1000w inventer

Başlatan ozer91, 02 Temmuz 2014, 16:39:58

ozer91

Merhabalar,
12v ve 48v dc giriş kullanarak 1000w inveter yapmam istenmekte.giriş için 4 adet 12v akü kullanacagım,paralel ve seri baglamlar ile.
Bunun için akü seçimimi nasıl yapmalıyım?

serkan_48

inverter kaç saat çalışacak ve bundan ne kadar güç çekilecek bu değerler ile güç hesabı yapılıp ona göre akü gücü hesaplanmalı.

ozer91

İnventerin kac saat calisacagiyla ilgili bir bilgi yok.inventerdan guc cekmeyecegim sadece tasarimiyla ugrasacagim..inventerda 1000w gucunde olacak...
12v ->4 paralel aku
48v - >4 seri aku
Girislerim olacak

Adnancoskun

inverterlerin gücü yükseldikçe giriş gerilimi de yüksek olmalı, çünkü hem mosfetler üzerinden akım azalır, dolayısıyla ısı olmaz, hem aküden daha az akım çekilir, akünün ekonomik ömrü uzun olur. bence giriş gerilimi olarak 48 volt seçin.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

ozer91

Anladim ama hocamin benden istedigi 4aku ile bu kombinasyonlari yapmam..ayrica birdiger sorun akuleri seri ve paralel bagladigimda olusabilecek kisadevre akimlarindan nasil koruyacagim?

mehmet254

bu konu çok yavaş ilerliyor,sanırım pek sahip çıkan olmadı,yaz sezonu hep böyle,

ozer91

Evet acikcasi yavas ilerliyor ve benim cok vaktim yok.ve cok fazla sorum var..umarim konu hakkinda bilgili arkadaslar yakinda yardimci olurlar ...

Mr_YAMYAM

Bazı temel bilgiler olmadan, karmaşık bir sorunu çözmeye çalışırsanız, bu gibi çaresizlikler herdaim görülmektedir ;D
Öncelikle belirteyim. İnverter gibi aygıtların güç faktörü çoğunlukla W olarak belirtilmez. Genellikle VA (Volt Amper) olarak belirtilir. Bunun bir nedeni vardır ve ileri anlatımlarında anlaşılacaktır.
Giriş güç seçeneğinde iki seçenek sunulmuştur. 4 adet AKÜ kullanılması ve seri ya da parelel kullanım için 12V veya 48V seçeneği belirtilmiştir.
Aküler seri olsun parelel olsun TOPLADIKLARI ENERJİ MİKTARI değişmeyecektir. Hemen hesap edelim.
Elimizde 4 adet 12V 50A akü bulunduğunu varsayalım. Neden varsayalım diyorum? Akü için veriler sadece 12V ve 48V değeri verilmiştir. Halbuki böyle bir projede AKÜ akım kapasitelerinin de verilmesi gereklidir.
FORMÜL 1: 12V aküleri seri olarak hesaplayalım. 4 Akü seri bağlandığında 48V gerilim elde edilir.
FORMÜL2: 12V aküleri 2 şer grup seri ve parelel bağlayalım. Gerilimimiz 24V olacaktır. Akım kapasitemiz 2 kat artacaktır.
FORMÜL3: 12V aküleri komple parelel vağlarsak Akımımız 4 kat artacak, gerilimimiz sabit kalacaktır.
Formül 1 e göre güç faktörümüzü hesaplayalım: 48VX50A=2400W/h
Formül 2 ye göre güç faktörümüzü hesaplayalım:24VX100A=2400W/h
Formül 3 e göre güç faktörümüzü hesaplayalım: 12VX200A=2400W/h
Demekki AKÜ'lerimiz parelel olsun seri olsun karışık kuruşuk bağlanmış olsun depoladığımız enerji miktarı değişmemektedir. Bu enerji miktarının değişmesi AKÜ miktarının artırılması ile veya AKÜ kapasitesinin artırılması ya da azaltılması ile değişmektedir.
DİKKAT: Formülün sonundaki güç değerinin sonunda /h işareti vardır unutmayalım ;D
İnverter gücümüz 1000W olarak verilmiş. 1000WXCosq ile VA değerini hesaplarsak 1000X0.7=1428VA edecektir.
Böyle bir inverterin verim faktörünü %70 olarak alırsak;
1428VA.%70=1000VA edecektir. Demekki böyle bir invertörden 1000VA en yüksek güç çekmemiz olasıdır. 1000VA lik güç faktörü için çekilebilecek en yüksek akım 220V için hesaplanırsa;
1000/220=4.54A edecektir. (Max. YÜK AKIMI)
Halbuki inverter girişimizde daha yüksek akım gereksinimi vardır.
1428VA/220=6.49A
Bu hesaplamalar göstermektedir ki 1000W lık bir inverterimiz (1428VA) çıkışına en fazla700Wattlık bir güç bağlayabiliriz. Yani 1000VA
Tam yükte kayıplar dahil AKÜ üzerinden 6.49A çekildiğine göre ve akü grubumuzun akımı belli olduğuna göre;
2400W/h /1428=1.68h edecektir.
(h) ibaresi burada SAAT (ingilizce hour) olarak ortaya çıkacaktır.

serkan_48

Dostum ilk mesajındaki soruya istinaden ,

Siz bu inverteri test edecekseniz yük çekmeyecekseniz yani bu invertere çıkışına bişey bağlamayacaksanız tahmini konuşuyorum 1000 watt bir inverter boşta 4 amper civarında çeker. Test için 20 amper bir akü grubu kullanmanız test için yeterli olacaktır.

1000 watt çok yüksek bir güç. Bu kapasitede bir inverteri tam yükte test edeceğim derseniz 1000 / 12 = 84 amper yapar yaklaşık. bir saatte 84 amper akım verebilecek bir akü tek bir akü kullanmak mantıklı değil. bu gücü tek akü ile alamazsınız. Bu yüzden paralel bir çok akü kullanmalısınız. Bunuda nasıl hesaplarım derseniz akü datasheetlerine bakılmalıdır. Burdakü püf noktası ise akülerin deşarj akım kapasiteleri vardır. Bunu incelemeniz gerekiyor.

Daha geniz bir zamanımda daha detaylı yazarım şimdi çıkmalıyım kolay gelsin

ozer91

@Mr_YAMYAM yaptıgınız hesaplamalar ve bilgiler için teşekkürler ilk olarak, akü seçiminde sıkıntı yaşayacagımı pek sanmıyorum aslında asıl sorunum bu degil,bu aküleri paralel yada seri bagladıgımda aküler arasında kısadevre akımları geçecek..benim amacım bu kısadevre akımlarından koruyacak devre tasarlamak,ve ayrıca kontrol mekanizmalı şarj desarj devreleri tasarlamak bu aküler için...
@ serkan_48 gelecek yazılarınızı ve bilgi paylaşımlarınız bekleyecegim teşekkürler...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozer91 - 07 Temmuz 2014, 01:04:54@Mr_YAMYAM yaptıgınız hesaplamalar ve bilgiler için teşekkürler ilk olarak, akü seçiminde sıkıntı yaşayacagımı pek sanmıyorum aslında asıl sorunum bu degil,bu aküleri paralel yada seri bagladıgımda aküler arasında kısadevre akımları geçecek..benim amacım bu kısadevre akımlarından koruyacak devre tasarlamak,ve ayrıca kontrol mekanizmalı şarj desarj devreleri tasarlamak bu aküler için...
@ serkan_48 gelecek yazılarınızı ve bilgi paylaşımlarınız bekleyecegim teşekkürler...
Akülerin bağlantısında herhangi bir sorun olmaz. Sadece parelel gruplar ile seri grupların güç katsayılarının  (Akım ve gerilim) yüksek hassasiyetle eşit olması gereklidir.
Parelel gruplamada gerilim farkları olmamalıdır. 1.2V tan daha yüksek gerilim farkları diğer akü için zararlıdır. Ancak çok önemsenmez çünkü fazla gerilim diğer aküyü şarj edecek ve gerilimler otomatikman eşit olmaya başlayacaktır.
Akım katsayılarının eşitliği burada çok daha fazla önemlidir. Çünkü akımı fazla olan akü yeterli akımı karşılarken diğer akü bir çeşit yük olacak ve üzerinde gerilim düşümü olacaktır. Bu da tüm akü grubunun düzensiz çalışmasına sebep olacaktır.
Bununla beraber TAZE olan her bir akü gerilimi boşta 13.8V civarı sabit gerilimdedir. Aküler arasında sadece onda birler mertebesinde gerilim farklılığı olabilmektedir.
Aşırı yüklenme için hızlı atabilen (FST-BLO) sigorta kullanabilirsin. Yük durumuna göre bu sigortanın değeri tespit edilebilir.
Şarj devresi ise oldukça zordur. Çünkü kontrollü bir şarj devresi basit olmayacaktır. En azından maliyet olarak biraz bütçe gereklidir.

ozer91

Sarj devresi icin internetten hazir bir devre kullanacagim.elektronik bilgim 0 dan tasarlamaya yetecek kadar degil..kullandiginiz veya devreye doktugumde calisacaginin garanti oldugu devre biliyormusunuz sarj icin..
Proje tamamen hocanin bana verdigi bi proje oldugu icin secenekleri ben sunmadim..ekonomik olarak yaralayacak gibi beni :)

Adnancoskun

Bu arada bir hatırlatmada bulunmak istiyorum, ineverter; pure sinüs mü? modifiye sinüs mü? yoks karedalga mı? Çünkü cosinüs Fi değeri farkedecektir.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

toyer

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Temmuz 2014, 14:20:53Bazı temel bilgiler olmadan, karmaşık bir sorunu çözmeye çalışırsanız, bu gibi çaresizlikler herdaim görülmektedir ;D
Öncelikle belirteyim. İnverter gibi aygıtların güç faktörü çoğunlukla W olarak belirtilmez. Genellikle VA (Volt Amper) olarak belirtilir. Bunun bir nedeni vardır ve ileri anlatımlarında anlaşılacaktır.
Giriş güç seçeneğinde iki seçenek sunulmuştur. 4 adet AKÜ kullanılması ve seri ya da parelel kullanım için 12V veya 48V seçeneği belirtilmiştir.
Aküler seri olsun parelel olsun TOPLADIKLARI ENERJİ MİKTARI değişmeyecektir. Hemen hesap edelim.
Elimizde 4 adet 12V 50A akü bulunduğunu varsayalım. Neden varsayalım diyorum? Akü için veriler sadece 12V ve 48V değeri verilmiştir. Halbuki böyle bir projede AKÜ akım kapasitelerinin de verilmesi gereklidir.
FORMÜL 1: 12V aküleri seri olarak hesaplayalım. 4 Akü seri bağlandığında 48V gerilim elde edilir.
FORMÜL2: 12V aküleri 2 şer grup seri ve parelel bağlayalım. Gerilimimiz 24V olacaktır. Akım kapasitemiz 2 kat artacaktır.
FORMÜL3: 12V aküleri komple parelel vağlarsak Akımımız 4 kat artacak, gerilimimiz sabit kalacaktır.
Formül 1 e göre güç faktörümüzü hesaplayalım: 48VX50A=2400W/h
Formül 2 ye göre güç faktörümüzü hesaplayalım:24VX100A=2400W/h
Formül 3 e göre güç faktörümüzü hesaplayalım: 12VX200A=2400W/h
Demekki AKÜ'lerimiz parelel olsun seri olsun karışık kuruşuk bağlanmış olsun depoladığımız enerji miktarı değişmemektedir. Bu enerji miktarının değişmesi AKÜ miktarının artırılması ile veya AKÜ kapasitesinin artırılması ya da azaltılması ile değişmektedir.
DİKKAT: Formülün sonundaki güç değerinin sonunda /h işareti vardır unutmayalım ;D
İnverter gücümüz 1000W olarak verilmiş. 1000WXCosq ile VA değerini hesaplarsak 1000X0.7=1428VA edecektir.
Böyle bir inverterin verim faktörünü %70 olarak alırsak;
1428VA.%70=1000VA edecektir. Demekki böyle bir invertörden 1000VA en yüksek güç çekmemiz olasıdır. 1000VA lik güç faktörü için çekilebilecek en yüksek akım 220V için hesaplanırsa;
1000/220=4.54A edecektir. (Max. YÜK AKIMI)
Halbuki inverter girişimizde daha yüksek akım gereksinimi vardır.
1428VA/220=6.49A
Bu hesaplamalar göstermektedir ki 1000W lık bir inverterimiz (1428VA) çıkışına en fazla700Wattlık bir güç bağlayabiliriz. Yani 1000VA
Tam yükte kayıplar dahil AKÜ üzerinden 6.49A çekildiğine göre ve akü grubumuzun akımı belli olduğuna göre;
2400W/h /1428=1.68h edecektir.
(h) ibaresi burada SAAT (ingilizce hour) olarak ortaya çıkacaktır.

güzel açıklama olmuş.

1428VA.%70=1000VA edecektir. Demekki böyle bir invertörden 1000VA en yüksek güç çekmemiz olasıdır.

bu kısımda bir dikkatsizlik olmus sanırım. 

seron

1428x%70(yani 0,7)=999,6 o da yaklaşıkeşit 1000.
hesap doğru usta.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 07 Temmuz 2014, 22:41:401428x%70(yani 0,7)=999,6 o da yaklaşıkeşit 1000.
hesap doğru usta.
Alıntı yapılan: toyer - 07 Temmuz 2014, 22:38:41güzel açıklama olmuş.

1428VA.%70=1000VA edecektir. Demekki böyle bir invertörden 1000VA en yüksek güç çekmemiz olasıdır.

bu kısımda bir dikkatsizlik olmus sanırım.
Verilen değer 1000W tır.
1000wattlık bir güç COSq katsayısına bölünürse (0.7) 1000/0.7=1428Va edecektir.
Yani 1000W=1428VA
1000Wlık bir inverterin verim katsayısının da %70 olduğunu hesaplarsak 700W max. ÇIKIŞTAN ALINABİLECEK GÜÇ (RMS) dir.

Kemal88

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Temmuz 2014, 22:52:16Verilen değer 1000W tır.
Yani 1000W=1428VA
1000Wlık bir inverterin verim katsayısının da %70 olduğunu hesaplarsak 700W max. ÇIKIŞTAN ALINABİLECEK GÜÇ (RMS) dir.

Birbirimizi eleştirmek gibi olmasın abi ama rms gücü diye bi güç değil de, rms değerleri bulunmaktadır. Vrms, Irms gibi. Bunlar çarpılır bide yanına cos phi eklenirse o zaman gerçek gücün formülü yazılmış olur. Yani 700W lık gerçek güce yada aktif güce sahip inverter gibi. Onun haricindeki yazdıkların doğru. Neden böle dedin dersen elektronik dersini aldığım sırada üniversitede, hocaya; hocam rms gücü ne oluyor, ben ses sistemlerinde falan görüyorum dedim ve azarı yedim :) Hoca da bana, rms güç olmaz rms değer olur demişti.

Her neyse, ozer arkadaşım benimde bitirme projem 1kVA online ups di. Benimde elimde üç beş devre mevcut. Aşağıda bu forumdan yada 320volt dan aldığım ve çalıştıklarını söyleyen şarj devresi vardı. Ekteki devreyi bi incele istersen. Çalıştığına dair resimler falan koymuştu arkadaş. Devre otomatik şarjı kesen bi devre.

https://app.box.com/s/39ww5b301nwp4al6co33

"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kemal88 - 07 Temmuz 2014, 23:31:32Birbirimizi eleştirmek gibi olmasın abi ama rms gücü diye bi güç değil de, rms değerleri bulunmaktadır. Vrms, Irms gibi. Bunlar çarpılır bide yanına cos phi eklenirse o zaman gerçek gücün formülü yazılmış olur. Yani 700W lık gerçek güce yada aktif güce sahip inverter gibi. Onun haricindeki yazdıkların doğru. Neden böle dedin dersen elektronik dersini aldığım sırada üniversitede, hocaya; hocam rms gücü ne oluyor, ben ses sistemlerinde falan görüyorum dedim ve azarı yedim :) Hoca da bana, rms güç olmaz rms değer olur demişti.

Her neyse, ozer arkadaşım benimde bitirme projem 1kVA online ups di. Benimde elimde üç beş devre mevcut. Aşağıda bu forumdan yada 320volt dan aldığım ve çalıştıklarını söyleyen şarj devresi vardı. Ekteki devreyi bi incele istersen. Çalıştığına dair resimler falan koymuştu arkadaş. Devre otomatik şarjı kesen bi devre.

https://app.box.com/s/39ww5b301nwp4al6co33
O hocayı bana göster de ecik döveyim :D
Bir AC gerilim peak ya da peak to peak değeri ile anılabilir. Bir amplide güç ölçümü yaparken ne tür bir formül uygulayacaksın? Peak to peak mı diyeceksin yoksa PEAK mı diyeceksin :D
Sonuçta bir amplifikatör de AC gerilim çıkışı ile meşhurdur :D
Bir AC gerilimin Peak değeri alınarak güç hesaplanıyorsa o değer tepe değeri olarak güç kavramına iliştirilir.
Bir AC gerilimin RMS değeri alınarak güç ölçümü yapılıyorsa literatürde o güç ölçümü RMS olarak verilir.
RMS değer DC değere en yakın değer olarak tanımlanır. Yani efektif AC gücü veya elektromotor kuvveti :D
RMS değeri bilinen bir ses yükseltecinin her tür çıkış gerilimi veya akımı hakkında kesin bilgi edinilir.

HAA NOT:
Sen hocaya hocam bu ampli 100 RMS demişsen hocan haklıdır.
Sen hocaya 100W RMS ampli demişsen getir o hocayı dövelim :D

toyer

[mergedate]1404767851[/mergedate]
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Temmuz 2014, 22:52:16Verilen değer 1000W tır.
Yani 1000W=1428VA

1428 VA lık inverter tam olarak ne demektir?    220 volt ac ile 6.49 amper akım akıtabilecek  ( devre elemanlarına ) ihtiyac vardır demek mi oluyor?

1428 VA  1000 watt inverter ne demektir.    1000 watt enerji sağlayabilecek inverter demek midir?  12 volt giriş ile verimi yuzde yuz sayarak  1000/12=83.3 amper akım sağlayabilecek  devre elemanları lazımdır mı demek oluyor?

güç faktörünü belirleyen sey kaynak mıdır yoksa yük mü ?

Kemal88

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Temmuz 2014, 23:53:23O hocayı bana göster de ecik döveyim :D
Bir AC gerilim peak ya da peak to peak değeri ile anılabilir. Bir amplide güç ölçümü yaparken ne tür bir formül uygulayacaksın? Peak to peak mı diyeceksin yoksa PEAK mı diyeceksin :D
Sonuçta bir amplifikatör de AC gerilim çıkışı ile meşhurdur :D
Bir AC gerilimin Peak değeri alınarak güç hesaplanıyorsa o değer tepe değeri olarak güç kavramına iliştirilir.
Bir AC gerilimin RMS değeri alınarak güç ölçümü yapılıyorsa literatürde o güç ölçümü RMS olarak verilir.
RMS değer DC değere en yakın değer olarak tanımlanır. Yani efektif AC gücü veya elektromotor kuvveti :D
RMS değeri bilinen bir ses yükseltecinin her tür çıkış gerilimi veya akımı hakkında kesin bilgi edinilir.

HAA NOT:
Sen hocaya hocam bu ampli 100 RMS demişsen hocan haklıdır.
Sen hocaya 100W RMS ampli demişsen getir o hocayı dövelim :D

Valla abi amfilerdeki işi bilmem ama benim bildiğim rms diye bir gücün olmadığıdır. Fakat amfileri yapan şirketler rms gücü olarak veriyorlarsa onların bileceği iş :) Evet ac deki rms değeri dc değer ile aynı gücü veren değerdir. Hocaya 100W rms gibi bir tabir kullanmıştım fakat internette olsun, kitaplarda olsun biraz araştırdığımız zaman rms gücü diye bir güç olmadığı rahatlıkla görülür :)
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

ozer91

@Kemal88 sanırım bu devre ile 7Ah bir akü sarj edebilirim ama benim kullanacagım akü 20Ah üzeri olacak,bu sanırım sıkıntı çıkarır en azından süre bakımından??

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kemal88 - 08 Temmuz 2014, 01:32:33Valla abi amfilerdeki işi bilmem ama benim bildiğim rms diye bir gücün olmadığıdır. Fakat amfileri yapan şirketler rms gücü olarak veriyorlarsa onların bileceği iş :) Evet ac deki rms değeri dc değer ile aynı gücü veren değerdir. Hocaya 100W rms gibi bir tabir kullanmıştım fakat internette olsun, kitaplarda olsun biraz araştırdığımız zaman rms gücü diye bir güç olmadığı rahatlıkla görülür :)
O zaman sana bir soru sorayım da yanıtını ver.
Bir amplifikatör yaptık ve çıkış gücünü doğru olarak ölçmemiz isteniyor. Literatüre göre güç formülü kabaca V.I olarak alınacaktır.
En doğru ölçüm için çıkışın osilaskop ile ölçülmesi zorunludur. Osilaskopta max. çıkış seviyesindeki gerilim (Sinüs bozulmaya uğramadan) gözlemlenir. Osilaskoplar gerilimi tam anlamıyla gösterirler ve PEAK to PEAK olarak gösterirler. Burada bulduğumuz gerilim değeri 30Vpp olsun.
SENCE BU AMPLİNİN Po değeri kaç watttır?

Kemal88

Verdiğim linkin içindeki not defterinde yazdığına göre 7Ah i 10 saatte falan şarj etmiş. Yani şarj akımı 0.7A. 20Ah i ise, 20Ah/0.7A = 28.57 saat eder. Önerilen şarj süresi 6 saat ile 24 saat arası olduğu için 20Ah akü için optimum 2A e ihtiyacın var. Aşağıdaki linke baktığımda çıkış akımının ekstra paralel transistörlerle 10A e kadar artırılabileceği yazılmış. Proteus da LM723 bulunduğu için, size verdiğim devrede R3 direncini falan değiştirip oynamalar yaparak 2A çıkış alıncaya kadar düzenleyebilirsiniz. Sonrada devrenin yapımına başlayabilirsiniz.

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm723.pdf

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: toyer - 08 Temmuz 2014, 00:23:07[mergedate]1404767851[/mergedate]

1428 VA lık inverter tam olarak ne demektir?    220 volt ac ile 6.49 amper akım akıtabilecek  ( devre elemanlarına ) ihtiyac vardır demek mi oluyor?

1428 VA  1000 watt inverter ne demektir.    1000 watt enerji sağlayabilecek inverter demek midir?  12 volt giriş ile verimi yuzde yuz sayarak  1000/12=83.3 amper akım sağlayabilecek  devre elemanları lazımdır mı demek oluyor?

güç faktörünü belirleyen sey kaynak mıdır yoksa yük mü ?
P=U.I
P= güç
U= Gerilim.
I= Akım
AC devrelerde etkin güç formülü COSq katsayısını da hesaba katarak bulunmaktadır. COSq katsayısı genellikle sabit bir sayı olup 0.707 dir.
Verim kavramı ya çıkışla giriş oranına göre yapılır, ya da sadece çıkışta verilebilecek güç olarak ele alınmalıdır. Eğer çıkışta verilen güç sabit ise girişten verim doğrultusunda çekilecek akım artacaktır.
Çıkışta verilebilecek güç sabit 1000W ise bu invertör girişten verim oranında daha fazla güç çekecektir.
Ama sorulan sorudaki veriler eksik olduğu için varsayımlar ile hesaplama yoluna gidilmiştir.
Bu hususlara TEKNİK ŞARTNAME denilir.

Kemal88

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Temmuz 2014, 17:46:35O zaman sana bir soru sorayım da yanıtını ver.
Bir amplifikatör yaptık ve çıkış gücünü doğru olarak ölçmemiz isteniyor. Literatüre göre güç formülü kabaca V.I olarak alınacaktır.
En doğru ölçüm için çıkışın osilaskop ile ölçülmesi zorunludur. Osilaskopta max. çıkış seviyesindeki gerilim (Sinüs bozulmaya uğramadan) gözlemlenir. Osilaskoplar gerilimi tam anlamıyla gösterirler ve PEAK to PEAK olarak gösterirler. Burada bulduğumuz gerilim değeri 30Vpp olsun.
SENCE BU AMPLİNİN Po değeri kaç watttır?

Abi anlatmaya çalıştığını anlıyorum fakat dediğim gibi rms gücü diye bir güç bulunmamaktadır. İstediğin siteye yada elektronik kitabına bakabilirsin. Aşağıda wikipediada da yazmakta fakat daha güvenilir kitaplara falan da bakabilirsin.

Alıntı YapContinuous average power ratings are a staple of performance specifications for audio amplifiers and, sometimes, loudspeakers. Continuous average power is derived from the root mean square (RMS) of the AC voltage or current, and is often incorrectly referred to as "RMS power", "RMS watts", or "watts RMS".

AC deki rms DC deki aynı ısınma etkisini yarattığı için, voltaj ve akımında rms i alınıp öle lanse ediliyor. Olay bu.

Mr_YAMYAM

Canım kardeşim. Ben RMS gücü diye birşeyden bahsetmiyorum.
Gücün tek birimi WATT'tır.
Bir güç ölçümünde Wattmetreler kullanılır. Ve direk sonucu okuruz. Ama bir wattmetre ibreli ise RMS gerlim değerinden ölçüm yapacaktır.
Güç biriminin hangi kriterlere göre hesaplandığını anlatan deyim ise RMS deyimidir. Eğer bu ibareyi yani RMS ibaresini kullanmazsak ortaya çıkacak sonuçlar çok farklı yorumlanacak ve kandırmacaya dönüşecektir.
(Piyasada çok vardır böyle ibareler :D )

Eğer bir ampliye sadece 100Wattır dersen ortaya birçok çetrefilli çelişkiler çıkacaktır.
AMA:
Bir ampli için Po=100W RMS deyimini kullanırsan o amplinin çıkış gücünün gerilim veya akım değerleri hakkında kesin yargıya ulaşırsın.
Bir ampli çıkış gücü için Po=100W peak dersen o zaman bu amplinin çıkış gücü için farklı bir yargıya ulaşırsın.
Bir amplinin çıkış gücü için Po=100W p.p değerini kullanırsan o zaman çok daha farklı birimler ortaya çıkacaktır.

Kemal88

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Temmuz 2014, 18:10:22Canım kardeşim. Ben RMS gücü diye birşeyden bahsetmiyorum.
Gücün tek birimi WATT'tır.
Bir güç ölçümünde Wattmetreler kullanılır. Ve direk sonucu okuruz. Ama bir wattmetre ibreli ise RMS gerlim değerinden ölçüm yapacaktır.
Güç biriminin hangi kriterlere göre hesaplandığını anlatan deyim ise RMS deyimidir. Eğer bu ibareyi yani RMS ibaresini kullanmazsak ortaya çıkacak sonuçlar çok farklı yorumlanacak ve kandırmacaya dönüşecektir.
(Piyasada çok vardır böyle ibareler :D )

Eğer bir ampliye sadece 100Wattır dersen ortaya birçok çetrefilli çelişkiler çıkacaktır.
AMA:
Bir ampli için Po=100W RMS deyimini kullanırsan o amplinin çıkış gücünün gerilim veya akım değerleri hakkında kesin yargıya ulaşırsın.
Bir ampli çıkış gücü için Po=100W peak dersen o zaman bu amplinin çıkış gücü için farklı bir yargıya ulaşırsın.
Bir amplinin çıkış gücü için Po=100W p.p değerini kullanırsan o zaman çok daha farklı birimler ortaya çıkacaktır.

Herneyse abi, ben sadece rms gücü diye bir gücün olmadığından bahsetmiştim fazla uzatmaya gerek yok. Arkadaşın konusunu başka yerlere çekmiş gibi oldum kusura bakmayın.

ozer91

Tamamdır dedigin yöntemi deneyecegim.teşekkürler :)

Mr_YAMYAM

Bu durumda 1000Wattlık bir inverterin çıkışına 1000Wattlık bir güç bağlarsak sonuç ne olacaktır :D

smps

@Mr_YAMYAM atladım yine :)
Cihaz bir süre sonra yorulur sonrada bayılır :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: smps - 08 Temmuz 2014, 18:42:55@Mr_YAMYAM atladım yine :)
Cihaz bir süre sonra yorulur sonrada bayılır :)
Nereden belli :D
İspat isterim arkadaş ;)

ozer91

Bu arada 1000W lık inventer yerine 500W lık inventer da yapabilirsin dedi hoca,Bu inventer çıkışına 500W power led sürücü devresi tasarlanmasını istedi,gittikçe karmaşıklaşıyor benim için,yardımlarınızı bekliyorum :)

smps

Iİspat işini başka zaman yapmaya calisayim  hocam dükkanın internetten telefonla giriymoda :)
 @Mr_YAMYAM

@ozer91 kardeş bence ilk seçenek daha makul gibi geliyo power led sürücü işi ekstradan ugrastirir

ozer91

@smps ugraştıracagını biliyorum ama yapmam gereken bişey oldugu için..Hoca ek olarak bunuda yapmamı istedi çıkışına :)
[mergedate]1404835184[/mergedate]
@Kemal88  devreye paralel tranzistörleri bagladıgımda çıkış akımında degişiklikler olmadı.Acaba yanlış mı yaptım bilmiyorum?Yardım edebilirmisin?? :)

Kemal88

Alıntı yapılan: ozer91 - 09 Temmuz 2014, 16:12:41@smps ugraştıracagını biliyorum ama yapmam gereken bişey oldugu için..Hoca ek olarak bunuda yapmamı istedi çıkışına :)
[mergedate]1404835184[/mergedate]
@Kemal88  devreye paralel tranzistörleri bagladıgımda çıkış akımında degişiklikler olmadı.Acaba yanlış mı yaptım bilmiyorum?Yardım edebilirmisin?? :)

Orda sense direnci olan bi direnç vardır onun değerini düşürmen gerek. Datasheet de nereye bağlı olabileceğini görüp devrede değiştirebilirsin.

toyer

Alıntı yapılan: Kemal88 - 09 Temmuz 2014, 16:22:28Orda sense direnci olan bi direnç vardır onun değerini düşürmen gerek. Datasheet de nereye bağlı olabileceğini görüp devrede değiştirebilirsin.

bu orda dediğiniz sey nerde ?  ekli bir dosya mı var biryerde göremedim.

Kemal88

CL yada CS piniydi yanlis hatirlamiyosam. Mobilden baglandigim icin semayi goremiyorum. Datasheet e bakilarak bile anlasilabilir.

memleket

Kemal88

Arkadaşlar verdiğim şarj şemasında R3 direnci ile akım ayarlanabiliyor şimdi proteus da denedim gayet güzel çalışıyor. R3 direncini düşürdüğünüz zaman şarj akımı artıyor.

Paralel transistörleri eğer transistörden geçen akım transistörün max IC akımını geçiyorsa o zaman bağlamalısınız.

ozer91

Alıntı yapılan: memleket - 09 Temmuz 2014, 23:14:45Burda arkadaşlar değişik güçlerde yapmışlar. sonuçların olumlu olduğu söyleniyor...

http://elektrobilim.org/forum/guc-kaynaklari/2118-500watt-mosfet-invertor.html

Teşekkürler burdaki bilgiler çok işime yarayacak :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın