f1 stop(ırfz350) sıkıntısı

Başlatan stk4221, 03 Temmuz 2014, 22:51:55

stk4221

elimde f1 stop flaşör devresi var  ırfz 530 üzerinden devreyi tamamlıyo  sıkıntı şu ki  artı sabit  eksiyi anahtarlıyo banada tam tersi lazım  çünkü stoplar - yi araç üzerinden alıyo + gitmesi lazım ama devre böyle kurulmamış  ne yapabiliriz ?
[mergedate]1404416984[/mergedate]
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

LED'leri dirençleri ile beraber BUZ'un alt bacağına çek olur. :D
Üst bacağını da direk + ya bağla.

stk4221

reis hemen uyguluyorum
[mergedate]1404417774[/mergedate]
reis yaptım ama çıkışta tık yok 3-4 v gösteriyo nerde sıkıntı olabilir buz 71 bulamadım ırfz530 kullandım sıkıntı olurmu

[mergedate]1404420310[/mergedate]
şemaya uygun baglarsam sıkıntısız çalışıyo ama degiştirirsem hiç çalışmıyo

Mr_YAMYAM

Bir fet sürüldüğü zaman S (Source) ile D (drain) arası temel mantık olarak kısa devre edilir.
Yani sen D üst bacağı (+ ya bağlı) S alt bacağı (- ye bağlı) direk kısa devre ettiğini düşüneceksin.
Eğer LED bağlantılarının uçlarını uygun yapmazsan LED'ler diyot olduğu için kesimde olacağı için fetin D ve S uçları arasından akım akamayacaktır.

stk4221

reis çok güzel anlatın ama ben yine idrak edemedim dedigin gibi baglıyorum ama  bir türlü sonuç alamadım. ters çevirince ne farkedebilirki

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 04 Temmuz 2014, 00:34:55reis çok güzel anlatın ama ben yine idrak edemedim dedigin gibi baglıyorum ama  bir türlü sonuç alamadım. ters çevirince ne farkedebilirki
LED'lerin yönünü değiştirmeden direk aşağıya çektiğini düşün ;D Dirençler ortak olarak artıya bağlı ise bu uç aynen transistörün (BUZ)un alt bacağına bağlanacak. Haliyle alt bacak kopartılıp ledlerin çizgi uçları (katod) eksiye bağlanacak.
Transistörü bir anahtar olarak düşün. Artıdan eksiye bağlı bir anahtar. Sen ledleri anahtarın yukarısından alıp aşağısına bağlıyacaan o kadar.
Olmazsa şunu yap.
BUZ'un hem yukarısına hem de aşağısına 100er ohmluk birer direnç bağla ledleri unut.. Devreyi çalıştır alttaki 100 ohm uçlarında da  üstteki 100 ohm uçlarında da voltajları flaşör çaktıkça görmelisin.
.
Ahanda bööle olacak.

stk4221

sen adamın vtec açmış halisin :-D   33r  normal dirençmi olucak

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 04 Temmuz 2014, 00:56:54sen adamın vtec açmış halisin :-D   33r  normal dirençmi olucak
Adamı.. PARDON YAMYAM'ı akıllı edeceen haaa >:(
Yahu yukardaki çalışan şemadaki ledler ve direnç ne ise aynen aşağıya indireceen.
Kes dirençlerin ucundan ve de transistörün üst bacağından. Al devreyi çek sündür olduğu gibi aşağıya çek.
Ledlerin çizgili uçlarını eksiye bağla, dirençleri de aynen artıya bağlandığı gibi birleştirip transistörün alt bacağına bağla.
BUZ'un boşta kalan üst ucunu çek sündür artıya bağla o kadar.

stk4221

yiminle dedigin gibi yaptım reis
[mergedate]1404426201[/mergedate]
fet'e böyle baglıyorum yanlışmı yoksa

Mr_YAMYAM

FET'i heç ellemiyeceen.
Bacakları aynen duracak.
Ledleri yukardan kaldırıp alt tarafa koyacaan o kadar.

stk4221

şimdi reis elemanları yerleştirdim pcb ye.  fet'i söküyorum dışarıda uygulamasını yapıyorum  olmuyo bu iş te bir iş var beynim çatlayacak

asma

Merak ettim ben de sorayım.
Mosfet bu şekilde bağlanırsa eskisine göre sönük yanar ama çalışır.
Mosfetin iletime geçme votajını 4V alalım, 3 tane seri bağlı kırmızı led için 5V yeter diyelim, 4017 ve 1N4148 de 1V eksilir dersek 10Volttan yukarı voltajlarda LED lerin yandığını görmemiz gerekir.
IRFZ350 yazdığınız fosfet gerçekte nedir?  (irf530 olabilir mi)
Kımızı LED yerine başka renk mi kullandınız yada seri 3 taneden fazlamı var?
Denerken 12V yerine daha düşük voltajda mı denediniz?

N kanal yerine P kanal mosfet ve küçük bir npn transistör ile istediğiniz olur ama bu haliyle çalıştırabilmeniz gerekirdi. ???

Kolay gelsin.

stk4221

asma hocam 2m serid led ile test ediyorum ya normal semaya gore sikinti yok calisiyo ama source ile drain yerini degistirince calismiyo irfz530 kullaniyorum yamyam reisi de aksam akilli ettiim anlamadim nerde sik :'(inti var bir ucdan + verdim diyer ucundan da seridledin + sına bagladim ama calismiyo :'(

asma

Mosfet halen şüpheli. (irfz yazmaya devam ediyorsunuz muhtemelen irf530) ama önemli değil.
Şerit led olarak belirtmeniz yeterli.
Çalışma voltajınız devredeki tek kırmızı led yanarken kaç volt oluyor. 2metre led az akım çekmez, adaptörle deniyorsanız ilk haliyle çalışan devre son haliyle voltaj düşeceği için yanmaz.
Üç soruya üç cevap alamadım. Nasıl devam edeyim bilmiyorum.
Elinizde P kanal mosfet var mı? irf9530 , irf9540 yada irf4905 temin edebilirmisiniz?
Evet ise NPN transistörünüz var mı? BC237 , BC548 , 2N2222 , ... gibi bir transistör ve iki dirençle devreyi değiştirebiliriz.

Ne dersiniz?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 04 Temmuz 2014, 10:12:01asma hocam 2m serid led ile test ediyorum ya normal semaya gore sikinti yok calisiyo ama source ile drain yerini degistirince calismiyo irfz530 kullaniyorum yamyam reisi de aksam akilli ettiim anlamadim nerde sik :'(inti var bir ucdan + verdim diyer ucundan da seridledin + sına bagladim ama calismiyo :'(
Burada yapılması gereken S ile D uçlarının değiştirilmemesidir. Bu uçları değiştirirseniz  transistör çalışmaz >:(
Yapman gereken sadece LED'lerin yerini değiştirmektir. Yani Draine bağlı olan LED'ler Source ucuna bağlanmalıdır.

stk4221

reis  valla senin dedigin gibi yapıyorum ya gate sabit, source ve drain   bir ucundan + baglıyorum öteki ucundan serid led  + sına baglıyorum

dogru diyosun asma hocam ırf 530  serid led 260mA  7 A aküyle çalıştırıyorum mlz sıkıntıs olmaaz çok şükür temin edebilirim  ama anlamadıgım  neden bu şekilde çalıştıramadım ;D REİSİN sövmesi yakındır ;D

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

stk4221

toyer

Alıntı yapılan: stk4221 - 06 Temmuz 2014, 02:09:36reis  valla senin dedigin gibi yapıyorum ya gate sabit, source ve drain   bir ucundan + baglıyorum öteki ucundan serid led  + sına baglıyorum

dogru diyosun asma hocam ırf 530  serid led 260mA  7 A aküyle çalıştırıyorum mlz sıkıntıs olmaaz çok şükür temin edebilirim  ama anlamadıgım  neden bu şekilde çalıştıramadım ;D REİSİN sövmesi yakındır ;D

10k 100k ile mosfet sürülmez tahminimce. direncler orda ise kaldırmanız gerek.

stk4221

kardeşim normal şemaya uyarsak sıkıntı yok ama fet'i + üzerinden anahtarlamaya kalkarsak  çalıştırmıyo

asma

Devreyi bu şekilde P kanal mosfetle deniyebilirsin:

Kolay gelsin.

Not: Direnç değerleri bu frekans için normal, şerit ledin parlaklığını değiştirmek için pwm uygulasaydık daha yüksek frekansta ve daha düşük dirençle çalışmamız gerekirdi. Direnç büyüdükçe iletime ve kesime geçme zamanı uzar, bu süre iletim ve kasimde kalma sürelerinden çok küçük olmazsa kayıp (ısı) oluşur ve istediğimiz (hesaplanan) sonuç oluşmaz.

toyer

Alıntı yapılan: stk4221 - 06 Temmuz 2014, 02:09:36reis  valla senin dedigin gibi yapıyorum ya gate sabit, source ve drain   bir ucundan + baglıyorum öteki ucundan serid led  + sına baglıyorum

Alıntı yapılan: stk4221 - 08 Temmuz 2014, 01:42:46kardeşim normal şemaya uyarsak sıkıntı yok ama fet'i + üzerinden anahtarlamaya kalkarsak  çalıştırmıyo

p channel lazım.  yada daha yüksek gate voltajı. gate voltajı source voltajından 4-10 volt yuksek olması lazım ki fet sürülsün. sorun bu sanırım. bu yuzden surulmuyor fet.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın