani...

Yanıt #12
devre şimdi olmuş, soldakinde direncin yeri var, fakat direnç çizmeyi unutmuşsun üstüne...

Yanıt #13
Montajda koyarım :)

Bir önceki devre ile 3,5 saatin ve 50 ledin dumanını çıkardım.

İnşallah bununla duman yerine ışık çıkaracağız.

Adnan hocam bu arada zenner diyot 62V sonmuş. Bunu da öğrenmiş oldum.
AphaniusMento
İZMİR 1963

Yanıt #14
hiç korkma, duman çıkmayacak.... ışık saçack, sen izmirden yakacaksın, ben kayseriden göreceğim...