güç kaynagı devresi

Başlatan stk4221, 16 Haziran 2014, 21:20:10

stk4221

allahın rahmeti ve bereketi üstümüze olsun  forum sakinleri  :-D
  bayadır ayarlı güç kaynagı devresi arıyodum buldum kısmetse bu devreyi yapıcam , birde elemanlrın  üstünde degişik simgeler var
 bunlarada bir açıklık getirebilirsek aklımda anahtarsız ampül kalmaz :-D :-D 
[mergedate]1402942565[/mergedate]
yüklenirse buda aresi
[mergedate]1402942715[/mergedate]
açık şema
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

serkan_48

Dostum bence bununla uğraşacağına LM317 ile yapılan devreyi kursan daha mantıklı.. Mr_YAMYAM abimizin devresi vardı o gayet başarılı kurulumu kolay bir devre bu devre onun yarısı bile yapmaz. Hem denenmiş bir devre.

Yok yinede bunu yapıcam dersen açıklamasını yaparız.

Kolay gelsin

stk4221

üstat  yamyam hocanın devresine  baktım aresi yokmuş benimde elektronik bilgim kısıtlı aresi yeni yeni çözüyorum yapıp attıgım kartın haddi hesabı yok . :'( :'(      hani dedim eresi var en azından. bir güç kaynagı yapsam gerisini getiririm  elinde aresi olan şema varsa çok makbule geçer.

Mr_YAMYAM

Var var.
İlerleyen sayfalarda ares çizimini de vermiştim.
Bir iki önemsiz hata olmuştu. Konuyu tamamen okursan görürsün.

stk4221

yamyam hocam senin için bu tevcit pilavına dönecek ama şemada bir kaç elemanla  şönt direncini anlamadım degerleri yok  :-(
 birde akım göstergesi ile voltmetreyi ayırabilirmiyiz. pcb sini çıkardım 
[mergedate]1403378424[/mergedate]
dostum pembe ile kodlanmış mlz degerleri yok açık şemadan baktım ama yanlış olur endişesi ile müdahale edemedim

serkan_48

stk4221

kardeşim hiçbirinde deger yazmıyo  ki taş direnç hariç

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 22 Haziran 2014, 21:36:48yamyam hocam senin için bu tevcit pilavına dönecek ama şemada bir kaç elemanla  şönt direncini anlamadım degerleri yok  :-(
 birde akım göstergesi ile voltmetreyi ayırabilirmiyiz. pcb sini çıkardım 
[mergedate]1403378424[/mergedate]
dostum pembe ile kodlanmış mlz degerleri yok açık şemadan baktım ama yanlış olur endişesi ile müdahale edemedim
ŞÖNT direnci hesabı belli hesaplara göre yapılır.
Devreden çekilmek istenen max. akım.
Tristörün tetikleme gerilimi.
Devreden 2A çekip te 0.22 ohm bağlanmasının tek mantığı tristörün tetikleme geriliminin düşük olmasıdır. Ayrıca akım kalibrasyonu için ayarlı direncin gerilimi böleceği unutulmamalıdır.
Örnek olarak verilmiş MCR100-6 tristörünün tam sürme için tetikleme gerilimi 0.6V tur.

Ayrı ayrı ölçü aleti koymak daha mantıklıdır. her bir ölçü aletini ayrı ayrı kalibre edebilir, hem gerilimi hem de akımı dikizleyebilirsiniz. :D
Bilindiği üzere voltmetreler çıkış gerilimine parelel bağlanırlar. Akım ölçümünün ise ŞÖNT direncinin üzerindeki gerilim düşümüne göre yapılması gereklidir.

stk4221

çok şükür yamyam hocam sesime kulak ver di ;D

üstad şemada devre elemanları üzerinde bir deger yok şimdi kıt elektronik bilgimle ayarlıyayım dedim çıkamadım içinden. 10 A verse yeter bana şimdilik

hocam şimdi şönt direnci koymasak da hazır satılan amper metre ile volt metre yerleştirsek nasıl olur.  sen simdi kızacaksın ama degeri belli olmayan elemanlarıda belirtebilirmisin  :-[

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 23 Haziran 2014, 00:50:18çok şükür yamyam hocam sesime kulak ver di ;D

üstad şemada devre elemanları üzerinde bir deger yok şimdi kıt elektronik bilgimle ayarlıyayım dedim çıkamadım içinden. 10 A verse yeter bana şimdilik

hocam şimdi şönt direnci koymasak da hazır satılan amper metre ile volt metre yerleştirsek nasıl olur.  sen simdi kızacaksın ama degeri belli olmayan elemanlarıda belirtebilirmisin  :-[

Kıt elektronik bilgin olması cehaleti körüklememelidir.
Cehaletin en büyük düşmanı ise araştırma ve gözlemlemedir.

Bu şemada herhangi bir değer eksikliği görebilen arkadaşımız varsa gelsin onun elini yalayayım ;D

stk4221

gözüme sokarcasına attın 8) mj degilde sc5200 kullansak sıkıntı olurmu hocam

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 23 Haziran 2014, 01:23:53gözüme sokarcasına attın 8) mj degilde sc5200 kullansak sıkıntı olurmu hocam
Bak sana bir öneri.
Bu öneriyi yanlış anlama, neden kullanabileceğini ya da kullanamayacağını ispat edeceğiz.
Benim devredeki MJ15004 transistörünün akım kazancı oldukça yüksektir. Min 25 tir.
Senin olur mu dediğin transistörün teknik verilerine ulaş. Bu dökümanların resimlerini koy, gerekirse bu dökümanları birlikte inceleyip olup olmayacağını beraber öğrenelim.
Böylece etraftaki yamyamlar da öğrenmiş olurlar.

stk4221

degerleri pek anlayamadım emme mj15004 alalırım  büyük sözü dinlemek lazım ;)

Mr_YAMYAM

Bazı değerleri anlar ve öğrenirsen ilerde çok işine yarayacaktır. ;)

Kırmızı çerçeveye dikkat et ;D

stk4221

kötü gümledik ya :-[ :-[ :-[ 
tamam reis ben şimdi açık şema üzerinden arese  degerleri yazım sen bir çek edersin tamam deren dizmeye başlarım :)

Mr_YAMYAM

Devre analizi çok basittir aslında.
LM317 lineer voltaj regülatörüdür. Önce LM317'ye 1 ohm seri olarak çalıştırılır ve 1A ve üzeri akım çekmeye çalışılır.
1A akım çekilirken R3 üzerinde tam 1V gerilim düşümü görülmelidir.
İşte bu düşen1V gerilim bizim transistörümüzü iletime sokmak için gerekli E-B voltajını sağlar.
MJ15004 transistörü PNP tip olup akım kazancından emin olunan başka bir PNP tip transistör de kullanılabilir.
Ancak continuis (devamlı) akım değeri 5A olan ve randımanlı çalışan, akım kazancı da (HFE) min25 sadece MJ15004 o yıllarda bulunabildiği için geçmişte bu transistöre çok ısınmış ve kullanmıştım.

stk4221

yamyam reis  malzemeleri dizdim  2 tane mlz ne oldugunu anlamadım bir bakıp onay verirsen  alıp yerleştirecem  sönt direnci 0.22 ohm  peki kaç watt olucak vede  matal sogutmalı olmasa olurmu ?

[mergedate]1405026013[/mergedate]
giriş voltajı 22V yazıyo 24 versek sıkıntı olurmu

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 11 Temmuz 2014, 00:01:05yamyam reis  malzemeleri dizdim  2 tane mlz ne oldugunu anlamadım bir bakıp onay verirsen  alıp yerleştirecem  sönt direnci 0.22 ohm  peki kaç watt olucak vede  matal sogutmalı olmasa olurmu ?

[mergedate]1405026013[/mergedate]
giriş voltajı 22V yazıyo 24 versek sıkıntı olurmu
Şönt direnci mümkün olduğunca yüksek güçlü olmalıdır. hatta bulabilirsen eski ölçü aletlerindeki 10A için kullanılan şönt dirençlerinden kullan. Çekeceğin akım önemlidir. En az 25W direnç gereklidir.
Giriş voltajının 24 olmasında sakınca yoktur. Ancak giriş voltajı ne kadar yüksek olursa  düşük çıkış gerilimlerinde, örneğin 5V, 7.5V gibi, yüksek dissapation değerinden dolayı LM317 akım limitlemesi yapabilir. Ya da aşırı ısınabilir.
Genelde çok sorun teşkil etmez.
ZİP dosyaları XP den açamıyorum. Linux tabanına geçtiğimde bir bakayım.

stk4221

çok teşekkürler birilerinin birşeyler ögrenmesi için çabalayan ugraşan ilim sahibi arkadaslara ;)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 11 Temmuz 2014, 01:42:02çok teşekkürler birilerinin birşeyler ögrenmesi için çabalayan ugraşan ilim sahibi arkadaslara ;)
Onlara YAMYAM deniliyor forumumuzda :D

stk4221

yamyam reis bakabildin mi arese  alıyorum mlzleri  sıkınti olmaz heralde 

Mr_YAMYAM

Bakamadım adamım. Bugün bakarım.
Yine bakamadım >:(
Linux tabanından dosyanı unzip ederek dosyayı kaydettim.
Yeniden XP tabanında proteus ile açmaya kalkıştığımda ''senin proteus eski versiyon'' dedi >:(

seron

protyusu bu huyunu sevmiyorum işte.
ben de de eski versiyon var. yenisini de bulup indiremiyorum, siteler hep hile yapıyor.

stk4221

üstat elemanları dizdim  ama 2 adet eleman la  2 k potu anlamadım  accent point mi

[mergedate]1408879668[/mergedate]
bu da aresi

Mr_YAMYAM

STK gardaş.
O devrede anlaşılmayacak hiçbir eleman yok. 2K pot tristörün tetiklenme voltajını ayarlıyor. Böylece istediğin bir akımda rölenin çekilmesini ayarlayabiliyorsun. Bu pot 1 K da olabilir. Sorun olmaz. Sadece tristörün Gate ucuna bağlı kondansatör ani darbelerde korumaya geçmesin diyedir.
Yanlız belirteyim ki;
Kullandığın kablolar zil teli olduğu sürece bu devreden akım akıtamazsın. Bu tellerden 5A çekildiğinde aşırı gerilim düşümü olur ve kablolar ısınır. Bu gerilim düşümü aynı zamanda devrenin regülasyon prensibini bozar ve osilasyonlara da sebebiyet verebilir. Benim devrede 1.5 mm2 lik kalın teller kullanılmıştır.

stk4221

yok üstadım potu  anladım sen önceki devrende mavi vidalı bir pot kullanmışşsın da o yüzden dedim  normal pot kullansam sıkıntı olurmu diye 
 teller geçici üstat kutularken düzeltecem

Mr_YAMYAM

Mavi vidalı pot aslında çok turlu trimpottur.
Akım ayarını hassas ayarlayabilmek içindir. Aynı zamanda çok turlu potlarda oynama daha az olmaktadır. Yani ayarladığın yerde kalma özelliği.
Tek turlu trimpotlardan da kullanabilirsin sorun olmaz. Ama zamanla az da olsa ayarladığın değerden kayabilir. Bu senin için ne kadar önemli ise o ölçüde hassas kullanırsın.
Şimdilik normal bir pot kullanırsın. Akım ayarında sıkıntı olmazsa devam edersin. Baktın ki ilerde 5A de röle çekeceği yerde 4A de veya 6A de çekiyor o zaman çok turlu kullanırsın.

stk4221

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 24 Ağustos 2014, 15:43:30pot yakıyo acaba nerde hata yaptım ya
Entegrenin (LM317) bacaklarının doğru bağlanmış olduğuna dikkat et.
En ideal gidiş şöyle olmalıdır.
MJ15004 transistörü öncelikle tamamen devreden çıkartılır. Sadece LM317 çalıştırılır. Bu haliyle devreden 1-1.5A lik akımı rahatlıkla çekebilmelidir. 1A çekilmesi esnasında çıkış voltajı düşmemelidir.
Herhangi bir anormallik görülürse devre elemanları ve bağlantıları kontrol edilmelidir.
LM317 ile 1-1.5A lik akım sağlıklı bir şekilde alınabiliyorsa ölçümlere geçilir. 1A çekilirken 1 ohm 10W direnç üzerindeki gerilim ölçülmelidir. Bu gerilim tam 1V olmalıdır. Bu gerilim transistörün sürülmesi için gerekli olan gerilimdir.
Bu ölçüm de tamam ise MJ15004 transistörü devreye takılır. Aynı değerdeki çıkış gerilimi altında yüksek akım çekilecektir.

stk4221

üstat  potans baglantısı için bıraktıgın  iki baglantı ucunu  potanssın 3  ayagından 2 sini sase ile köprülüyodum   köprüyü kaldırdım yanma yok  voltaj ayarı yapabiliyorum  AMA akım ayarı yapamıyorum burda sıkıntı nerde olabilir

Mr_YAMYAM

Akım ayarı yapamazsın.
Oradaki akım ayarı, kaç amperde rölenin çekerek korumaya geçeceği ile ilgilidir.
Örnek 5A de rölenin çekmesini istiyorsun.
Devreye yaklaşık 12V ta 4A çeken bir lamba bağlayacaksın. Lambaya parelel ikinci bir lamba daha olacak. bu lamba da 1 A lik bir lamba olacak. Trimpot ile öyle bir ayar yapacaksın ki 4A lik lamba yanarken küçük lambayı da bağladığın anda röle çekecek. Yani korumaya geçecek.
Bu sistem için öncelikle CUT (Kes) ve LOAD (yükle) butonlarının doğru çalışması gereklidir.

stk4221

stk4221

:-D reis konunun basinda bir devre paylastim onu yapem mi  sence iyimidir

Mr_YAMYAM

pwm.c

@stk4221
arkadaşım, bana kalırsa akım ayarlı bir güçkaynağı yap. şuanda "ne gerek var" diyebilirsin ancak ileride ledlerle uğraştığın zaman yada akü şarj ederken çok gerekli bir özellik oluyor.
ayrıca, 30v ve üzeri seviyede bir güç kaynağı yapıyorsan girişe gerilim seçici eklemelisin yoksa voltajı düşürüp akıma yüklenirsen çıkış transistörlerin çok dayanmaz haberin olsun.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

stk4221

üstadım işin erbabı sizlersiniz sizin yönlendirmenizle birşeyle yapma peşindeyiz  sagolsun yamyam hocam vakit ayırdı yardım etti,  konunun en başında bir şema paylaştım  yabancı bir siteden alıntı baktım  ama sıkıntı göremedim,  işin erbabları tamam olur derse yapacagım

osmannn007

https://yadi.sk/d/tu7iOJ0ucPuoi
Burada proteus 8'in full sürümü var kendi kullandığım içinde kurulumu ve crack'i mevcut lazım arkadaşlar indirebilir.
(NOT:herhangi bir siteye yönlendirme değil kendi yüklemiş olduğum dosya)

osmannn007

memleket

osmannn007

Tabiki ama şuan internetim biraz yavaş yüklenmesi zaman alabilir ama az sonra hızlanır yüklerim

[mergedate]1414713000[/mergedate]
Arkadaşlar ben 8.0 kullandığım için 8.2 yi yüklememiş idim yükledim crack çalışmıyor onun için paylaşmak istemedim ama arşivimde proteus 8.1 var içinde crack ve kurulumu anlatılıyor yinede kuramayanlara yardımcı olabilirim. Umarım işinize yarar iyi çalışmalar dilerim.
link :https://yadi.sk/d/N2laoZPLcQ8R8

(NOT:herhangi bir siteye yönlendirme değil kendi yüklemiş olduğum dosya)
[mergedate]1414721715[/mergedate]
https://yadi.sk/d/N2laoZPLcQ8R8

memleket

osmannn007

Rica ederim elektronik-çizim-pic-arm birçok full program arşivimde bulunmaktadır isteyen arkadaşlara yardımcı olabilirim.
İyi günler dilerim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın