PC'de RESET sorunu. (Tartışma)

Başlatan Mr_YAMYAM, 10 Haziran 2014, 19:44:00

Mr_YAMYAM

Kullanmakta olduğum PC sıklıkla olmasa da kendiliğinden reset yapmaktadır. Bu olayın belli bir süresi olmamakla beraber, bazen bir hafta, bazen de birkaç gün gibi periyotlar ile olmaktadır.
XP işletim sistemi kullanımında görülen bu aksaklık, diğer işletim sistemi olan UBUNTU STUDIO'da olmamaktadır.
Genel sorun yazılımsal görülmesine karşılık, olası donanımsal hatalar için tüm arkadaşları tartışmaya davet ediyorum.

PC ÖZELLİKLERİ:
PSU: 500W COOLER MASTER
ANAKART: ASUS P5Q
İŞLEMCİ: İntel Q8200 2.33GHz
RAM: KINGSTON HYPER-X DDR2 1066MHz
EKRAN KARTI: GF9800
HDD: 150GB WD Voleciraptor. SATA2
İşletim sistemleri: Windows XP, UBUNTU STUDIO

Olası sorunların tartışılacağı ve gerekirse PC üzerinde test edileceği, sonuçları imkan dahilinde bu konu altında belirtileceği cihetle;
Konumuzu okuyan üye ya da misafirlerin bilgileneceği, dolayısı ile benzer sorunlarla karşılaşan kişilere yardımcı olabileceği aşikardır.

Tüm arkadaşları tartışmaya davet ederim.
Mr_YAMYAM.

ibrahim1661

Ram lerde yanma felan gözükmüyorsa (pinlerin herhangi biri siyah olur, gözle görünen kadarı) eğer ilk olarak HDD yi test etmelisin çünkü bad sector olmuş olabilir. Başıma gelmişti.Çok sinir bozucu bir durum.

YunusGür

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ibrahim1661 - 10 Haziran 2014, 19:51:57Ram lerde yanma felan gözükmüyorsa (pinlerin herhangi biri siyah olur, gözle görünen kadarı) eğer ilk olarak HDD yi test etmelisin çünkü bad sector olmuş olabilir. Başıma gelmişti.Çok sinir bozucu bir durum.
HDD test sonuçları müspet.
Ayrıca hiçbir işlem yapmazken bile reset olabiliyor. Örneğin geçen günlerde XP işletim sistemi ile açmıştım. Yemeğe gittim. Geldiğimde bir de baktım ki ubuntuya geçmiş.
RAM konusu ise şüpheli. Çünkü donanımsal sorunlar linux işletim sisteminde de bir şekilde görülebilir.

Alıntı yapılan: YunusGür - 10 Haziran 2014, 19:54:02Bilgisayarında böcük olmasın abi :)
Ben de böcük üzerine şüpheleniyorum.
Ancak peşin hüküm vermektense araştırmayı tercih ederim.
Bilindiği üzere ücretsiz versiyon AVAST kullanmaktayım. Bu tür bir zararlıdan emin olabilmek için veri tabanı geniş olan bir (ücretli) antivirüs kullanmam gereklidir.

davut naci kaya

Yeni anakartlarda XP sorun çıkartır. Özellikle usb üzerinde çalışan cihazlarda kendini bu sorun belli eder. Tecrübeyle sabittir.  PC nize win7 yüklediğinizde sorun kalmayabilir. Ya da en yaygın görülen hata olarak kablo ile kasa üzerinde uzatılan usb hatlarını kontrol edin sıkıntı onlarda da olabilir. Eğer win7 yüklemenize rağmen sorun devam ediyorsa bence anakart arızası olabilir.

seron

mem-test 5 programını güvenli bir siteden indiriniz ve boş bir flaşı formaylayıp kurunuz... niye uzun uzun anlatıyorsam sanki bilmiyo  ;D abicim kısaca memtrestle rami test et. en az bir saat başında bekle. en ufak bir kırmızı satırla karşılaşma. karşılaşırsan ram de sorun olanbilir. bu tip arızalarda sistem ne zaman reset yapacak bilemezsin. ubuntu winXPye göre az kaynak kullanıyor(diyorlar). o yüzden hiç olmuyor olabilir.
ayrıca ayrıca bazı anakart arızaları da sebep olmaktadır. örneğin ikinci el aldığım asus eski anakartta bu arızanın aynısından var idi. sonra gidip değiştirdim.
sorunu giderip gidermemek bir yana çalışma yaparken mutlaka ctrl+s alışkanlığı-tiki kazanın. ani resetlerde başa dönmemeniz için bayağı faydalıdır.

Mr_YAMYAM

memleket

Güncel donanım sürücülerin olmaması da neden olabilir...

seron

yamyam abi bence sen nedenini biliyorsun yamyam tuzağı mı kurdun ;)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 10 Haziran 2014, 22:48:48PSU 500W az gelebilir...
Adamım ben bu PSU ile 4-5 yıldır kullanıyorum.
Şimdilerde mi gücü yetemez oldu :D

Alıntı yapılan: seron - 10 Haziran 2014, 22:46:33yamyam abi bence sen nedenini biliyorsun yamyam tuzağı mı kurdun ;)
Yok gurban bilmiyorum.
Ama ben olası sorunları paylaşmayı sevdiğim için hem bilgilenmek amacıyla hem de araştırmacı zihniyetle bilimsel yöntem ve önerilerle sorunu çözmeyi tercih ediyorum.
Bu sayede okuyanlar da bilgilenmiş olurlar.
Aslında işi basite indirgeyip önce temiz bir cila.. Pardon format atmakla bile çözebilirim ama ucuza da kaçmamak lazımdır :D
Eğer teknik bir şekilde sorunun çözümüne ulaşabilirsek, eminim ki yüzlerce okuyucu faydalanabilecektir.

Alıntı yapılan: memleket - 10 Haziran 2014, 22:36:18Güncel donanım sürücülerin olmaması da neden olabilir...
Ben yıllardır güncel sürücüleri test edip farklı işletim sistemleri ile test etmişimdir.
En son yapılandırmam ise en ilkel sürücülerle olmuştur. Çünkü sistem en stabil orijinal sürücüleri ile çalışmaktadır ;D >:(

seron

pekala. bilgilendirme amaçlı kendi tecrübelerimi sunayım o zaman...
bu bahsettiğiniz sorun iki ayrı bilgisayarda iki farklı arıza nedeni ile başıma geldi ki biri "yeni bilgisayar aldım çıldırıcam" konusunda sizlere sunmuştum, ve sorunun RAM kaynaklı olduğunu, yaptığımız memtest taramasında gördük.
ikinci ihtimal ise anakarttaki bir arıza olabilir.
takılı olan dvd-rom/writerin arızalı olması
işlemci yuvasının tozlanması, ısı.
işlemci vb gibi gücünü anakarttan alan fanların arızalı olabilmesi,
işlemcinin yerine oturmaması ve/veya temizlik yaparken kımıldatılma sonucu ufak da olsa temas sorunu,
ramlar etrafında toz birikmesi sonucu statik elektrikten etkilenme,
power supply arızası ya da fanının bozuk-çalışmıyor olması durumunda koruma devresinin çalışmaması ve ortaya çıkabilecek arızalar,
harddisk, dvdokuyucu gibi aygıtların diplerine giren fişlerin ve fiş pinlerinin gevşemöesi neticesinde ortaya çıkabilecek zıcırtı, arklar, düzensiz kaynaklar ile anakarta powerden gelen kablo bağlantıları,
bazı virüsler,
topraklamasız fiş-kablo, powere arkadan giren kablo oynaması, fişe takılan yerde gevşeklik ve sessiz gerçekleşen arklar,
diğer...

ancak en yüksek ihtimal, ram ve/veya anakart sorunudur...

smps

ben yazılımsal nedenler ihmal edilmemelidir diye düşünüyorum

seron

haklı olabilirsiniz ancak;
yazılımsal sorunlarda yaşanılan reset sorunu türü, genellikle ya bilgisayar daha açılamadan, açılırken ya da herhangi bir uygulama çalıştırıldığında ya da bir müddet çalıştırılırken ortaya çıkan türdür.
yamyamın başına gelen reset sorununda ise stabil olmayan ve herhangi bir zamanda birşey yapılsın-yapılmasın ortaya çıkan bir reset yapma sorunu vardır. dolayısıyla donanımsal sorunlar ile virüsler bu nedenle daha ön olanda kalmaktadır.
değilse güncel olmayan bios yazılımı da bu tür sorunlara neden olabilir. ayrıca internette tv kartı, modem kartı gibi cihazların sürücülerinden kaynaklanan sorunların da bu tip sıkıntılara neden olabileceği yazılan notlar arasındadır. yani haklı olabilirsin.

Mr_YAMYAM

Daha önce belirtmiş olduğum gibi UBUNTU STUDIO işletim sisteminde böyle bir sorun yoktur.
Bu olay birkaçgün önce vuk-u bulmuş bir olay değildir. Birkaç haftadır görülmektedir. Dolayısı ile farklı işletim sistemleri ile test edilmiştir.
Dolayısı ile donanımsal bir hata ihtimalini şimdilik gözardı etmek gereklidir diye düşünüyorum.
Haliyle küçük donanımsal hataların ubuntu işletim sisteminde ne tür aksaklıklara sebebiyet verebildiğini henüz test edemedim. (eğer varsa)
Ancak ilk akla gelen ihtimal IRQ veya ADRES çakışmaları ihtimali üzerinedir.

NOT: Her iki işletim sisteminde de donanım ısı sorunları yoktur.
İşlemci ve GPU genel olarak 45'C civarıdır.

Mr_YAMYAM

t.t

işlemcinin termal macununu yenileyin vindows xp işlemciyi kullanmasını biliyor ( performanslı kullanıyor ve ısı yüksek oluyor ) ubuntu zaten bozuk ramli hdd ekran kart lı pclerde bile iş yapıyor onun için ubuntuya bakıpta karar vermemek gerekir benimde başıma aynı sorun gelmişti laptopta win7 kullanırken hiç sıkıntı yok ama xp yi yuklerken reseti koyuyordu  neyse resetli felan yuklendi bu sefer sistem açıkken resetleniyordu sorun termal macunda ve soğutma sistemi ile alakalı termali değiştim birde laptopun alt kapağı çıkartım 24volt ta fanı çevirince sıkıntı kalmadı :D

Mr_YAMYAM

Şöyle bir bakınınca gördüm kü PC yi kullanan ben değilim.
Administrator adlı birisi ;D
Halbuki benim kullanmam gerekli değil mi :(

Bu administrator kimdir nedir bilen var mı acep ;)

t.t

pc win kurulumu bittikten sonra kullanıcı adı yazmazsan sistem kendi kullanıcı adını giriyor veya kayıtlı kullanıcıyı silerseniz yine adminstator diye kullanıcı oluşuyor kaldırmak için denetim masasından yeni hesap oluşturun tam yetki verin birdahaki pc açılışında yeni hesap adı üzerinden pc ye girip adminstatoru kaldırın

Mr_YAMYAM

İşin garibi PC kurulumunda kendi adımı yazmıştım.
Eminim. Çünkü birkaç kere cokie temizliğinde dikkatimi çekmişti.

seron

bazı virüslerin, görev yöneticisinde adlarının karşısında administrator yazar ve internet forumlarında bu administratorun gerçek administrator olmadığı, virüs tarafından yönetilen sahte bir hesap olduğu belirtilmektedir.

yamyam abi sen en iyisi o bilgisayara ya norton trial kur bi dene, olmadı:
https://www.youtube.com/watch?v=EqEXXG1Negg

ama önemle tavsiye ederim ki şu remini bir kontrol et. ubuntu 13,10 benim bozuk anakartta reset atamıyor, donuyordu. xp kurulu harddiskte ise reset atıyordu. senin arıza benim karşılaştığım arızaya çok benziyor hatta birebir. en azından için rahat eder. müsait bir flaşdiske format atıp memtest yap. bak unutuyorum. linux sürümlerinin çoğunun kurulum dvd sinde memtest var. kuracak gibi dvd yi tak memtest yap.

bi de şuraları bi gurcala bakalım ne olcak...

[mergedate]1402495515[/mergedate]
bir de çalıştır>mscofig>başlangıçta ve hizmetler de neler var bir bakmak lazım sonradan aklıma geldi...

Mr_YAMYAM

002 no lu GIF formatlı resminde anlatılanlar oldukça mantıklı.
Bu seçeneklere ben de gireyim ve sorunlarda yeniden başlatma tik'ini kaldırayım.
Böylece olası bir sorunda reset atmaz ve donarsa ona göre hareket ederim.

seron

abi bana da nazar değdi. son birkaç gündür sistem ya donuyor, ya da reset atıyor. yeni kurmuştum offfff!!!

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 12 Haziran 2014, 17:33:08abi bana da nazar değdi. son birkaç gündür sistem ya donuyor, ya da reset atıyor. yeni kurmuştum offfff!!!
Hah..
Şimdi hapı yuttun CUMALİ :D
Ben linux altından windows klasörlerine girerek biraz temizlik yaptım.
Şimdilik test ediyorum. Henüz reset meset olmadı.
Şimdi de sen uğraş bakalım ;) :)

seron

;D
harddiskin diğer partına xp kurup antivirüsle ben de bi taratayım.
sende fürüs çıktı mı bari?

Mr_YAMYAM

Böcük möcük çıkmadı ama daha önce kurmuş olduğum iomega media playerın artıkları görüldü.
Ayrıca bir de kamera kurmuştum. onun bazı yönergelerini iptal ettim.
Şimdilik testteyim.

seron

artıkla martıkla olmaz o iş. ne yapsam arkadaş. ben eve gidiyorum xp kuracam. görüşürüz...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 12 Haziran 2014, 17:57:41artıkla martıkla olmaz o iş. ne yapsam arkadaş. ben eve gidiyorum xp kuracam. görüşürüz...
İşte böyle :D
Böcüklendi PC hemen format,
PC'de DON olayları görüldü, FORMAT,
Ecik araştır nelerden kaynaklanıyor.

seron

abi format değil. bende dual bot denilen bir olay var. win7 de sorun. şimdi winxp kurup nortonladım. senin yaptığın gibi nortonla bir win7 partisyonunu taratacağım. olmadı sistem onarımı yoluna gideceğim. sendeki hesap, ben yemekteyken durup dururken reset atmış. masaüstünde bir uyarı ekranı: "sistem bir hatadan kurtarıldı. hata türü: blue screen(mavi ekran); F4 0000125 00000 bilmem ne" gibi hatalar var. genelde rem hatası deselerde ben sistem dosyası hasarı olduğundan kıllanıyorum. bir onarım şeysi yapsak olacak.

Mr_YAMYAM

Mavi ekran farklıdır.
Mavi ekran sistem donanım uyumsuzlukları ile ilgilidir. Ya da adres çakışmalarında kendisini gösterebilir.
Ama benim PC mavi ya da kırmızı ekran vermeden, sanki ben yeniden başlat komutu vermişim gibi davranıyor.
Benim sistemde de dual boot mevcut olduğu için sistem yeniden başladığında otomatikman ubuntu ile açılıyor.
Belki de bu olaya bir zararlı sebebiyet veriyordur. Ancak şimdiye kadar bir zararlı tespit edilemedi.
Ücretsiz güvenlik programları kullandığım için tespit edebilmem zor.
Şimdilik tecrübelerimle hareket ediyorum.

seron

adres niye çakışır yada donanım neden uyumsuzdur?
xp ile çaılırken sorun olmuyor? win7 den değil midir?

sonerbicer

tek sorun ram lerdedir ya uyuşmazlık var  ya ramler kusurlu

seron

ramleri test ettim. sorun yok diyor. sadece windows7 de oluyor...

sonerbicer

bende 2 ram kullanıyorum biri 800 mhz digeri 667 mhz  bende   test edince  sorun yok diyor   tek tek dene  tak çalıştır  hangisinde  sorun veriyorsa  kaldır at

[mergedate]1402676123[/mergedate]
her  pc yi açtıgımda windows  başlangıç onarmayı dene  diyor  ve bende  deniyorum  her pc açmamda bunu yapıyorum   neden  buna  katlanıyorum  solid work kullanıyorum  düşük ramle  çalışmıyor  bende  solidworkü rahat sorunsuz  kullanmam adına buna  katlanıyorum  farz edinki ram dediğiniz  parça  pcnin  marş motoru   ve o ne kadar  iyi ise  sistem sorunsuz  güçlü  hızlı dır

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 13 Haziran 2014, 18:32:00adres niye çakışır yada donanım neden uyumsuzdur?
xp ile çaılırken sorun olmuyor? win7 den değil midir?
ÖNEMLİDİR.
Bir donanım belli komutları anlayacak şekilde tasarlanırlar. Bu komutlar genel olarak o donanımın iç yapısı ile ilgilidir.
Bu donanımların çalışması için gereken komutlar önce BIOS içerisine adreslenirler. Daha sonra windows uygulamalar ile (DLL) bu donanımı yönlendirecektir.
Yani;
Önce sistem açılışında BIOS üzerine yazılmış adres bilgileri işlenir. Bu adreslerde hangi donanımlar var ise verilen komutlar ile öncelikle aktif edilir. Daha sonra uygulamalar doğrultusunda RAM üzerine kaydedilmiş sürücü ve yönerge bilgileri ile çalışırlar.

Eğer bu adreslerin işletilmesi sırasında bir uygulama veya donanım yönergeleri aynı kapıdan girmeye çalışırlarsa, yok önce ben gireceğim, yok ben önce ben geldim, ben gireceğim kavgasına tutuşurlar. Bu kavga neticesinde kapı kırılır ve kullanılmaz olur. Böylece sistem mavi ekran vererek (yani kavga edenleri kovarak) yeniden doğru bir şekilde çalışmaya çalışacaktır.
Bu tür bir olaya herhangi bir zararlı sebebiyet vermiş olabilir.
İşletim sisteminde bulunan ve donanım entegresinin anlayamadığı yapamayacağı bir komut olabilir. Yani yeni bir işletim sisteminde daha karmaşık komutlar olabilir. Yönergelerde eski bir donanıma bu komutu uygula dersen anlamayacak ve kafası karışacaktır.
(Eski sistemler yeni işletim sistemlerinde bu yüzden sorunlu çalışır)
Daha önce yapılandırılmış ve ulaşabileceği adres yönergeleri (IRQ) olan bir donanım, örneğin bir ses kartı, 1 nolu PCI yuvasına takılıp ta daha sonra başka bir PCI yuvasına takılırsa (Donanım değişikliği) sistemin yine kafası karışacaktır. Çünkü önceki yapılandırma ayarlarında BIOS içerisine yazılmış olup, yönerge önceki PCI veriyolu denilmiştir.

seron

soner bey, ram tek slot kingston DDR3 8GB 1600 mhz. iki tane olsa dediğinizi yapacağım. ama yapamıyorum.

yamyam abi konuyu güzel açıklamışsın emme çözümü yazmamışsın. şimdi win7deki sorunu nasıl gidereceğiz? sorun yoktu birkaç gün önce; yeni başladı.

driverleri düzgün kurdum. aygıt yöneticisinde sorun gözükmüyor. antivirüs var, "zararlı yok" diyor. memtest "bu ram sağlam" diyor.
o resimlerdeki adreslemelerden hiç anlamıyorum vallahi. xp yi kurdum gül gibi geçinip gidiyoruz.

bir de bir sorunumuz var, fazla uzattım ama: bir internet kafeci abimiz var. kullandığı windowsların çoğu lisanslı ama bazıları kaçak. abimiz, kaçak kullanmak istemiyorum, hem de yakalanırsak ceza yemeyelim diyor. şu an en uygun linuxları denemek istiyoruz. senin studio hatalı kuruldu açılmadı. zorin8,1 kurduk o da tam türkçe değil+sorunlu. bilgisayarlar full oyun ve internet için kullanılıyor, ayrıca lisanslı akınsoft programını da çalıştırabilir miyiz diye soruyor.

ne dersin?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 14 Haziran 2014, 17:50:55.

yamyam abi konuyu güzel açıklamışsın emme çözümü yazmamışsın. şimdi win7deki sorunu nasıl gidereceğiz? sorun yoktu birkaç gün önce; yeni başladı.

driverleri düzgün kurdum. aygıt yöneticisinde sorun gözükmüyor. antivirüs var, "zararlı yok" diyor. memtest "bu ram sağlam" diyor.
o resimlerdeki adreslemelerden hiç anlamıyorum vallahi. xp yi kurdum gül gibi geçinip gidiyoruz.

bir de bir sorunumuz var, fazla uzattım ama: bir internet kafeci abimiz var. kullandığı windowsların çoğu lisanslı ama bazıları kaçak. abimiz, kaçak kullanmak istemiyorum, hem de yakalanırsak ceza yemeyelim diyor. şu an en uygun linuxları denemek istiyoruz. senin studio hatalı kuruldu açılmadı. zorin8,1 kurduk o da tam türkçe değil+sorunlu. bilgisayarlar full oyun ve internet için kullanılıyor, ayrıca lisanslı akınsoft programını da çalıştırabilir miyiz diye soruyor.

ne dersin?
benim PC'de muhtelif denemeler sonucunda bir süredir reset problemi görünmüyor. Kesin bir yargıya ulaşmak zor. Çünkü üst üste birkaç uygulama yaptım.
Kesin yargıya varabilirsem, şundan dolayı diyerek açıklayabilirim.

Sürücüleri düzgün kurduğuna nasıl emin olabiliyorsun. Win7 için sistem donanım ve sürücü desteğin var mı ve bunlardan nasıl emin olabiliyorsun?
Öz olarak win7 sürücülerini nasıl ve nereden kurdun?

Benim studio hiçbir zaman hatalı kurulmaz. Kurulumu nasıl ve ne şekilde yapıyorsunuz bilemem. Ama internet kafedeki PC özellikleri öncelikle önemlidir. Her bir PC'nin özelliklerine göre ubuntu studio'nun versiyonu değişebilir.
Core 2 duo serisi  donanımlarda ubuntu studio 10.04 uygun iken, core2 QUAD serisi donanımlarda 12:04 LTS sürümü uygun olmaktadır. Siz en iyisi olsun diyerek 13.10 sürümünü kurmuşsanız uğraşmayın olmaz ;D

seron

işlemci AMD ve çift çekirdek.
program 12.04 LTS.
şimdi tekrar kuruyoruz yarıyoldayız.

anakart sürücülerini orjinal cd'sinden, ekran kartınınkini ise yine kartla beraber gelen cd den kurdum. sistem stabil çalışıyor gibi görünüyor. aygıt yöneticisinde ünlem işareti soru işaretinin olmaması o sürücünün, evet, doğru çalıştığını göstermeyebilir. ben üst mesajdaki çakışma konusunu mantıklı buldum ama nasıl düzeltilir onu bilmiyorum. ya da aramızda kalsın win7 ultimate çakma benim... dvdsi hasarlı olabilir vs vs... sevmememe rağmen elim alışsın, yarın bir işe girersem bunu kullanmak zorunda kalabilirim diye ofis2007 ile beraber yükledim. kullanacağımdan değil. yoksa benim lisanslı xp bana yetiyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seron - 14 Haziran 2014, 18:10:13işlemci AMD ve çift çekirdek.
program 12.04 LTS.
şimdi tekrar kuruyoruz yarıyoldayız.
Çift çekirdekli AMD sisteme 12:04 versiyonu olmaz ;D

seron

seron

reset sorunuyla ilgili veriler rar.

çok resim olduğundan masaüstünden derlediğim snapshotlardan .rar olarak yüklüyorum:

önemle altını çiziyorum: sorun şimdilik W7'de!

Mr_YAMYAM

seron

zip olur?
senin gibi bir adam neden rar kullanmıyo...
[mergedate]1403197938[/mergedate]
bu da zip...

Mr_YAMYAM

Sıkıştırılmış dosyalar için linux sürümüne geçmem lazım.
Benim XP ecik gıcık olduğu için sıkıştırıcılarla sorunum oluyor.
Şu an adobe audition ile birşeyler yaptığım için de linux a geçemiyorum.
Doğal olarak ecik beklemen lazım.

seron

tamam.
PC özelliklerini tekrar vereyim, uygun olunca bakarız.
AMD Fx 6300 six core processor 3,5 GHz
Gigabyte 970A-DS3 (AMD uyumlu) anakart
ASUS HD7790 2GB çift fan ekran kartı (Win 7 deki driver orjinal CD sinden, Winxp deki driveri amd den bulunmuş 6000 küsur serileri için driver[bu ekran kartının XP için driveri yok, 6000 serisinin driveriyle xp de canavar gibi çalışıyor])
kingston 8GB 1600 MHz tek slot RAM
FOEM 500W(tam destek) Power supply
Hitachi-Toshiba 1TB sata-3 7200 RPM harddisk
HP DVD-CD Writer
----------------------
Dual boot:
Part-1: Win7 Ultimate 64Bit (sorun bunda) (200GB)
Part-2: WinXP SP3 professional 32Bit (100GB)
Part-3: Arşiv bölümüm 630 küsur GB.
budur...

Mr_YAMYAM

Dual boot olayı nedir. ecik açıklama.
Boot loader win7 ninki mi yoksa farklı bir program mı kullanıyorsun.

seron

önce win7'yi kuruyorsun.
daha sonra diğer partisyona winxp kuruyorsun.
win7 nin bootu iptal olduğundan bilgisayar hep xp ile açılıyor.
xp ile açıp önce netframework 2,0 kurup ardından easybcd programını kuruyor ve program ayarlarından win7 bootu oluşturuyor(tamir ediyor)sun.
restart yapınca gara ekran geliyor; win7 mi winxp mi istiyorsun diye soruyor.
elle seçim yapıp enter yapıyorsun.
yani win 7 nin boot manageri değil. çünkü winxp kurulurken 7nin başlatıcısını iptal ediyor. nitekim internetteki anlatımlarda değinilmiş.
[mergedate]1403288234[/mergedate]
http://www.chip.com.tr/forum/windows-7-ve-xp-yi-ayni-bilgisayara-kurmak_t156706.html

Mr_YAMYAM

Ne ters adamsın yahu ;D
Yoh önce win7 yi gur soona XP gur ve sistem gafayı sıyırsın, ondan soona da tamir et bilmem ne yükle.
EEE BİLMEYİNCE BÖYLE OLUYO İŞTE ;D
Önce XP kurulur.
XP kurulumunda HDD partitionlara ayrılarak XP, Win7 ve depo için yer oluşturulur.
XP gurulur. Sürücüler ve ilgili ön programlar yüklenilir.
Sistem bu şekli ile birkaç gün test edilir.
Herşey normal ise Win7 kurulumuna geçilir.
Win7 kurulumunda zaten boot loader kurayımmı diye soracaktır. Sen de kur gardeşim dersin. Kurulum bittikten sonra restart isteyen sürücü veya programlara dikkat edilmelidir. Bazı sürücülerin kurulumunda restart gereklidir haliyle. Bunlar istendiğinde dikkatli olunmalı XP ile açılmamalıdır.
Sürücüleri de doğru kurarsan hiçbir sorun olmadan istediğin işletim sistemi ile açılır, sorunsuzca kullanabilirsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın