840 nm dalga uzunluğu hakkında

Başlatan AphaniusMento, 27 Haziran 2014, 16:03:28

AphaniusMento

Selam arkadaşlar.

Spektrumda 840 nm dalga uzunluğu olan ir led'in yaydığı ışığın kaç kHz ettiğini nasıl bulabilirim?
AphaniusMento<br />İZMİR 1963

Adnancoskun

Işın Tipi                           Frekans, f (Hz)            Dalga Boyu,  (μm)                    Enerji, E (eV)
Ultraviyole Işınlar            7x1014 - 3x1017           0.39 - 0.013 -                                    103
Görünür Işık                   4x1014 - 8x1014                    0.77 - 0.39                             2 - 3
İnfrared Işınlar                 1012 - 5x1014                       103 - 0.77                           10-3 - 2

yazımlarda üslü ifade yazamadım :) 1012=1.000.000.000.000     5x1014=5x100.000.000.000.000  vb

burada f=frekans  V= dalga hızı ( Eletromanyetik dalgalar ve IR için bu değer c yani ışık hızı alınabilir)   Lamda= dalgaboyu
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

AphaniusMento

Hocam zaman ayırıp, yanıtladığınız için teşekkür ederim.

Sanırım önce nm' yi mt çevirmek gerek.

0,000000001 X 840= 0.00000084

C=299.792.458 metre\\saniye
------------------------------------------------= 356.895783333 sonucu çıkıyor.
                 0.00000084

Bu da varolan TSOP ların 36-38 kHz aralığına uymuyor, hatta yanından dahi geçmiyor. Biryerde bir yanlış olmalı.

Sorumun yanıtını arayış nedenim, okuduğum bir yazıdan kaynaklanıyor.
Piyasada bolca bulunup, satılan 950 nm dalga boyuna sahip olan IR ledlere alternatif 840 ya da 850 nm dalga boyuna sahip olan IR ledlerin yaydığı ışığın, 950 nm lik ledlerden daha uzun mesafelere ulaştığı yönündeydi.

Yaptığım denemelerde 950 nm ile 840 nm arasında mesafe anlamında hiç bir fark göremedim. Kısaca, onlarca 840 ve 850 nm ledleri boşuna almış oldum.

Flatron

Aşağıdaki linkini verdiğim sayfayı kontrol ederseniz konuyu anlamanıza yardımcı olur sanırım.
http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_spectrum
özellikle sağ taraftaki tabloyu kontrol edin.

Burada dalga boyu ile frekansın çarpımının sabit olduğuna yaklaşık 300 000 km/saniyenin asla aşılamadığına dikkat edin.
Özetle sayfanın en altında dalga boyu (lambda) 100 mt gibi yüksek bir değerde iken frekans ta 3 Hz lerde .Tablonun en üstünde bu sefer frekans binlerce  giga hertz e çıkarken lamda da çok küçülüyor 
Ekleme:
Diğer konu içinde neden 36 khz -38 khz olduğu da burada izah ediliyor
http://www.turksan.com/uzaktan-kumanda.html/

Adnancoskun

Flarton'un verdiği 1. link'e bakarsanız, radyo dalgaları 10 metreden başlıyor. 50 Mhz yaklaşık 10 metreye tekabül ediyor, ve dalga boyu küçüldükçe frekans aynı oranda yükseliyor, çok doğru olmasa da şöyle bir mantıkla bile frekasın 840 nm dalga boyundaki bir sinyalin nekadar yüksek frekansa denk geldiği anlaşılabilir

10m  50Mhz
0.5 m 1000 Mhz
1000 nm   de yaklaşık 1.000.000.000.000.000 Hz yani 1.000.000 GHz

Ayrıca kumandalarda IR sinyal modüle edilerek gönderiliyor...

Flatron

@Adnancoskun hocam
840 nm lik dalgaboyu 35,6 Thz civarı frekansa karşılık geliyor.
Birde 50 Mhz 6 Metrelik dalga boyu oluyor.
Buradaki açıklamalar biraz daha detaylı
http://physics.info/em-spectrum/
(wavelenght bölümünde dalga boyunu hemen solundada frekansını görebiliyorsunuz)
*Zaten FM antenlerin 75 cm olmasının sebebi 1/4 lambda ya göre hesap edildiğinden(300/100Mhz=3 Mt)

Adnancoskun

@Flatron, evet ben sadece kabaca bakıp yazmıştım. yani hesabın doğru olduğunu anlatmak için söylemiştim...

AphaniusMento

Konuya sizler kadar hakim olmasam da keyif aldığımı söylemeliyim.

Adnancoskun

seron

konumuzla alakalı mı bilmiyorum ama, hazır ustalar burdayken ben de sorayım:

beyaz LED ile klasik edison ampulu karşılaştırıldığında, ışık şiddeti (verim değil) bakımından neden edison ampulu daha iyi gibi görünüyor.

evde yaptığım deneysel uygulamalarda, klasik fener lambasının çevreyi aydınlatma durmunun zayıf ama ileri mesafelere yayılma durumunun iyi; beyaz ledin ise etrafını aydınlatma konusunda iyi ancak ileri mesafelerde zayıf kaldığını gördüm.

keza araçlarda da led teknolojili far kullananlaın bir çoğunun klasik farlar kadar memnun kalmadıklarını duydum. bunun nedeni nedir? ışığın rengi ya da dalga boyuyla alakalı bir şey mi? eğer bununla ilgili ise neden 32Wlık floresan lamba 100Wlık klasik ampulden daha iyi aydınlatmakta(mesafe testi yapmadım)? neden ledlerle yapılan tasarruflu ampuller gece lambası gibi kalıyor?

konu uygun yerde değilse taşıyabiliriz...

smps

seron

Alıntı yapılan: smps - 01 Temmuz 2014, 20:09:12kılıf şekilleriyle alakalı olabilir diye düşünüyorum :)
kullandığım ledler standart kılıf. mantar değil. 20mA olanlardan.
fener ampulu ise mercekli 2,2V250mA.

ledi, bir fener ampulunun camını sökerek duyun içersine yerleştirdim ve testi fenerin yansıtıcı aynası ile yaptım. feneri yakına tutunca beyaz led daha iyi aydınlatıyor uzakta güçsüz kalıyor. lamba yakına tutulduğunda iyi aydınlatmıyor ama uzakta ledden daha etkin aydınlatma yapıyor.

yalnız, led 20mA. lamba ise 250mA. ondan da olabilir, renk-dalga boyu olayından da olabilir... bilmiyorum. ama şayet led 250mA olsaydı o zaman lamba ile boy ölçüşürdü bence.

smps

bence bu testleri uygun şartlarda yapmalıyız eşit akım gerilim ve kılıfta  aynı fikirdeyim 250 ma yanı 12 tane ledle bir ampulu karşılaştırmalıyız bence :)

Adnancoskun

bak lambaya 250 mA led'e 20mA demişsin, ne kadar ekmek , okadar köfte.....

serkan_48

Seron lamba ile ledi aynı şartlarda dövüştürmüyorsun ... kızdım sana neden edisonun lambasına ledi dövdürüyorsun.. aaaaa olmadı şimdi.. kadın erkek eşitliği gibi led ve lamba eşitliği derim ben..
[mergedate]1404244954[/mergedate]
@ AphaniusMento

Dostum bu ir ledle ne yapmayı amaçlıyorsun daha uzun mesafeye derken uygulamadan biraz bahsedersen belki başka çözümler önerebiliriz.

AphaniusMento

Serdar usta'm; Adnan ÇOŞKUN hocamın başına bela olduğum konu.

Yani IR alıcı ve verici ile ekili bahçenin talan edilmesini engellemek için bir alarm sistemi oluşturmak.

Okuduğum bir yazıda 840 ve 850 nm IR ledlerin, 950 nm IR ledlerden daha uzun mesafelere ışık gönderdiğini okumamdan sonra frekanslarının ne olduğunu merak ettim ve yardım ricasında bulundum. Yaptığım denemelerde arada kayda değer bir fark olmadığını gördüm. Şimdi TSOP'un önüne odağı ayarlanmış lens koyma yöntemini deneyeceğim.

Flatron

Alıntı yapılan: AphaniusMento - 03 Temmuz 2014, 11:04:16Yani IR alıcı ve verici ile ekili bahçenin talan edilmesini engellemek için bir alarm sistemi oluşturmak.

Talan edenler kuşlar kargalar vb mi, yoksa kedi köpek benzeri hayvanlarmı?
Bahçe ile aradaki mesafe ne kadar ?
Bahçenin büyüklüğü ne kadar?
Hiç girmemelerini sağlamak yaklaşık ne kadara mal oluyor? Yoksa imkansızmı?

AphaniusMento

Domuz desem.
Yaklaşık 150-200 mt.
2 dönüm, tamamı ekili değil.
Hesaplamadım ama 5.000 TL yi bulur hatta geçebilir. Yanı tuzlu denilebilir. İmkansız diye birşey yoktur :)

Flatron

Merhaba
http://www.agaclar.net/forum/yabani-hayvanlar-genel/7226.htm

Burada domuzun gelmemesi için birkaç öneri var.
Örneğin köpek besleyebilirsiniz.Bu başka hayvanlarında gelmesine de engel olabilir.
Ayrıca oda yetersiz olursa yukarıdaki linkte anlatılan elektrikli çit seçeneğinide deneyebilirsiniz en azından ekili olan bölgeye
Elektrikli çit yabancı ülkelerde ,özellikle sığırların yabancıların bahçelerine girmemesinde kullanılıyor.
Tabiki hayvanı çok sarsmayacak derecece olan gerilim olacak detaylarını internette bulabilirsiniz sanırım.

Örneğin şimdi aklıma gelen av bayilerinde satılan köpek eğitiminde kullanılan elektronik tasmalar var 150-200 tlye bulunur sanırım bunun yüksek voltaj çıkışını tele verebilirsiniz .

üstelik evinizden aktif hale geçirebilir açıp kapatmayı yada voltaj seviyesini ayarlayabiliyorsunuz

*Çit dediğimde topraktan yaklaşık 20 cm yukarıdan çekilmiş  ahşap kazıklarla topraktan yalıtılmış ,örneğin 1 mm lik çıplak bakır kablo.Network kablosu bile olabilir ancak kabloyu sıyırmanız gerekir içinde 8 damar vardı sanırım CAT5  yada CAT6 network kablosu diye geçiyordu.

Denemekte fayda var bence

serkan_48

840 mn ile yapma 660 nm ile yap lazer kullan rahat 200 - 300 mt gider.

ama illa kızılötesi dersen seninde söylediğin gibi bir odaklama sistemi kullanmalısın. Ben 658 nm diyot için alttaki resimdeki odaklayıcıyı kullanmıştım. Kılıf şekli neydi şu an hatırlamıyorum ama diyorun dıştan çapı 5.6 mm idi. İçine oturtuyrsun çok hassas şekilde odaklama yapıyorsun ince dişli bir odaklayıcısı var. Ve her mercek her dalgaboyunu geçirmiyor bunuda göz önünde bulundur.

Bence kırmızı bir nokta lazerle işini görebilirsin.
[mergedate]1404388177[/mergedate]
resim ektedr

seron

lazerle tetiklenen ses+patlayan flaş devresi iyi olur aslında...

AphaniusMento

Faltron: Hocam elektroniğe bu olayı çözümlemek için daldım ve dalış o dalış oldu. Bir, iki yılık çaylağım. Sistemin %90' ı bitti. Vericide ufak bir sorun var. Tahmini maliyet 50 TL. civarı. Elbette bu seviyeye gelinceye dek yaptığım denemelere harcadığım parayı saymazsak. Sayacak olursak da hobi deyip, geçebiliriz :) Linkte memleketim insanının bulduğu çözümlerin tamamını domuzlar başarıyla aşıyorlar. Örneğin zaman ayarlı tüp gaz patlatan sisteme alışmaları hiç uzun sürmüyor. Hatta patladığı anda dibinde gülüşüyorlar.

Serkan usta'm her merceğin IR' ı geçirmediğini öğrendiğim iyi oldu. Mercek alacağım yerdeki kişilerin optik üzerine hiç bir bilgileri olmadığını tahmin ediyorum. Yine deneme, yanılma yöntemi işleyecek. Verici sorununu çözemezsem, lazer sistemine geçeceğim. Çünkü onun daha önce ön çalışma devrelerini hazırlamıştım.
[mergedate]1404390192[/mergedate]
Alıntı yapılan: seron - 03 Temmuz 2014, 15:16:04lazerle tetiklenen ses+patlayan flaş devresi iyi olur aslında...

Abi gülüşüyorlar diyorum. :)

seron

Alıntı yapılan: AphaniusMento - 03 Temmuz 2014, 15:25:35Faltron: Hocam elektroniğe bu olayı çözümlemek için daldım ve dalış o dalış oldu. Bir, iki yılık çaylağım. Sistemin %90' ı bitti. Vericide ufak bir sorun var. Tahmini maliyet 50 TL. civarı. Elbette bu seviyeye gelinceye dek yaptığım denemelere harcadığım parayı saymazsak. Sayacak olursak da hobi deyip, geçebiliriz :) Linkte memleketim insanının bulduğu çözümlerin tamamını domuzlar başarıyla aşıyorlar. Örneğin zaman ayarlı tüp gaz patlatan sisteme alışmaları hiç uzun sürmüyor. Hatta patladığı anda dibinde gülüşüyorlar.

Serkan usta'm her merceğin IR' ı geçirmediğini öğrendiğim iyi oldu. Mercek alacağım yerdeki kişilerin optik üzerine hiç bir bilgileri olmadığını tahmin ediyorum. Yine deneme, yanılma yöntemi işleyecek. Verici sorununu çözemezsem, lazer sistemine geçeceğim. Çünkü onun daha önce ön çalışma devrelerini hazırlamıştım.
[mergedate]1404390192[/mergedate]
Abi gülüşüyorlar diyorum. :)

yani dalga geçiyorlar ;D ;D

Flatron

seron

abi zaten o işi yapan av timleri varmış. az önce arkadaşa çare ararken okudum. yaban tv ye mi ne çıkmışlar haber olarak. isterseniz arayın gönderelim diyorlar.

sen misin gül(üş)en! DAAAAN!!!

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın