GÜNEŞ ENERJİSİ FUARI_SOLAREX 2014_Teknoloji Gezilerim-10-

Başlatan elektrofizikci, 17 Haziran 2014, 19:33:02

elektrofizikci

Hazırlayan: Ümit YAVUZARSLAN.   7. Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı "Solarex İstanbul", Dünya'da ve Türkiye'de güneş enerjisi üretimine ilişkin çok çeşitli ürünlerin sergilendiği bir fuar.

10 -- 12 Nisan 2014 tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi'nde T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın destekleriyle gerçekleştirilecek olan fuara, yerli ve yabancı pek çok güneş enerjisi firma yetkililerinin yanı sıra, akademisyenler, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de iştirak etti.

http://youtu.be/axmi1zgatmU
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

seron

keşke maliyeti düşük olsa. bu tip panellerden gerek internette gerekse bulunduğum şehirde araştırdım. panel+batarya+şarj regülasyonve invertörüyle beraber çok yüksek fiyat çekiyorlar. basit ve yüzeysel hesaplamayla ömrü tamamlandığında hala maliyetini karşılamıyor.

yani malesef hala yeşil enerji sınıfında değiller. kullanılan akünün kurşun içermesi vs de cabası. ne yapalım da verimli enerji kullanalım bilemiyorum...

paylaşımın için sağol...
[mergedate]1403094071[/mergedate]
bu arada şu vanadyum elektrolitli batarya ilginçmiş... :o

elektrofizikci

Artık fuarlara gide gide aşina oldum bi çok şeye.. sıkıcı bile gelmeye başladı desem yeri var... Bu fuarın da bana tek karı bu oldu işte.. gerçekten ilgilinin anlattığı gibi birşeyse çok güüzel bir şey... Yeni bir boyut kazandırır çalışmalara..

Ayrıca ben zamanla güneş enerjisinin de elimizde patlayacağını düşünüyorum. Şimdi daha yeni tozpembe gözüküyor ama, bu kadar akü artığı ne olacak? hadi elektronik ve metal artıklar kullanılabilirde, kimyasal atıklar ne olacak;
Panellerin kapladığı yerlerin toprak verimi ve canlı türü azalacak... Çok yaygınlaşması durumunda toprağın ısısını değiştirerek lokal iklim değişikliği bile olabilir belki de...

Zaman gösterecek...
"elektrofizikci" adıyla facebook sayfamdan, web sitemden, youtube kanalımdan, twitterden, hotmail adresimden ve Linkedin den takip edebilirsiniz. Elektrik Elektronik ve Makine üzerine fuarlar, söküm videoları, kendin yap ürünleri, teknik denemeler, robot yarışları bu sitede  [url=http://www.elektrof

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: elektrofizikci - 19 Haziran 2014, 10:32:23Ayrıca ben zamanla güneş enerjisinin de elimizde patlayacağını düşünüyorum. Şimdi daha yeni tozpembe gözüküyor ama, bu kadar akü artığı ne olacak? hadi elektronik ve metal artıklar kullanılabilirde, kimyasal atıklar ne olacak;
Panellerin kapladığı yerlerin toprak verimi ve canlı türü azalacak... Çok yaygınlaşması durumunda toprağın ısısını değiştirerek lokal iklim değişikliği bile olabilir belki de...

Zaman gösterecek...
En doğal enerji kaynağı güneştir. Dünya bu sayede dünyadır. ;D
Akü artıkları doğal maddelerden oluşmuştur. Kurşun ve asit. Kurşun ve asit zaten doğada çözünen maddelerdir. Topraktan ne kadar kurşun çıkartılıyorsa, o kadar da eksiliyor anlamındadır. Sadece kurşunun yaşam oluşan yerlerde ihtiva edilmesi sakıncalıdır.
Bir akünün tek imha edilemeyen kısmı dış kabı'dır ki petrol ürünlerinden imal edilmiştir. Bunların da geri dönüşümü rahatlıkla sağlanabilir.
Güneş panelleri genellikle binanın en üst kısmına yerleştirilir.
Yere bile yerleştirilse bu o bölgede canlı barınmasına engel değildir.
Ben öyle ormanlar bilirim ki yazın 40'C sıcaklıkta güneş ışığının toprağa ulaşmadığı alanlar bulunmaktadır. Bu alanlarda binlerce canlı türü, börtüler böcükler yaşamaktadır.

seron

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Haziran 2014, 14:08:37En doğal enerji kaynağı güneştir. Dünya bu sayede dünyadır. ;D
Akü artıkları doğal maddelerden oluşmuştur. Kurşun ve asit. Kurşun ve asit zaten doğada çözünen maddelerdir. Topraktan ne kadar kurşun çıkartılıyorsa, o kadar da eksiliyor anlamındadır. Sadece kurşunun yaşam oluşan yerlerde ihtiva edilmesi sakıncalıdır.
Bir akünün tek imha edilemeyen kısmı dış kabı'dır ki petrol ürünlerinden imal edilmiştir. Bunların da geri dönüşümü rahatlıkla sağlanabilir.
Güneş panelleri genellikle binanın en üst kısmına yerleştirilir.
Yere bile yerleştirilse bu o bölgede canlı barınmasına engel değildir.
Ben öyle ormanlar bilirim ki yazın 40'C sıcaklıkta güneş ışığının toprağa ulaşmadığı alanlar bulunmaktadır. Bu alanlarda binlerce canlı türü, börtüler böcükler yaşamaktadır.
kısmen katılıyorum... Ancak ısrarla ekonomik olmadığını söylemem gerek.
Bakın, günümüzde bir çok eşyaüretiliyor. eskiden üretilen alet ve makinelerin enerji verimliliği düşük idi. ancak doğal kaynaklar günümüze göre daha boldu. bugün ise enerji verimliliği yüksek, yok A sınıfı yok B sınıfı ürünler girdi devreye ama bu sefer kaynakları da azalttık. üstelik A sınıf ürünler daha pahalı. ne anladım bu işten? bunun A sınıfı olması için gereken mühendislik çabaları, doğadan alınan hammadde daha fazla. üretimi için üretim sürecinin değişmesi ve enerji ihtiyacının artması da hiç de yeşil enerji sınıfına sokmuyor onları. bu gün daha az su harcayartak yıkama yapan bulaşık ve çamaşır makineleri var. görüyorum, kadıncağızlar bulaşıkları iyi yıkanamadığından makine öncesi ayrıca yıkıyorlar. elde yıkama+makinede yıkama. üztelik eski makineler kadar dayanıklı olmuyor ve birim zamanda iki makine satın alınıyor. iki makinenin parası, o makinelerin üretimi için doğadan alınanlar, doğaya verilenler... pek de ekonomi değil.

güneş panelleri de böyle. akünün, invertör ve şarj devrelerinin, panellerin üretimi için doğaya salınan zehirleri, gazları, harcanan enerjiyi, bunların nakli için yakılan mazotu ve dumanını bir hesaplayın. ekonomi derede?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 19 Haziran 2014, 15:00:57kısmen katılıyorum... Ancak ısrarla ekonomik olmadığını söylemem gerek.
Bakın, günümüzde bir çok eşyaüretiliyor. eskiden üretilen alet ve makinelerin enerji verimliliği düşük idi. ancak doğal kaynaklar günümüze göre daha boldu. bugün ise enerji verimliliği yüksek, yok A sınıfı yok B sınıfı ürünler girdi devreye ama bu sefer kaynakları da azalttık. üstelik A sınıf ürünler daha pahalı. ne anladım bu işten? bunun A sınıfı olması için gereken mühendislik çabaları, doğadan alınan hammadde daha fazla. üretimi için üretim sürecinin değişmesi ve enerji ihtiyacının artması da hiç de yeşil enerji sınıfına sokmuyor onları. bu gün daha az su harcayartak yıkama yapan bulaşık ve çamaşır makineleri var. görüyorum, kadıncağızlar bulaşıkları iyi yıkanamadığından makine öncesi ayrıca yıkıyorlar. elde yıkama+makinede yıkama. üztelik eski makineler kadar dayanıklı olmuyor ve birim zamanda iki makine satın alınıyor. iki makinenin parası, o makinelerin üretimi için doğadan alınanlar, doğaya verilenler... pek de ekonomi değil.

güneş panelleri de böyle. akünün, invertör ve şarj devrelerinin, panellerin üretimi için doğaya salınan zehirleri, gazları, harcanan enerjiyi, bunların nakli için yakılan mazotu ve dumanını bir hesaplayın. ekonomi derede?
Bir güneş paneli m2 için ortalama %15 civarı verimle çalışmaktadır. Güneş panelleri ve sistemleri için 10 yıla kadar garanti veren firmalar bulunmaktadır.
10 yıllık kullanım için elde edilecek enerji bedeli sistemin maliyetini tam karşılamamaktadır. Şu yıllarda neredeyse başa baş gelmektedir.
Hatta AKÜ'lerin her 3 yılda bir değiştirilmesi gerektiği hesaplanırsa sistem günümüz koşullarında pek te ekonomik sayılmamaktadır.
Üretim aşaması ise ;D
Eğer evinde modern bir PC, akıllı ya da akılsız bir CEP telefonu, 3D ya da 2D bir TV, hatta bir müzik sistemi kullanıyorsan;
Alıntı Yapgüneş panelleri de böyle. akünün, invertör ve şarj devrelerinin, panellerin üretimi için doğaya salınan zehirleri, gazları, harcanan enerjiyi, bunların nakli için yakılan mazotu ve dumanını bir hesaplayın. ekonomi derede?
Bu sözlerin hiç te doğru değildir ;D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın