hobi matkap arızası

Başlatan djtur, 18 Haziran 2014, 21:55:35

djtur

Arkadaşlar elimde çin malı crown marka hobi matkap var.Çalışırken birden kıvılcım atmaya ve içinden dumanlar çıkmaya başladı.Açıkken çalıştırıp baktım ve kömürün sürttüğü yerden kıvılcım çıkìyor ve motor gövdesi birden ısınıyor.Acaba neden yapar.Bu kömür bitmiş olabilir mi?Açip baktım bitmiş gibi değil.Yardımcı olursanız sevinirim.

serkan_48

kömürler aşındıkça kutup aralarına bu toz birikmiş kısa devree yapıyor olabilir toz varsa hava ile temizle sonra bu uçların şaseye teması varmı iyice bak..

seron

fırçalı motorlarda kömürün, ya da madeni fırçaların sürtündüğü yerden küçük kıvılcımlar gözlemlenmesi normaldir. ancak motorun ani ısınması, normal değildir. motorun dönmesini güçleştirecek etmenler+serkanın dediği gibi motor kollektörleri(fırçanın sürtündüğü yerdeki tırtırlar) arasına dolan kömür veya madeni tozlar bu arızaya neden olabilir.

çareler: kollektörleri hava ve/veya nemli bez ile temizleyiniz.
kömürlerin yerlerine tam oturduğundan emin olunuz.
motorun rulmanlarını/motor milini tutan delikleri sıvı yağ ile yağlayınız.aralarına kıl, toz vs sıkışmamış olduğundan veya paslı olmadığından emin olunuz. (singer dikiş makinası yağı iyi olur)
motora bağlı mekanizma varsa kontrol ediniz.

hala çözülemiyorsa yeni bir matkap alınız. sarğılarda kısadevre vs olabilir. uğraştırıcı olduğundan yenisini almanızı öneririm.

djtur

Cevaplarınız icin teşekkür ederim.Az önce tertemiz yaptım dediklrinizi aynen uyguladım.Tekrar çalıştırayım dedim kapağını kapatmadan ve kömürler yanıyor ve acayip duman çıkarıyor.Daha önce bu matkapla ytong şekillendirme amacıyla çalışılmış ve çok tozlanmıştı.

seron

aralarına yutong tozu kaçmış ve katılaşmış olabilir. elle rahat döndürülüyormu mil?

Mr_YAMYAM

Kollektörlü motorlarda endüvi (ROTOR) sargılarından birisi yanarsa bahsi geçen sorunlar oluşmaktadır.
Bu sorun aynı zamanda kollektörler arası kısa devre oluşumundan da kaynaklanabilmektedir.
Öncelikle tüm kollektör aralarının izolasyonunundan emin olunuz. Kısa devre unsurlarını ortadan kaldırınız.
Kollektör aralarında kısa devre olmadığından emin iseniz rotor sargılarını test etmelisiniz.

djtur

Elle rahat dönüyor evet.
[mergedate]1403212641[/mergedate]
Mr yamyam dediklerini bakıcam teşekkur ederim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın