Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: f1 stop(ırfz350) sıkıntısı (431 Kez okunmuş)

Ynt: f1 stop(ırfz350) sıkıntısı

Yanıt #15
reis  valla senin dedigin gibi yapıyorum ya gate sabit, source ve drain   bir ucundan + baglıyorum öteki ucundan serid led  + sına baglıyorum

dogru diyosun asma hocam ırf 530  serid led 260mA  7 A aküyle çalıştırıyorum mlz sıkıntıs olmaaz çok şükür temin edebilirim  ama anlamadıgım  neden bu şekilde çalıştıramadım ;D REİSİN sövmesi yakındır ;D
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #16
ben senin yerinde olsaydım, bir de PNP bjt ile denerdim :)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #17
adnan abi bir örnek  verebilirmisin

Yanıt #18

reis  valla senin dedigin gibi yapıyorum ya gate sabit, source ve drain   bir ucundan + baglıyorum öteki ucundan serid led  + sına baglıyorum

dogru diyosun asma hocam ırf 530  serid led 260mA  7 A aküyle çalıştırıyorum mlz sıkıntıs olmaaz çok şükür temin edebilirim  ama anlamadıgım  neden bu şekilde çalıştıramadım ;D REİSİN sövmesi yakındır ;D

10k 100k ile mosfet sürülmez tahminimce. direncler orda ise kaldırmanız gerek.

Yanıt #19
kardeşim normal şemaya uyarsak sıkıntı yok ama fet'i + üzerinden anahtarlamaya kalkarsak  çalıştırmıyo

Yanıt #20
Devreyi bu şekilde P kanal mosfetle deniyebilirsin:

Kolay gelsin.

Not: Direnç değerleri bu frekans için normal, şerit ledin parlaklığını değiştirmek için pwm uygulasaydık daha yüksek frekansta ve daha düşük dirençle çalışmamız gerekirdi. Direnç büyüdükçe iletime ve kesime geçme zamanı uzar, bu süre iletim ve kasimde kalma sürelerinden çok küçük olmazsa kayıp (ısı) oluşur ve istediğimiz (hesaplanan) sonuç oluşmaz.

Yanıt #21

kardeşim normal şemaya uyarsak sıkıntı yok ama fet'i + üzerinden anahtarlamaya kalkarsak  çalıştırmıyo

p channel lazım.  yada daha yüksek gate voltajı. gate voltajı source voltajından 4-10 volt yuksek olması lazım ki fet sürülsün. sorun bu sanırım. bu yuzden surulmuyor fet.