12 V ile Alan Aydınlatması Yapmak İstiyorum

Başlatan ibrahim1661, 03 Temmuz 2014, 00:51:33

ibrahim1661

Merhabalar..

Mahallemizin yakınında devletin park alanı olarak mahallemize verdiği yer var fakat burada elektrik yok. Bizde burada kendimizi bir voleybol sahası yaptık (gerçeğinden birazcık küçük) .Gençler olarak burada akşamları oynamak istiyoruz.Bunun için ışıklandırmaya ihtiyaç var.

Ben de düşündüm ki 12 V araba akümüz var. bunu kullanarak burada sahayı ışıklandırabilirmiyiz? Bunu en ucuz yollu nasıl yaparız? acaba dedim 1000 tane led alıp (bluemavi de 77 tl) bunu 4 bölüp 4 tane 250led lik levhalar yaparak nasıl olur diye düşündüm ama acaba bize yetermi?
Sonra baktım 12 v 30wattlık led projektör var (125tl civarı). Acaba dedim bu yetermi?

Sizce nasıl birşey yapmayım yada bunlardan başka birşey önerir misiniz? Yada bu işten vaz mı geçmeliyiz?

ApoAtes

Yapacaksan eğer bluemavi den alma. 77TL nedir arkadaşım ? Mantar LED 1000lik paketler karaköyde Bankalar Caddesinde İREM LED, Tramvaydan indikten sonra çevrene bir bak AKBANK ı göreceksin arkasında DİJİTAL Elektronik vs. var. 1000 adetlik Mantar LED 30-42TL arası değişiyor renklerine göre. En son 2 hafta önce arkadaşıma aldık 36TL'ye Beyaz 1000 adet. Yeşil de kendime aldım 34 TL idi sanırım. Dolar hesabından çevirdikleri için tam aklıma gelmiyor ama 40liranın üstünde değil. Direk gidip 77TL verip israf etmemeniz için uyarıyorum sadece bilginize.

12V 30W'lık tek bir projektörün yeterli iş görmeyeceğini düşünüyorum. Power LED kullansan acaba nasıl olur ? Belki maliyet artar fakat aydınlatması için mercekleri var belli açılarda 20° / 30° / 40° / 60° açılarda aydınlatma yapıyor. Uygun bir power led sürücüsü de kullanırsan iş görür gibi geliyor. Misal her bir metre başına 7-8 tane 40 yada 60° açı arttıran merceklerine yerleştirip denemenizi tavsiye ederim. Hiç yoktan 8 tane alıp 1 metreye belli aralıklarla yerleştirin ve deneyin. Ona göre arkadaşlar arasında para toplayıp temin edebilir ve aydınlatmanızı yapabilirsiniz. Tabi daha iyi fikirleri olanlar vardır illaki ben şuan aklıma geleni söyledim. Düşünelim biraz elbet birşeyler vardır abilerimizde yardımcı olur zaten. Aklıma başka bir şey gelirse buradan bildiririm. Şimdiden iyi çalışmalar dilerim.

Sahanın iki ucunada tam ortadan birer direk dikebilseniz ve o direklere 30 ila 60W arası değerlerde 2 projektör bağlasanız iş görebilir belki de. Maksat sadece oyun alanınızı aydınlatmak ise uygun olur gibi sanki.

memleket

Beyaz şerit ledler de çok güzel ışık veriyor. en maliyetsiz olanı tahta çıta üzerine yapıştırıp mesela 4 metre  4 metre, 2 metre 2 metre şeklinde yapıp sahanın 4 kenarına koyabilirsiniz. Ben balkonda benzerini yaptım 3 metre şerit ledi tahta çıtaya yapıştırdım. çokta güzel ışık veriyor...

ibrahim1661

Power led olayını araştırmadım daha ama şöyle düşündüm.
50W led projektörden (220 V ile çalışan) 2 tane alırsak 65*2=130tl yapıyor. 12v da çalışan projektörden daha karlı. Ama bunları da çalıştırmak için pc de kullanılan 300 watt kesintisiz güç kaynağına 60A araba aküsünü taksak nasıl olur acaba? Ne kadar götürür?

Şerit led olayı biraz zor olur çünkü oynarken top havada olacağından top gözükmeyebilir gibi geldi bana hem ışık kaynağı çok olursa göze alır gibi geceleri. ayrıcaşerit ledi havaya yerleştirmek zor olur bence.

seron

ibrahim,
araba aküsüyle yapabileceğin en iyi aydınlatma power ledlerle ya da led şeritleriyla yapacağın aydınlatmadır. ancak karanlıkta heryer koyu olacağından ledler yeterli olmayacağı gibi kullanacağın adede de bağlı olarak akü dayanmayabilir. bu nedenle aslında yakın bir komşudan kablo çekip direkler üzerine led projektörler koysanız daha iyi olur. bu da maliyet demektir.

para önemli değil diyorsan, 12V projektör daha iyi gibi. ancak deneyip iyi aydınlatıp aydınlatmadığını görmeden, akünün ne kadar dayanacağını bilmeden seni yanıltmak istemem.

merak ettiğim bir şey var. aküyü nerede şarj edeceksiniz?

stk4221

zamanında  askere giderken kendim bir aydınlatma yapmıştım 90 adet 5mm beyaz ledden  takribi 2 A falan çekiyodu. şimdi ekonomik olsun diyorsun aklıma 3 çipli şerit ledlerden bir uygulama geliyo. keza tek çipli  ledden  yatak odasına yapmıştım   240mA çekiyodu  şerid ledler zemine 45 derece açıyla baktırdım kör bir taraf kalmadı güzel oldu. 
    gel gelelim senin işe   sahayı    10m *100m olarak  hesaplasak . 100 m2 yapıyor olması lazım .   düz mantıkla fazla sayılara bulaşmadan hesaplayalım
  8 direk diksek 3 m yükseklikte her bir direkte 3m metre çipli şerit led'i kare oluşturacak şekilde 30 cm  uzunlugunda kessek  10 sıra olarak herbir direk'e  yerleştirsek    toplamda 24 m yapar ısınma payıda takribi 24 A yapar  .
    60 A akün olsa  2,5 saatte enerjisi off olur   100A olsa 4 saaat dayanır. tabi bu bir teori :-D   varsa elektrik diregi ordanda  enerji alınabilir 
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Bu işin en iyi yolu yine HALOJEN ampüllerden geçer.
Işık akısı en yüksek olan ve açık mekanlarda en iyi aydınlatmayı sağlayan alet HALOJEN AMPÜLLERDİR. Bakınız OTO FARLARI
Sahanın 4 köşesine ya da ortaya yakın ikişer bölüme dikilecek olan en az 3 metrelik direklerin tepesine konulacak ve aydınlatma alanı merkezden itibaren hafif sağa kaydırılarak yapılacak (oyuncuların tepelerini aydınlatacak şekilde) 4 adet 25W lık halojen ampül tüm olayı götürecektir.
Eğer akü gücü yüksek ise ampül güçleri 50şer watt'a çıkartılıp daha LUX bir aydınlatma sağlanabilir.
100Wlık omik yük 12V altında ortalama 9A civarı akım çekecek olup sağlıklı 9A/h lik bir akü ile 1 saat çalışacaktır.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın