Plaket delmek için matkap

Başlatan AphaniusMento, 12 Haziran 2014, 13:29:43

AphaniusMento

Bir yılı aşkın süredir aşağıdaki dandik çin malı matkabı kullanmaktaydım. Ömrü bir yılmış.
Ucuz etin yahnisi olayı...

Standlı olması büyük kolaylıktı. Dolayısıyla tercihim yine standlı olan bir ürün olacak.
Düzgün ve fiyatı çok da uçuk olmayan bir ürün tavsiyeniz olabilir mi arkadaşlar?

[IMG]http://i57.tinypic.com/2ni0g9g.jpg[/img]
AphaniusMento<br />İZMİR 1963

seron

o standa tutturabilirsen şuna bi baksana...
http://forum.donanimhaber.com/m_31346274/tm.htm

[mergedate]1402575014[/mergedate]
bir de neyi bozuk, motor ise daha iyisiyle değişebilir belki.

AphaniusMento

Kısa sürede ısındığı için sanırım motorun işi bitti.
Açılacak bir yeri malesef yok.
Olsaydı benim de aklıma ilk gelen motoru daha iyi birşey ile değiştirmekti.

Adamlar açılmasın diye tasarlamış. :)

seron

verdiğim linktekine benzer bir matkap alırsan o sehpaya tutturursun.
linkteki arkadaş bozuk parayı bile zorlanmadan delebildiğini anlatıyor. ama fiyat konusunu sen bilirsin.

serkan_48

Dostum açılacak bi yeri yok diye bu açılamaz anlamına gelmiyor sen iste bi şekilde içini aç. Yada açma yerine başka bir motor al bul güzel bi malzemeye yuvarlak malzemenin merkezine oturt motoru bu düzeneğe uyacak ve yerine bağla bence olmayacak bişey değil.

sonerbicer

hurdacıdan  şarzlı matkap bul matkabı sök  motoru ve  şanzımanı dagıtma   motorun gövdesinden   o yuvaya  oturt     çok daha  kullanışlı olur
[mergedate]1402590737[/mergedate]
bak bende  böyle bir sistem yaptım çok kullanışlı
değişerek kullanıyorum  hafif ahşap işlerde  şarzlının şanzımanı takıyorum  agır  metal işlerde  matkabı
img]https://elektronikprojeler.com/im/uploads/2014/06/i216b74idi.jpg[/im

[mergedate]1402591195[/mergedate]
çin malına verecegin  paranın 10 da 1 i fiyatına  orjinal markaların hurdasını alıp modife edersin  kalite  malzemen olur

AphaniusMento

Akıl, akıldan üstündür. Benim aklıma gelmeyenler sizlerin aklına gelecektir. Danışmak, akıl almak her zaman iyidir.
Önemli olan, minimum maliyet ile kalıcı ve kullanışlı bir ürüne sahip olmak.

Görselini eklediğim matkabın gövde çapı tahminen 35 mm. Standın yüksekliği de 16-17 cm. civarı.
Yani oldukça küçük ve az yer kaplayan bir eleman.

Seron; Proxxon markasının pdf ürün kataloğunu edindim. Alman malı, oldukça kaliteli görünen ürünler. Fiyatlar ise çok da fazla sayılmaz.
Ancak stand için oldukça büyük boyutlara sahipler ve genelde gövde formları radiuslu kare. Çözüm üretememe durumunda alınabilecek en iyi ürün gibi duruyorlar.

Serkan; Dış kılıfı uygun bir yerinden kesmeyi deneyeceğim. İç çapa uygun, yüksek devirli, çin malı olmayan bir motor arayacağım. Mil çapının mandren ile uyumlu olması önemli. Tornacıya mandren yaptırmayı dilemem.

Soner; Emeğine sağlık çok güzel olmuş. Önemli olan işini görecek birşeyi yapıp, ortaya çıkarmak.

Zaman içinde, fikirleriniz sayesinde üretebildiğim çözümü sizlerle paylaşırım. İlgilenen ustalarım; ilginize teşekkür ediyorum.

sonerbicer

böyle  ilğinç fikirlere  bayılırım  hele  avuç taşlama için yaptıgım  koruma   hem kullanmak adına  hem güvenlik adına  benim göz bebegim
kesim yaparken  sanki masa üstü bir  kesim  makinası  gibi kusursuz   sorunsuz  güvenli  bir  biçimde  kesiyorum

matkab olayındada  resimdede  gördüğün  gibi  gerekirse  matkabı  gerektiğindede   şarzlının motorunu  takıp kullanıyorum  süper  oluyor

seron

soner abi bu işte ilk değil daha önce de matkaptan testere yapmıştı :)
çok becerikli maşallah... üşenmiyor adam.

sonerbicer

seron kardeş saolasın evet  becerikliyim ama  fikirler  tamamen bana  ait değil ordan burdan ve sizin gibi  ustalardan  aldıgım fikirler  üşenmiyorum  cünki bütün gün evdeyim  ugraşacak yapacak bişeyler   yok başkaca   bendeki hem merak hem heves

seron

serkanın dediği gibi plastik pvc tesist borusuna bir teyp vs motor uydurabilirsin. ama ucuna takacağın uç için özel şey lazım şey... neydi o? neyse elektronikçilerde satılıyor...

soner bey, yaptılarınıza bakacak olursak siz de usta olmuşsunuz vesselam ev atölyeye dönmüş. işsiz olduğumdan benim de boş zamanım çok ama para durumum pek iyi değil. hurdacıdan dahi alamıyorum çok zaman. yoksa neler yapacağım... :'(

sonerbicer

ev bir sitenin 6 katında bir  daire  dairenin balkonu  sırf bu işlerle  ugraşmam için kendime  ayırdım  ama  sende  bilirsinki  sitede  bu tür  işler  zor  gürültü patırtı vs  oldugundan komşular  rahatsız olmasın  diye  sınırlı  işler yapıyorum   (pendikde  bahçeli bir  ev tutacagım aıyorum  bu işlerle  ugraşmak için.)))
işsizlik zor zenaat gerçekden dayanılası değil  umarım  mesleğine  göre tez zamanda  iş bulursun  hurdacılardan  aldıgım  malzemelerin 
kilo fiyatı 2,5 tl  kaç kilo gelirse  o kadar  oda  çok tutmaz  mesela  o matkap düzenegi  e hırdavatda  59 tl fiyatı var  ve bu kadar da  büyük değil
ama  ben  onu  6 tl ye  mal ettim  şarzlı matkabı bit pazarından aldım  5 tl verdim  pili arızalı  pilini çıkarrtım kasasını söktüm  kullanıyorum hepi topu  bana 11 tlye  mal oldu  üstelik  kullanmayıp atmam gerekenleri  tekrar bir cuvalda  biriktirip tekrarında  hurdacıya  veriyorum bu sayede   o fiyatda  yarı yarıya düşüyor.)))  mesela  geçen gün  dwt  bh-1000  marka  bir  kırıcı  büyük hilti aldım  25 tl verdim   kömür  yatagı  arızalı imiş  kömür yuvasını temin ettim  inşaat işleri ile  ugraşan bir  tanıdıga 150 tl ye  verdim   elinden  gelir seninde  bu tür işler   al topla  tamir bakım yap  sat  en azından akşam iş  çıkışları veya cami çıkış saatlerinde  ufak tezgah açsan  bir  iş yerinden alacagn maşdan  daha fazla  kazancın olur   yanlış anlama  benimkisi sana  nacizane bir  fikir  ben sizin kadar  egitimli ve  tecrubeli olsam  oturdugum yerden para  kazanırım

seron

sonerbicer

gerçek böyle seron  kardeşim   bak eger istanbuldaysan  fikir olsun kafana yatsın diye   bişey tavsiye  edeyim  KARTAL SAMANDIRA  OTOBÜS TERMİNALİ VAR  ORADA  HER CUMARTESİ PAZAR  PİT PAZARI KURULUYOR  a.dan .z eye  herşey var  denemek adına al bir  el aleti  bakımını yap tamirini yap  götür  bir  tanıdıgına  tavsiye et  yada  sat  kar ını gör  sonrası sana  bagımlılık yapar   kimse  tutamaz  seni
iş  ve  el aletlerini al yada  digital elektronik  alırsanda  sadece  marka  al  tanınmış marka  bosch  makita vs   alıcısını mutlaka  bulursun  hatta  olmadı
sahibinden  .coma  ilan ver   alıcı  sana  türkiyenin öteki ucundan ulaşıyor inan bana   bu keyfi tatdıkdan sonra  maaşlı işi gözün görmez  ay başını  kim bekleyecek dersin iş bulsanda  gitmezsin   günlük anlık kazanmak varken:))

seron

soner abi ben antalyadayım. burada hurdacılar herşeyi pahalı satar.buranın bit pazarı da var nam- diğer hırsız pazarı. o nedenle ağlayanın malı gülene yaramaz misali hiç bulaşmam o pazara. burası küçük yer olduğundan hurdacılar da işe yarar malzemeleri alır direkt hurda fiyaytından ya da bir isterse yüksek fiyattan satar.
bak ne anlatacağım. bu olay gerçek: adamın biri bizim bu hırsız(pardon bit) pazarına gidiyor. aracının oto teybinin aynısından buluyor. ulan alayım da yedekte dursun, bozulursa bunu takarım diyor. 20 ya da 25yl den alıp sevine sevine arabasının başına geliyor. bir de bakıyor arabanın teybi yok! aldığı (kendi)teybini takıp neyse buna da şükür deyip basıp gidiyor ;D ;D ;D

sonerbicer

.))  kardeş bu benim bahsettiğim   normal bit bazarı yeni çalışan malzeme  yokki  insan  hurdayı neden çalsınki.)) dediğim gibi çalışmayan malzeme

serkan_48

Antalyanın durumu malum.. Bit pazarı çalıntı mal çokmuş.. Ben gidip görmedim ama söylentileri duydum...

Birde hurdacılara gidiyorum sanki sıfır satıcı allah aşkına altı üstü hurda ama almaya kalkınca değere biniyo neymiş bakırmış neymiş daha çalışırmış neymiş şuymuş bumuş.. git yaa sinir oluyorum burdaki hurdacılara..

sonerbicer

serkan hurdacılar evet  öyle sanki  bulunmaz hint kumaşı satıyorla  ama senin işten anladıgını  tecrubeli oldugunu fark edince  toptancıya verdikleri kilo fiyatından veriyorlar 

AphaniusMento

12 v ile çalışan, mümkün olan en yüksek devirde, varolan mandrene mili uyan bir motor bulundu ve elde plaket delmeye devam.
Standsız daha seri delindiği keşfedildi. İlgilenen ve fikirlerini paylaşan arkadaşlar, teşekkür ederim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın